Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

Maniik88

Pekný, príjemný film, typicky Sverákovský, dnes už klasika. Píjemná zmes úsmevných aj vážnejších tém. Vkusne zakomponované problémy s min. režimom. Hlavná postava napriek oprávnenému dôvodu na hnev na vtedajší režím príjmá ruského veľmi sympatického chlapca Kolju a navzájom si zlepšia svoje životy. Veľlmi kvalitný film svetového formátu. ()

hazdrova

Kolja bol veľmi milý. Zároveň mi tam chýbalo trošičku dynamiky. Viem, že je to československá klasika, tak k hodnoteniam pristupujem s rozvahou. Napriek tomu to bolo veľmi príjemné. 3,8* ()

Meev

Tak jsem zase jednou zabloudil do koutů české kinematografie. Nebudu tady jedno po druhém vychvalovat. Víte, Kolja je silný snímek obsahující všechna kritéria pro dokonalý film. Když se spojí jedna a jedna- vznikne to pravé a to se přesně tady stalo. Čekal jsem utahanej nesmysl. Dostal jsem hodnotné zážitky. ()

Soni_borec

Já vám nevím. Možná jsem to jenom nepochopil, ale moc mě to nenadchlo. Má to zajímavý koncept, ale to zpracování je slabé. Příběh se mi zdál takový suchý a místy jsem se dost nudil. Od chvíle, kdy Svěrák potká ruského chlapce, to vypadá jako soubor scén, které k ničemu nevedou a jsou tu jen proto, aby jsme si mezi oběma vytvořili nějaké citové pouto. Pokud to ale na diváka nefunguje, tak film jinak nemá moc co nabídnout. Herecké výkony jsou skvělé, soundtrack taky, komedie ujde, ale to je tak všechno. Podle mě hodně přeceňovaný film, který si Oscara určitě nezasloužil. (50%) ()

wolverine

Tak tohle je skutečně skvost české kinematografie. Vedle Babovřesků, Kameňáků a jiných sraček se tohle snad ani nemohlo povést. Díky Bohu povedlo. Film o starém čelistovi, který ve svém životě postrádá štěstí, které se mu dostaví v podobě malého chlapce Kolji. Opravdu citlivě natočené. Tenhle český film se jako jeden z mála řadí mezi světovou špičku !!!! ()

topi80

Jan Svěrák natočil dva filmy, kde si nenechávám ujít příležitost ke shlédnutí reprízy, kdykoli je příležitost. A to jsou Obecná škola a asi ještě lepší, do posledního dialogu a scény vypilované Vratné lahve. Kolja navzdory svému prestižnímu ocenění stojí výrazně níže. Dozajista jde o pěkný námět a i v tomto filmu se objevují skvělé scény, ale nějak to kulhá. ()

Prubner

Svého času jsem se taky nechal zlákat a šel jsem na to do kina. A litoval jsem, že jsem zbytečně utratil prachy. Ten film na mě vůbec nezabral jako komedie, protože jsem se zasmál jen minimálně. A nefungovalo to na mě ani jako doják. Jan Svěrák se totiž asi obával, aby nebyl moc sentimentální, a tak to natočil dost chladně a tím to pohřbil. Já se u filmů dojímám rád, ale tohle ve mně žádné emoce nevyvolalo. Jedině vztek. Od té doby jsem ten film už neviděl a ani se nechystám. A mimochodem, Honza Svěrák by se konečně měl odpoutat od tátových sukní, protože s jeho scénáři to umělecky daleko nedotáhne. Oscara si to nezaslouží ani náhodou. ()

Marat

Nemohu film ohodnotit jinak. I když jsem film viděl asi 5x, tak pokaždé mi film něco dá. Super herecký výkon malého Kolji, na to jak je složité s dětma operovat bylo toto excelentní. Zdeněk Svěrák taky nezklamal. Film u kterého se člověk nenudí, který je ze všech stran zajímavý, v kontextu jsou vtipy, kterých jsem si všiml až při zatím posledním shlédnutí. Sice Obecná škola je ještě trošku lepší, ale i tak Kolja rozhodně patří mezi špičku porevolučních filmů. ()

Jaromír

Starému mládenci, který klátí jednu holku za druhou, se naskytne příležitost vydělat si na nové auto :). Celou situaci zašmodrchá komunistický režim a, jak už to bývá, život. Hlavní je, že vše dobře dopadne, tedy skoro vše. ()

curfew77

Je hloupé, zpozdilé a ryze české, že bývá oběma Svěrákům (začasté hlavně mladšímu) v souvislosti s tímto filmem vytýkána jakási vypočítavost a vykalkulovanost. A konecnkonců, i kdyby to nakrásně byla pravda, platí jediné: kdo umí, ten umí. Tím spíš, že Kolja je snad jediným slavným českým snímkem posledních dekád, jehož poetice opravdu mohou porozumět diváci na celém světě. Kdo něco takového nikdy nezkusil, nejspíš neví, jak je to těžké. Nic proti půvabům Obecné školy nebo vtipu Vesničky mé střediskové, ale dojemné herectví Andreje Chalimonova spolu s nádhernou kamerou, přesnou hudbou a hořkosladkým příběhem jsou podle mě vrcholem umu otce a syna Svěrákových. A za to, jak snímek v postavě Loukovy maminky v pár větách přesně vystihl lesk a bídu českého disentu a emigrace, by si někdo zasloužil pomník. Snad jen to ukrutně dobové klišé v podobě estébáků cinkajících na Václaváku klíči mohlo zůstat ve střižně. Přesto dodnes s náskokem několika koňských délek nejlepší český porevoluční film. Bez diskuzí 100 %. ()

macetoma

Místy komické a hodně, místy tragické a hodně. Prostě krááásná tragikomedie. Moc pěkný vztah stárnoucího muže k malému klukovi. Dávám 5 hvězd. ()

Mykhaluu

Občas se podaří průnik přes českou deadline 89´, ale stejně většinou, tak jako v Koljovi, za použití osvědčených jmen z doby před deadline... :) ()

Maica

Moc hezké. Hrozně mě to dojalo. Byla jsem na film zvědavá, protože získal Oscara... Mé očekávání úplně splnil. Nejlepší výkon podle mě podal malý představitel Kolji, který na svůj věk hrál velmi přesvědčivě. Navíc významné plus za hudbu. ()

zahris

Film, který mě přesvědčil, že existují i kvalitní české filmy. Jak je zde několikrát zmíněno, celý film je možná mírně vykalulovaný směrem k Oscarům, ale proč by to mělo vadit, když se na něj tak pěkně dívá? ()

obscurite

Upřímné, vtipné, dojemné a krásně české. Kolja je malej roztomilouš a Svěrák má stále perfektní smysl pro humor. Kombinace je odzbrojující. ()

petrik11

klišovité, hra na city starších dám. Hra na inteligentného trtka. Takto hrá Svěrák v každom filme. Vidíte to raz, zasmejete sa, ale potom je to už len trápnosť a trápenie sa. ()

MartinJ5

Co dodat k filmu, který je úžasně natočený, postavený na originálním prostředí a to vše s kvalitním a více než sympatickým obsazením. Víc než jen fajn zážitek :) ()

ikilledjenny

Včera jsem tento film viděla úplně poprvé. A byl sentimentální, dojemný a bavil mě. Malý Kolya ve vaně se sprchou, do které mluvil jako do telefonu, scéna v metru...skvělé, ale něco mi chybělo nebo mi možná vadila ta ironie toho, mít malého ruského chlapce doma a okolo projížděly ruské tanky. *Kolja, něboj se a hlavně nikam něuběgaj. Normálně ostáň v metro i my tě najdem. Zdrávstvuj. Konec hlášení v ruském jazyce.* ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu