Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

perlicka

Zfilmovaná Kytice Karla Jaromíra Erbena mě velice zaujala. Jednak se mi líbilo moc obsazení herců a jednak jejich herecké výkony. Jelikož jsou to balady, je zde mnoho smutku, ale i přesto patří toto dílo (tento film) k těm, které jsou součástí naší historie a určitě by neměli zůstat zapomenuty, třeba jen z toho důvodu, že v nich je tolik smutku. ()

Exitus99

Podle mě Brabcův vrchol. Nic lepšího už zřejmě nenatočí. Dobrá hudba, dobrý výběr herců...De facto všechno, co chybí Máji. ()

P/\/EL

je to hlavně o té vizualitě......tak jasně.....kamera je fakt slušná, ale opravdu je to na hranici kýče chvílema...ale zase...v Čechách se drží film většinou dost při zemi...málo se experimentuje(tady taky vlastně moc né.....inovace nula, ale zase....vyzkoušet si některé ty...na západě běžné metody..he)...v ČR vizualita velice často pokulhává za ostatními aspekty filmu..tady to je naopak.....pro mě prostě film je nejméně z půlky o vizualitě........Některý věci se těžko vizualizují....každý, kdo čet, si jistě představuje jinak.....je těžké..se trefit do vkusu......já osobně...bych si taky řadu věcí představoval jinak, ale cenim snahu.. Dal bych i 4 hvězdy....ale je to přeci jen populární látka.....zná každej ze školy....to filmu nahrává a zároveň ho schazuje...ale spíš pomá/há/halo(nalákalo do kin tisíce školáků.)..........některé balady byly hodně slabší....ale zase....když si vezmu tu bídu...ve českém filmu..dobře rok 2000 nebyl špatný rok...Samotáři byli určitě lepší...ale stejně... nj, horrorovst, strašidelnost....to v Čechách obecně nikomu moc nejde...Polednice je možná kultovní...ale mě tam neseděla moc Bydžovská a Polívka byl spíš vtipnej........njn....Kolowrat se mi líbil...dost... ()

altumm

Spíše než film je to vizuální počin F.A. Brabce. Při Polednici se divák málem potí z toho natočeného letního dusna, ještě dřív než zazní první verš a tak je to v každé baladě.Od děje nikdo nečeká překvapivé zvraty, všichni znají a vědí jak to u Erbena dopadá. Hudba dotváří skvěle vykreslení nálady. I zde by se dala určitě najít nějaká moucha, ale proč? ()

terezkys

Husí kůže po celém těle. I když je to smutné, je to stejně tak krásné. Vodník je perfektní, Zlatý kolovrat je mou slabostí právě i z Erbenovy předlohy.Mám slabost pro Jiráskovu hudbu, ta byla perfektní. Jen jsem zjistila, že čím jsem starší, tím víc mi vadí, když ve filmech umírají malé děti. Asi jsem obrovský pokrytec, ale u dospělých mě to tak netíží. ()

San Miguel

„Spíš, má panenko, nebo bdíš? Hoj, má panenko, tu jsem již! Hoj, má panenko, co děláš? A zdalipak mě ještě znáš, aneb jiného v srdci máš?“ Kytice je prostě úžasný dílo. A nejlepší balada je Svatební košile s Karlem Rodenem, kde zahrál perfektně mrtvolu. ()

DDavidson

Kytice je bezkonkurenčně největším českým literárním dílem a mě nezbývá tento film hodnotit velmi kladně - hrůza, strach, napětí. Pořád se při tomto filmu bojím. ()

persie1234 odpad!

Učitelé na literaturu jsou z toho hotový. Pro mě blbost už z toho důvodu že nám to učitelé pěkně zhnusili. Jestli je tohle výkvět české literatury tak se stydím být čech. ()

AndieCZ

Jsem ve věku, že se ke mně Kytice jako povinná četba dostala až teď. Filmy jsem viděla už dříve,k proto jsem se děsila četby a teď po přečtení mi to nedalo a pustila jsem si filmy znova. Dle mého názoru by se takto skvělá díla neměla nikdy zfilmovávat, protože film se knize nemůže rovnat. Hudebně i filmově dobře zpracované, potěšil mě i výběr herců, ale jinak mě to velmi zklamalo. Jak už jsem zmiňovala, filmy byly sice dobře zpracované, ale s původní Erbenovou Kyticí měli pramálo společného. V knize je vše napsáno stroze, ale ve filmu je spousta úplně zbytečných věcí. A vše působí až kýčovitě dramaticky. Například Polednice, v knize balada na stránku a půl a ve filmu na 8 minut? Svatební košile se mi v knize líbila ze všech nejvíce, ale ve filmu i přes dramatický výkon Karla Rodena jednoznačně nejslabší. Zajímavé komentáře: Marigold, Pohrobek, Douglas ()

Plechovka95

Úžasné scenérie,úžasná hudba,úžasné herecké obsazení a dobře zfilmované balady. Pan Polívka je k nepoznání a při pohledu na Rodena mi přeběhl mráz po zádech, stejně jako při sledování Schmitzera v márnici....velice pěkný filmový počin. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková