Film režiséra Jiřího Svobody z roku 1985 zavede diváky do nemocnice, na pracoviště, kde jsou prováděny vrcholné neurochirurgické zákroky. Stárnoucí profesor neurochirurgie (M. Macháček) stojí před náročnou a téměř beznadějnou operací malého pacienta. Během hodin, které do zákroku zbývají, rekapituluje svůj soukromý život, vzpomíná na spolupracovníky i pacienty. Noc před rozhodujícím zákrokem musí ještě provést mimořádnou a únavnou operaci… Vysokou míru autentičnosti filmu vtiskla osobnost autorky literárního námětu Valji Stýblové, lékařky a přednostky neurochirurgie lékařské fakulty University Karlovy, a také špičkové pracoviště nemocnice v Praze – Motole, kde byly natáčeny nemocniční reály. (Česká televize)

curfew77

I po letech dechberoucí záležitost, od herců přes kameru až po režii. Drsný, depresivní, nic neskrývající film o krutosti a pomíjivosti života, o složitosti lékařské profese... a o věcech, které si většinou snažíme nepřipouštět. Rozhodně stojí za vidění, ovšem připravte se na to, že moc radosti do života vám asi nedá. 90 %. ()

Verunka84

Uff, puvodne jsem nechtela dat pet, ale kdyz cloveka neco zasahne hluboko do srdce, tak proste musi. Hlavne at si to nikdo nepousti pri depresi, rvala jsem jako zelva. Vynikajici, VYNIKAJICI Miroslav Machacek, skvela kamera a ten Motol je porad stejne hnusnej. ()

MirkaP

Tak jsem se včera podívala, proč jen 3*. Tak především protože Trejtnarová (mám z ní husí kůži, i když tady ani moc nepřehrávala). Potom protože Brylská, kočka, ale ta její postava mi pila krev. No pak ty páně profesorské monology - když se (nás) zeptal, proč pořád tolik přímluv za pacoše, copak oni někoho odfláknou?,neudržela jsem se a diskutovala s televizí, ŽE TO SNAD ANI NE, ALE KDYBY SE MILOSTIVĚ PAN PROFESOR ASPOŇ PODÍVAL A ZAMYSLEL. ()

joelly01

At zije Miroslav Machacek, Sean Connery je proti nemu neslany nemastny bridil nevalnych hereckych kvalit!!! No, mozna trosku prehanim, ale MM je podle me jeden z nejcharismatictejsich hercu vubec. K filmu samotnemu = mezi herci pevnou rukou vladne samozrejme kral MM, ale zdatne mu "pricmrndavaji" Brejska, Brzobohaty, Lukavsky a treba i takova Cockova. K tomu pridejme silny a citlive natoceny pribeh a mate zde Frau Joelly ktera se dojima a breci jak zelva a Klenot ji rika "proc se divas na takove filmy kdyz u toho tak strasne bulis" a Frau Joelly mu odpovida "kdyz ty tomu vubec nerozumis, to je tak krasny film!". A ja radostne petkuji a raduji se prevelice ze zrovna v Cesku se podarilo natocit nejlepsi film z nemocnicniho prostredi vsech dob! ()

Pitryx

Bylo skutečně třeba neustále do děje kyfrat??? Tím je celý film znehodnocený, mne to rušilo a vadilo. Jinak kvalitní film je pro mne takto bezcenný. Hodnotím jen několik silně emotivních scén. Jinak to celé nestálo za nic. Hudba taky nic moc. ()

tatopulos

Machajda vynikající. A Brzobohatý opět nezklamal: "Život je podvod a nemá smysl, někdo má štěstí, alespoň chvíli, jiný ani to ne" ()

mirkath1

Dobrý příběh z nemocničního prostředí z doby, kdy jsme ještě uměli točit filmy. Zajímalo by mně, kam se to podělo ()

ostravak30

Životní role Miroslava Macháčka. Výborný film se pozná podle toho, že ani dlouhých sto čtrnáct minut není pro diváka dlouhých. Naopak, bylo to málo, mohlo být víc. Epizodní příběhy se odehrávají na pozadí rozhodování, zda se pokusit o téměř nemožnou operaci. Film je cenným nejen pro celou řadu životních myšlenek vyřčených životem protřelého neurochirurga. Ale hlavně proto, že celkem bez skrupulí divákovi nabízí pohled na to, jak těžké to lékaři mají. Každý normální člověk to uzná - být lékařem je náročné povolání. Jenže nejen technicky, ale hlavně psychicky. Není to povolání, je to filozofie. Nemůže to dělat každý, protože každý na to nemá. V lékařství můžete být v jedné vteřině za hrdinu, v druhé za padoucha. I takový pohled film nabízí. Nevím, zda netradiční, ale v roce vzniku určitě ano, ale pravdivý. Syrový. Místy krutý. Ale do poslední vteřiny pravdivý. Jak moc na lékaře nejen pacienti, ale i blízcí a přátelé, spoléhají. Že to dokáže. Že může. Že musí. A přitom ten zápřah musí zvládat i rodina, neboť lékař téměř nezná volno. O sestrách ani nemluvě. Snímek je hlavně nadčasový. Dnes není dostatek lékařů, sester a nedávno jsem četl jeden článek od lékaře o tom, jak mladí doktoři kvůli mobilů a tabletům ztrácejí cit v rukou a nezvládají složité operace. A tlak na lékaře bude pořád. V určitých věcech se zkrátka v tomhle zaměstnání nic nezmění. Zvláštní je i kamera. Na běžný film bych ji neoceňoval, ale zde působí skoro dokumentárně. ()

lake-lake

tento film je pro mě tak trochu osobní záležitost, protože v něm účinkuju :-) přesto mě při předpremiéře neuchvátil, a neuchvacuje mě ani nyní, ačkoliv na tehdejší dobu je (téměř) apolitický; probleskují tam však typické prvky československého reálsocfilmu tehdejší doby - moderní nemocnice s kapacitami, před kterými padá na zadek celý svět, skvělé stáže na Kypru, folklórní ředitelé a náměstci, "pánko doktor" aneb cimbálové rozjímání o vnímání umírání a smrti, stylový tanec ve vinárně, rozjuchaný lékařský páreček důchodového věku zanechávající loďku s vesly (pádly) romanticky jejímu osudu, zásadní promluva o ženách v neurochirurgii, a k tomu pár dramatických momentů, které ale občas sklouznou do naprosté šmíry. K tomu všemu modrozelená atmosféra chorobince - v tomto naprosto souzním s MajkHany ()

Tominni

Zajímavý film z prostředí neurochirurgie, který někdy řízne do režimu, ale především řeže do emocí více než do samotných mozků. Nelze tak úplně hovořit o příběhu, spíše to je skládanka různých epizod s nejvýraznějším Uzlíkem, malým klukem, kterému nedávají žádnou šanci. ()

subic

Macháček a Brzobohatý jsou top, ale v první hodince je taky dost vaty, to si přiznejme, to, k čemu se schyluje, pak proběhne běhen posledních pár minut. ()

DeepMaster

Bez pochyb jeden z nejlepších filmu Miroslava Macháčka a Jany Brejchové. Takový to film už dnes nikdo, ale nikdo nenatočí - oni se bohužel o to ani nepokouší. A to je na Českém filmu to smutné :(((( ()

quasar

Nejlepší český film z nemocničního prostředí. Jak je jeho pojetí vzdálené hollywoodským dojákům... Macháček ve své nejlepší roli. ()

Phex

Dlouhý odstup mezi hodnocením a komentářem jsem si nechal...Skalpel mě naprosto dostal. Výborně, lidsky napsané postavy a celkově scénář, který je přivádí do každodenních, přesto osudových situací. Vše nesmírně umocňují slyšené myšlenky hlavního hrdiny, špičkového neurochirurga. Z nich na vás dýchne životní moudrost a schopnost vyvinout nesmírné úsilí. Má to hluboký přesah a po shlédnutí vnímáte život tak nějak intenzivněji. Celkově je vše ve filmu (kamera, střih a tempo) takové čisté, pozvolné a klidné - jako když se po stěně nemocničního pokoje sune stín pouliční lampy... /////////////// ...po dalších dvou dnech zařazuji do své top ten ()

Zoltar78

Silný film, který se lacině divákovi nepodbízí slzavým sentimentem, ke kterému by tak 9 z 10 podobných filmů sklouzlo. Díky postavě špičkového neurochirurga a jeho vnitřním monologům plných pochyb vždy pevně stojí na zemi a o to naléhavěji a emotivněji dopadá na diváka tíha rozhodování postav. Skvělý Macháček a Brzobohatý a dost možná nejlepší film z nemocničního prostředí jaký jsem kdy viděl. ()