Slavná filmová adaptace Dreiserovy Americké tragédie.
Příběh George, mladíka z chudých poměrů, který dostane práci v továrně bohatého strýce, a když se naskytne šance společenského vzestupu, obětuje lásku tovární dělnice ve prospěch vztahu k bohaté dívce. (oficiální text distributora)

C0r0ner

Dvouřádkový popisek filmu přesně vystihuje, o čem Místo na výsluní je. O nic víc o nic méně. Což je bohužel na sto dvacet minut stopáže kurva málo, což se logicky promítlo do hodnocení. Režijně a herecky skvělé, ale dějově hodně plytké, prázdné a celkově pomalé, takže tradiční unuděnost poloviny minulého století. 50% ()

1frida2

George byl nezralý, nevěděl si rady sám se sebou. Dělnice byla hloupá, jediný, kdo byl příčetný a bezprostřední byla Angela. Jen se divím, ze ji učaroval kluk, který byl vlastně celou dobu mimo. Měla to být taková sonda do svědomí, ale mě to neoslovilo. ()

Topco

O čistokrvný noir sa rozhodne nejedná. Príbeh môžeme žánrovo pokojne rozdeliť do zhruba rovnomerných tretín: romanca, noirovo ladená melodráma a súdna dráma. Winters je typovo presná ako ohrdnutá nevesta, Taylor zasa ukážkovo krásna a Clift (ktorý zo začiatku pripomenie Deana), žiaľ, smutne tragický... ()

danecek24

9. Zlatý Glóbus za rok 1951 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Shelley Winters, Nejlepší režie - George Stevens, Nejlepší černobílá kamera - William C. Mellor ()

zette

Velmi povedene romanticke drama, pasaz od "nestastne" nahody po zatceni je genialni a ma vybornou atmosferu. No, nejde se divit, ze si hlavni hrdina vybral bohatou Liz Taylor, nez chudou Shelley Winters:-). Myslim, ze to slo ale zajistit pro nej jednodussi cestou... Slusne zahrane, pribeh mozna ne uplne originalni, presto dobry a pekny hudebni doprovod! ()

Šuplík

Toto bolo pre mňa naozaj ťažké pozerať. Úžasne zobrazili to, čo človek pozná v živote sám, keď urobí chybu a v návale nerozumu sa ju snaží zažehliť inou chybou. Obvykle ešte väčšou. Akoby nastavili zrkadlo. Zodpovednosti. A ako ukázali tú temnotu vo vnútri človeka, ktorého ťaží svedomie. Naraz nemôže mať radosť z ničoho krásneho naokolo. Je mu to vzaté. Totiž, vzal si to sám. Strašný film. Ten ide do čierneho. ()

andrii

Třpyt lásky klene se nad hlavami. Navléknuté perly mizí, popadaly na dno zátočiny. Šatem svátečním unášen je do dálavy. Pod hladinu stažen cizí melodií. Dvě dámy, dvojí tvář zalíbení. Ta první, obyčejná, naivní, prostá. Ta druhá, "nutná," dobrý původ má a společenské postavení. Vyležený důlek v roztříštěnosti. Mihotavý, temný čin, růžová tragédie. Montgomery Clift a Liz Taylor zblízka vysílají jiskřivé pohledy, vyšší stupeň lásky, prvotřídní noblesní vášeň, vůni útěků do zasněných doteků... Svědomitou romantikou srdce odemyká. Svou duši hříchem podemílá. První lásku v sobě uzamyká. Milovník, viník v myšlenkách. Milostný trojúhelník hořekuje. Náhlé stíny toho léta. Smrt si pro ni do jezera přišla. Vyvrácená cesta. Toužil mít víc, své místo nahoře, let do nebe, přízeň dívky překrásné. Zalit trvale neprůhledným klenotem. Usednout k tomu stolu bylo ošidné. Zůstalo po něm prázdné místo, tísnivé, nemilostivé, tesknivé... Na shledanou v lepším světě. V srdci však, svou šeptavě omamnou nejvyšší nabídkou, hojivou kapkou princovského šarmu, okouzlovat bude nadále. ()

Mirokukii

Při natáčení scén na loďce musel tehdá asistovat Hitch, to jinak není možný. Nejsilnější a absolutně nejlepší část filmové tragédie. Příběh mladíka, který se chtěl dostat tam, kam mu nebylo osudem a sérií náhod, dovoleno. Výborné herecké výkony s propracovanými charaktery a hudbou. ()

LadyPupu

"Ty si začínáš s děvčaty? S děvčaty si nic nezačínej, buď hodný!" Kdyby Clift poslechl svoji matku, mohl mít klid... Aneb kdo s čím zachází, tím taky schází. Realisticky zachycený příběh možná až chorobně ctižádostivého chlapíka, jehož konání je ovlivněno společností a touhou po splnění amerického snu, který má určitou dobu téměř na dosah... Ke zdejší adoraci se nepřidám, protože i přes nezpochybnitelné kvality snímku, mě drtila jeho délka. ()

Pavlínka9

Elizabeth Taylor byla - hlavně v tomto filmu krásná :) Mám ráda Dreisera a jeho díla, a 50.léta jsou plné patosu :D Tenhle film je monumentální, věřím, že opravdu tehdejší dobu silně zasáhl - nejen krásou Clifta a Taylor, ale také, jak je to skvěle natočené a zrežírované. Za mě je to opravdu skvěle vytvořené :) Doporučuji, i když nemám ráda přeslazené okecávačky a "romantiku padesátých let" :) ()

