Slavná filmová adaptace Dreiserovy Americké tragédie.
Příběh George, mladíka z chudých poměrů, který dostane práci v továrně bohatého strýce, a když se naskytne šance společenského vzestupu, obětuje lásku tovární dělnice ve prospěch vztahu k bohaté dívce. (oficiální text distributora)

Mikino00

Celkem předvídatelné slavné drama, které až do vyjížďky na jezeře zrovna neoplývá zajímavým dějem, pak se ovšem vše změní a film směřuje dramaticky k nevyhnutelnému konci. Clift hraje skvěle, ale Taylor má do svých slavných rolí ještě daleko. Dost mi vadilo, že Clift svůj plán promyšlený absolutně neměl, a to jak se zachovalo bylo ještě hloupější. ()

aLPaC

Teď nevím, co ocenit více, jestli vynikající režisérskou práci pana Stevense (nevědět, kdo to točil, pomyslel bych i na Hitche) a jeho práci s detaily, nebo skvělé představení Montyho Clifta. Ten je ve své úloze od první do poslední minuty naprosto věrohodný, myslím, že v tu dobu nemohli vybrat nikoho lepšího. Svoje procenta a Oscary si tento skvost zaslouží. ()

Vesecký

Montgomery Clift a Elizabeth Taylorová jsou jistě velkými hvězdami tohoto snímku, v němž ovšem Taylorová hraje aspoň trochu přirozeně slečinku z vyšší společnosti, jež titulnímu hrdinovi nevědomky přebrala jeho první lásku, dělnici z továrny jeho strýčka. Kdežto Clift je proti hrdinovi předlohy (T. Dreiser, Americká tragédie) již poněkud obstarožnějšího vzezření a na můj vkus v dramatických chvílích příliš přehrával. Film se předlohy nedrží tak striktně, pokud se mohu pamatovat na svoji četbu zhruba před dvaceti lety, poněkud tím smazává sociální aspekt díla. Chudý mladík se může vyšplhat po společenském žebříčku, využívaje k tomu zamilované Anne Vickersové. A tak se potřebuje zbavit chudého děvčete, jemuž udělal dítě. Že smrt na jezeře byla spíše nešťastná náhoda než vražda, je patrnější ve filmu, v knize je jasně řečeno, že dívka byla pádlem udeřena. Ale to jen na okraj. Film zcela pomíjí dlouhé měsíce, kdy chlapec čeká na popravu, kdy pozoruje výkyvy elektřiny ve vězení v okamžiku, kdy do popraveného je vpravován elektrický výboj... Čtyři hvězdičky si přes všechny výtky film zaslouží. ()

candy_daze

Díky tomu, že film, na rozdíl od Dreiserovy knižní předlohy, hraje spíš na romantickou strunu, má v sobě geniální mix temnoty a romantiky. Sociálně-psychologická stránka není na první pohled moc dobře pozorovatelná, ale skrývá se za zamyšleným výrazem Montgomeryho Clifta, který svou roli zvládl naprosto přesvědčivě. V jednu chvíli samou láskou slzíte, hned nato máte husí kůži (scéna na loďce je prostě zážitek). A place in the sun je elektrizující. Jó, romantika x film-noir, to je ono! :) ()

SAINTS

Pozoruhodny film ktoremu nechybaju kvalitne herecke vykony ,napinava atmosfera a niekolko velmi dobrych scen .Vrcholmi su sceny na lodi a samotny sudny proces.Mal veru hlavny hrdina George posluchnut matku a s dievcatami si nic zacinat. ()

Dass

Česká televize mi opravdu udělala radost. Po nepříliš zajímavém úvodu příběh nabírá nezadržitelné tragické grády a výtečným koncem snímek vše jednoduše stvrzuje. K tomu všemu krásná Taylorová, čili jednoduše není co řešit. Amíci to bv těchto dobách zkrátka uměli. ()

nash

Zajímavě zpracovaná variace na Dreiserovu Americkou tragédii. Clift i Taylorová jsou dobří. Abych se přiznal staré filmy mě moc nebaví, ale tohle nebylo špatné. Škoda že byl film v závěru tak nesmyslně protahován (hlavně scény u soudu). ()

unclejack

Stevensov film nie je zlý, hoci je značne statický a od diváka vyžaduje veľa pozornosti. Film z päťdesiatych rokov vsadil najmä na herecké výkony - podľa mňa jediný výnimočný výkon podala Elizabeth Taylor - kedže réžia je fakticky neviditeľná. Hudba tradične staromódna. Ani to by však nebolo až také prekvapenie, vadí mi však výkon Montgomeryho Clifta, ktorého premena z nevinného zaľúbenca na človeka na prahu vyššej spoločnosti a skutočne osudovej lásky sa mi vidí ako neprirodzená. Skrátka mu to neverím a keby sa podčiarkla tragickosť predlohy - záver so zločinom psobí len ako jeden z tých zlých koncov, nie ako nevyhnutné východisko - mohlo ísť o jednoznačnú záležitosť. Slabšie štyri hviezdičky. ()

brasek

Mám rád Dreiserovu Americkú tragédiu vo forme trojdielnej inscenácie v réžii Párnického. Tento snímok je iný... ale pomalá romantická dráma má veľmi neoslovila. ()

kedluben

... jo já vím, film je jinej jazyk než kniha. tu jsem ale měl přečtenou a ten film je dobrej film, ale kniha je milionkrát silnější. ()

slavikzbojni

Skutočne mám za to, že v 30-tych rokoch minulého storočia v USA vznikali filmy, ktorým možno vravieť Pán film. Väčšinou ide o filmový prepis slávnych kníh, ako tu Dreiserova "Americká tragédia", alebo John Steinbeckove knihy, V tomto filme mladučká Elisabeth Taylorová ukázala filmové "zúbky" a svojim spôsobom odštartovala o stupeň vyššie na rebríčku svojej hviezdnej púte. Motngomery Clift bol vždy taký "zlý chlapec" a tu bol dôstojným partnerom Elisabeth. Ukazuje sa, že tzv "americký sen" je len pre Vickersovcov a Eastmanovcov v businesse. Typický moment filmu bol keď strýko hlavného hrdinu povedal že dá 100.000 dolárov (dnešných 10 miliónov) na obhajobu synovca.....George Stevens ako režisér prebral väčšinu prvkov sociálne kritiky Dreiserovej knihy a výborne ci načasoval. Kto čítal knihu iste mi dá za pravdu. V 30-tych rokoch ešte kapitalôizmus stál viac menej na výrobcoch a ich ziskoch- nie na banksteroch a burzových špekulantoch ako dnes- ani na rýchlych rotačkách tlačenia bankoviek. Dávam 5*- ()

jerrik7

Kdybych kdysi nečetl slavný román, Dreiserovu Americkou tragédii, dal bych určitě nejvyšší hodnocení. Jenomže ani do sebelepšího filmu, jako je tento, se nedá napěchovat 1000 stránkový román. Tolik stránek má moje kniha vydaná v roce 1947. ()

Mufinek_16

Je těžké tento film hodnotit, pokud znáte knižní předlohu. Je jasné, že jelikož má Americká tragédie přes 700 stránek, tak filmová adaptace musí být hodně osekaná. Přesto si ale myslím, že si takový příběh zaslouží delší čas na plátně, aby aspoň z části vyjádřil atmosféru, která panuje u Dreisera. Kniha je samozřejmě mnohem lepší, díky postupnému vývinu hlavní postavy a velmi emotivnímu konci. Neznamená to ale, že film kvalitní není. Příběh je sice stručnější, ale funguje to také, za což mohou také Montgomery Clift a Elizabeth Taylor, kteří zvládli zahrát své postavy naprosto přesně tak, jak jsou popsané v knize. Jediný, kdo mu tam moc neseděl, byla Shelley Winters, která působila velmi nepříjemným dojmem a kazila tak podstatu její postavy, a tudíž i příběhu. Ale i přesto jde o silný snímek, který stojí za to vidět. ()

Ruda.neck

Film jsem viděl opětovně asi po dvaceti letech, měl jsem ho v paměti jako skvělý snímek noirového ladění a na jeho připomenutí v televizi jsem se hodně těšil. Ne, že bych byl zklamán, ale přeci jen můj obdiv k tomuto filmu mírně opadl. Stále však jde o skvělé filmové řemeslo s výbornými hereckými výkony a dostatečně silným příběhem. ()

Peregrina

Jedním slovem nádhera. Montgomeryho Clifta se jsem vůbec neznala, byl mimořádně pohledný a mimořádně dobrý herec. Škoda ho....upil se prý brzo...Liz moc nemusím, ale její Angelu jsem jí věřila, opravdu Vickersovou nemohla hrát žádná jiná než ona. Americká tragédie se vším všudy a troufám si tvrdit, že kdyby byl film barevný, to by mu strašně ubralo na kráse a dramatičnosti. Sice jsem knižní předlohu nečetla, ale brzo to napravím....Tak už to prostě bývalo....všude, nejen v Americe.... chudý hoch přivede chudou holku do maléru, mezitím se zamiluje do jiné, dostane se "na výsluní", má naději na lepší život a a ted co s tou druhou, svedenou, chudou, těhotnou šedou myší.....Rozhodování mezi láskou a povinností jde napříč světadíly. Někdy povinnost zvítězí, někdy prostě ne... a i když si vraždu na poslední chvíli rozmyslel, stejně se stala nehoda a z toho by ho nevysekal ani Perry Mason....Dojemný a chvílemi i srdcervoucí film. Asi začnu sledovat americkou klasiku "noir" pravidelně..... ()

adaben

Překvapivě i po letech, kdy se točí úplně jinak, je to pořád dobré. Původně jsem myslel, že kvůli únavě shlédnu jen tak první hodinku, ale pak jsem od toho nedokázal odejít.. Zajímavá a funkční přímočarost vyprávění, černobílé kouzlo, zejména u záběrů od jezera atd. ()