Duševně nemocný muž Miroslav Macháček utíká za svobodou od lidí, kteří se o něj starají. Náhodně se dostane do hotelu, v jehož blízkosti se našla zavražděná desetiletá dívka. Je skutečně pachatelem hrůzného činu? (oficiální text distributora)

zette

Zcela urcite se jedna o jedno z nejlepsich kriminalnich dramat, ktere jsem kdy videl. Velmi dobre natoceno, " nahodne " setkavani myslivce a listonosky nas uvede v novy den. Hra zvuku a hudby pri manipulaci s brylemi je demonicka. Velmi zajimave vedlejsi postavy ( hospodsky, policejni psycholog, autobusak ) a vyborne prostredi horske chaty. Fenomenalni herecky vykon Budinove a Machacka ( spolu s Marvanem a Hrusinskym muj nejoblibenejsi cesky herec ). Vyborna atmosfera, film, ktery chci videt znovu. ()

HonzaBez

Zvláště díky Hapkově minimalistické hudbě má tahle detektivka poměrně hutnou, místy až hororovou atmosféru. Když k tomu přidáte Miroslava Macháčka v další z jeho podivínských rolí, je o nadprůměrný zážitek zaděláno. Možná jsem jen maličko kroutil hlavou nad uvěřitelností zápletky kolem skutečného pachatele. Asi by bylo lepší, kdyby si to autor scénáře zbytečně neulehčoval nešťastným úmrtím dotyčného, kdy se divák pak vůbec nic už nedozví, jak to celé vlastně bylo. ()

andrii

To léto mezí, mezi skalami, skolí stíny, kalí ruka s trny, na malinovém keři. Ten, kterému ne(pří)sluší, si nepřipouští sezónní vzruch, vr(to)chy. Zajalo jej příliš tichého v okolí samotného hybatele tmy. A tak kráčí, s tuláckou vizáží, krajinář s chomáčem tajemna. Niterná povaha s háčkem, dál od světa. ()

farmnf

Excelování Slávky Budínové, v hlavní roli Miroslav Macháček, který paradoxně dostal daleko menší prostor aby se vyřádil. Scénář nějak zprasen ale těžko říci čím. Proti dnešní české tvorbě ovšem super detektivka z neobvyklého prostředí. ()

ghatos

Detektivní drama pojaté jinak. Působí to trochu jako zjevení, protože místo klasických vyšetřovaček je zde pokus o hlubší podprahovou psychologii. Někdy se to i daří, hlavně díky hercům (Slávka Budínová byla super). Kdo se bude šťourat v detektivní lince nebude spokojen, z druhé strany mohou diváci ocenit zvláštní existencionální feeling konce 80. let. 60%. PS: Pro Enšpígla a další kritiky - 1) vraždění může mít různé příčiny a spouštěče, klid opuštěného hotelu (v něm zaživa umírající hostinská ve společnosti manžela podivína) je narušen mužem na útěku před sebou samotným...mě to zní důvěryhodně a to se psal normalizační rok 1978!!! 2) tady nejde o děti a silné emoce, spíše je tu snaha vyvolat nejistotu a mrazení v zádech (časté odkazy na "zlaté staré časy" umocňují pocit zmaru, neštěstí a životní prohry - to je společné pro 3 hlavní hrdiny) 3) uznavám, že to není dotažené po scénáristické stránce, ale za pokus to stálo ()

Ironfood

Velice slušná detektivka s výborným hereckým obsazením (Macháček, Racek a Budínová patří mezi mé nejoblíbenější herce, a to nejen díky hereckým výkonům, ale i tím, že mi tak nějak sami o sobě přijdou zajímaví) a dvojitou kofolou do půllitru. Škoda, že se nepodařilo déle udržet diváka v nejistotě ohledně toho, zda je hlavní podezřelý pachatel. A ještě větší škoda poněkud skřípajícího závěru. ()

vitekpe

Jednu hvezdu navic prihazuju za poeticke vsuvky s myslivcem a postackou. :-) P.S.: kdyby se dneska tocily alespon takovehle filmy, byl bych docela spokojenej. ()

Jiří K.

