Neambiciózní" balada (ve smyslu důrazu na dějovost, na kritické hodnocení světa a jeho konfliktů), zaměřující se na základní hodnoty a pravdy lidské existence. Vypráví příběh Vojtěcha, člověka až živočišně přímého, neschopného se přizpůsobit vztahům a zvyklostem venkovského společenství. Vojta bojuje v prvním poválečném roce (1946) s celým světem o svou svobodu a nezávislost, o svou lásku... (oficiální text distributora)

honajz2

Je to takové příjemně poetické a i když si to moji plnou pozornost neudrželo po celou dobu, stejně se mi na to dobře dívalo. Stejně jako třeba u Cesty pustým lesem si tohohle filmu dost vážím, protože je jedním z posledních skutečně poetických filmů v období, kdy zde ještě vznikaly celkem normálně. Teďka se tu objevují jen výjimečně a je to strašná škoda. Tohle se navíc dost snaží o Vláčilův styl, což mi na jednu stranu sedělo, ale na tu druhou je pořád znát, že se to o ni stále jen snaží a že to prostě je jenom absolventský film. Na ten je to ale skutečně povedené, i když ty herecké výkony s tou vytvořenou atmosférou ne vždy fungují. Je to skutečně pozoruhodný film a formou má dost do sebe, ale stejně jako u jemu podobných ze stejné doby tomu prostě shází něco víc, po čem bych si řekl, že to určitě musím vidět někdy znova. Ale zároveň bych se tomu asi ani nebránil. Tak jako tak, důvod pro čtvrtou hvězdičku zatím bohužel nenacházím. Silné 3* ()

zette

Kamera a hudba jest ozdobou celeho filmu. Je jasne, ze se Zdenek Tyc inspiroval filmy Ceske nove vlny, coz nepokladam za stastne. Mel jit svou cestou. Na debut to ale neni vubec spatne, hlavne po technicke strance, obsahove mi to moc nedalo a celkem jsem se nudil. Z hercu pozitivne prekvapil Vlastimil Zavrel, zvlast, kdyz vezmu v potaz to, co predvadi poslednich, minimalne deset let. ()

Mylouch

Skákal pes přes oves a všude plno touhy (Katakomby). Zdeněk na začátku lesa, kterým konečně zase probloudil zpět k vodám Jako nikdy. Pro film znovuobjevený Forman, Kabeláčova hloubka, poetická Kačerova kamera (i když není prostá technických chybiček). Láska, příroda a človíček ve víru. ()

Radiq

Mě se líbilo, jak to bylo natočené. Černobíle a s přirozeným světlem. A celkově ta atmosféra doby a mluva a reálie, to všechno mi spolu pěkně souznělo. Trochu pitomé bylo to pitomé Vojtěchovo chování, kdy se choval jak nevyskákanej klokan, ale jinak to je pěknej příběh, který navíc svou délkou je tak akorát. ()

HonzaBez

„Mě sem teta dali kvůli pořádku“ Své poslání bere živočišný Vojtěch v podání Petra Formana vskutku velmi vážně, tak vážně, že jej to stojí v závěru opravu hodně... Osobně musím vyzdvihnout úžasný černobílý vizuál, které v sobě zrcadlí filmové umění baladického stylu ala 60. léta. Jednoznačně pastva pro oči, ať už jde o poutavé záběry na rybníkářskou krajinu či třeba dráždivé a zároveň rafinované erotické jiskření mezi Vojtěchem a Anežkou. Můj dojem pak umocnila famózní hudba, u níž jsem si dlouhou dobu říkal, že mi v některých pasážích něco moc připomíná až jsem se v titulcích přesvědčil, že opravu má co připomínat. I když filmová hudba Martina Smolky rovněž nezní nezajímavě, to nejgeniálnější je převzato z Kabaláčovy 4. symfonie (Mysterium času, zrcadlení). Opravdu kouzelně zádumčivá melodie. Podobně zádumčivá jako je zádumčivý celý tento vysoce umělecký film. ()

Master19

Obtížný snímek, hmatatelně inspirovaný 60-týmy léty s výbornými hereckými výkony a velmi sugestivní kamerou. ()

jitrnic

Kamera, hudba, poetika Nové vlny i bezútěšná atmosféra poválečných let, tomu všemu nelze nic vytknout, ovšem nemůžu si pomoct, celé mi to přišlo tak nějak zmítající se v křeči, především díky šroubovaným dialogům často ochotnicky přednášeným (už ten úvodní monolog...). A Vojtěch často působil v podání Petra Formana spíš než jako divoch jako momentálně zaostalý. ()

Autogram

Ťažko sledovateľný film, niečo sa tam aj deje, ale podstatná časť sú len zábery bez zmyslu, rozjímanie nad kamerou, nedokázal som súvislo pozerať. ()

bari68

Dobová balada s výborným Petrom Formanom a detailne vykreslenými postavami tohto príbehu.Nejak viacej mi toho ale tento film nedal. ()

Zagros

Jako absolventský film je to hodně dobré a pozoruhodné dílo. Některé složky jsou parádní. Velmi se povedla atmosféra, dobrá byla černobílá kamera a hlavní role perfektně sedla mladému Petru Formanovi. Bohužel pro mě film srážel nefungující příběh, který se spíše rozpadal do několika silnějších momentů. Občas také klopýtal v napětí i v ději. Hlubší stopu ve mně taky nezanechal, ale jako zpola amatérský film si ode mě Vojtěch vysloužil uznání a lepší tři hvězdy. ()

Kroupa

Výborný český film, který si nesporně zaslouží více pozornosti. V době vydání mu byla pozornost upřena politikou, nocméně dnes by se to mělo napravit. ()

Vesecký

Jako absolventský film to bylo umělecky dobré dílo. Nevím, jestli moje pocity plně souhlasí s oficiálním textem distributora. Určitě Vojtěch, který prošel prostředím cirkusu, kriminálu a bůhví čím ještě, je člověk nekonvenční. Že teď čtu Zločin a trest, trochu mi z toho dýchla dostojevština. Petr Forman je víc mim než herec a jeho vizáž i pohybové umění dost připomíná Martina Dejdara; tohle byla role pro něho na tělo, ti ostatní za ním silně pokulhávali. Podivná mi připadala postava Vojtova kamaráda (Miloš Zavřel). Vůbec mi připadalo, že Vojta by se do vesnické společnosti zařadil, ale už od počátku je ves spojena proti němu jako proti živlu nesourodícímu s vesnicí. Zádumčivé prostředí rybníků mělo jistě svou funkci ponurosti, která mi však nesedla. Nu, my podivíni to máme vždycky těžké kdekoliv... ()