Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

kombajn

Beru to hlavně jako báseň, jako obrazové hody, jakých se mi dostalo málokdy. Fantastická kamera, skvělý vodník a svatební košile. Šel jsem na to jen ze zvědavosti a tak příjemné překvapení jsem nečekal. ()

Morloth

Pokud bude podobným stylem vzdávat pan Brabec poctu českým básníkům, tak potěš koště. Ono je to pěkné, hezky to zní, ale s Erbenovou poezií to má pramálo společného. Na druhou stranu, koho by taky napadlo natáčet básničky. Tato myšlenka sama o sobě je postavená na hlavu. No nic, no. Už se netěším na Máj. Doufám, že se pak na mušku dostane třeba Nezval. Juchů! ()

balba

Velice krásné filmové básně o vášni , strachu , závisti , lásce a hlavně smrti.Herecké výkony jsou perfektní , protože musely být náročnější na kvalitu. ()

lekr

Nezlobte se na mě ale mně celá Kytice přijde jako filmový kýč. Hororovost se sice upřít tomuto filmu nedá ale to je zhruba tak všechno. Balady jsou mnohdy tak přibarvené až je to celý nechutný! ()

Nuala

Co se vizuální stránky týče, je Kytice dokonalá. Přesto mám pár výhrad ohledně zpracování Erbenových balad. Například Bolek Polívka jako " malá, šedá.." polednice vážně nevypadá. Navíc některé charaktery mi přijdou zbytečně posunuty na úrověň bohémských hlupáků jako např. v Kolovratu - pán, který jen a jen chlastá si asi těžko může všimnout, že má za ženu někoho jiného, než chtěl. Ovšem co se Vodníka, Dceřiny kletby a Štědrého večera týče, nemám námitek. Zvlášť Vodník je dokonalý. Jak co se týče herců, tak zpracování. Celkově je Kytice trochu rozpačité, ale přesto slušné dílo. ()

Martin741

Podareny film od F. A. Brabca. Niektore scenky by si podla mna zaluzili rozsirit, niektore trochu prestrihat. Nic to ale nemeni na fakte, ze ide o kvalitnu podivanu s kvalitnou atmosferou a vybornymi hercami. 76 % ()

Desgenais

Vizuálně nádherný atmosférický film, na který se musí do kina, protože v televizi ztrácí dobrých 40%. Některé povídky jsou bohužel slabší než jiné (Polednice), jiné jsou naprosto úchvatné (Vodník, Svatební košile) ()

annihilation

Vždy jsem si říkala, že poezii nelze zfilmovat, protože by jí to zcela odprostilo od poetičnosti, avšak Kytice příjemně vyvrátila mou domněnku. Erbenovy balady posloužily jako krásná předloha, jelikož už sami o sobě mají příběh, který se dal převést na filmové plátno, ale určitě stojí za zmínku i vizuální forma snímku, která mu dodává na jedinečnosti - atmosféra každé části je zde vyobrazena velmi nápaditě a nějakým způsobem vždy podtrhává pocitovou linii jednotlivých balad. Nejvíce se mi líbilo zpracování Svatební košile a Zlatého kolovratu. Trochu mě zamrzelo, že film nezahrnuje mou oblíbenou Vrbu a také mě příliš nezaujala Polednice, ale tu jsem si příliš neoblíbila ani při čtení. Jinak jsou tyto tragické příběhy vyobrazeny velmi zajímavě a příjemně spojeny do celku. ()

C0r0ner

Máj byla absolutní katastrofa, Kytice je o něco lepší. Velmi pravděpodobně to bude předlohou, protože F. A. Brabec je těžce průměrný režisér. Z Máje vytěžit nic nešlo, protože to je kolosální sračka. Erbenova Kytice je o poznání kvalitnější, i když to také není žádná sláva. Minimálně se na to ale dalo celou dobu v pohodě koukat. 60% ()

Matrinx

Kytici jsem kdysi dávno viděl na základní škole ( strašný to doby ). Na první pohled mě upoutala kamera, a "zvláštní barevnost" scén. Nad kvalitou básní K. J. Erbena není co řešit, i negramot se nad nimi snad pozastaví :) Tak co ještě napsat ? Co se ještě dá hodnotit ? Asi už nic... ()

gabin(a)

Zfilmovat básně, byť epické, je heroický počin. Je to též bohulibý počin, neboť Kytice je povinná školní četba a žáci ji tak mohou nejen číst a recitovat, ale si ji pustit a líp poznat. A dokonce se bavit, protože na rozdíl od mnoha jiných povinných čtiv je Kytice docela atraktivní, čtivá a oblíbená. Film se podle mě povedl, pro mě jsou nejlepší Svatební košile a Polednice. Ta sice není malá snědá hnáty křivé pod plachetkou osoba, ale v podání Bolka Polívky při jeho výšce a rovných hnátech je úžasná. No a Jiří Schmitzer: proto von celej život nejedl!Aby mohl hrát mrtvolu:-). Z vodníka Bárty šel fakt strach, to nebyl žádný zelený mužík, co si šil botičky. Když jsem pak četla Hastrmana od Miloše Urbana, viděla jsem ho zase jako vodníka Bártu. Škoda, že Máj se nepovedl stejně jako Kytice... ()

campix

Jsem rád, že se panu F.A. Brabci povedlo zpracovat jednu českou literární klasiku na rozdíl od Máje a tímto dílem může literaturu přiblížit i pro lidi, co příliš nečtou. Po hudební a vizuální stránce to je tuzemská špička a na světové úrovní si také nemá co vyčítat. Škoda jen, že po Vodníkovi, Svatební košili (kde zazářil Karel Roden) a Polednici se atmosféra u dalších balad trošku vytrácí, ale jak říkám tak tyto první tři balady jsou atmosfericky hodně povedené. Jsem rád, že z Kytice neudělal pan Brabec pohádku pro děti, ale zanechal temný Poeovský nádech. ()

mortak

A hele, reklamní poetika českých pravých brambůrků a českého piva dorazila do celovečerního filmu. Ještěže od osmnácti nemám televizi, jinak už bych vymasírován každodením opakováním teple probarvených záběrů na tu naší široširou krajinu a možná by se mi i líbilo. ()

Kolikokoli

Jeden z nejkrásnějších českých filmů. Erbenovu Kytici mám moc ráda a i ta filmová se povedla. Především mne zaujal Vodník. ()

Carrie_3

Zpracování této literární klasiky mě velmi potěšilo. Režiséru Brabcovi se opravdu zajímavě povedlo této básnické sbírce vdechnout život. Každý jednotlivý příběh zaujme diváka především svou nápaditostí, originalitou a celkovou barevností, která takto Kytici výrazně oživila. Kvalitě filmu také výrazně pomáhá nezvyklé herecké obsazení, kde si herce můžeme vychutnat pro nás v dost nezvyklých rolích... Myslím si, že toto je velice dobrá knižní adaptace (na rozdíl od jiných), která určitě stojí za zhlédnutí. ()

WolfR

Zajímavě pojaté, kreativně vytříbené, zejména balady Vodník a Svatební košile. Avšak film ne zcela dobře prodal hlavní myšlenky díla. Ta hloubka básně se prostě do filmu otisknout nedá, 3 hvězdy. ()

Šimpy

Mohlo to dopadnout hůř, ale jak už psali mnozí, film se plně neslučuje s mými představami vzniklými z básní...Polednice mi vůbec nesedla, dceřina kletba taky ne...Co stojí za zmínku je rozhodně Svatební košile a strašně lituju, že ve Vodníkovi nebyl zfilmován závěrečný dvouverš "...dvě věci tu v krvi leží...hlavička bez tělíčka a tělíčko bez hlavy!" ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková