Divoká planeta

• Francie La Planète sauvage (více)

Futuristicky vyhlížející animovaný film na motivy románu Stefana Wuta. Kouzelným světem vás provází malý kluk - člověk, který slouží jako hračka pro děti kulturně a technicky vyspělejších bytostí. Tento chlapec projeví neočekávanou schopnost učit se a tvořit. Mezitím se vládci společnosti rozhodnou vyhladit zbytky lidí volně žijících v přírodě, aby předešli možným budoucím problémům. (raffspIn)

Akana

Neprávem zapomenutý klenot naší slavné animované historie, který se může směle řadit po bok Zemanovým nebo Trnkovým dílům. A to přesto, že režisérem je Francouz, protože výtvarná stránka je prací našich umělců. Ti v tomhle nevšedním sci-fi příběhu popustili uzdu fantazii takovým způsobem, že lidé jako Lucas, Spielberg nebo Cameron by před ním měli stanout v tichém obdivu. Prostředí planety hýří neuvěřitelnými bytostmi, tvary, předměty a jevy. Navíc je film působivý i myšlenkově. Nádherně na příkladu civilizace Drágů relativizuje náš pocit nadřazenosti nad živočišným světem, protože jejich jednání s lidmi-Omy není o nic horší než všechny ty naše regulace stavů zvěře, kterými "udržujeme rovnováhu ekosystému" zapomínajíc na to, kdo že je jeho hlavní narušitel. Snad jen závěr se mi zdál poněkud uspěchaný. ()

gauron666

Pořád jsem si říkal, škoda že češi neumí natočit pořádný animovaný film a hle když se chce přece jenom to jde i když v koprodukci s francii. ()

Utero

krásná animace a především originální svět plný podivných živočichů, které musel vymyslet jen opravdový génius! ()

levente

Dlouho jsem neviděl něco tak dobrého. Kdyby mě bylo dvacet, tak by na mě Divoká planeta udělala asi větší dojem, nicméně i dnes tleskám. ()

Drom

Omové jsou hmyz, rychle žijí, rychle se množí, pomalu zamořují fantaskní planetu Ygam. Inteligentní Draagové je kdysi přivezli z cest po vzdálených hvězdách, jsou ochočitelní a možná mají i sklon k inteligenci. Ale rozhodně nejsou na žebříčku výše, než myši na planetě naší... Ano, ano a znovu ano, radostí tleskám. Od Stefan Wula jsem bohužel četl jen útloučký Niourk (česky jako Ňork), na předlohu tohoto filmu i jiná autorova díla těžko u nás narazit. Tohle je sci-fi, které dávám přednost, skoro jakoby navazující na o jedenáct let mladší Of Men and Monsters od Williama Tenna (česky jako Lidé a netvoři). To opravdu jediné, co lze této adaptaci novely Oms en série vytknout, je až příliš fantasktní a nedostatečně temná animace. Není špatná, ale film by zasloužil být více hardcore a depresivní, méně pak poetický. Tohle měli kreslit japonci, vypadat to jako Kaze no tani no Naushika říznutá Blue gender, dávám pět hvězdiček. ()

Schlierkamp

Francouzsko-československé animované sci-fi natočené podle románu Stefana Wula. Příběh vypráví o planetě Ygam, kde nejsou dominantní životní formou lidé, nýbrž humanoidně vyhlížející, avšak mnohem vyspělejší a daleko větší Draagové. Tyto modré bytosti se svítícíma očima nemají lidské tvory příliš v lásce, používají je jako hračky pro děti a z obavy, aby se příliš nepřemnožili, provádějí jednou za čas takzvané odlidňování, neboli fyzické snižování jejich populace. Tento stav trval do okamžiku, než se podařilo hlavní postavě, mladému chlapci od Draagů utéct a vzít si s sebou důmyslný přístroj na učení podobný obrovské čelence, který sám vhání rozličné vědomosti do hlavy. Pomocí nově nabytých znalostí mohla lidská rasa, která se dosud skrývala v menších společenstvích v různých úkrytech, postavit nová technická zařízení včetně raket, kterými odletěla na novou více bezpečnou planetu. Kreslený příběh je dostatečně poutavý, aby diváka zaujal po celou dobu a autoři animací si mohli dovolit pustit uzdu své fantazii natolik, že divák může těžko odtrhnout oči od obrazovky. Za zmínku stojí minimálně souboj lidí s odpudivým létajícím netvorem, který je napadl v jejich úkrytu či odpor odvážných lidí, kteří se nesmířili s jistou smrtí a společným napnutím všech sil zabili jednoho Draaga. Ačkoli je režisérem tohoto velmi působivého hodinového snímku Francouz René Laloux, ze závěrečných titulků bylo zřejmé, že hlavní část výtvarných prací měli na svědomí čeští a slovenští animátoři. Divoká planeta vyjadřuje svým způsobem vznik lidského pokolení v dnešní formě a je jak po výtvarné, tak po myšlenkové stránce vysoce nadprůměrné a pozoruhodné dílo. ()

Biopler

Tento kúsok je názorná ukážka ako sci-fi filmy brutálne starnú. Námet je síce vypožičaný z dôb fašistickej ideológie, ale tvorcovia ho vedeli celkom elegantne preniesť na plátno. Ťažšie je však uveriť zbúchanému záveru s happyendom naprieč dovtedy videnému, dovtedy neohrozenému vládnutiu Dragov, ktorí sa blahosklonne pre mier sklonia nad človekom. Snímke sekne tajomný hudobný podmaz. ()

Miksa

Užasný film plný fatazie, se kterou se animátoři z Trnkova studia poprali nádherně. Dragové jsou mimozemšťané, kteří chovají své domácí Omy(lidé) a nesnáší divoké. Přirovnání k nějaký hlodavcům u nás by se docela dobře sneslo. Ale omové nejsou tak docela hloupí a nastává mezidruhový konflikt... ()

kyrtab

Viděti se z druhé strany... Výborná práce našich výtvarníků, k tomu skvělá a rozmanitá hudba. "Takže, milé děti, kát se, až ti teče do bot, může být pozdě. Taagům to tehdy ještě vyšlo. Ale vzpomeňte třeba hned ve druhé kapitole o historii naší galaxie, jak špatně skončili ti nepoučitelní Homo sapiens. Naprosto odstrašující příklad... No, pro dnešek končíme, zítra máme školní výlet na čtvrtou oběžnici sousedního slunce, nezapomeňte si s sebou větší svačinu a gravitační holinky. To platí speciálně pro Nováka, jak mi tam zas budeš někde lítat..." ()

JeanMarthan

Člověk jako havěť na planetě plné bizarních tvorů, rostlin a živočichů, kde bojuje proti všem rysům lidství. Z úplného dna se postaví svému osudu! Zcela originální snímek každým coulem. Audiovizuální harmonie. ()

crap

Pěkný film s velmi vznešenou a nadčasovou myšlenkou. Jen animace a pojetí na mě už lehce předpotopní, proto podruhé to již vidět nepotřebuji, ale za to poprvé jsem ráda :) ()

_-0-_

Film, který nezklamal - na rozdíl od většiny těch, které člověk viděl před mnoha lety a opakovaně v současnosti. Škoda, že v rámci hodnocení není možné udělovat navíc * jako výraz nejvyššího ocenění ve své kategorii. Lehce halucinogenní animace s dokonale vyváženým barevným podáním, skutečný příběh namísto tupě slepených sekvencí (propastný rozdíl mezi tímto filmem a japonskou masovou produkcí animovaných filmů). Nadčasová Fantastic Planet by si zasloužila uvést znovu do kin. ()

Festival sci-fi film Future Gate se blíží

Festival sci-fi film Future Gate se blíží