Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

PaRi

Proč mám u F. A. Brabce pocit, že spojení kameramana a režiséra v jedné osobě není u hraného filmu to pravé ořechové? Asi proto, že kameraman výrazně převažuje režiséra. Inu dvěma tak náročným pánům nelze asi sloužit najednou. ()

Uhura

Vysoce stylizované dílo, které by jistě dostalo alespoň o jeden stupeň vyšší hodnocení, kdyby nevycházelo z Erbena. Ono ale ano. A není to dobrá adaptace. A pochybuji že by Brabcovi vůbec o něco takového šlo. Z výborné předlohy vznikl nechutný průměr, který má pěkně vypadat. ()

Rodin

Pokusím se dát 4* a nečervenat se příliš. Nevyrovnanost jednotlivých balad je totiž dost hrozná. Chápu, že chce Brabec točit filmové básně, tady se mu jakž takž zadařilo, ale už tento film předznamenával jisté varovné příznaky, které vedly až k natočení bruntální kombojky Máj. Ovšem Vodník byl moc pěkný. ()

Schneefee

Po překonání počáteční nedůvěry a obav z filmového zpracování mé oblíbené sbírky jsem přece jen tento počin shlédla a jsem za to ráda. Film lahodí jak oku tak sluchu a vtáhne vás do krásně snivé atmosféry. Hold vzdávám zejména baladám Vodník, Svatební košile a Zlatý kolovrat. Jsem ráda že se kvůli tomuto snímku nemusí Erben obracet v hrobě.:) ()

mObscene

7 krásnych mysterióznych príbehov ktoré sa odohrávajú každý v inéj atmosfére...nádherné zábery doplnené skvelou hudbou.... Film na zamilovanie... ()

Miagy

Originalite a kreativite filmu sa nedá nič vytknúť.Hudba dodáva filmu dostatočnú dávku melanchólie, depresie i napätia. "Hlavička bez telíčka a telíčko bez hlavy" len pri tej predstave predčí iné horory, v ktorých sa proste deti nezabíjajú. PLUS: originálne sfilmované poviedky, neopakovateľný scenár, krásne prostredie, hudba, strih a kamera MINUS: krátka stopáž, odchýlnosti od pôvodných balád. ()

acn odpad!

Provaz pro Brabce za znásilnění, poplivání, zneuctění a zesměšnění nadčasového díla od nadčasového autora. Nikdy v životě nepochopím co na tom kdo vidí. Ledabyle odříkané verše v podání naprosto nechutně a odporně přehrávajících herců, bez jakékoliv snahy dát charakterům ten smysl či hloubku jakou mají mít. Audiovizuální masturbace. Krásně namalované lejno, ve kterém se každý plácá se stylem a ukazuje svůj swag, vážně už mi chyběl jen nějaký raper do pozadí. To by bylo uber cool ne? Mohl by přijít Rytmus a začít vykládat o tom, jak ta matka je vlastně zasraná zlatokopka a že místo svatební košile je lepší triko s briliantem. Nechutné, odporné a urážející. Brabče, za tento zločin by tě měl potkat trest, aby jsi alespoň trochu pochopil smysl Kytice. ()

keka68

Nádherné výtvarné zpracování podpoří neskutečná atmosféra od poetiky k hororu. Skvělý Roden, Divíšková, děsivý Schmitzer...Mé očekávání film rozhodně předčil. ()

Zombiepod

To, že nie som poetický typ, mi sledovanie filmu značne zhoršovalo. Pre diváka, ktorý nemá veľké zaľúbenie v žánri tohto druhu je miestami trochu náročné. Nedá sa však poprieť, že film je vskutku žánrovou inováciou - nádherná hra obrazu a hudby, ktorá je dominantou filmu. Z filmu sála obrovská mystičnosť a staroslovanská atmosféra, čo je dôkazom, že aj v strednej Európe sa rodia zaujímavé filmy. Škoda, že nie každý z príbehov bol natoľko pútavý aby očaril (najviac Vodník a Svatební košile), a film samotný ma po viacerých stránkach obišiel. ()

MFloyd

Některé básně zaujali, některé i po několikátém zhlédnutí, jsem si nemohl zapamatovat. Vodník, Polednice a Zlatý kolovrat jsou nejspíše tím nejlepším, co tenhle film přinesl. Akorát se mi nezdá to, jak většina říká, že jde o docela dobrý horor. Já, který horory nějak zvlášť nesleduji a myslím že se celkem bojím u kdejaké kraviny, jsem se trochu bál u Vodníka. Co se týče Svatební košile, tak když jsem poprvé uviděl Rodena, musel jsem se strašně smát. Prostě mě to většinou přišlo spíše směšné, než strašidelné. Ale 3 hvězdy za 3 fakt dobré povídky dát musím. Navíc si myslím, že na film podle předlohy to dopadlo opravdu dobře. ()

smajly

Pro mě jeden z nejzajímavějších počinů porevoluční tvorby s naprosto skvělým výtvarným zpracováním. Kytice (teď myslím psanou, původní podobu), je sbírka balad, a balada je, jak si jistě mnozí vzpomínáme hodin českého jazyka - literatury, žánrem lyricko-epickým. A právě v oné lyrické části, v tom zastřeném duchovním neuchopitelnu, se ukrývá nejvyšší lesk Brabcova zpracování. Každý, kdo četl Erbenovu Kytici si jistě představoval vlastní příběh, pozadí a smysl jednotlivých balad. Pro mě to ve filmové podobě vystihl pan Brabec, a to bez příměsí, bez pozlátka a bez vůle vtáhnout do biografu co nejvíce diváků. Nápad, převést na filmové plátno něco, co je z velké části autorovým vnitřním světem, o kterém nemáme ani páru, to chtělo opravdu notný kus odvahy. Zasazení děje do barevné mozaiky, odvíjející se od ročních období, dokreslené krásnými záběry krajiny nebo detailů, podbarvené hudbou, která padne jako ulitá kýženému pocitu (Elektrická kytara v Polednici, no, není to geniální?), výběr herců, kteří by byli schopni vyjádřit alespoň základní myšlenku balad, to všechno zaslouží obdiv. K tomuto filmu se vracím, když se chci kochat. Dávám 89%. ()

topi80

Obrazová onanie na bázi nezfilmovatelného materiálu nemohla dopadnout dobře. Z filmu na mě nepadl ani zlomek Erbenovy nezvratitelnosti osudu či horrorové atmosféry. ()

celticek

Tak Jakubisko mě tady překvapil, dobrá práce. Určitě zábavnější forma než učit se to nazpaměť ve škole. Vodník to u mě vyhrál na celé čáře. ()

wolverine

Tenhle projekt měl velký potenciál, ale nenaplnil ho na 100%. Nějaké Balady jsou zpracované hezky. Perfektní byla první balada. Ale najdou se i balady, které už nejsou nic moc. Moje oblíbená balada Vodník dopadla katastrofálně. Kamera nic moc a kostými jsou dost špatné. Dalo se to natočit mnohem lépe. Hudba v tomto filmu je prostě skvělá. Právě díky hudbě dáván tři hvězdičky. ()

waeslly

Viděl jsem Kytici jako devítiletý chlapec a viděl jsem jí dnes po návštěvě lokací, kterými se Erben inspiroval a ve kterých vyrůstal (podzim 2022). Zatímco chlapci to připadalo jako audiovizuální masakr a horor, tak dnes mi to připadá jako cvičení studenta druhého ročníku kamery na FAMU. Těch prolínaček, zpomalovaček, opakovaček jednoho záběru z 10ti úhlů. Prostě takovej showreel. Musím uznat, že Polívka jako polednice pořád super a kamera Brabce je místy nádherná, ale spousty věcí dnes vypadá spíše směšně a chtělo by to lepší režijní vedení. ()

papilon395

Nádherné obrazové zpracování české klasiky. Uchvátily mě všechny příběhy, zobrazené v průběhu navazujících ročních období. Špičková kamera zachycuje krásy krajiny a do ní zasazené dramatické příběhy našich předků. Určitě velká výzva pro SKUTR a jejich následující divadelní režii v ND. ()

Marat

Především chválím kameru, která byla skvělá. Námět dle literární klasiky K.J. Erbena byl podle mě dobře sfilmovaný, i když jsem Kytici nikdy nečetl, ale znám jí, protože na gymplu by nám to nebylo odpuštěno:-) Líbila se mi moc hudba, až na chvilkové použití elektrické kytary, která mě hudbu určitě o stupeň degradovala. Nejvíc se mi líbil Zlatý kolovrat a Polednice. Naopak vodník a Dceřina kletba mě zklamaly. Hodnotím dobrým průměrem ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková