Film je inspirovaný italskou kronikou. Vypráví příběh „profesora“ – podvodníka, který z vězení řídí své nelegální aktivity. Za pomoci své věrné sestry prchá z vězení, aby se krok po kroku stal šéfem všech místních podvodníků. Nechává za sebou velkou krvavou stopu, Italské orgány jsou proti němu bezmocné. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Autogram

Kým bol profesor vo väzení, tak jeho klaďáctvo bolo ako tak ok, ale obdivovať šéfa mafie nariaďujúceho vraždy na bežiacom páse už je priveľa aj na neskorú nočnú hodinu. Zaujal hlavne bezvýhradne oddaný postoj jeho sestry v dobrom aj v zlom, a aj v tom najhoršom. ()

Arkanoid

Začíname prácou na poli v talianskej dedinke. Žena močí zakrytá sukňou, ku pracujúcim prichádza muž na voze s jedným koňom. Pomoc malého chlapca donovi s prepašovaním zbrane, ktorou zastrelí chlapa, či osudové impulzívne zabitie v afekte chlapa, ktorý chytí za zadok sestru tohto kedysi chlapca. Utiecť sa mu nepodarí a ide na 30 rokov do väzenia. Po 10 odsedených rokoch zaujme skúsenosťou ostatných 20 spoluväzňov na izbe. Snaha o organizovanie a fakt, že zabil chlapa holými rukami mu vyslúžia rešpekt. Vo väzení spoznávame rôzne skupiny väzňov, a ide tak o  klasiku, ktorá musí byť v každom väzenskom filme. Staršia, málo výrazná kamera pri kvalitnom obsahu nevadí. Jej um prichádza v napätých scénach, kedy sa od postáv očakáva odpoveď a rýchly nábeh obrazu na ich tváre obsah len zosilňuje. V niektorých častiach príbeh nudí, lebo jeho scény ste videli už inde, ale stále ostáva kvalitnou mafiánskou ságou. Ben Gazzara bol vybratý do hlavnej úlohy ozaj dobre. Aj keď jeho výraz je väčšinu času prevažne rovnaký, vyžaruje z neho rešpekt a inteligencia. Prepojenie s politickými a špionážnymi špičkami s atraktívnym prostredím mafie nevadí, nie je ho dokonca veľa, ale vadí určitá skratkovitosť, ktorá nastáva, keď nie každá smrť pôvobí veľkolepo a dramaticky, ale len ako bežná rutina, ktorou síce v tomto prostredí je, ale pre diváka nemusí byť len tak stráviteľná. Chýbalo mi viac príbehovosti do tohto príbehu. ()

patrikus

Když někdo v osmadvaceti letech natočí takhle dokonalý film, je hned jasné, že se z něj stane světová špička !!! ()

RomanHyde

Jsem velký fanoušek slavného italského seriálu La Piovra - tedy Chobotnice. Profesor zachycuje pohled na mafii z té druhé strany. Velmi zajímavé je to, že obě díla vznikla přibližně ve stejném období, dokonce nalezneme pár stejných herců a třeba v opačných rolích, kdy například duchovní z Chobotnice, hraje mafiána a padoucha v Profesorovi. Každopádně ztvárnění Profesorovo se mi až tak moc nelíbilo. Bylo lehce kostrbaté a chyběla mu trošku "poetiky", která může i drsný film udělat zajímavějším. Profesor je do jisté míry velmi chladný snímek, nekompromisní. Hlavní postava má v podstatě pouze jednu a tu samu grimasu, tedy mračí se a když se zamřačí ještě více, konají se jatka. Dlouhá stopáž filmu pak dělá film až únavným, protože dokola opakující se vraždění snad nemá konce. Tolik o hercích, réžii, scénáři a kečupu. Hudební stránka se s Morriconeho "La piovrou" taky nedá absolutně srovnat, Piovani se snaží vyloudit z klavíru a smyčců nějaký zajímavý motiv, ale dře to. Nabízí se tedy velké srovnání z něhož mi vychází, že Profesor výrazně pokulhává (byť se mračí mnohem více, než když Corradovi Cattanimu zabijí ženu), na množství krve a mrtvých však vede i nad celou čtyřdílnou sérii Chobotnice. Profesora hodnotím průměrem a vícekrát se s ním nemusím setkat.. ()

Santino7

Prvotriedny mafiánsky film so všetkým, čo nesmie chýbať. Všetky tie hollywoodske ságy o mafiánskych rodinách sú síce pekné, majú svoje nezameniteľné čaro (teda samozrejme všetky nie, iba poniektoré), lenže toto je proste niečo diametrálne odlišne, celkom iná liga. Tornatore na to šiel už od základov inak, priniesol autentickejší (a napriek tomu stále pútavý) pohľad na vec, predviedol nám neapolskú camorru takpovediac "v plnej kráse" - cesta na vrchol, súperenie o nadvládu, kontakty na politikov, rôzne typy spojenectiev, intríg. No proste všetko potrebné (mimochodom, rovnakým témam sa venuje Saviano v jeho skvelej knihe Gomorra, keby náhodou). Ako tu už bolo spomínané, celé to ešte umocňuje "Silvio Berlusconi presenta" v úvode, čo k tomu dodať? :-) A hoci Camorrista možno nie je na prvý pohľad natoľko oku lahodiaca záležitosť ako napríklad Godfather a iné žánrové klasiky ďaleko zvučnejších mien, v iných ohľadoch (najmä obsahovo) tieto snímky dobieha na plnej čiare a hrá s nimi (minimálne) vyrovnanú partiu. Mimochodom, v Taliansku ide vraj o kultovú záležitosť, aspoň čo som počul. Bodaj by aj nie, veď Gazzara je ako boss skutočne presvedčivý, a ako som už písal, celé to vyznieva až znepokojivo autenticky. Klobúk dole pred takýmto debutom, pán režisér. Bravúrne zvládnutý film, a z mojej strany úprimná poklona. 100% ()

Horak

Syrová mafiánská klasika. Základ každého mladého camorristy, inspirovaný příběhem Raffaela Cutola, nejslavnějšího bosse Camorry v její pohnuté historii. Očekávání bylo přeci jen trochu větší, mně se osobně Ben Gazzara nezdál úplně přesvědčivý. Celkově lze ovšem film vřele doporučit. Údajně v Neapoli určitou dobu zakázán, ale přesto z něj malý kluci z oblibou citujou, když si hrajou na camorristy a karabiníky. ()

edie sedgwic

Mafianska tematika je mojou slabostou a Tornatore natocil z vacsej casti skvely, aj ked mozno prilis dlhy film o fungovani camorry. Na zaciatku ma az prilis rychly spad a v druhej casti zase prilis spomaly. Napriek tomu som si cas straveny pozeranim tohto velkodiela naplno uzila. ()

agassi68

Tornatore rozohral klasickú neapolskú ságu, kde mi prekážal prakticky len úvod, keď drzého profesora dal capo di tutti capi len zmlátiť a nie zlikvidovať. Aj tento príbeh ako všetky diktátorské a mafiánske príbehy končí tragicky - stovky mŕtvol, falošné priateľstvá, nešťastné rodiny, pomsta a to všetko je daňou za bezbrehú ctibažnosť a túžbu po moci. Hlavná rola slizkého profesora sadla Benovi Gazzarovi ako ušitá.. ()

Rimland

Naprosto vynikající žánrovka, která své mladší tematicky spřízněné "bratříčky" (jmenovitě toho a toho) strká s přehledem do kapsy, i díky skvělému Gazzarovi, zajímavému scénáři a syrovosti. Vytknout tomu můžu všehovšudy tři věci. Hlavním problémem je, jak tu už mnozí podotkli, že druhá cca polovina filmu je oproti té první (která zejména v té vězeňské části patří suverénně k tomu nejlepšímu, co jsem v žánru kdy viděl) ve svých mnoha linkách a širokém záběru poněkud rozháraná a zkratkovitá a nepůsobí tak kompaktně, hlavně co se vztahů mezi postavami týče (už jen třeba vztah Profesora se sestrou, Cirem nebo vůči policejnímu komisaři). Spíše než zkrátit stopáž by to ale chtělo přidat zpět některé vystřižené scény (ta zmiňovaná původní pětihodinová TV verze by mě proto mooc zajímala). Zbylé dvě "výtky" jsou technického rázu. Za prvé, vzhledem k době vzniku (a coby debut) to zdaleka není tak vizuálně podmanivé, jako některé Tornatoreho pozdější filmy (je to "autentičtější", to jo, ale i tak...). A za druhé, o hudbu se tu (na rozdíl od všech jeho následujících snímků) nepostaral Mistr Ennio. Nebýt těchto tří neduhů, aspirovalo by to myslím na regulérní Tenkrát v Itálii. I proto bych se vůbec nezlobil, kdyby se Tornatore k mafiánskému žánru ještě vrátil. Ono s Profesorem by i Corleonovic famílie měla co dělat... ()

morricone

Natočeno v roce 1985 shlédnuto v roce 2010.A přesto nevidím nic co by se tomuto snímku za tuto dobu jen trochu podobalo.Kdo má rád filmy s mafiánskou tématikou tak tohle je absolutní bible tohoto žánru. ()

JoudaCZ

Parta ochotníků se rozhodla natočit mafiánský film... (pro fanoušky Michela Gondryho - "ošvédovaný" Kmotr). Je to tam všechno - traumatický zážitek z dětství na venkově, pomoc bezmocným, nabubřelí konkurenční bossové, válka gangů, zrada za strany nejbližších... Nejvíc ze všeho mě iritovala ta doslovnost. Nevím, nějak mě to minulo a tu genialitu v tom prostě nevidím. Pro srovnání bych doporučil tematicky i zpracováním obdobný film Il Divo (byť je mi jasná odlišnost východisek obou hrdinů - Il Professore je kriminálník z leknutí, Il Presidente premiér Itálie), dle mého názoru výrazně zdařilejší. ()

phoenix9

Menšie sklamanie, ale zlé to nebolo, len príliš dlhé a pomalé. Tornatore je skvelý režisér , ale jeho prvotina ma teda neuchvátila tak ,ako iné filmy ktoré natočil neskôr. 60 % ()

MrEddie

První polovina filmu je vynikající. Pak již je to trochu zdlouhavé. Ben Gazzara je absolutně fantastický v roli Profesora, který z vězení reformuje italskou Camorru. ()