Autogram

Nie je to až taká limonáda, ako som predpokladal. Ale že by som tomu nadelil šesť oskarov, to určite nie. Len tri hviezdy, aj pri najlepšej vôli. –––– Vypadá to tak, že nejvíc času jsme strávili jenom loučením. ()

Pecival

Narozdíl od jiných filmů s Taylorkou co jsem viděl, jí to tady opravdu velmi sluší. A protože i na fotkách co těď šmíruju nevypadá zle, takže to nebude jenom věkem, usuzuji že ji museli před filmy jako Kleopatra nebo Kdo se bojí Virginie Wolfové schválně zošklivit :) Jinak film je to rozhodně zajímavý s dobře napsanými charaktery. Čekal jsem postavu George Eastmana výrazně víc zápornou, ikdyž žádný dobrák to taky není. Montgomery Clift hraje super, stres z něho na plátně přímo prýští. Shelly Winters hrála svoji pasivní puťku také dobře, úplně jsem chápal ty jeho pocity. ()

prasacimor

Výborná, často až doslovná adaptácia jednej z mojích obľúbených kníh. Do dvojhodinového filmu predsa len ťažko vopchať prepracovaný 600 stranový príbeh a preto film občas trpí skratkovitosťou a atmosférou nedostatočne dotiahnutou do konca, čo bolo najväčšou devízou knihy. Hlavne časť vyšetrovania, Clideovey a tým pádom aj čitateľovej neistoty je úplne bravúrna, no vo filme sa jej nedostáva dostatok priestoru, čo je škoda. Aj napriek menším nedostatkom, som si istý, že keby som príbeh nepoznal dopredu, bol by Place in the Sun schopný vo mne vyvolať emócie podobné knihe. A samozrejme Elizabeth je maximálne okúzľujúca. Bezpochyby jedna z najkrajších a najzvodnejších herečiek 50. rokov. ()

Babous

Celou dobu jsem Montymu držel palce, sympatizoval jsem s ním i jeho činy, proto pro mě byla druhá a závěrečná část filmu takřka nekoukatelná. Svým způsobem má snímek podobný námět jako Pojistka smrti či Pošťák zvoní vždycky dvakrát, ovšem hlavní hrdina je zde na všechno sám, nemůže se nikomu svěřit, nemůže dělat nic než jen čekat, jak to dopadne. A to mě - jako diváka - ničilo. Dobře zvládnutý film, ale ubíjela mě zápletka (prostě jsem se nemohl dívat na to, jak se hlavní hrdina řítí do záhuby). ()

vitekpe

Bezvadna "taskarice" (noir to nevim...) s mladickou Elizabeth a s Cliftem, ktery mi chvilemi pripominal Toma Berengera. A Shelley Winters, ta ma snad na tyhle role licenci. Hloupoucka naivka, kterou vzdy nekdo nakonec utopi...vzpominate na fenomenalni Night of the Hunter? :-) ()

Han22

Tyhle melodramata nikdy nebudou můj šálek čaje. Znáte to, ženy jsou plné emocí, muži skrývají děsivá tajemství, každá druhá věta je tak osudová, jakoby měl skončit svět. A tak tu máme chudého mladíka, který začne randit se stejně chudou dívkou. Pak však potkává bohatší, krásnější a mladší dívku a poznává tu pravou lásku. Jenže co s tou první? Samozřejmě idální by bylo se rozejít, ještě ideálnější táhnout to s oběma, ale protože jsme v melodramatu, tak přichází výlet na osamělé jezero a myšlenky na vraždu. Ne nebylo to špatné, druhá půlka s pátráním a soudem má celkem drajv, Clift, Taylorová i Wintersová hrají docela slušně, ale prostě mě to úplně nesedlo. A co se stalo na loďce se stejně úplně nedovíme. ()

prezdivaka

Myslím si, že žánrové usazení tohoto snímku k romantickým filmům, je chybné. Svou temnou atmosférou se podobal Hitchcockově Rozdvojené tváři. Pokud je tohle romantický film, jsou jimi i jiná světová dramata, často podle podobných literárních skvostů. Paní Bovaryová, Tereza Raquinová ... Dobře a stručně to napsal Rogue. ()

Rozjimatel

"Did you promise to be a good boy? Not to waste your time on girls?"     Sugestívna dráma zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá okrem svojej bezútešnej atmosféry (podporenej výbornou hudbou Franza Waxmana) zaujme najmä skvelými hereckými výkonmi ústrednej trojice - Montgomeryho Clifta (George Eastman), Elizabeth Taylor (Angela Vickers) a Shelley Winters (Alice Tripp). Inak som mal ale pocit, že ten tragický príbeh ľúbostného trojuholníka je dosť otrepaný (aj keď v roku 1951 takým zrejme ešte nebol) a nedostatočne pútavo stvárnený (príliš priamočiaro), a to aj napriek jeho myšlienkového presahu (morálka spoločnosti). No a tie scény na súde pôsobia svojou naivitou často až úsmevne.     "I'll love you for as long as I live." "Love me for as long as I have left. Then forget me." ()