Mnoho povyku pro nic

Much Ado About Nothing

Veľa kriku pre nič

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1993, 111 min

Pri sledovaní tejto snímky som premýšľala nad tým, kto by po stránke režisérskej či hereckej dokázal Shakespearovo dielo preniesť na plátno lepšie, než jeho verný milovník, Kenneth Branagh. Prekrásny shakespearovský skvost okrášlený staroanglickým poetizmom slovných štylizácií, večne ukrývajúcich nejaké to životné múdro, mierne patetické herecké výkony - Emmu Thompson som prvýkrát spoznala ako šibnutú profesorku veštenia na Potterovej škole, ale v úlohe slobodomyseľnej, iskrivým šibalstvom nasiaknutej Beatrice, ma vyslovene nadchla, nehovoriac o sentimentálnej shakespearovskej línii medzi Herou a Claudiom, ktorá svojím čistým ponímaním lásky jednoznačne zmetie zo scény dnešné povrchné romantickosti. Krásny film, ktorému nemám absolútne čo vytknúť. Shakespearovská dokonalosť v každom záblesku vznešene predostretých citov.(6.2.2011)

• Martin741

Jo, jo viem, kto bol Viliam Sejxpir, nejsem retard. Volake to 16. a 17. storoicie, konkretne roky - poradi ujo google, nejdem to tu vypisaovat. Teda ako viem o nom, ale Sejxpira nemusim, ovela radsej mam staroveke cib´vilizacie ako Chetitov, alebo Staroveky Egypt, Asyriu. To vsak tu nepatri. Ako film je to prilis ukecane, herci nic moc, Branagha mam na haku a za najlepsi jeho rezisersky pocin povazujem Frankensteina z roku 1994. 40 %(18.2.2017)

Nakažlivě optimistická, živá a prosluněná adaptace jedné z Shakespearových známějších komedií. V prostředí pohádkově krásné Toskánské krajiny, kde mezi zelenajícími se kopci stojí Leonatova vila s rozlehlými sady a zahradami (příběh je zasazený do neurčitě devatenáctého století), to jiskří požitkářskou chutí do života a erotickým napětím. Třebaže stojí trochu mimo základní dějovou zápletku (zásnuby Claudia a Hero), hlavními hvězdami (či zde spíše slunci) tohole příběhu jsou Benedick a Beatrice, dva odvěcí rivalové a zapřísáhlí kritici lásky, kteří nevyhnutelně skončí před oltářem, zde památně ztvárnění Kenethem Branaghem a Emmou Thompson, tehdy ještě slavným manželským párem. Thompson tu předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů vůbec – v její Beatrice se snoubí ráznost a ostrovtip se strachem, že možná skutečně zůstane na ocet – a svým jemným, perfektně vystínovaným projevem o něco předčí i Branaghova Benedicka, který je sice roztomile egoistický a nafoukaný a rozhodně mu nechybí ten pravý zápal, ať už v monolozích nebo ve slovních přestřelkách s Beatrice, ale herecky mi přijde pořád ještě malinko neuvolněný a někdy se přece jenom kření trochu přes míru. Společné scény těchhle dvou fungují senzačně a myslím, že krásnějších shakespearovských párů se ve filmu mnoho neobjevilo. Denzel Washington je překvapivě impozantní a šarmantní Don Pedro a i když se normálně v Shakespearovi neangažuje, sem náramně dobře zapadá; Robert Sean Leonard se, zdá se, narodil pro role Shakespearových nešťastně zamilovaných mládenců a Kate Beckinsale jej doplňuje jako půvabná Hero. Velkou poklonu si zaslouží Richard Briers, jeden z Branaghových dvorních herců, jako dobrosrdečný Leonato, veselý stařík, který tváří v tvář obžalobě své dcery musí svést boj o svoji vlastní důstojnost. Ti, kteří mě naopak zklamali, jsou zbylí američtí herci, které Branagh přimíchal do svého filmového koktejlu, pamětliv peněženek diváků za oceánem. Keanu Reeves je jako Don John zoufale placatý padouch, blankvers mu od úst příliš nejde a jeho hereckou nezúčastněnost může nezúčastněnost Dona Johna v textu předlohy omluvit jen částečně. Michael Keaton se na své roli naopak vyřádil až příliš: jeho konstábl Dogberry není Shakespearův komický brepta a náfuka, ale nebezpečný, nepředvídatelný psychopat, jehož výhružné škleby, tiky a projížďky na neviditelném oři jsou pokaždé přepísknuté. Tyhle vady na kráse částečně vynahrazuje skvělé, živé tempo filmu (někdy bohužel za cenu přílišného škrtání v textu, kterému padla za oběť spousta vtipných hlášek) a letní atmosféra, tak bezstarostná, jak jen to příběh umožňuje. K celkovému radovánkovému dojmu hodně přispívá hravá, bohatě orchestrální hudba Patricka Doyla; když v závěru kulminuje vlna pozitivních emocí v obligátní roztančené veselici, Doylův leitmotiv, “Sigh no more ladies”, doprovázející celou tu závěrečnou euforii, se dočká krásného, slavnostního ustrojení. I když tenhle film má své mouchy, jde o jednu z vůbec nejvtipňějších a nejpřitažlivějších adaptací Shakespearových komedií, se kterými jsem kdy měl tu čest. // LEPŠÍ VERZE: Předloze věrnější a co do hereckých výkonů vyrovnanější je televizní adaptace od BBC, která je možná méně hýřivá, avšak neméně okouzlující.(24.8.2009)

Jsem tímto zpracováním slavného díla velice spokojena. Trochu s politováním musím přiznat, že se mi dabingová verze líbí víc než originál. Originál mi často přichází mdlý, dabing je pro mě více dramatické ve slovu a to mám u citování Shakespeara ráda. Ale přiznávám, možná jsem jen zkažená českými divadly. Každopádně film je to krásný.(28.7.2014)

Po Hamletovi další vrchol Branaghovi Shakespearovské tvorby. Absolutně nemám k ničemu výhrady- tak nádherný, procítěný a pozitivně napumpovaný snímek jsem neviděla ani nepamatuji... A to jsem ještě nezačala o hereckých výkonech- vzpurný Kenneth Branagh, uštěkaná Emma Thompson, záporák Keanu Reeves, cvok Michael Keaton, sympaťák Denzel Washington... nelze nic jiného než doporučit. 100 %(14.5.2011)

• - Celá závěrečná scéna, kdy všichni zpívají a tančí na "Hey Nonny Nonny" je jeden jediný nepřerušený záběr. (Morien)

• - Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)

• - Kate Beckinsale natáčela tento film během letních prázdnin, když studovala ruštinu a francouzštinu na Oxfordské univerzitě. (Morien)