Detektivka, která se svým skutečně nelogickým a předvídatelným rozuzlením podobá ostatním kriminálkám té doby. Jiné a zajímavé je však vysokohorské prostředí a zejména brilantní výkon některých herců, zejména M.Macháčka v roli potencionálního pachatele. Jeho si snad už jinak nedokážeme představit než v roli cholerického jedince se sklony k depresím. Opět ji ztvárnil na výbornou. V dalších rolích uvidíte: S.Budínovou, I.Racka a J.Vinkláře. ()

keoma26

totální existenciální úzkost, která se potírá, ale neléčí opakovanými gesty (od každodenních střetnutí s pošťačkou, přes objednávání pití v hospodách, nekončící rekonstrukci chaty, až po sice nutkavé, ale pravidelné útoky nožem). Všechno se odehrává jak podle autobusových jízdních řádů, po předem vytyčených trasách, kde jakékoli zpoždění nebo výchylka přináší jen dočasnou nic neřešící úlevu pro zmordovanou lidskou duši, která si sama sobě ordinuje stereotyp ve strachu před vlastní smrtelností a křehkostí - co jiného ji může vystužit než jistota objektivních důkazů v podobě přímého empirického svědectví (viděla jsem vraha, viděl jsem dalekohledem pošťačku, "rekonstrukce" vražd, což představuje další marný pokus o věčný návrat téhož ...). Macháček se vzpouzí tomuto doslovnému žaláři smyslů tím, že je impulsivně překvapuje a abstrahuje do svých děl, které nechce nakonec nikdo vidět, ani on sám. Budínová napíše účet celému svému životu do věty, kde ve třech prostých slovech shrne to, co bezprostředně viděla "spálil ty rukavice"). Racek ztrácí poslední kontakt se smyslovou realitou, když si rozbije brejle, kde má i naslouchátko ... náhle se stane jistým protikladem Macháčka, který chtěl otupit smysly řízenou "sebedestrukcí", kdežto Racek chtěl naopak otupit nesnesitelnou realitu tím, že ji nějak zabije a přitom sám umírá, což ovšem nepřináší vykoupení vůbec nikomu, natož pak zdeptanému Macháčkovi ... čisté existenciální utrpení zakryté mechanickým opakováním obrazů. ()

klukluka

Má to zvláštní, uhrančivou atmosféru, To slowly tempo mi vyhovovalo. Rád se dívám na filmy s Miroslavem Macháčkem, za to jsou tady taky body plus. Nějak si ale neumím představit, že se potká příjezd vandráka na samotu s náhlým vražděním tamtéž. Tady nás trochu tahali za nohu. A tahali nás za ni o to víc, že se vandrák k těm útokům přiznal. To už je kombinace dvou velmi málo pravděpodobných okolností, což je jasným signálem, že jsme svědky filmu a nikoliv pokusu o dramatizaci reálné události, k níž už někdy došlo nebo by teoreticky někdy mohlo dojít. Všechno ostatní ale fungovalo vážně moc dobře - včetně například policejní rekonstrukce za účasti všeho, co mělo v okruhu deseti kilometrů ruce a nohy. ()

Garch

Jsem rád za mimořádného Miroslava Macháčka a zcela fascinující Slávku Budínovou, plus chvilky Ilji Racka, kteří, naprosto mistrovsky, drží poněkud chatrný a utahaný příběh, s předvídatelnou zápletkou, nad vodou. Nic nepomáhá stylizace à la francouzské kriminálky sedmdesátých let. ... PS: Miroslav Macháček dobře věděl, jaké stigma znamenalo v té době léčení na psychiatrii. ... PS: "Jdi zaříznout slepici" byla zbytečná berlička i pro toho nejzabedněnějšího diváka. ()

mh.mail

10 % - Od odpadu to zachraňuje jenom vynikající Miroslav Macháček a velmi dobrá Slávka Budínová. Děj je nevěrohodný a i to „vyšetřování“ je takové nanicovaté. Navíc chování postav je velmi podivné, vrcholem všeho je postava Slávky Budínové, která poté, co prozře, kdo je vrah, neoznámí to v klidu policistům sedícím u ní v restauraci, ale místo toho napíše vzkaz na účtenku, a teprve tu jim předá. Pro mě jednoznačně nepovedený film. ()

krabatt76

Moje hodnocení tohoto filmu bude velmi neobjektivní.Za prvé jsem velký fanoušek Jiřího Macháčka a to nejen za jeho herectví,ale hlavně po tom co jsem četl knihu "Zápisky z blázince",kterou sepsala jeho dcera také herečka..Kdo ho chce alespoń trochu pochopit a nedávat na drby,měl by si jí přečíst....Za druhé . Tento film se z větší části natáčel v okolí Kamenického Šenova a Práchně..tedy u nás :-) Chata Na vyhlídce již nestojí,neboť shořela 1.8.1979 (byla postavena v r.1910) .Náměstí v Kam .Šenově kde se natáčely scény z hospody už byste také asi nepoznali.Po letech komunistického chátrání bylo nedávno zcela přestavěno.Např.drogerie kde si J.Macháček kupoval zrcátko již nestojí a budova někdejšího "Stadtmusea" u kterého parkoval autobus ,také ne..Scény z budovy SNB pak byly natáčeny v administrativní budově dnešního podniku Preciosa-Lustry a.s. Herecké výkony se mi vůbec nezdály špatné.Proč by měly? Zde ještě přidávám fanouškovské stránky Práchně i s chatou Na vyhlídce: http://www.prachen.freepage.cz/ ()

Schlierkamp

Československé krimi, v němž hraje hlavní roli duševně nemocný muž Milan Pešek, jenž utíká od svého bratra a skrývá se v horském hotelu. Shodou okolností dochází poblíž hotelu k napadení a dokonce vraždě malých dívek a nově příchozí M. Macháček, podivín tající svou minulost, upadá do podezření. Když je zahlédnut na místě činu a policie po něm vyhlásí pátrání, je brzy dopaden a ke zločinům se přizná. Nemá v úmyslu krýt skutečného pachatele, z nejasných důvodů se však hodlá obětovat a veškeré možnosti k osvobození tvrdošíjně odmítá a navzdory nejasnostem při rekonstrukci činu je pro hlavního kriminalistu J. Vinkláře případ uzavřen. Díky aktivní činnosti jeho starostlivého bratra K. Dellapiny, jenž ve vinu svého sourozence nevěří, a díky všímavosti provozní hotelu S. Budínové se nakonec pravý pachatel v dramatické scéně v závěru projeví a M. Macháček je osvobozen. Ve vedlejších rolích se kromě výše uvedených objevil I. Racek coby nevrlý manžel S. Budínové a obezřetný prokurátor V. Neužil, jenž si je dobře vědom nejasností v případu. Po psychologické stránce se mi nejeví film I. Tomana jako úplně povedený, mám výhrady k motivaci obětování se hlavní postavy i k fatálnímu zkratu pachatele, oceňuji však zajímavý styl natáčení, přesto dílo dosahuje maximálně průměru. ()

Lichty

Ivo Toman převedl na komunistická plátna cosi, jenž evokuje klasické dobové české krimi s několika prvky, které s dvou hvězdiček vykouzlili tři. Kvalitní herci byli v sedmdesátých letech samozřejmostí, ale příjemně překvapilo pár scénáristických obratů, většinou spojených s Iljou Rackem. Za to, že "když si sundá brejle, je úplně hluchej", by se nemusel stydět ani Inarritu nebo Lynch :)... ()