Zločin pátera Amara

• Mexiko El crimen del padre Amaro (více)

Snímek, nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, se točí kolem čtyřiadvacetiletého Otce Amara (Gael Garcia Bernal), který je vyslán do malé farnosti v mexickém městě Los Reyes, aby zde vypomáhal stárnoucímu Otci Benitovi. Po svém příjezdu do Los Reyes se ctižádostivý Otec Amaro setkává s Amelií, krásnou šestnáctiletou dívkou, jejíž zbožnost se brzy začne nezadržitelně proplétat se vzrůstající náklonností k novému knězi. Zatímco odhalení korupce v církvi vyvolá ve městě skandál, Amelia a Otec Amaro propadnou vzájemné lásce a naváží vášnivý sexuální vztah. Amelia jej žádá, aby opustil církev a uzavřel s ní manželský svazek, ale pobyt v Los Reyes Amarovi otevřel oči a ukázal mu, jaké příležitosti skýtá moc církve pro mladého ambiciózního kněze. Uvnitř jeho mysli zuří boj mezi vírou v boha a tělesnou rozkoší. Dřív nebo později musí najít sílu k rozhodnutí, kterou životní cestu si zvolí. (HBO GO)

EastWicka

Škoda, příběh působí neživotně. Možná proto, že postrádá záchranný bod, jímž bývaly mohly být původní reálie 19. století z knižní předlohy a atmosféra. Jako kdyby byl třeba děj Sedmého hříchu beze změn ve scénáři přenesen třeba na letošní Manhatan. Padre Bernal, třebaže má kukadla jak zrcadla, byl zhruba stejně nepříjemný a studený jako kdysi jiný flanďácký "pták v trní", plasťák R. Chamberlain. ()

Terminus

Kritika poměrů v místní správě (otec Benito ve spojení s místní mafií) i církvi (pokrytecky ctižádostivý Amaro) zabalená do nepříliš přesvědčivého milostného příběhu ze současnosti. Leží-li příčiny kasovního úspěchu tohoto filmu v potenciální auře skandálnosti, pak je tato aura do našich „ateistických končin“ zřejmě nepřenesitelná. ()

mustafa

První hodina je k uzoufání nudná, druhá hodina se snaží být šokující a strhující s dojemným koncem. Musím uznat, že takto čistě průměrný snímek jsem sand ještě neviděl. Neni na něm nic špatného, ale nic světoborného zde také nenajdete. Jakýsi příběh o zakázané lásce působí celkem fraškovitě a opravdu nechápu, jak to mohlo být nominované na Oscara. Bohužel mě zklamal i můj oblíbený herec Bernal, který působí unuděně a celý herecký tým nevydává žádně emoce či procítění své role. Musím souhlasit, že to vypadá jako lepší, honosnější telenovela. ()

Bajda

Slušné herecké výkony (především Bernal) a kamera bohužel nezachrání celý film, který trpí hlavně roztříštěným scénařem. Jednotlivým postavám (včetně těch hlavních) je dán neuvěřitelně malý prostor. Prakticky nic se o nich nedozvídáme, a nejen proto se s nimi nedokážeme ztotožnit. Místo nějaké rozumně udělané expozice sledujeme v průbehu filmu krátké zlomky mnoha situací, ve kterých jednotlivé charaktery působí pouze jako loutky scénaristy. Bohužel slabší 3* - očekával jsem lepší zážitek. ()

Maq

Už z názvu je jasné, že jde o moralistní drama. Komentář uživatelky kleopatra je tentokrát nepozorný, myslím. Jiní si stěžují zase na nedostatek katarze, nějakého vyvrcholení. Můj dojem je, že jasné rozuzlení by věrohodnosti příběhu neprospělo. Život pokračuje. --- Nemyslím, že je to ateistická agitka. Je to spíš kritická reflexe poměrů, jaké v místě jsou, a jejichž negativní stránky církev nevytváří, jen se jimi často umaže. To se snáze kritizuje, než napravuje. V našich končinách bychom pro analogii museli jít přinejmenším do bolševických časů. Tehdy i u nás člověk nezřídka řešil obtížné morální otázky ohledně míry kolaborace s vládnoucími poměry, které změnit nemohl, ale mohl si o ně rozbít hubu. --- Pokud jde o Amarův soukromý hřích, coby léty ponaučený muž jsem mu velmi přál, aby se nespustil, a současně jsem věděl, že to určitě udělá. Když na závěr sloužil zádušní mši, pochopil jsem, že se zakaluje pro biskupský stolec. Docela drsné. Ale svět je takový. --- Mám rád závažné příběhy. Tento je dobrý. Stojí za podívání a chvilku zamyšlení. ()

Damiel

Film je dost nevyvážený a díky tomu připravuje diváka o potenciální strhující zážitek. Ten se u mě navzdory šokujícím událostem ve druhé půli nedostavil. ()

FilmFan24

...jakoby neposvěcené, řekl by nejspíš věřící. Zajímavá zápletka ze zajímavého prostředí bohužel tak nějak (pro mě) nezajímavě podaná...2 1/2 * ()

salalala

Na to, kolik cen tenhle film získal a na kolik dalších nominován byl, jsem byl zklamán. Dost se to táhne a hlavně to vůbec nikam nesměřuje. V momentě, kdy mladý kněz přijede do městečka a začne se sbližovat s mladičkou kráskou, jsem čekal nějaký vnitřní boj a rozpor mezi vlastním posláním a touhou, ale ouha, nic nepřišlo. Fakt nic. Ten Amar prostě bez problému skočí na tu holku a tak to jde dál a dál. To mě fakt hodně zklamalo. Ani jiný postavy nemají žádnej vývoj a jsou nám v podstatě ukradený. Jak už je tady několikrát zmíněno, Carrera asi nevěděl, co točí. Nedokázal se rozhodnout, co chce vlastně říct a na co se zaměřit. Výsledek je tak hodně na půli cesty, protože zajímavě nevyznívá ani linie s knězem a slečnou, ani ta s paktováním kněžích s mafiány. Je to fakt taková lepší a kratší telenovela. Škoda. Navíc bez Bernala by byl výsledek mnohem, mnohem horší. 50% ()

Skip

Film, který má za krásnou fasádou větrem vysmíčené prázdno. Příběhů o zamilovaném knězi už bylo povícero a kvalitnějších. Tady se k tomu přidalo praní špinavých peněz prostřednictvím církve, všelijaké intrikování a pokrytectví. Buď to měla být romance, nebo film kritizující poměry v církvi. Obojí dohromady moc nefungovalo. ()

Fanucci

Strašně moc nám toho asi chtěl Carlos Carrera říct, ale nějak mu to nevyšlo. Zápletek a kritiky různých jevů v církvy dal do filmu tolik, že to bylo na škodu. Přesto, když těch 118 minut shrnu, jde o lehce nadprůměrný film - 70% ()

Chrysopras

Učebnicová ukázka toho jak promrhat velmi silná témata a počáteční náboj filmu, řekl bych. Nebýt krásky ( A.C.T. ) a frajera ( G.G.B. ), neměl bych asi ani důvod to dokoukat. Jak už někdo přede mnou uvedl, řada těch linek prostě vede do ztracena a to mě vždycky spolehlivě naštve.... ()

Andre3000

Ve španělštině s dánskými titulky se žádný zázrak konat nemohl. García Bernal předvedl dobrý, ale nikoliv nejelpší z jeho výkonů. Hodně také udělala překrásná Ana Claudia. ()

lennyd

Film ukazuje jednu vesničku kdesi uprostřed Mexika, kde nastupuje do místního kostela nový kněz, právě otec Amaro (mládenec těsně po vysvěcení). Brzy po svém přijezdu zjišťuje, že není vše tak čisté jak navenek vypadá - stavba místní nemocnice je hezká věc, jenže financovaná z peněz místního drogového magnáta, dosud působící kněz příliš nedbá slibu celibátu, atd atd. Bohužel na svoji kůži poznává, že kněžký život není tak jednoduchý, a sám se zamiluje do jedné z místních dívek... První dvě třetiny filmu to vypadalo, že právě otec Amaro bude hybnou silou, která dá vše ve vesnici do pořádku, ale vypadá to že ke konci docházel scénaristovi dech a pouze sledujeme jen problémy samotného Amara... Skoro bych řekl, že tohle byl pouze první díl... ()

Elví

O čem to sakra mělo být? Co je teda hlavním motivem filmu? Kdo je jeho hlavním hrdinou? Velmi efektivní trailer;) naznačuje pouze milostný zakázaný příběh mezi knězem a mladou dívkou, zatímco film ukazuje jakousi moralitku církve a příběh "lásky" mladého kněze odsouvá kamsi na okraj, přičemž ve výsledku se všechno obrátí naruby a "hodný mladý" kněz Bernal se ukáže jako ještě větší svině než původní zkorumpovaný otec Benito. ()

danoo

Na začiatku spomeniem, že som Zločin pátra Amara čítal. Queirozov antiklerikálny román nie je len odsúdením duchovenstva, ale treba ho chápať širšie. Je predovšetkým kritikou portugalskej spoločnosti konca 19. storočia. Carrerov film sa pokúša byť obžalobou katolíckej cirkvi, avšak namiesto toho pôsobí smiešne až trápne a zostáva pod úrovňou priemernej časti mexickej telenovely. A to bol nominovaný na Oscara za rok 2002.... ()

DannyBoy80

Jako zapřísáhlého ateistu mě film potěšil :) Moc takových filmů není. Každopádně Bernal zahrál velmi dobře, i když jsem mu v průběhu filmu přál to nejhorčí, aleto byl doufám účel. I ostatní hráli solidně. Film je neřestech církve, jejím pokrytectví sahajícím hodně vysoko. Ale i o tom, že tam jsou lidi dobří, kteří pomohou, ale je jich méně. A tkovíto boha až tak nepotřebují jako zástěnu pro své chlípnosti. Škoda některých scénaristických nedotažeností a v druhé půli předvídatelnosti. Před nedávnem jsem po velmi dlouhých letech byl v kostele na ttradičním pohřbu v horské vesnici. Co jsem se od rodiny tam žijící dozvěděl? Že farář chodí do bordelu :/ tož asi tak. ()