Mnoho povyku pro nic

Much Ado About Nothing

Veľa kriku pre nič

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1993, 111 min

Opravdová lahůdka. Moje nejoblíbenější Willova komedie (a asi i hra celkově), ve stejně nádherném, rozkošném a kouzelném podání, jako je to divadelní s Tennantem a Catherine Tate (kteří jsou ovšem ve svých rolích o něco lepší). Kenneth Branagh je úžasně neodolatelný, Emma Thompson je naprosto skvělá, mladičká Kate Beckinsale neuvěřitelně nádherná. Kennethova režie jako vždy naprosto prvotřídní. atmosféra a prostředí na jedničku, herecké výkony tradičně na té nevyšší úrovni i v těch nejmenších rolích. Ano, Kenneth Branagh i s tímto filmem ukázal, jak se má Shakespeare převádět na velké plátnoa že nikdo jiný by to radši dělat neměl. Skvostná záležitost, ve které potěší Michael Keaton i Brian Blessed, ale kdo mi vůbec nesedl, to je Keanu Reeves. Nebudu se tady pouštět do tvrzení, že jeho obsazení byl přešlap (ačkoliv i to je možné, moc mu to totiž nešlo), ale pravda je taková, že Don John je nejnudnější a nejméně povedený ze všech záporáků, které kdy Shakespeare vymyslel. Jinak je pro mne ale Mnoho povyku pro nic i v této podobě prvotřídním, skvostným, nádherným zážitkem s naprosto úžasnou ústřední dvojicí (kterou pro mně vždycky byli a vždycky budou Benedick a Beatrice) a naprosto úžasnou druhou hlavní dvojicí (která v druhé polovině zbytečně bere prostor té první - :D :D :D), nádhernou hudbou (miluju Nonny Nonny) a božsky nádhernou a roztomilou Kate. Nelze nic jiného, než doporučit. Vrchol Willových adaptací. 100%.(2.4.2018)

Při sledování Mnoho povyku pro nic jsem si více než v kterémkoliv jiném filmu uvědomoval, že předlohou je divadelní hra. Branaghova verze je vlastně divadlo v exteriérech. To neříkám jako výtku, mě to naopak přišlo docela osvěžující. Ze začátku jsem se sice trochu nudil, ale zhruba od momentu, kdy začal být realizován plán, jak dát dohromady Benedicka a Beatrice, jsem se do děje dostal. Herecký výkon představitelů této dvojice se mi líbil ze všech postav nejvíc, s jedinou výjimkou. A tou je Michael Keaton... kdykoliv se objevil na scéně, tak jsem se mohl smíchy potrhat. Kam se hrabe role Batmana :-)(26.10.2011)

Videl som už veľmi dávno, ale aj vtedy som si myslel, že asi takto má vyzerať moderná shakespearovská adaptácia. Na jeho hry kedysi (a aj dnes) chodili a chodia všetci, takže aj o úlohy v jeho filmových adaptáciách by sa mali herecké hviezdy biť, čo sa stalo našťastie aj v tomto prípade. Branagh ho má dokonale naštudovaného a tomu zodpovedá aj kvalita jeho filmových diel.(8.2.2013)

Já to vidět v originále bez titulků, tak se z toho nejspíš zcvoknu. Ta stará angličtina je totiž fakt naprosto šílená věc. Jako kdybych ani angličtinu neposlouchal. Kenneth Branagh si ale s příběhem Willfrída z Šejkspíru vyhrál, to se musí nechat. Sice mě to místy nudilo a připomínalo příběhy Jane Austinové, ale závěr byl tak nadupanej, že mi úplně vrátil sílu do žil. Morálně silnej a režisérsky naprosto dokonalej. Poslední scéna, ta by snad měla být povinně v nějaké placené terepii pro dobrou náladu. Jo a Keanu Reeves se mně tady fakt docela líbil. Byl takovej miloučkej (na padoucha), ale víc za něj mluvil zjev, než to, co sám řekl.(7.5.2014)

Láska skrz jazyk nabroušený jako břitva v podání dua Beatrice-Benedicto, ufff ... tak to můžu, respektive už od studijních let mi uhranula tato komedie z pera Mistra. Její filmové zpracování od specialisty Branagha mě dlouho míjelo, tedy ono v první řadě megaobloukem minulo českou distribuci. A kdo si troufne na Wildu v originále, že? Takže s knihou v ruce, nalepena u obrazovky jsem si to docela užila ... Ne teď vážně, Mnoho povyku pro nic JE povedeným filmem, který nestojí jen na úžasné předloze a rozhodně to není suchá nenápaditá adaptace. Udržuje skvělý rytmus a dynamiku dialogů a přitom ujíždí k vizuálním perličkám, po herecké stránce musím poznamenat, že ani Michael K. ani Keanu R. mě nijak zvlášť nenadchli, na stranu druhou mi nevadili, to tím, že jejich postavy byly prostě specifické až nesympatické. Zbytek obsazení byl bezchybný, hudba fajnová, výprava roztomilá, kamera staromilská, režie přesná a pevná. Ano, užila jsem si to.(3.11.2008)

• - Děj Shakespearovy hry je zasazen do Messiny na Sicílii, ale film se natáčel v Chianti, což je v Toskánsku (střední Itálie). (Morien)

• - Kate Beckinsale natáčela tento film během letních prázdnin, když studovala ruštinu a francouzštinu na Oxfordské univerzitě. (Morien)

• - Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)