Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Randall

Filmu dávám dvě hvězdičky místo možných čtyř, neboť neznalý literární předlohy konec některých básní nepochopí buď vůbec (Vodník), nebo je pochopí rovnou špatně (Štědrý den). Jen na ten film zkuste jít s cizinkou (cizincem) a hned to pochopíte... ()

eba

Podle mě film s úžasnou atmosférou, perfektní herecké obsazení a hlavně výkony, Alena Mihulová je ve své roli skvělá, při"Kletbu zústavuji tobě" mi běhá mráz po zádech. Nemůžu jinak než pět hvězdiček. Pro mě to byl v kině i nyní, kdykoliv je film k vidění nebo si ho pustím opravdu zážitek. Stalo se tady módou kritizovat F.A. Brabce, ale to je režisér, který buď zahraje divákovi přesně na jeho strunu, jako je to v mém případě ( Bolero, Krysař, Máj), nebo ho hodí "do odpadu".Já tvorbu F.A. Brabce považuji za velmi zajímavou a obdivuhodnou! ()

lisbon

Dávám jedu hvězdičku za dejme tomu povedenou hudbu. Ale ten zbytek... je horor a to doslova. Kouknout se na kytici znamená noční můra na dalších čtrnáct dní... Nechápu Erbena, že se vyžíval v nečem tak příšerně morbidním. ()

dboshj

Jedna hvězdička za kameru, hudbu a Schmitzera, nic a nikdo jiný si ji asi nezaslouží i když ne vždy vlastní vinou. ()

Mr.Hahaha

Hodnotit by se měla každá balada zvlášť. Nějaké bezkonkurenční (Košile, Vodník) bohužel schazují nějaké méně povedené (třeba Kolovrat). Celkový dojem určitě nezklamal, ale víc jak 3* určitě ne. ()

Luciaska13

Zfilmování této knižní klasiky byl skvělý nápad. Herci byli úžasní, hudba taky fajn. Jen je škoda, že nebylo ztvárněno víc balad. ()

IndominusRex

Když vezmeme v potaz, jak vypadá česká produkce, tak tohle je vyloženě démant mezi tím hnojem a to můžete říkat, jak je to podělaně zadaptované jak chcete. V rámci možností vidím samé plusy. Ale samozřejmě kniha je kniha, o tom žádná. ()

Krastom

Do té doby dosud nevídaně vydařený český počin. Kytici jsem viděl poprvé před patnácti lety, kdy jsme se šli se školou na film podívat do kina a do dneška mám z filmu dobrý pocit. ()

RozaF

Nechápu nenávistné komentáře vůči F.A. Brabcovi. Podle mě Kytici uchopil naprosto skvěle. Každý, kdo tento film někdy shlédl na něj nikdy nezapomene. Vizuálně je prostě nádherný, herecké obsazení na nejlepší úrovni, hudba skvělá. A navíc je to neskutečně strašidelné a tak to má být. ()

Tempter

Všechno špatně. Brutální "vítězství" formy nad obsahem, Erben by čuměl. Teda pokud by pravidelně nehulil. Hvězda jenom z úcty k němu a protože bezpráví nelze jen tak přehlížet. Létající Roden + vývar jako polednice = nestravitelný odvar, ble :-D ()

andydufrsn

Nenapadlo, by mě, že jde zfilmovat báseň, ale Brabec mi dokázal, že jde, síla veršů je malinko upozaděna krásnou vizuální podobou, ale přesto moc dobré ()

lenoch

Viděl jsem jenom pornovodníka a kus zombierodena, než to přerušily reklamy, ale jediné asociace, které mě při pohledu na herce napadla, byla party televize nova, kde zpívá karel gott, pojídají se mořský potvory, šňupe koks na záchodcích a telefonuje makléřům z iphonů. ()

Vernissage

Jestli mám za posledních dvacet let z nějakého českého filmu husí kůži a sem tam i slzy ve tváři, a cítím z něj dotek dokonalosti, tak je to právě Kytice, která nyní prošla digitální úpravou i přepisem do vysokého rozlišení, a kterou s nadšením vítám na velkém plátně, geniální záležitost, díky. ()

Bonty

Když učitel na základní škole řekl slova "báseň" a "tragická báseň", ihned se mi vybavil K. J. Erben - jeden z mých nejoblibenějších básníků vůbec. A filmová podoba se velmi povedla, na kterou by, pevně věřím, byl Erben hrdý. Ano, jsou tam někde krátké pasáže, které v básních od Erbena nejsou a tvůrci filmu do něj "vtlačili" něco jako své pocity. Vyvýšit musím i Jiráskovu hudbu, která podtrhuje všechny díla. 5/5 --- 76% --- ()

jirik2103

Brabec z toho vyTŘÍSKAl maximum. Bál jsem se, že takovou skvostnou předlohu smete pod koberec. Ne - on to zvládl. Tak jak je Kytice sama o sobě majstrštyk, tak je tenhle film velice povedeným. Skvělé skvělé skvělé. U toho se nejde nudit, kor když si při urputném sledování přeříkáváš verše a tušíš, co přijde. :) K dokonalosti už jen chybělo, abych si Květenu vytáhl u matury - ale ne - paní štěstěna prostě řekla NE - odříkej mi Quasimoda. ()

GrooteLulu

Vodník a Polednice jsou tahouni, ale Svatební košile tu mám nejraději. S jakou grácií a drzostí zombíka vlastní to Roden zahrál, smekám, odhazuji knížky modlící a spěchám již. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková