Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Otan

Už jen za hudbu si tento počin zaslouží pozornost.Těžko se mi to hodnotí jako celek,protože každá část jiná.Nejvíc mne dostala hororová Svatební košile.Na naše poměry hodně zajímavé.83% ()

Lokitre

Tak známou a úspěšnou knihu jako je Kytice, je opravdu těžké zfilmovat. Brabec odvedl poměrně dobrou práci i když se nemůžu zbavit pocitu, že se asi Erben musí otáčet v hrobě. Kdo nečetl knihu (nebo si ji už nepamatuje) v tom musí mít od začátku do konce filmu velký zmatek. Postavy se sice snaží někdy doslova recitovat části z knihy, kostými a prostředí taky nejsou špatné ale tohle prostě není Erben. Kniha vždycky zůstane lepší ale film taky nebyla ztráta času. ()

Bluerider odpad!

Tak tohle je stejný zločin jako zploštit Haškova Švejka do lidového hesla "To chce klid"! Instantní "názorně" převyprávěná klasika pro masy, které předlohu nečetly, nebo ji nebyly schopny intelektuálně pobrat. Vizuálně na úrovni televizních reklam, myšlenkově zcela mimo ideu Erbenova díla, pro příštích několik dekád tradiční náplň kinoprojekcí pro školy... ()

Chlo0opek

Skvělá atmosféra způsobená hlavně výbornou kamerou a také námětem od našeho klasika. Herecké výkony někde také chválihodné, jindy však trochu pokulhávající, takže "jen" lepší 4*. ()

dafne68

Môj najobľúbenejší film. Kráááááása. Je to jeden z mála filmov, ktoré prevyšujú knižnú predlohu. Teda aspoň pre mňa. Umelecky precítené dielo, ktoré je okorenené úžasnou hudbou, prostredím, hercami... Najkrajšie spracované sú: Zlatý kolovrát, Svatební košile a Vodník. Ostatné zaostávajú možno o 5 mm. ()

vabambule

Velmi oceňuji nápad zfilmovat Erbenovu Kytici, která je nádherným kouskem literární historie. Před shlédnutím jsem se trochu obávala, ale nakonec jsem byla z většiny básní nadšená. Mým favoritem je určitě Vodník. Tvůrci se v jednotlivých příbězích nebáli velmi detailního zpracování a jsem za to ráda, neboť všechny básně jsou dost naturální a odvahu v tomto zpracování si určitě zasloužily. Krásným a povedený byl i nápad zhudebnit Kytici. Nejjednodušší cesta, jak seznámit děti se zásadním obsahem Kytice si zaslouží vysoké hodnocení. 90% ()

jeany23

Tak nevím...Některé balady jsou skvělé, jiné slabší, některé vyloženě zmršené. Nemůžu si pomoct,ale Zlatý kolovrat na mě působí tak nějak moc cirkusově. Svatební košile jsou hezky hororové,ale to Rodenovo věčné chechtání mě až štvalo. Polednice o.k. Ve Vodníkovi mi neseděl Bárta a taky mi to přišlo zbytečně erotické. Ostatní balady jsom moc krátké na to, aby se v nich dalo něco zvláštního předvést, ale nemile mě překvapil Štědrý večer, ve kterém měla zemřít jedna z dívek, a ne babka, takže vyústění té balady (smrt dívky) šlo do kopru a nemělo už ten správný náboj. Krásná kamera, barevné stylizace, a hlavně opravdu nádherná hudba ale spravují celkový dojem. ()

ssarka

nádherný audiovizuální zážitek.... tady vypichuji především Rodena,Schmitzera a Polívku,takto by kvalitní herectví mělo vypadat.....nemůžu si pomoct ,ale hrozně mě pobavil komentář Randall-jít na 200 let starou knihu se starými českými zvyky a básněmi s cizincem a divit se,že to z filmu nepochopil :D :D ()

MKV

Nikdy jsem tuhle sbírku balad nemusel, ale filmové zpracování se mi docela i líbilo :) 60% zaslouženě ()

finkie

Narozdíl od mnoha zde hodnotících nepokládám Kytici za literární veledílo. Pohansko-katolický mix strašidelných babských báchorek a dogmatických moralit jako z kázání rozzlobeného venkovského faráře. Erben se silně inspiroval Goethem, ale ten je hrdý na své romantické pohanství a nemá potřebu schovávat se za makabrózní povídačky o hříchu, trestu a Panence Marii. Pokud někdo tvrdí, že Brabcova Kytice je hezky natočená blbost, tak v zásadě souhlasím, jen s tím dovětkem, že je stejně tak legitimní číst Erbenovu Kytici jako blbost hezky napsanou. Z mého pohledu si tak nemají Erben s Brabcem co vyčítat a stesky nad przněním "národní literární památky" v žádném případě nesdílím. ()

LucinkaMyska

Erbenova sbírka Kytice mě provází celý život, je to má srdeční záležitost, a proto jsem se těšila i na filmové zpracování. Bohužel se nepovedly všechny balady tak, jak by měly, někde to bylo přeplácené a vyloženě odfláknuté. Naproti tomu zazářil alespoň Vodník a Svatební košile. Roden se v roli mrtvého vojáka vyloženě vyřádil a hudba ve Vodníkovi by zas nepohnula snad jen s kamenem. ()

KmanCZ

Film, který úžasně zachycuje na filmovém plátně sedm balad z mé nejoblíbenější knihy, kterou jsme všichni ve škole museli přečíst jako povinou četbu. Stejně jako knihu tak i tento film zbožňuji a není rok kdy bych vynechal shlédnutí. ()

soukyd33

Mohlo to být více děsivé, ale není to špatné. Jen odteď už nemám pro toto dílo žádnou fantazii. Všechny příběhy z Kytice jsou povedené, a drží se striktně původních slov. Jen scény jsou vytvořené uměle. Doporučuji. Film by měl vidět každý alespoň jednou. Hvězdiček 4 ()

Nick321

Mistrovská práce. Skvěle zpracované dílo K.J.Erbena obsazené samými význačnými českými herci. Rodenovi role upíra s psychopatickým smíchem velice seděla, Karlovi Dobrému role krále taktéž a líbil se mi Dan Bárta jako netypický vodník. Opravdu- smekám, 5*. ()

Producer odpad!

Hrůza, nesoudržnost dějová, obrazová a vůbec totální. Každý pes jiná ves - hlavně že je to hezky barevný, lítá tam listí a sypou se jablíčka. Český lev za kameru je ostudou akademie. Co musím ocenit je distribuce a propagace, podařilo se to skvěle prodat na vlně národního cítění a šel na to kdejaký jouda co normálně do kina ani nepřijde (asi mu to připadá jako lepší estráda). Jestli má tohle být cesta pro českou kinematografii volám: "pojď sem veselý holywůde ty kluku zlatá ať tě obejmu!" Já jsem hodně smířlivej, i poldovskou sérii bych uznal, ale co je moc to je moc. ()

quinnman

Film udržuje celou dobu diváka v napětí a to i v případě, že je velmi dobře obeznámen s Erbenovými básněmi. Mrazivá atmosféra se střídá s melancholickou a v pravou chvíli se vždy dostaví nějaký syrový hororový prvek. Zcela mě dostalo vizuální ztvárnění jednotlivých básní. Jejich barevné ladění, které se značně podílí na výsledném dojmu. Od filmu Kytice se na Erbenovy verše dívám jinak a myslím, že jim nyní lépe rozumím. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková