Nick321

Není to špatná pohádka, ale přesto si to v sobě nese několik ideologických linek v ději (například to, že každý, kdo se nechce živit řemeslnou manuální prací a nechá se "obloudit" snadným ziskem musí nevyhnutelně skončit tragicky), které měly socialistické děti bez kladení hlubších otázek přejímat. Nebo ten divný konec- Mikeš sice princeznu osvobodil, stal se "králem" ale dál se věnuje svému řemeslu kováře. Kdo vládne království, toť otázka a jestli ten vypečený rádce, no tak to potěš koště. I z těch řečí má divákovi vyplynout, že vládnutí je činnost zbytečná. A proto to také soudruzi tehdy dotáhli do zkázného konce  populárním ekonomickým modelem zvaným turecké hospodářství. ()

J.CTORN

Kmo miluju tuhle pohádku, ten děsivý podtón, mysteriózno, sympatické postavy, šíleně dobrej a údernej soundtrack a zatraceně badass záporák z kterého jde husina. Když jsem byl malej tak jsem tuhle pohádku moc nemusel ale teď to miluju. To tajemno, atmosféra a prostředí mě uchvacuje a Kříž ve své z jednich prvních rolích září. Absolutní skvost! 10/10 pohádka, škoda že se takové už netočí. ()

Ywec

Vůbec ne špatná pohádka se skvělou atmosférou, z níž si o téměř dvacet let později tvůrci Tygra a draka opsali postavu Nefritové lišky. ()

klaus

Kovář který se neuměl bát! Nic převratného efekty taky nic nového celkově průměrná česká pohádka ()

johael

Shledaje, že Neohroženého Mikeše svěřili pětatřicetikilovému Pavlu Křížovi, bylo mi, jako když si koupíte lístky na vytoužené finále šampionátu v hokeji a nastoupí Československý svaz žen proti Sdružení důchodců Postoloprty. Naprosto mimo mísu. A podle toho to taky byla zábava. Ne, nadobro děkuji. ()

corax8

Dobrá pohádka, dobré herecké výkony, ale pro vyší hoidnocení tomu něco chybí. Sám bych si na tu pohádku nevzpomněl, alre když na ní narazím podívám se a neurazí. ()

Basketak8

Skvělá pohádka s poutavým příběhem. Trochu mi to kazí Pavel Kříž, který se se svým malinkatým hrudníčkem na Mikše vůbec nehodí. ()

Calvus77

Viděno po letech a musím hodnotit velmi kladně. Má to místy takovou atmosféru, až jsem si myslel, že v tom má prsty Juraj Herz a ono ne... Zkrátka stará poctivá pohádka, kde zlo prohrává a dobro žije a není to komedie. ()

Thomash

Pohádka pěkná, jen si nemůžu pomoct, ale PavelKříž fakt nevypadá jako silnej kovář... :o/ Přesto mám tuto pohádku rád, takže za 4 ()

Heliooos

Tuto klasickou pohádku jsem měl moc rád jako dítě a když jsem ji po dlouhé době letos zase viděl, zjistil jsem, že své kouzlo neztratila. Hlavní hrdina - kovář Mikeš, není žádné ořezávátko a má pro strach uděláno. Příběh o synovi, který se vydá do světa, zachrání princezny zakleté a unesené zlým králem atd. - to je sice stará klasika, ale přesto nijak nevadí. Osobně se mi moc líbila hudba - ve veselejších okamžicích (např. rvačky se zbrojnoši) klasická cimbálovka, která v říši černého krále přešla až skoro na psycho – temně znějící hudbu se zvony a mužským sborem ala Ameno, nebo církevní sbory. Efekty jsou poplatné době - např. strážce brány v černém království – obří obličej a ruka, nicméně přesto jsou velmi dobře použité. Např. scény, kdy Mikeš nahází zbrojnoše na strom, jsou evidentně pozpátku puštěnými záběry skoku jednotlivých kaskadérů, ale přesto působí hrozně humorně. Některé hlášky jako "A nedají si říct a nedají si říct.." (a následně Mikeš zbrojnošům rukou ohne halapartny a zbrojnoše vyhodí na strom) už jsou totální klasika. Černý král hraný P. Čepkem je vyloženě démonický a pomáhá tomu i to, že když mluví, tak vůbec nehne obličejem a jeho hlas burácí s ozvěnou všude kolem - jednoduchý ale působivý efekt. Moc pěkné jsou i prostřihy při putování Mikše – pískovna ala poušť, nějaké slatiniště (? Šumava), zasněžený les... Celá pohádka má nakonec samozřejmě šťastný konec, jak se na správnou pohádku sluší a patří. ()

CarlaBrunn

Velmi poucna rozpravka sice obohatena o par nudnych pasazi. Ustredna postava Mikes je osobnost s typickymi vlastnostami hrdinu - chrabrost, odvaha, cielavedomost, nebojacnost...Dalo by sa ich vymenovat vela. V rozpravke su pekne vykreslene aj nastrahy bezneho zivota, na ktore sa hodia porekadla: za dobrotu na zobrotu, v nudzi poznas priatela a laska hory prenasa. Ako tu spominali poniektori komentujuci, ze sa vraj vztahuje k vianocnemu obdobiu, prave naopak, v TV to odvysielali vo vhodny cas t.j na prelome leta a jesene, ale to je nepodstatne. Co mi v globale velmi nesadlo bol cesky dabing pre nasho uchvatneho herca Janka Kronera, to celkovo posobilo divne. 60%. ()

ERRORMAKER

Tohle vůbec není špatná pohádka i když takovéhle zpracování na dnešní dobu není dostatečně akční. Mě ale naprosto vyhovuje, jelikož nepotřebuji pitvořící postavičky a fůru žvanění. Má to opravdovou atmosféru a obsahuje obojí potřebné pro dobrou pohádku - smutek i štěstí. ()

NikoKovac

Na pohádky se moc nedívám, ale tuhletu mám opravdu rád. Vyzdvihl bych originální příběh a muziku, která pohádku umocňuje. K tomu všemu fantastický Pavel Kříž. ()

Udet

..nooo, tak Pavel Kříž tedy opravdu nevypadá jako silný kovářský tovaryš.. ..ale to je asi jediná vada na kráse téhle pohádky.. ....příběh o hledání a nalezení, věrnosti a zradě, nezištnosti a lakotě . ..až na Pavla Kříže který svého Mikeše ale sehrál skvěle- typově velmi vhodně vybraní představitelé všech rolí- Mikešův otec Vlado Muller, jeho pomocník Jakub Villiam Polonyi, král , Mikešovi kamarádi, démonický Černý král Petr Čepek.. ..příběh poetický, napínavý i poučný, protknutý pěknou hudbou a moravskými písničkami.. ..jen škoda že Petr Švéda už žádný další film nenatočil.. ()

Mahonney

Fuj! Tohle u nás doma běželo z donucení namísto ligy mistrů (Barca - PSG). Viděl jsem několikrát a ani jednou chtěně, ty efekty a vůbec celkové pojetí, souboje... na blití. Ta hvězda je za to že jsem se tomu smál, protože herecký ansámbl vypadá jak banda pornoherců (hlavně ten hňup s knírem v růžovým hábitu). ()

Aileena

Skvělá pohádka, ze šanonu staré, ale nesmrtelné... Vše funguje tak jak má ve správné pohádce, včetně skvělé hudby. Neopakovatelná, lehce strašidelná atmosféra nepostrádá napětí a dobrý konec - všechno dobré. ;-) ()

PORTER44

Docela pěkná dobrodružná a poučná pohádka i když chybí víc lepších efektů a triků,ale na České poměry to ujde. ()