Reklama

Reklama

Čas armagedonu

  • USA Armageddon Time (více)
Trailer 1

Příběh o dospívání židovského chlapce, který se potýká s očekáváním rodiny a vyrůstá ve světě privilegií, nerovnosti a předsudků. (SkyShowtime)

Recenze (25)

Rimsy 

všechny recenze uživatele

James Gray vzpomíná na své dospívání v trochu privilegované, trochu utlačované rodině, a to na pozadí počátku Reaganovy éry. Vyhýbá se nostalgii a patosu, ale opět i emocím obecně a předkládá zručně natočené, ale přece jen nikterak objevné vyprávění o společenských nespravedlnostech. Více zde. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Upřímně moc nevím, co tím chtěl James Gray říct. Ano, evidentně šlo o osobní látku, ale neprezentuje ji čistě a nedržíme se jednoho směru. A tím, že skáče od jednoho k druhému, diváka spíš odradí. Queens, rok 1980, pár týdnů před vítězstvím Ronalda Reagana v prezidentských volbách. A několik rodičovských ne zrovna „správných“ rozhodnutí. Školák, jehož cestu dospíváním formuje hned několik postav. Rodiče jej nepodporují ve snu stát se umělcem, po průšvihu ve škole jej navíc přeřadí do soukromé školy, čímž přijde o černošského kamaráda. Navázali přátelství, které většina lidí v jeho okolí zrovna nepodporuje. Gray, který má s přistěhovalectvím osobní zkušenosti, k sobě vždycky přitahoval známá herecká jména. Tady měl k dispozici hned tři oscarové herce a prakticky (a nejen oni) neměli moc příležitostí skutečně vyniknout. Má to atmosféru, ale za mě chyběl dramaturg a celé je to takové utlumené. Navíc mi zoufale chyběly emoce. Ostatně pod kůži se Gray v posledních letech nedostává opakovaně. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Kluci mají své sny, které si dlouho nechtějí nechat vzít. Někdo pro ten svůj sen udělá více někdo méně. Armageddon Time určitě spíše slabším kouskem ve filmografii Jamese Graye, ale to vůbec neznamená, že by se mělo jednat o slabý film. Ani bych se nedivil, kdyby se mělo jednat o osobní vzpověď pana režiséra. Anthony Hopkins předvádí opět skvostný výkon, stejně jako Michael Banks Repeta. 65% ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Příjemná alternativa Spielbergových Fabelmanů. Tentokrát víc o rasismu, ale rovněž o vnitřním boji aspirujícího umělce v nepřejícím prostředí. Nejste-li obeznámení s tvorbou Jamese Graye, jenž i velké výpravné příběhy vždy uměl podat psychologicky a způsobem odporujícím hollywoodskému mainstreamu, Armageddon Time vás možná ničím extra neosloví. Jde o film, jehož sdělení se může jevit jako plytké, pokud publikum tradiční motivy o rodinné konsolidaci a síle přátelství nedokáže plně asociovat s dobovým rámcem a osobností autora. Pokud jste však viděli alespoň dekádu starého Imigranta, jehož Gray zasadil do 20. let k uprchlické vstupní bráně Ellis Island, snímek na vás zapůsobí jako naturalistické a nevyhnutelné pokračování. V doprovodu hudebních dobových hitů a proslovů Hopkinse, jenž na menším prostoru rozehrává důležitou morální autoritu, nahlédneme nejen do duše Jamese Graye, nýbrž celých Spojených států na úsvitu reaganovských 80. let. Není to pohled nejveselejší, ale filmařsky mu většinou není co vytknout. 80 % ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Autobiografický film o dospievaní režiséra. Jeho výpoveď, ktorá mohla ostať len u neho v hlave, veľký filmový prínos tu nevidím. Najdôležitejší je však vzťah medzi starým otcom a vnukom, kde sú chvíle autentického porozumenia. Inak pomalý a nevýrazný film. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"Armageddon Time" asi nie je vynikajúcim filmom, no istý obdiv k nemu určite prechovávam. V prvom rade si povedzme čo na ňom bez debaty funguje. Anthony Hopkins je absolútne fenomenálny. Myslím si, že v správnej dráme sa vie zhostiť kvalitného hereckého výkonu, ktorý mu pasuje a dokáže zo seba dostať absolútne maximum. A v tejto role by som si asi nikoho lepšieho nepredstavil. Skvelý casting. Myslím si, že aj detskí predstavitelia sú celkom solídne zvolení. Pôsobia uveriteľne, vedia dať filmu srdce a priateľstvo medzi nimi funguje. Je to spracované natoľko skutočne, že všetky scénky s nimi som si vedel nadmieru užiť. Vzťahy v rodine sú spracované okey... hoci som mal pocit, že okrem dedka v podaní Hopkinsa som si vnútorne ťažko hľadal puto k ostatným členom. Scénka v kúpeľni mi prišla veľmi vyhrotená, no zase dokážem pochopiť aj celkový kontext všetkého čo v tom bolo. A hlavne deti si často myslia, že vedia veci lepšie, no nie vždy to tak je. Rodičia chcú svoje deti chrániť, no rovnako nemôžu im dovoliť čokoľvek pre ich šťastie. Občas človek musí podať nejakú tú obetu. Jediné čo pre mňa filmu chýba je nejaký intenzívny moment, ktorý by nejako zúročil tú celkovú atmosféru. Má dva momenty, ktoré mi utkvejú v pamäti navždy. Rozhovor s dedkom v parku počas púšťania rakety a rozhovor Paula so svojim otcom v aute. Tieto dva momenty sú silné a dobre spracované, ale zvyšok filmu síce ponúka dobré scénky, ale chýba im asi väčšia dávka energie alebo atmosféry. Pre mňa solídny film, ktorý ale mohol byť super. Uvidíme s čím príde James Gray nabudúce. Treba tomu dať viac energie. Hodnotenie: B ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Pěkně zahrané teen drama plné lásky o síle rodiny, mezigeneračních střetech a americkém snu domku na předměstí a předzahrádkou. Se jmény jako Anthony Hopkins, Anne Hathaway a Jeremy Strong. Autobiografický nekomplikovaný  příběh režiséra, který slouží jako jeho psychoterapie. Najdete tu trochu smutku, málo nostalgie a všude kam se podíváte na obzor je město. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

V zásade nechápem prečo ma to nezasiahlo viac. S toľkými vecami sa tam viem stotožniť a toľko vecí som si sám zažil. Hlavne tie rodinné. A tie s rasovým podtónom sú zase podané decentne a ľudsky. Ale akosi všetky tie motívy, vzťah dedka a vnuka, to vytriezvenie z naivity, stretnutie s dospelosťou, prvý vážny rozhovor s otcom... To všetko pôsobí ako pozliepané z iných filmov. Nevedel som do toho úplne preniknúť aj napriek blízkej téme. Chápem čo sa tým snažil Gray povedať, aj tam cítiť, že je to pre neho blízka téma, ale Spielberg to tohto roku spravil citlivejšie a hravejšie. Takže priemer. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

další z řady coming of age filmů, který sice pracuje s tím, jak společnost ovlivňuje dospívání a snaží se v člověku "ubít" jinakost a originalitu, hlavně jen aby nijak nevybočoval, ale bohužel k tomu má dispozici ne zrovna sympatického hlavního hrdinu a moc mu nepomáhá ani zbytečně natažená stopáž. Osobně mám rád coming of age filmy a v tomhle se narozdíl od jiných dokonce i něco děje, přesto sem se do něj nedokázal po celou dobu pořádně dostat...60% ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Atmosféra 80tych rokov bola vynikajúca, a trúfam si povedať, že to je to najdôležitejšie, čo celý film ťahá po celú dobu vpred. Dejová línia bola taká, nijako extra výnimočná, ale aj tak mám takéto filmy o mládeži a dospievaní celkom rád. Aj keď tá dvojica Paul & John mi až tak neimponovala, tak napokon to bolo vcelku obstojné. Film ma bavil najmä svojou výpravou, ale ani ten príbeh napokon nebol až tak na zahodenie (hoci tomu chýbalo niečo viac Waw). 3* ()

JohnSmith odpad!

