Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $27,745▐ taký klasický rodinný dramat, ktorému chýba trochu šťava, lebo prevažne sa strašne vlečie ale strašne a v konečnom výsledku tá umelecká avangarda ostane lietať niekde v lufte, nezasiahne to tak silne ako by malo /videl v kine: 40%/(18.12.2015)

Poprvé mě film příliš nenadchnul. Působil na mě příliš rozvláčně. S odstupem času ho překryly jiné dojmy a zkušenosti, podruhé už jsem byla mnohem lépe naladěná. Prázdnota, absence smyslu života, hledání odpoštění u vlastní rodiny, ztráta přátel, snaha se uplatnit nebo aspoň uživit ... Do toho všeho se mi promítla krásná Milka Vašáryová v Až přijde kocour. Režisér Marko Škop byl pro mě dosud neznámý, po tomto debutu jsem zvědavá na jeho další filmy. Oceňuji autorský přísup a dobře zvolené téma.(24.10.2016)

,,KAŽDÝ BY MAL MAŤ MOŽNOSŤ DOSTAŤ DRUHÚ ŠANCU." ,,MOŽNO AJ HEJ, LEN DAKEDY JE UŽ NESKORO." __ O ,,Eve Novej" bolo vďaka jej torontskému úspechu napísané dosť a nepochybne i to bol dôvod, prečo je považovaná za jeden z ,,tých lepších slovenských filmov", ktoré boli za ostatné, už hodne dlhé obdobie, nakrútené. Film je pomerne obyčajne nakrútený, momentálne značne preferovaná statická kamera u mňa napriek ,,dokumentárnemu vkladu" nevzbudila príliš nadšenia (napr. mohla byť kombinovaná s ručnou) a všeobecne kriticky prijímaná posledná tretina u mňa vzbudila isté rozpaky iba pri scéne banketu. Viacerým aspektom filmu by preto nebolo zlé vložiť väčší autorský vklad pre inovovanejší a sviežejší lift , rozumiem však Škopovým koreňom a viac menej je téma natoľko zaujímavo podaná, že priveľa ani robiť netreba. Ostatne, hudobná absencia ako jeden zo ,,zámerov dokumentarizmu" výborne narušená len Gottovým ,,C'est la vie" sa nedá považovať za rozhodnutie z núdze cnosť. Ak sa nemýlim je Emília, rovnako ako napr. Hrušínský vo ,,Spalovačovi mrtvol" prítomná v každej scéne. Hoci je jej herecký výkon výborný, vedel by som si zahrať postavu dlhoročnej alkoholičky ešte viacej na hranu (keď to však v scenári nebolo...) a preto ma ešte viac viac zaujal Milan Ondrík, čímsi mi veľmi pripomínajúceho Joaquina Phoenixa. Záverečná scéna v bazéne je výborná. (900. hodnotenie, 66. komentár k filmu)(26.10.2016)

Excelentní Emília Vašáryová v nepříliš excelentním filmu. Vašáryová dokázala dát postavě Evy Nové lidskost, emoce, smutek i zahořklost, takže rozhodně stojí za to se na její studii stárnoucí alkoholičky podívat. Příběh filmu sám nepřináší nic nového, nabízí nám jen a pouze Emilíi Vašáryovou, nic a nikoho jiného.(24.9.2017)

Presne toto som potrebovala. Zajtra padne večer a ja si môžem ísť s pokojným svedomím vypiť (pretože nie som alkoholik, takže môžem), popri čom budem ospevovať môj život, ktorý je, a aj bude oproti Eve Novej jak prechádzka po zlatých tehličkách. Pani Vášáryová má úžasnú charizmu a schopnosť upokojiť, ale neuspať. Teda do doby, pokiaľ nezačne poškrekovať piesne Karla Gotta.(15.9.2016)

• - Snímka bola uvedená v svetovej premiére, v sekcii Discovery, na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 2015. (JančiBači)

• - Eva Nová sa z liečebne vracia do svojho bytu v Petržalke. Byt je situovaný na Budatínskej ulici v blízkosti Tesca, ale keď sa Eva Nová vracia od syna prvýkrát domov, vystupuje na zastávke Jungmannova, čo je od jej bydliska okolo 30 minút peši. Aj keby chcela prestúpiť (čo jej odchod zo zastávky nenasvedčuje), cestovala dosť nelogicky, nakoľko autobus z hlavnej stanice jej stojí priamo pred Tescom. (zetpi)

• - Emília Vašáryová považuje alkoholismus za závažný problém celé východní Evropy. Podle svých slov se bojí opilých lidí a velmi jí údajně vadí opilé ženy. (klukluka)