Film režiséra Jiřího Svobody z roku 1985 zavede diváky do nemocnice, na pracoviště, kde jsou prováděny vrcholné neurochirurgické zákroky. Stárnoucí profesor neurochirurgie (M. Macháček) stojí před náročnou a téměř beznadějnou operací malého pacienta. Během hodin, které do zákroku zbývají, rekapituluje svůj soukromý život, vzpomíná na spolupracovníky i pacienty. Noc před rozhodujícím zákrokem musí ještě provést mimořádnou a únavnou operaci… Vysokou míru autentičnosti filmu vtiskla osobnost autorky literárního námětu Valji Stýblové, lékařky a přednostky neurochirurgie lékařské fakulty University Karlovy, a také špičkové pracoviště nemocnice v Praze – Motole, kde byly natáčeny nemocniční reály. (Česká televize)

Oxiduji

Není co vytknout, jen zatleskat. Vůbec si nedokážu představit, že by někdo z našich současných usoplenců dokázal natočit tak civilní, přesvědčivý a mnohovrstevný snímek. Skvělá atmosféra, výkony, kamera. Macháček excelentní. ()

charles3

Parádní film, kterým (spolu se Zánikem samoty Berhof a televizní Jehlou) Svoboda vystoupil ze své dosavadní nezajímavé a divácky nepříliš úspěšné tvorby. Skalpel považuji za vůbec nejlepší domácí film z nemocničního prostředí a také za nejlepší Svobodovo dílo. Zajímavě pojatému příběhu dominuje příjemně ukázněný Macháček ve své možná životní roli, více než zdatně mu přihrávají autenticky a civilně působící herecká esa jako Brzobohatý, Brejchová, Lukavský, Abrhám, Řehák a také tehdejší polská herečka č.1 Barbara Brylská. Výborná Smutného kamera, malou výtku mám jen k části Revallova hudebního doprovodu, recyklovaného z předchozího Svobodova TV filmu Jedné noci v jenom vlaku. Nicméně hodnotím plným počtem. Na tento film se vždy rád podívám opakovaně, stejně jako na pozdější Svobodovy počiny Rána z milosti, Sametoví vrazi, Udělení milosti se zamítá nebo Jen o rodinných záležitostech. ()

Hombre8

Moc hezký. Moc hezký. I když téma skličující a prostředí rovněž, má to duši. Macháček zkušeně, přítomnost Brylské určitě nebyla na škodu. Jeden z nejlepších filmů z daného prostředí. ()

St@B

Ohromně silný psychologický příběh, snad vůbec nejlepší český film z nemocničního prostředí. Znovu a znovu sleduji Macháčka, jak přemítá, zda ještě dokáže proplavat peřejemi, které pro něj představuje malý Uzlík. Všechny postavy v tomto příběhu jsou perfektně vykreslené. Tady je pět hvězdiček málo. ()

hostivít

Kdo by věřil, že se v 80.letech natočí tak skvělý film. Nejlepší film z lékařského prostředí, opravdový zážitek z opravdového příběhu. Je to napínavé, dojemné. Scény jako operace Mikeše, Uzlíka nebo umírání dcery jsou hodně silné. Výkon Macháčka, Brejchové a Brzobohatého je výborný. ()

KalimeroI

Absolutní jednička. Klasické syrové dílko z roku 1985 mě vždycky posadí na zadek a ještě dá herdu do zad. Civilní pojetí režie je úžasná, film si na nic nehraje a to je dobře. Vířící mysl stárnoucího profesora na pozadí běžných lidských tragédií i radostí, pocit odpovědnosti, pochybnosti o sobě, svém životě a to vše předvedeno guruem českého divadelnictví panem Macháčkem. Díky Mistře. ()

JerryPilsen

Že lékařské prostředí nemám rád,tohle mě přikovalo do sedačky!Snesitelná úroveň napětí i srozumitelné vtažení do problematiky dělají z tohoto filmu špičkové dílo.Bravo pane Svobodo! ()

hrabac

Pět, jak jinak za tenhle skvost. Výborná předloha a vynikající zpracování. Občasný závan trapnosti některých situací je dán prostě tehdejší dobou a morálkou, prostě je to takový hrdinský epos malinko a lidské slabosti jsou tu dost krutě odsuzovány, ale kvalita a síla filmu to hravě zastíní. ()

JARDAHONDA

Film režiséra Jiřího Svobody se odehrává převážně v nemocnici, na pracovišti, kde jsou prováděny složité neurochirurgické zákroky. Vysokou míru autentičnosti mu vtiskla už autorka literárního námětu Valja Stýblová - spisovatelka a lékařka, v té době přednostka neurochirurgie a psychiatrie lékařské fakulty UK. Hlavní postavou příběhu je stárnoucí zkušený lékař, stojící před riskantní operací malého pacienta " Uzlíka ", jehož mozkový nádor označil celý tým neurochirurgů za příliš pokročilý na to, aby byl úspěšně operován. Přes náročné střídání časových rovin, dialogů prolínajících se s vnitřními monology hrdiny , a poměrně složitou stylizaci se tvůrcům podařilo natočit snímek, jenž vyvolal nebývalý ohlas jak u kritiky, tak i u diváků.. ()

