Duševně nemocný muž Miroslav Macháček utíká za svobodou od lidí, kteří se o něj starají. Náhodně se dostane do hotelu, v jehož blízkosti se našla zavražděná desetiletá dívka. Je skutečně pachatelem hrůzného činu? (oficiální text distributora)

Tiiso

Vražedné pochybnosti patři k československé tvorbě sedmdesátých let minulého století. Nese stopy tehdejšího amatérismu a nedokonalosti. Technické zpracování filmu je ryze fušérské. Nejsou dodržena základní pravidla filmařského řemesla. Chyb a nedostatků je celá řada a nemá smysl je zde uvádět. Komparz se chová neprofesionálně, střihačská práce je na otřesné úrovni. Vedlejší malé role, jsou zahrané nevěrohodně, nevěrohodnými herci. Zkrátka hodně špatně odvedená práce, tolik příznačná právě pro sedmdesátá a osmdesátá léta. A přitom námět není veskrze špatný. Na detektivní žánr má smysluplnou zápletku a silný náboj v oblasti zločinu. V rukou šikovnějšího režiséra a filmového štábu (např. případy s majorem Kalašem) by snímek dopadl myslím o hodně lépe. Ale to je pouze spekulace. První třetina filmu je nejlepší. Prostředí hotelové chaty a postaviček kolem ní se motající přivádí určitou atmosféru a dovede diváka zapojit do děje. Druhá třetina však tempo a navozenou nit příběhu poněkud trhá. Pátrání bratra podezřelého, který se snaží věci přijít na vlastní pěst, působí nudně. Poslední třetina nás rekonstrukcí zločinu, vrací zpět na místo činu, do hotelu Na vyhlídce, ale už není tolik silná jako ta první, spěchá od scény ke scéně až rádoby převratným koncem, film uzavírá. Herecké výkony jsou odehrány tak silně jako je silný scénář a režisér. A jelikož zmíněné aspekty nejsou právě příliš silné, s výkony aktérů je tomu nejinak. Takže hodnocení mě osciluje mezi jednou a dvěmi hvězdami. Dvě za dobrý námět. Jedna za vše ostatní. Ale film jsem dodíval do konce, což mu můžu připsat jako polehčující okolnost. ()

Pitryx

Dětský smích je děsně nepřirozený, neprofesionální, pan Macháček nemá o čem hrát mimo několika zdařilých scén, což je škoda a zbytek herců...hm. Ale příběh je zajímavý, to ano, jen to podání mohlo být zpracováno koukatelněji. Přesto jsem se nenudil a ty dvě hvězdy jsou jen v dobrém smyslu, na tři to totiž jistě není. 220920112155/2155 ()

Dinsberg

Rozhodně slušně obsazený film o člověku, který hledá svobodu a přitom se jí bojí dosáhnout. Miroslav Macháček je byl opravdu pan herec. ()

Jehan

Mistr průměru Ivo Toman se vybičoval k pokusu o drásavý thriller z prostředí tajemných hor, rozeklaných skal a liščích nor. Na Práchni u K. Šenova a v okolí Jetřichovic rozehrál drama hodné Kubricka a Lynche, kterým kecá do kamery nalitý Buňuel. Toman to nakonec smatlal to podivné karikatury a vše korunují svým smíchem rozverné holčičky a debilní tralaláček na hlavě Vinklářově. Ty holčičky byly na zabití, takže se nikdo nemůže moc divit. Vypjaté scény připomínají hrad v Karpatech. Jedním z vrcholů filmu jsou opakované vtipně střižené scény s dementním polesním a Slávka Budínová nonšalantně mlsající rum. Asi jediné skutečně příjemné překvapení je kreace Karla Dellapiny. ()

ilclassico

Vraha se mi podařilo identifikovat hned na začátku filmu, což je asi průser, i tak mě to bavilo. Dobře udělaný psychologický film s krimi motivem. Podobně laděný film - Kam nikdo nesmí (1979). V rámci žánru za 3. ()

petrik11

Herci nech hrali ako chceli, ale infantilný scenár urobil svoje. Nahlúple socialistické dielko by nezachránilo nič. ()

honzic

Pěkná hudba a atmosféra, kamera, horší je to se scénářem a dialogy nebo některými částmi. Hodnocení: 60 % ()

Nerajohn

Podle mě jedna z nejlepších detektivek 70. let. A to díky: 1, Velmi zajímavému tématu, kterému se podařilo vnutit velmi napínavou atmosféru. 2, Výbornému Macháčkovi, 3, Vynikající hudbě Petra Hapky, která zní ještě minutu po konci filmu do černé obrazovky. ()

blekekeke

Tak mne osobně ten film dostal, neb jsem do půlky filmu nedoufal, že je to jinak. Trošičku mi vadilo, že je to točený moc na psycho ... ()

quokam

Zajímavý, hluboký příběh o polohluchem muži, který těžce snasí dlouhodobě pohrdání své ženy a pravděpodobně zápasí i s hlubsimy démony své duše. A když na dveře jeho penzionu zaklepe evidentně duševně nemocny muž přicházející bez kontextu a když pozoruje zalíbení své ženy v něj, otevře černá stavidla svým démonům s vědomím, že vše má na koho hodit. Zástupné povstání proti své ženy  se promění v reálné, když jej zpozoruje ničit důkaz viny. Velké herectví nejenom pana Macháčka, ale hlavně Ilja Racky a Slávky Budínové. 8.5/10. ()

djpatrick

Já nevím proč hodnotíte tu dobu, hodně z nás nebyla ještě na světě. . Není to film za několik miliónů z USA. Hlavně uvědomte si ten příběh, který je asi smyšlený a porovnejte to se současností jako jsou kruté vraždy v Praze a v Klášterci malých dívek. Jména neudávám úmylseně. ()

quiz

Trochu jiné krimi... Tento film bych spíše zařadil do žánru, kategorie psychologické drama, než do žánru krimi i když se jedná o vyšetřování jedné vraždy a jednoho pokusu o vraždu (Danuška Vávrová přežila :). Celý příběh stojí a padá se třemi hlavními postavami (Macháček, Racek, Budínová) z nichž paní Budínová podala výborný herecký výkon. Tři lidé - tři vlastní rozpadlé vnitřní světy - bez veškeré návaznosti jeden na druhého i když pokusy o jakési sblížení jsou tady naznačeny (Budínová - Macháček), ovšem "nemám rád, když se mě někdo na něco ptá/vyptává"...Macháček. Každá postava je ve svém vlastním světě vykolejena natolik, že je prakticky nemožné ještě navázat jakoukoli kvalitní komunikaci, jakýkoli kvalitní vztah. Všechno je zpřetrháno, kdesi pohřbeno, přežívá se jenom setrvačností a strachem z toho, aby člověk nezůstal sám. Co zbývá? Zatržený (a zřejmě Macháčkem "obdivovaný") článek o sebevraždě, ale už ne odvaha k ní, tedy řešení problému "po svém". Režisér (Ivo Toman) nezkoumá co komu chybí (přebývá), nezkoumá jak a proč k této destrukci došlo, nezapouští žádné hlubinné sondy do lidské psychiky, jenom konstatuje - je to tak a tak - symbol ve filmu často opakované větrné korouhve...všechno nezadržitelně plyne...zbývá jenom holé, nepředstírané bytí (přežívání) a čas, bez nároku na hodnocení dobré/špatné. Motiv je nezajímavý, vina je nezajímavá, trest je nezajímavý a proto ani jeden z těchto prvků nebyl ve filmu řešen/použit. Pouze TŘI postavy, tři vlastní osudy před- i po-. A právě v tom vidím kvalitu celého filmu, který se obešel bez toho veškerého akčního balastu, bez napětí za každou cenu, bez laciného pozlátka. ()

benden

Tak tenhle film mne docela zaujal. Atmosférou i vynikajícími výkony Macháčka, Racka, Budínské i protivného Vinkláře. Na tehdejší dobu vynikající film a i dnes stále neztratil na zvláštní atmosféře. ()

Hanka_M

Čistá psychologická kriminálka s velmi dobrými výkony, pronikavou hudbou a ideální stopáží - nenudí a jako film pro pamětníky funguje i po 40 letech. ()

kavralajka

Hutné krimidrama, které bohužel občas smrdí nudou. Nahoru to ale táhnou dobré herecké výkony, především pak pan Macháček. ()

milos.bradik

Výborní Racek i Macháček, skvěle propracovaná psychologie postav, perfektní, až horrorový závěr, ale přesto je to poněkud zvláštní, například ten myslivec a pošťačka. Takže jsem chtěl dát jen tři, ale Macháček i Racek jsou opravdu výborní, takže nakonec čtyři. ()