Mnoho povyku pro nic

• Velká Británie Much Ado About Nothing (více)
Trailer

Nejčastější a patrně i nejúspěšnější filmový adaptátor díla Williama Shakespeara, britský herec a režisér Kenneth Branagh, se v roce 1993 rozhodl zpracovat i jednu z nejoblíbenějších her Mnoho povyku pro nic. Může se tak opět rozhořet láska mladé Hery a Claudia, jíž brání podlý Don John… (oficiální text distributora)

Trailer

Malarkey

Já to vidět v originále bez titulků, tak se z toho nejspíš zcvoknu. Ta stará angličtina je totiž fakt naprosto šílená věc. Jako kdybych ani angličtinu neposlouchal. Kenneth Branagh si ale s příběhem Willfrída z Šejkspíru vyhrál, to se musí nechat. Sice mě to místy nudilo a připomínalo příběhy Jane Austinové, ale závěr byl tak nadupanej, že mi úplně vrátil sílu do žil. Morálně silnej a režisérsky naprosto dokonalej. Poslední scéna, ta by snad měla být povinně v nějaké placené terepii pro dobrou náladu. Jo a Keanu Reeves se mně tady fakt docela líbil. Byl takovej miloučkej (na padoucha), ale víc za něj mluvil zjev, než to, co sám řekl. ()

Radyo

Branaghova verze báječné Shakespearovy komedie je vskutku skvostná a oplývá výbornými herci. Kromě samotného režiséra, dále Denzela Washingtona a Emmy Thompson chci upozornit na rozsahově sice malou, ale komediálně vydařenou roličku Michaela Keatona. Keanu Reeves mi zde nepřipadá nijak výrazný a myslím, že někdo jiný by jeho roli asi zvládl lépe. Celkově si ale myslím, že "Wilda" by byl touto adaptací potěšen. ()

KarelR

Další velmi povedený Branaghův Shakespeare, kterému kraluje on sám a jeho "družka" Emma Thompson. Tahle dvojka si milostné špíčkování potrénovala už v Jindřichu pátém a tady to dovádí k dokonalosti. Lamoidní Keanu Reeves naštěstí nemá moc prostoru a nejvíc ruluje Michael Keaton, ve kterém byste Batmana rozhodně nehledali. Třešničkou na dortu je jako obvykle skvělá Doyleova hudba. ()

Galadriel

Velký problém z mojí strany zřejmě spočívá v tom, že se mi nepodařilo sehnat k filmu titulky. Troufám si říct, že moje znalost angličtiny je dostačující ke shlédnutí většiny anglicky mluvených filmů bez větších problémů. Bohužel (jindy možná spíš bohudík) "Mnoho povyku pro nic" je převedeno na plátno s nepozměněnými Shakespearovými texty, kterým sice rozumím, ale ne vždy jsem schopná tyto staroanglické konstrukce plně pochopit, natož pak je ocenit nebo si je pořádně vychutnat. Ráda se na tento film podívám znova a přehodnotím ho, jestli se mi poštěstí narazit na verzi s titulky v jakémkoliv jazyce, kterému rozumím. ()

B!shop

Nazev filmu celkem dobre vystihuje celou zapletku. Do nejakyho venkovniho sidla plnyho zenskejch prijizdi particka chlapku a zacina naprosto jednoducha vztahova romanticka komedie, kde se hodne zvani a aby se tu precejen neco delo, je tu zapletka s pomluvou. Jenze ono to nijak nevadi, film perfektne odsejpa, romantika funguje bezchybne a komedialni sceny jsou skvele vtipny, navic je to cely paradne natoceny a s prijemnou hudbou. A dialogy nijak netahaj za usi. No a hlavne tu je naprosto hvezdny obsazeni, Reeves v zaporny roli, mladicka Beckinsale, sympatickej Leonard, vtipnej a znacne dobytkarskej Keaton, Washington a hlavne naprosto dokonaly Branagh a Thompson, jejichz "hadky" fakt stoji za to. Opravdu naprosto perfektni romanticka komedie. ()

• Děj Shakespearovy hry je zasazen do Messiny na Sicílii, ale film se natáčel v Chianti, což je v Toskánsku (střední Itálie). (Morien)
  • Celá závěrečná scéna, kdy všichni zpívají a tančí na "Hey Nonny Nonny" je jeden jediný nepřerušený záběr. (Morien)
  • Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)