poster

Prolomit vlny

 • Dánsko

  Breaking the Waves

 • Francie

  Breaking the Waves

 • anglický

  Breaking the Waves

 • Slovensko

  Prelomiť vlny

Drama / Romantický

Dánsko / Švédsko / Francie / Nizozemsko, 1996, 159 min (Director's cut: 153 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sidzej
  ***

  Po tom, čo ma Trier dokonale odzbrojil mozajkou vzťahov a pokleskov obyvateľov mestečka Dogville som bol zvedavý ako ma zaujme táto severská romantická dráma. Zatiaľ čo v Dogville ma zaujal nielen obsah ale aj forma v Breaking the Waves som mal pocity vcelku rozporupné. Dokumentaristický štýl možno dodával snímke realistický prvok no v kombinácii s niekedy až príliš brutálnymi strihmi zo scény na scénu a s častokrát len útržkovým vysvetlením danej situácie som v tom mal menší chaos. Trier ponúka divákovi vodítko, podľa ktorého si zbytok musí logicky vydedukovať. Film ponúka a rozoberá zaujímavé otázky napr. kam až je človek schopný zájsť kvôli láske a čo s ľudskou psychikou dokáže urobiť trvalé postihnutie. Skrytý obsah tohoto výnimočného diela tentokrát vyhráva nad formou ktorá je zámerne amatérsky realistická. Vo filme úplne absentuje orchestrálna hudba a okrem niektorých krátkych úryvkov piesní je film po hudobnej stránke prakticky nemý. Čo je vážne škoda pretože niektoré scény by s jej využitím boli ešte o stupeň silnejšie a pôsobivejšie. Z hereckého obsadenia jednoznačne vyzdvihujem Emily Watson ktorá právom získala nomináciu na oscara. Svojím výkonom dokonale zatienila všetkých ostatných. 70%(23.8.2008)

 • nirvanafan
  *****

  Dříve jsem si myslela, že nejlepší film jaký Lars von Trier, kdy natočil, je Dogville. Jenže pak jsem viděla Prolomit vlny a svůj názor jsem přehodnotila. Nevzpomínám si na snímek, který by mě emocionálně rozcupoval takovým způsobem jako právě Prolomit vlny. Navíc Emily Watson tu předvádí asi nejlepší ženský herecký výkon, jaký jsem měla kdy možnost shlédnout.(10.9.2012)

 • lamps
  ****

  Život není pohádka, lidé v něm umí být krutí a osud si nevybírá, koho ušetří bolestivých útrap, ale že bychom na tom byli opravdu až takhle zle? Že by se na světě již vážně nenašlo místečko pro dobrého člověka, který nezná pomstu, chamtivost ani zlobu a pro své nejbližší je schopen obětovat cokoli? Trier opět natočil film krásný, pravdivý, dojemný, neotřelý a depresivní, ale opět to všechno krapet přehnal a v záplavě emocionálních knockoutů často zapomínal na nutnou sebekontrolu. Na umělecké kvalitě to sice snímku nic neubírá (právě naopak), ale cílená vize všednosti a reality tím byla viditelně narušena... Závěrečný záběr však dojal, ne že ne. :) 80%(11.2.2014)

 • GodComplex
  ***

  Lars Von Trier plne zanalyzovan. Breaking The Waves jsem si od nej nechal jako posledni v domeni, ze se bude jednat o vrchol a nevyslo to. Je to sice jeden z lepsich Trier filmu, ale vzhledem k tomu, ze minimalne polovina jeho filmografie jsou nudne braky, to neni buhvijak triumfalni hodnoceni. Waves tezi predevsim z velmi kvalitniho pribehu a tematu, film jako takovy uz na tom tak slavne neni. To je mimochodem pro Triera naprosto typicky faktor, schopnejsi reziser by s jeho tematy prevedl mnohem chutnejsi zradlo. Mozna by se mel vybodnout na rezii a drzet se psani scenaru. Chvalim Emily Watson, ktera si to tady davala predevsim se svoji drcenou skotskou artikulaci, ale jinak me moc pozitiv nenapada. Snazilo se to byt emotivni, scenaristicky zaklad to na to melo k dispozici, ale narozdil od Dancer In The Dark, ktery me emocionalne takrka vyzdimal me tyhle vlny zanechaly v naprosto chladnem klidu. Ve finale tak plati, ze jedine 3 opravdu kvalitni kousky v Trierove filmografii, ktere skutecne stoji za to videt jsou - Antichrist, The Element Of Crime a Dancer In The Dark. "We do not need bells in our church to worship God." 6/10(13.1.2010)

 • kinej
  *****

  U filmů Larse von Triera můžete mít jistotu, že tím nejveselejším místem snímku je prvních deset minut. Pak už to jde s životem hrdinů jen a jen dolů. Breaking the Waves je toho důkazem. Opět se jedná o silně autentický snímek s absolutně skvělým obsazením. Myslím, že tentokrát casting ani už lepší být nemohl. Trier opět točil po svém, vyjímku jsou okna s označením kapitol, kdy režisér záběry krášlil přes různé filtry a doplňoval hudbou. Jako by tím chtěl dokázat, že i on by uměl točit líbezně, ale samotný příběh je odvyprávěn klasicky trierovsky syrově.(26.8.2005)

 • - Při pohřebním obřadu mluví kněz o mrtvém jménem Anthony Dod Mantle a říká, že je hříšník a že skončí v pekle. Mantle je filmový kameraman, který později s režisérem snímku Larsem Von Trierem spolupracoval na filmech Manderlay (2005) nebo Antikrist (2009). (P.ecka)

 • - S filmem bylo určitou dobu také spojováno jméno Barbara Sukowa, která se objevila v režisérově filmu Evropa (1991). (Morien)

 • - Emily Watson se v důsledku namáhavého natáčení úplně zhroutila. (Kamkon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace