Snímkem Otevřená srdce, který v roce 2002 posbíral řadu skandinávských filmových cen, se nám představí nadějná dánská scenáristka a režisérka Susanne Bierová. Cecilie a Joachim jsou mladí a zamilovaní. Těší se na svatbu a spokojený společný život. Marie a Niels jsou manželé třicátníci, kteří vychovávají tři děti. Náhoda či osud změní životy obou párů. Jednoho dne potká Niels Cecilii. Stane se tak za zvláštních okolností, které příliš nepřejí lásce. Oba jsou jak zasaženi bleskem. Láska může někdy způsobit, že lidé ztratí kontrolu nad vším, čím doposud žili. Cecilie a Niles stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Mají právo všechno zbořit a mají k tomu i dost odvahy? Film režisérky Susanne Bierové vypráví i o tom, co se stane, když do obyčejných všedních dní zasáhne tragická událost. Nic už není jako dřív, vše je podrobeno neúprosnému zkoumání smyslu a pravdivosti. Komorní příběh byl natočen ve stylu dánského manifestu Dogma, kterým mladí dánští tvůrci popírají některé postupy a manýry běžné filmové velkoprodukce a naopak zdůrazňují vnitřní pravdivost a neokázalost. Celkově jde o 28. snímek ve stylu Dogma. (oficiální text distributora)

Ixbalanke

Taková pozitivnější verze filmu Prolomit vlny (Trier). Velmi velmi dojemné, už asi po 20 minutách jsem hledala kapesník. Jojo, vztahy, emoce, city - kdo se v tom všem a v sobě má vyznat? Film sám o sobě není nijak převratný, ale příběh mě docela zaujal, a dal mi uvědomit si, jaké je zdraví důležité. No probuzení v nemocnici ve stylu Joachima - to fakt nechceš! ()

sona123

Dánové umějí, to víme. Spojení Mads a Nikoláj také slibuje mnohé (Sonje se omlouvám, tu jsem asi ještě nepotkala, ale brzy napravím, byla báječná). Ale s trochou objektivity - téma je tak otřepané (mým favoritem zůstanou Skafandr a motýl a Hlas moře) a Otevřená srdce z mého pohledu nic moc nového nepřinášejí. Kromě toho, že když se člověku ve vteřině změní (zmaří) život, může být pěkně nasranej a těžko se s tím vyrovnává. Ale to se tak nějak dá tušit. Nechci tím říct, že by to bylo špatné, jen jsem u seveřanů zvyklá na vyšší laťku. ()

Nethar

Susanne Bier jede pro mě hodně na hraně toho, co ještě zvládnu skousnout. Na hraně mezi psychologickým dramatem a ordinací v růžové zahradě. Tenhle pocit jsem měl u vícero jejích filmů. Zde je to hlavně na začátku - říkám si, jestli tohle mám zapotřebí, vypadá to jako nějaký nízkorozpočtový romantický film co dávají odpoledne v telce, fakt jsem se trochu styděl, že se na to dívám. Ale vydržel jsem a pak se to překlopilo a bylo to super. Samozřejmě hlavně díky uvěřitelným výkonům všech postav, vyzdvihnout musím nepochybně opět skvělého Madse Mikkelsena. Líbí se mi taky práce s kamerou, takové ty kratičké záběry, když si někdo srovná vlasy, zasune ruku do kapsy, já nevím co všechno - prostě obyčejné lidské věci, které to posunou mnohem dále. A netradiční úhly, často velmi zblízka. Takže nakonec to budou asi spíše čtyři hvězdy než tři. ()

Isobell

Dalsi z filmu ve stylu Dogma 95, zahrano realne a uveritelne, dansky styl navozuje atmosferu jakoby hlavni akteri vypraveny pribeh prave zili, primo pred kamerou a do role davali veskere emoce, vtirave zalezaji az do morku kosti. Velmi slusne herecke vykony. Jo jo, tezko sledovat bez zaujeti, kdyz jsou role podavany tak presvedcive. Ztvarneno skvele a styl Dogma se na dane tema hodi. Jinak...jsou to jen sobecke, bezcitne, krute okamziky co prinasi zivot, nahody a take to co zpusobuji ti nejblizsi lide, ti co meli nasi plnou duveru. Otevrena srdce o bolestnych situacich v cele sve nahote, jednani ovlivnujici chovani ostatnich a ublizujici vsem zucastnenym a predevsim detem. Vecne dilema a nekonecne, jak lidstvo samo, reseni vztahu, dusledku nahod, osudu, opousteni, odpousteni, ublizovani, zapomenuti......ehm, happy endem to v zivote take nikdy nekonci... ()

M.E.K.Y

Opět jsem zakotvil u Susanne Bier a opět mě nezklamala. Ale to se dalo čekat, protože tahle režisérka mi opravdu sedí. Otevřená srdce je její průlomový snímek, díky kterému mohla naplno rozvinout svůj talent a smyslnost pro sociální vědy a také za to byla oceněna. Opět se zaobírá mezilidskými vztahy, kdy dokonale zrající vztah mladých lidí napadne nečekaná událost (nehoda) a celý svět se najednou obrátí o 180°. Lidské pocity viny, bolesti, utrpení, zmatků, nepochopení, útěchy či lásky jsou zde zachyceny bravurně a divák snadno soucítí s nimi. Neříkám, že téma je nějak převratné, to ne, takových už bylo spousta, ale znovu se musím postavit za skandinávskou produkci, která tu danou situaci umí zachytit mnohem syrověji a uvěřitelněji, než kdokoli jiný! Dánští herci opět výborní, bez výjimky! Konec je otevřený, což je dobře, protože nechává divákovi prostor odpovědět si sám, jak by se zachoval on v podobné situaci a také se snaží do jisté míry varovat. Závěr? Susanne Bier ve formě! Doufám, že mě její "filmy ze života" nikdy nepřestanou bavit a ona nikdy nepřestane točit, protože by jsme přišli o velice dobrou režisérku! ()

kdosizrosy

Odcizeně chladná otevřená srdce v sychravém Dánsku. Nikdo po náhodně nastalé situaci přesně neví, co chce, snad až na Nielsovu manželku. A tak se to všechno hezky zaplétá. Problémem však je, že byť emočně vypjaté scény můžeme najít takřka na každém kroku, tak nezasáhnou, nedotknou se. Člověk jen pozoruje, co že se to vlastně děje, ale s příběhem se nijakým způsobem nedokáže spojit. Proto se pěkný nápad smíšený se skandinávskou syrovostí boří do pomalu plynoucích vod, které toho přes všechnu svou snahu zapůsobit opravdově příliš neřeknou. ()

kubyno

Bezmoc. Totální. V tom nejlepším dánském stylu. Člověk je tak nějak pořád v transu - a to pouze díky úchvatným hereckým výkonům a zručné režii Susanne Bierové (např. natáčení scény z vedlejší místnosti). ()

Pawlisman

No jak většinou filmům vytýkám jejich nerealističnost a nevěrohodnost, tak zde zas bylo až moc a příliš připomínalo všední životní situace. Tedy moc odpočinku ani umění člověk nažije.,. ()

adriane9

Už ta kombinace dvou úžasných dánských herců Madse a Papriky Steen mi dala jistotu, že to bude výborná podívaná. Skvěle natočený snímek ve stylu Dogma tedy bez efektů, bez povrchních akcí a děje se to tady a teď.. prostě a jednoduše máte pocit jako by se to stalo vedle vás nebo přímo vám..Doporučuji.. ()

Radek.SCH

Jedna z ukázek toho, proč zbožňuju dánskou kinematografii. Jen jedno jsem nepochopil: Když je to točené v duchu Dogmatu 95, tak jak je možné, že tam byla na konci použita hudba, která očividně byla přidána až potom? A co ty fialové odstíny na začátku a konci? - 70% ()

Rokle

Reálná studie následků (dopravní) nehody, která změní osudy hlavních hrdinů. Pokud znáte tvorbu Susanne Bier, tak víte, že to v žádném případě nebude přímočaré a banální. Opět maximálně přesné herecké výkony korespondují s tím, jak nejednoznačně fungují vztahy a nikdy nemůžeme poručit svému srdci, i když rozum se nám snaží tvrdit opak. ()

agassi68

Holt, máme sa kde priúčať filmovému remeslu. Švédsko, Nórsko, Dánsko všade tam pochopili o čom je kumšt. Žiadne nabubralé gestá, nadbytočné herectvo, tupé scenáre atď. Tu kraľuje čistý príbeh bez okrás, pravda sa podáva po lopate a potom už len so zatajeným dychom sledujete ako sa s náhlou životnou zmenou ľudia vyrovnávajú. Je to podané tak dobre, že máte pocit ako by ste tam boli vy sami.. ()

Páně

Konečně jsem také dospěl k tomu abych nahlédl do kuchyně Susanne Bier a zároveň slovutného dogma stylu. Dostalo se mi minimalistického zážitku bez jakýchkoliv rozmáchlých gest nebo melodramatických vyjadřovacích prostředků. Za absence hudby a jiných berliček jsou Otevřená srdce syrovým náhledem do událostí jistě ne nepodobných mnohým z našeho okolí. Musím ale říct, že až přílišná syrovost materiálu a polodokumentární pojetí mi mírně bránilo v emocionálním prožitku tohoto filmu. Jinak ale výsostná spokojenost se svébytně pojatým dílem, na které je ale lepší přichystat se v ten správný specifický moment, jinak trochu ztrácí své kouzlo. ()

Rockerman

Cecilie a Joachim mají celý společný život před sebou, když přijde osudová Joachimova chyba a celý svět se jim zhroutí. Takováto psychologická dramata musí být postavena na dobrých dialozích a v tomto filmu jsou tyto dialogy stěžejní. Ty jsem si vychutnával. Ať už se bavili Niels se svou ženou nebo s Cecilií, ale velmi silné a jiskřivé byly ty mezi Joachimem a jeho pečovatelkou v nemocnici. Vlastně je to jen jednoduchý příběh ze skutečného života, velmi bezprostředně podaný a proto je lehce uvěřitelný. Závěr je nepřekvapivý, protože život nepřináší jen šťastné konce, ale občas i bolestné a traumatizující. Nevím, jestli si to nezaslouží i tu pátou hvězdu? ()

Barak

Velmi vydařený, minimalistický film se skvělými herci. Jednoduchý scénář dokáže pokrýt celé dvě hodiny, a i když se tam toho děje pomálu, tak na nudu není čas, tím více se aspoň dostaneme pod kůži postavám, z nichž se někteří chovají někdy opravdu dost zvláštně. Ten závěr mě někdy ale fakt dokáže naštvat.... 9/10 ()

frbulka

Byla jsem tam. Byla jsem dívkou, která během několika vteřin ztratila pevnou půdu pod nohama, která se topila ve svém žalu, snažila se dostat blíž svému snoubenci, který ztratil vůli k životu a byla odmítána, která hledala útěchu v náruči ženatého doktora, která nechtěla být opuštěná...a byla jsem ženou, která milovala svého muže, která s ním měla tři děti a pro niž byla rodina středobodem světa, byla jsem jí, když ji manžel podvedl a viděla jsem žal v očích jejích dětí...Nikdy mě žádný film tolik nevtáhl jako právě tenhle a žádný film mě tolik citově nerozebral. Asi proto, že TOHLE je život. A my jen musíme doufat, že my budeme mít štěstí... ()

Zach Braff v zajetí lékařů

Zach Braff v zajetí lékařů