Prokletí domu Hajnů

Uncle Cyril

The Damned House of Hajn

Horor / Thriller / Psychologický

Československo, 1988, 107 min

Jako takové je Prokletí domu Hajnů napínavý film, avšak nezdařilá adaptace nejlepšího českého románu Neviditelný. V prvé řadě je potřeba říct, že výběr herců byl nešťastný. Vždyť kdo by se hodil do role Petra Švajcara lépe než temný novoromantik, hamlet českého filmu, Petr Čepek. Ten však hraje (nechápu proč) bláznivého Cyrila, který navíc dle knihy měl vypadat úplně jinak - jedno z největších poznávacích znamení je lysá hlava. Katy měla být líbezná dívka (ne žena), daleko půvabnější než Soňa, i tomu je ale v tomto přepise naopak a navíc je podlá - pitomá deformace charakteru. Zato Brzobohatý a Kaplanová sedí jak baba v koksu. Prostě nemůžu ohodnotit lépe. FIlm je to vynikající, ale pořád je to pouhopouhá adapace knihy a pro mě tedy značně chatrná. Bohužel. Petr Čepek tam prostě na 100% měl hrát, ale jeho drsné vzezření a naturel by byl nejlepší právě v roli Petra Švajcara. To mi nikdo nevyvrátí.(6.6.2012)

Svoboda umí pracovat s atmosférou, ale jeho problémem je nadužívání efektů - zběsilých kamerových jízd vyjadřujících neviditelnou přítomnost těch druhých, kteří sice nejsou přítomni fyzicky, ale neseme si je v našich duších, či záběru tváří zespodu naznačujících klaustrofobii uzavřeného prostoru. I laboratoř se mění v peklo se záblesky "plamenů" (ta je díky své viditelné umělosti neslabším místem filmu). Horváth je sice nepřirozeně dabován Stropnickým, který hlasově vůbec nesedí, ale jinak jsou herecké výkony tím hlavním tahounem filmu. Kdyby Svoboda nechal hlavní tíhu na hercích, a všechnu tu expresi použil jen v těch správných chvílích, nemusel být výsledný dojem tak rozporuplný. Tak totiž zanikne třeba vypjatá scéna s dítětem na stromě, protože Svoboda musel i obyčejný rozhovor, svatbu či křtiny natočit přepjatě a expresionisticky.(25.8.2010)

Předlohu jsem zatím nečetl, takže nemám srovnání. Nicméně snímek profesora Svobody na mne poměrně zapůsobil, i když uznávám, že jeho trošku psychotické vizuální podání nemusí sedět každému. Film měl na české dílo solidní až hororovou atmosféru, dům byl skutečně představen jako něco fantskního. Výborné výkony všech zúčastněných, včetně Valerie Kaplanové, která byla mrazivá a standardně dobrého Čepka, který si opět vystřihl roli blázna. Celkově je to trošku ujetější než Petrolejové lampy, ty jsou ale filmařsky asi stravitelnější. Přesto se mi film dost líbil a dá se na něj koukat víckrát. Škoda jen, že Emila Horvátha nadaboval Stropnický, který trošku snižuje jeho jinak velmi dobrý výkon. 75%(14.12.2009)

Podhledy, nadhledy, snímání zblízka, divně pokřivený zooming, hrátky se světlem, téměř masochistická obsedance kruhovými tvary a hlavně chodbami - toliko a jednoduše je to nejspíš lehký manýrismus ve snímání + Zajímavá a atmosférická výprava, drásající sysntetizátorová hudba a neokoukané herecké tváře v hlavních úlohách k tomu. Bohužel toto všechno upadá a padá na přečpělé televiznosti a nekvalitě materiálu. Každopádně se jedná o zdařilou adaptaci výtečné literární předlohy. 65%(8.1.2009)

Až jsem žasl, jak hutnou a nepříjemnou atmosféru lze v Prokletí domu Hajnů zažít. Z velké části je to zásluhou vhodně zvolené hudby a úžasné práce s kamerou, jenž má na svědomí Vladimír Smutný. No a samozřejmě nesmím zapomenout na skvělý herecký výkon Petry Vančíkové, která bravůrně ztvárnila Sonin rozklad osobnosti a propad do hlubin šílenství. Na naše poměry rozhodně nadstandardní počin. Zaujal mě ale spíše svou formou, než příběhem samotným, který mě zejména kvůli značné nevyváženosti příliš neoslovil.(7.5.2018)

• - Záběry na vjezd do továrny byly natočeny ve městě Hrádek nad Nisou, v areálu tehdejšího místního skladu oděvů. (Hans.)