Udet

Snad nejlepší film z lékařského prostředí co jsem viděl....opravdu asi nejspíš životní role Miroslava Macháčka který se se svou postavou dokázal dokonale ztotožnit. Postava staršího lékaře, špičkového neurochirurga který je postaven před velice těžké rozhodování zda operovat malého chlapce v téměř beznadějném stavu anebo mu ponechat ještě nějaký čas prožít, ale s vidinou neodvratného konce.. ..ale opravdový lékař vlastně už je dávno rozhodnutý- pokud operace dobře dopadne tak chlapec bude žít a uzdraví se.. ..tak k čertu do toho, i když je ta naděje tak nepatrná.. ..přece se nebudu jenom dívat na to jak nám pomalu odchází před očima.. Příběh o váhání, pochybách obavách ale i o odhodlanosti, sebedůvěře, vůli a neskutečné zodpovědnosti jednoho z mnoha lékařů. Vedle ůstředního příběhu je zde několik dalších, např. docent Krtek (Radoslav Brzobohatý), který přestože mu jeho milovaná dcera právě umírá na leukémii podpoří svého kolegu v kritické chvíli operace.. ..v paměti utkví též scéna jak tým chirurgů na sále bojuje o život velmi těžce zraněné ženy a vedle sálu již leží pod plachtou její malé dítě.. ..a ten který to způsobil, její manžel který řídil ožralý jak prase z toho vyvázne jenom s lehkým šitím.. Tento film vnímám též jako obrovské poděkování lékařům za jejich nesmírně náročnou a odpovědnou práci. Bohužel v reálu jsou stále velmi nedoceněni a kdejaký kašpar co honí puk po ledě je za hrdinu.. Velké poděkování všem tvůrcům tohoto filmu a všem opravdovým lékařům, do jejichž života má divák možnost jeho prostřednictvím nahlédnout. Jen by si rozhodně zasloužil častější reprízy.. ()

xplsek01

"Byl jsem šťastný a nevěděl o tom. Pořád jsem něco hledal." Špičkový film. Zpracování, které pohltí. Dramatizace děje dokonalá. Příběh nadčasový. Každý záběr má svůj smysl. Postavy jsou věrohodné, lidské, bez přetvářky a stylizace. Mezilidské vztahy přirozené. Charaktery postav jsou zřejmé již po pár záběrech. Nezapomeňme na skvělé herectví, bez něhož by to nešlo. Proč mám pocit, že podobné dílo dnes není nikdo schopen natočit? Hold nejsou lidi... ()

Clodman

"Kde je ta hranice mezi rutinou, strachem z neúspěchu, nezodpovědností? Dřív jsem si myslel, ze ji znám naprosto přesně, byl jsem o ní přesvědčen, dnes už si s ní nejsem tak jistý." "Já tě miluju." "Život je podvod." Můj nejoblíbenější film z lékařského prostředí. Musím za 5. A kniha je ještě o fous lepší, je v ní i minulost, zážitky hlavního hrdiny. Doporučuji!. ()

dunbar

Kks, mal som 15 rokov, bol tuhý socík, a vzniklo toto! Super, super! Som vďačný rejžovi že to nehral na city, je to skoro až dokumentárne. Lekári snáď majú čo kritizovať, ale po všetkých tých vyumelkovaných dokonalých Grey’s Anatomy a ER si človek bude vážiť našich zdravotníkov - v podmienkách ktoré sa až tak dramaticky od 1985 nezmenili - ešte viac! ()

EternalS

Naprosto špičkový, chirurgicky přesný snímek. Zcela nesmlouvavý, bolestný, ale bezpochyby upřímný a navýsost pravdivý. Ta autenticita nemocničního prostředí a všudypřítomná smrt jsou fascinující. Vnitřní monology hlavní postavy berou dech. Nadčasová záležitost prakticky ve všech směrech. "Vsadila všechno na mou kartu a přidala tam i vlastní díl. Rozhodla to sama beze mne a mně to vlastně došlo až dnes. Sobectví je záludné. Přichází nepozorovaně ani nevíme jak. Přivřu oči a vidím ji skládat obdélníčky plen. Přeruší práci a jde mi ohát večeři. Vykládám o svých problémech a ona trpělivě poslouchá. Prožívá se mnou nezdary i úspěchy a já to přijímám jako samozřejmost." ()