Zrzavakocka

jedna z mála pohádek jenž si zaslouží aby byla z archivu vytažena několikrát do roka, čím starší tím hezčí prostě klasika, děkuji !!!!! ()

kubyczech

Jedno z mála filmových počinů, u kterého nechápu tak nízké hodnocení ... Pro mne je to naprostá plno-počtová bomba .. koukám tu na některé komentáře typu .. "Je to moc strašidelné, proto dávám tři hvězdy" .. ty vole, tohle kurva nechápu. Doporučuji některým lidem, aby si přečetli definici pohádky ... V dnešní době je každej potentát zvyklej na Troškovu homosexuální verzi pohádek, kde se všichni tvářej, jak samotnej Troška v gaybaru po koupi cesty kolem světa a vůbec nechápou základní podstatu tohoto žánru .. V jistém smyslu ale pochopím, kdy se někomu nelíbí Pavel Kříž, je to skutečně suchar ()

kratajirka

Nezklame a ani neoslní. Pohádkovské rysy se nezapřou. Výběr herců mohl být lepší, ale což. Na to děti stejně nehledí. ()

mfaky

Tato pohádka určitě patří k těm lepším, jenž byly u nás natočeny. Někdo by třeba řekl, že takové věchýtko jako je Kříž zrovna nevypadá na nějakého siláka, ale mě to jako dítěti nevadilo a dnes už svůj názor měnit nebudu. Druhá věc je však jeho herecký výkon, který na mne ten nejlepší dojem neudělal. Suma sumárum je to ale pěkně natočeno, scénář, kostými i atmosféra, všechno to do sebe zapadá. ()

Oxytocin

Pohádka, která na mě v dětství a v pozdějších letech působila a působí napínavým a trochu "děsivějším" dojmem. Především výborně vhodnou hudbou ke konkrétní scéně. Pak samozřejmě i jednotlivé záběry s hady, ježibabou a pak i samotným Černý králem a jeho hlubokým hlasem. :))) já nechci k Turkovi :))) ()

DudisMaster

Jedna z mých nejoblíbenějších českých pohádek. Krásná hudba od Ulrychových, která dokresluje nádhernou krajinu. Pekný příběh s klasickými prvky pohádky. Vždy se na ní rád podívám. ()

Reyer

Nádherná česká pohádka. Je tam všechno....dobro, zlo, silný, slabý, zodpovědný, nezodpovědný, poctivý apod... ()

Jirkacek

Klasická česká pohádka O statečném kováři podle knihy Boženy Němcové na našich televizních obrazovkách zdomácněla a je možné ji vidět třeba několikrát ročně, aniž by ji člověk musel mít koupenou na DVD nebo staženou z internetu. Sám jsem ji viděl v premiéře ČST v roce 1983, kdy byla natočena. Tehdy jsme se těšili na vánoce i kvůli tomu, že se vysílala nová pohádka a tak jsem nemohl vynechat ani kováře. Pamatuji si, že mi ale nijak nepřirostla k srdci a nijak jsem ji nevyhledával, neuvědomoval jsem si však proč tomu tak je. Abych však mohl pohádku náležitě ohodnotit a napsat zasvěcený komentář, rozhodl jsem si ji pustit doma na DVD, které jsem před lety koupil. Vše začalo v kovárně, kde vyrůstal malý synek Mikeš, jehož vychovával osiřelý kovář, kterého si střihl slovenský herec Vlado Müller. Po sedmi minutách filmu kluk vyrostl v silného muže, kterého si zahrál Pavel Kříž, jenž byl tehdy na startu své herecké kariéry. Neposedný Mikeš vyrazil se svou sukovitou palicí do světa hledat štěstí a brzy dorazil k větrnému mlýnu na kopci nad obcí Kuželov u Strážnice, jehož lopatky ručně roztáčel Matěj, kterého ztvárnil Jiří Knot, pro něhož to byla na jeho poměry výrazná role. Práce ho nebavila a tak přijal Mikešovu nabídku a světem putovali společně než v lese potkali třetího do party. Byl to další silák jménem Ondřej alias další slovenský herec Ján Kroner ml., který trhal stromy ze země a povoz z lesa tahal sám bez koní, ale ani ho práce nenaplňovala a tak se připojil k Mikešovi a Matějovi. Dali se na cestu přes krásné bílé vápencové hory a zarostlé lesy, konali dobré skutky až jednou dorazili do hospody ve Strážnickém skanzenu, kde vládl smutek. V tomto království se totiž nikdo nesměl radovat, jelikož se před lety ztratili tři královské dcery a nikdo je i přes klasickou odměnu nenašel. Mikeš jako vedoucí zájezdu vyrazil se svými společníky na hrad a s požehnáním pana krále poté začali hledat ztracené princezny. Putovali celý rok od jara do jara, než došli na krásnou zříceninu Sirotčí hrádek nad obcí Klentnice u Mikulova. Zde přespali a ráno každého z nich jednotlivě navštívili stařena v liščím hávu, kterou přemohl Mikeš. Ošklivá stařena jim poté poradila. kde hledat ztracené holky a tak se Mikeš spustil do studny pod hradem, prošel zajímavou jeskyní a ocitl se v Černém království, jemuž vládl Černý král, jehož si zahrál Petr Čepek. Ten byl v té době v nemilosti komunistického režimu a tak v pohádce ani neotevřel ústa, nicméně mluvil ! Mikeš tak musel podstoupit souboj s králem a zachránit princezny sám, neboť jeho společníci hlídali nahoře u studny a....dál už děj prozrazovat nebudu, ale skoro jako v každé pohádce to i v této dopadlo. Po 78 minutách jsem si konečně uvědomil, proč se mi pohádky nikdy moc nelíbila a proč jsem se jí možná i trochu bál. Za prvé to byly až hororové scény na Sirotčím hradě s babou v liščím obleku a také souboje s černým králem, které probíhaly ve zřícenině kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Za druhé to byla v podstatě jakákoliv absence humoru, žádné vtipy, slovní hříčky nic. Snad jen královský komoří v podání Ladislava Trojana, který pořád opakoval své já to věděl, já to říkal, byl celkem vtipný. Když si tak promítnu celý průběh pohádky, tak se tam toho zase tak moc nestalo, byla to vlastně taková česká pěší road movie s rychlým koncem. Zkrátka mne kovář spíše děsil než bavil a tak se po mém posledním shlédnutí můj názor nijak nezměnil. Suma sumárum, pohádka O statečném kováři ode mne získala tři kovářské hvězdy ***. () (méně) (více)

horskejvlk

Jako dítě jsem tuto pohádku považoval díky hudbě Ulrychových za folklórní a takovou chuďoučkou pro prostý lid Kostýmy jsou umělecky příšerné, Vlado Müler ve vojenské košili vz.65 pro mužstvo. Peněz bylo zoufale málo a přesto je pohádka díky hudbě a kameře pěkná. Pohádka kdyby měla dnešní rozpočet byla by ještě hezčí ale i tak by se od ní měli dnešní filmaři učit. ()

v.pohode

Jedna z nej pohádek mého mládí. A ta melodie co provází pohádkou, vám tak vleze pod kůži, že si jí budete pískat ještě hodnou chvíli po zhlédnutí. ()

milos.bradik

Tak výběr herců do této pohádky se moc nepovedl. Pavel Kříž je všechno jiné jen ne silný kovář a ti jeho dva společníci působí jako neherci. Námět dobrý, ale výběr tří hlavních postav to naprosto zabil. ()

Jimmy73

Výborná pohádka, jedna z těch, co mohu vidět pořád dokola. Jo to se ještě pohádky točit uměly. Jiří Knot excelentní. ()