Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

Už dlho čakám na ďalší slovenský film, ktorý by som mohol zaradiť do svojej Top 100 bez toho, aby dôvodom bolo nejaká forma falošného vlastenectva. Videl som Osadné Marka Škopa a mal som pocit, že jeho prvý hraný film by mohol byť tým očakávaným.A skutočne jeho a kameramanove majstrovstvo boli v niektorých momentoch neprehliadnuteľné. Samozrejme absolutórium si zaslúži Milka Vášáryová, spoza chrbta ktorej sa dral dopredu aj Milan Ondrík. Problém vidím v tom, že sa tieto vynikajúce segmenty neposkladali do rovnako vynikajúceho celku. Niečoho bolo viac, ako bolo potrebné, niečo chýbalo a tak si na oceniteľný slovenský film ešte počkám.(25.10.2016)

Je vidno,ze Marko Skop je dokumentarista (myslene v tom najlepsom,aj ako mierna vycitka zaroven). Kazdopadne som presvedceny,ze keby bola Milka V. v Hollywoode, ma teraz status minimalne takej M. Streep - uzasna a charizmaticka herecka! 3,5*/5(7.11.2016)

• NinadeL

Dokumentaristi stěhující se do hraných filmů? Stačilo, už nebudu. #finaleplzen(25.4.2016)

Emília Vášáryová v každém záberu dokazuje, že je to paní herečka, která tady podává absolutně bezchybný herecký výkon. Z její postavy jde veliký smutek, celý to na mě působilo až depresivně, ale filmařsky je to skutečně mistrovská práce.(14.1.2017)

Slovenský film sa prebíja dosť ťažko. Zlaté časy 60-80-tych rokov sú preč a tí dnešní mladí režiséri nemajú ani finančnú podporu a možno ani ambície točiť filmy. Stačia im debilné seriály a reklamy pre nenáročné publikum, hlavne že dobre platia! Občas príde niekto, trafí klinec po hlave a zrazu tu máme film na ktorý sa dá nielen že pozerať, ale môžme byť na neho pyšní, pretože by hanbu neurobil ani za hranicami. Dokumentárny prístup M. Škopa mi vôbec nevadil, hudba tu vôbec nehrá a práve to robí film absolútne až dokumentárne reálnym. Počas filmu zaznie iba božský "Kája" a aj to z rádia. Prevládajú dlhé zábery a pomalé tempo. Výkon E. Vášáryovej je výborný, ale to vedia aj tí, ktorí film nevideli. Dúfam, že nielen mňa zaujal mladý M. Ondrík, ktorý skutočne môže niečo dokázať. Talent na to má. Veľkým problémom v slovenských filmoch z posledných rokov boli dialógy (česť výnimkám). Tu mi konečne nevadilo ani jediné slovo a keď padla nadávka, necítil som sa trápne a veril som, že jej použitie bolo na mieste a uveriteľne zahrané. Film právom pozbieral filmové ceny a teším sa čo pripraví Škop nabudúce. Stačil by mi jeden takto kvalitný slovenský film do roka a budem spokojný. "A aký je váš herecký sen?" 90%.(30.10.2016)

• - Snímka bola uvedená v svetovej premiére, v sekcii Discovery, na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 2015. (JančiBači)

• - Dům, v němž bydlel syn Evy Nové (Emília Vašáryová), si štáb vybral z důvodu, že byl v té době na prodej a vyžadoval jen minimální úpravy. Pečovská Nová Ves je přitom od Bratislavy vzdálená 420 kilometrů. (klukluka)

• - Emília Vašáryová považuje alkoholismus za závažný problém celé východní Evropy. Podle svých slov se bojí opilých lidí a velmi jí údajně vadí opilé ženy. (klukluka)