všechny recenze uživatele

Luxusně obsazená nuda, na kterou se nedá koukat. Jelikož jsem nedokoukal, nevím jak to dopadlo a vůbec mě to netrápí. Trochu nechápu ten aplaus po promítání v Cannes. No zřejmě nerozumím umění. ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Armageddon Time je opravdu takový ten zvláštní typ snímku, na kterém toho sice nelze vyloženě příliš co zásadního opěvovat, on ale i přesto dokáže být svým způsobem opravdu zábavný a hlavně funkční. Když totiž na jednu stranu pominu fakt luxusní obsazení, na čele s opět dominujícím Anthony Hopkinsem, tak nedokážu vyjmenovat snad žádný další důvod, proč tento film vlastně někomu doporučit, na druhou stranu ale zároveň mého času u něj stráveného též rozhodně nelituji, jelikož mě osobně skutečně v mnoha ohledech výrazně oslovil a bavil. Zaujala mě tedy především jeho vážně silná atmosféra, která mě do celého toho příběhu dokázala skutečně vtáhnout, s tím se pak svezl i perfektní vizuál a styl celého filmu, který mě doslova okouzlil, dále pak musím určitě vyzdvihnout veškeré zajímavé a výrazné postavy, kdy každá z nich má v tom filmu své silné místo a opodstatnění, a fajnová je i samotná zápletka, tvořená především epizodkami ze života ne zcela vzorného dospívajícího židovského chlapce, který je sice po většinu času neuvěřitelným způsobem na přesdržku, o to víc to ale v podstatě vyvolává přesvědčivé situace, vystřižené jako ze skutečného života a díky čemuž pak působí celý ten film tak uvěřitelně a věrohodně. Na Armageddon Time musí mít zkrátka divák správnou náladu a určitě není určen pro každého, jedná se totiž především o hodně stylovou záležitost, která mě každopádně vážně sedla, bavila mě, ovšem opakuji, abych o ní kdekoliv básnil a na počkání jí doporučoval, tak na to nenabízí nic natolik zásadního, čím by si to zasloužila. ()

Cooller 

všechny recenze uživatele

Grayovi se zde podařilo vystřihnout něco skutečně neuvěřitelneho a tim je velice autenticke zachycení chapaní světa z pohledu dospívajiciho dítěte z typicky demokraticky smýšlející rodiny před-Reaganovske ery. Paul jako kluk s otevřenou myslí a bez předsudku je postupně zpracovavan nejen natlakem přibuzných, ale obecně nastavenou moralkou ve společnosti, tlačící ho postupně spoustou společenskych zavazků zpatky do řady, ze které se marně snaží vybočit. Po dědově odejití, už však nemá žadnou oporu v rozvijení svojí vlastní osobnosti a tyhle myšlenky začina tak pod tlakem systemu vnimat jako nedosažitelné až špatné, jelikož mu jsou předhazovany jako mentalni deficity a projevy neschopnosti se začlenit. Začina je tak postupně přijimat jako vady a umyslně se začina sebe-zapirat. Výsledkem je plně institucializovaný jedinec, s ohnutým hřbetem připravený pokračovat v udržovani liberalni demokracie a nadvladu elit. Přiběh pusobí velice autenticky, skoro až autobiograficky, přesto je poměrně dlouhý a některé sceny jsou jen meladramatickou vyplni, ale pokud člověk v narrativu je schopen vnimat tyhle hlubši sdělení, stava se to z tuctoveho filmu neskutečně dobrým dramatem. ()

RAFT 

všechny recenze uživatele

Tak,rejžovi už muselo vážně jebnout v hlavě .Film je pomalý,nevýrazný.Se divím že, herecká esa šli do takového filmu.Kde jsou ty časy kdy nám natočil skvělý film Noc patří nám.Od té doby točí samé kraviny. 50% ()

huzgi 

všechny recenze uživatele

Výjimečný, tak křehký a citlivý film. Za výběr dětského herce do hlavní postavy bych přidělil hned několik Oscarů. Grayova variace na slavný Nikdo mne nemá rád a také Fanny a Alexander. Téměř povinné pro učitele a nejspíš i pro rodiče. ()

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

James Gray chystá biografii Kennedyho

James Gray chystá biografii Kennedyho

29.10.2022

Režisér James Gray (Ad Astra, Ztracené město Z) do kin čerstvě poslal svůj nejnovější snímek Armageddon Time poté, co si s ním odbyl premiéru na letošním festivalu v Cannes. První ohlasy jsou pak… (více)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)

Reklama

Reklama