Balada pro banditu

• angličtina Ballad for a Bandit
všechny plakáty
TV spot

Filmová verze muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Snímek, oscilující mezi pohádkou, baladou a muzikálem je zároveň inspirován románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítání herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh pomalu začíná... Snímek přibližuje hravou formou klíčové okamžiky vývoje partnerského vztahu od svatební bezstarostnosti až po nemilé odcizení ve společném bytě... Autoři v něm v podstatě vykreslili vlastní manželský příběh. (oficiální text distributora)

Repulsion

Docela mě překvapuje to průměrné docela nízké hodnocení. I když, když se nad tím zamyslím… je to film pro určité publikum. Už i v té době nebyl každý naladěn na stejnou vlnu a dnes možná spousta lidí ani netuší „která bije“. V době svého vzniku to byl film naprosto zásadní. Donutil je tam OK, ale nejlepší je Polívka jako Magery. Pavel Nový je tam fajn. Iva Bittová je tam roztomilá, ale není to Iva Bittová. To mi tam trošku vadilo - osobně jsem si představoval Eržiku víc temperamentní - jako pravou Ivu Bittovou. NIcméně je zázrak, že v době pořád ještě dost silné normalizace mohlo něco takového vzniknout (i když film se pak moc nepromítal - vyloženě v trezoru myslím nebyl, ale dal se vidět jen různě po klubech. ()

Nugat

Živočišné drama. Zpracování se asi každému nemusí líbit, mě ano. Hudba je krásná stejně jako Bittová - snad tu blond paruku jí nemuseli dávat :-) ()

giacobbe

Poprvé jsem nepochopil o co šlo. Pro shlédnutí reprízy asi nikdy nenajdu dost odvahy. Buď jsem blbej já nebo režisér. ()

Chlo0opek

Za pár dobrých písniček a za Bolka v roli Mageri - ten byl skvělej. Jinak nuda a šeď-jako by z toho přímo čišelo amatérské zpracování:( Ani country styl některých písní k tomu nesedí.. ()

Tomulka

Měl jsem velké obavy z divadelního zpracování, protože divadlo je divadlo a film je film, ale byl jsem velmi příjemně překvapen jak se podařilo s velmi skromnými kulisami vytvořit tak nádherné dílo. Film je hlavně o hercích a krásných písničkách, ale musím řící, že Donutil, Pecha, Polívka byli naprosto úžasní. Také byl dobře zvolen střih hraní v amfiteátru a filmových scének. Výborně jsem se bavil. film mohu jedině doporučit. ()

Margarite

Divadelní zpracování Nikolova příběhu mám velmi ráda, filmové zpracování mě však nijak neokouzlilo. Tři hvězdy dávám snad jen kvůli písním, jež za to stojí. Zvláštní podoba filmu mi moc neseděla a herecké obsazení taky neohromilo. Miroslav Donutil nebyl nic moc, Eva Bittová už byla lepší (zejm. kvůli zpěvu) a z ostatních stál za to hlavně Bolek Polívka! ()

Chuckiecz

Mám mrazení v zádech, kdykoliv slyším písně z tohoto filmu. Krásná příroda, krásné písně, hezcí herci (až na Polívku)... Moc pěkné zpracování klasické balady. ()

Johgas

Bolek Polívkajako záporák.. hodně dobře hrál. Nesmrtelná hudba, texty si pamatuju doteď, hulákali jsme je u každého táboráku. ()

Memfiska

Balada pro banditu mě oslovila hned několika věcmi najednou. A to zejména krásnou hudbou a skvělým podáním herců-zpěváků, skvěle vytvořenou atmosférou a výbornými hereckými výkony. Zvláště Miroslava Donutila a Bolka Polívky. Ve srovnání s divadelním záznamem divadla na provázku je filmové zpracování mnohokrát lepší a nikdy se mi neokouká a písně nikdy neohrají. ()

Claire27

Krásná hudba a samozřejmě výborné herecké obsazení. Jen mi vrtají hlavou ti kotlíkáři. Bohužel se to podle mého názoru do toho filmu vůbec nehodí. Milan Uhde divadelní představení pojal výborně, avšak Vladimír Sís si s tímto projektem mohl poradit o mnooohem lépe. ()

FauSSt

Myslel som, že keď to Donutil tak stále ospevuje tak to bude pútavejšie.....neviem či bol unesený z tej kofoly Bittovej, ale okrem pár pesničiek to stálo za hrubé hovno! ()

slamic5

Muzikály nemusím, ale tenhle se mi líbil. Písničky líbivé, příběh známý z knížky, ale pojatý tak zajímavým způsobem, že si to 4* zaslouží ()

Hombre8

Spojnice s mládím se vždy posuzuje jinak, tak nějak nekritičtěji. Nádherné písničky, neomšelí, neokoukaní protagonisté. Muzikál, jako žánr, je pro mne pasé, toto je světlá výjimka a tím pádem jako nejlepšímu zástupci nakonec přidána malinko nespravedlivá pátá hvězda. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka