Mnoho povyku pro nic

Much Ado About Nothing

Veľa kriku pre nič

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1993, 111 min

Nikdy jsem asi neviděla nic krásnějšího než rozohněného Kennetha Branagha běžícího v ústrety překvapenému Denzelovi Washingtonovi, ukazujícího na ustyďovavšího se Roberta Seana Leonarda a křičího nesouhlasně tou úžasnou dikcí: "He is in love!" Jinak typický příklad letní romantické komedie, jakou jsem ochotna snášet, ale to si myslím, že už přede mnou někdo řekl, že Wilda prostě válel.(30.9.2008)

Při sledování Mnoho povyku pro nic jsem si více než v kterémkoliv jiném filmu uvědomoval, že předlohou je divadelní hra. Branaghova verze je vlastně divadlo v exteriérech. To neříkám jako výtku, mě to naopak přišlo docela osvěžující. Ze začátku jsem se sice trochu nudil, ale zhruba od momentu, kdy začal být realizován plán, jak dát dohromady Benedicka a Beatrice, jsem se do děje dostal. Herecký výkon představitelů této dvojice se mi líbil ze všech postav nejvíc, s jedinou výjimkou. A tou je Michael Keaton... kdykoliv se objevil na scéně, tak jsem se mohl smíchy potrhat. Kam se hrabe role Batmana :-)(26.10.2011)

Branagh prostě umí velmi dobře přeinterpretovat Shakespearovy nesmrtelné klasiky na plátno a Mnoho povyku pro nic je svěží, vtipnou a dynamickou adaptací na čtyři sta let starou divadelní komedii. Největším poutačem byla samozřejmě hlavní "zamilovaně se nesnášející" dvojice v podání dvou vynikajících anglických herců - Kennetha Branagha a Emmy Thompson. Jejich slovní přestřelky neměly chybu a působila mezi nimi skutečná "chemie", což je možná způsobeno tím, že byli tehdy manželé. Dále se mi líbila taková ta slavností hudba a vedlejší postava hlídače, kterého pěkně ztvárnil Michael Keaton. Zkrátka Shakespeare je vděčným materiálem pro zfilmování a má co říct i dnešnímu divákovi.(31.10.2011)

Řečeno sportovní terminologií K.Branagh po svém umělecky i divácky úspěšném debutu potvrdil brejk. Tentokrát se obklopil americkými herci, přesadil je do kouzelně prosluněné krajiny Toskánska, P.Doyle mu opět složil nádhernou hudbu (Sigh no more ladies) a všechno je to natočeno lehce, hravě a duchaplně-k vrcholům patří špičkování mezi Benedictem (Branagh) a Beatricí (Thompsonová), kteří jsou si od začátku souzeni, jen o tom dlouho nevědí...(1.2.2007)

Další velmi povedený Branaghův Shakespeare, kterému kraluje on sám a jeho "družka" Emma Thompson. Tahle dvojka si milostné špíčkování potrénovala už v Jindřichu pátém a tady to dovádí k dokonalosti. Lamoidní Keanu Reeves naštěstí nemá moc prostoru a nejvíc ruluje Michael Keaton, ve kterém byste Batmana rozhodně nehledali. Třešničkou na dortu je jako obvykle skvělá Doyleova hudba.(24.11.2008)

• - Kate Beckinsale natáčela tento film během letních prázdnin, když studovala ruštinu a francouzštinu na Oxfordské univerzitě. (Morien)

• - Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)

• - Celá závěrečná scéna, kdy všichni zpívají a tančí na "Hey Nonny Nonny" je jeden jediný nepřerušený záběr. (Morien)