Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

,,KAŽDÝ BY MAL MAŤ MOŽNOSŤ DOSTAŤ DRUHÚ ŠANCU." ,,MOŽNO AJ HEJ, LEN DAKEDY JE UŽ NESKORO." __ O ,,Eve Novej" bolo vďaka jej torontskému úspechu napísané dosť a nepochybne i to bol dôvod, prečo je považovaná za jeden z ,,tých lepších slovenských filmov", ktoré boli za ostatné, už hodne dlhé obdobie, nakrútené. Film je pomerne obyčajne nakrútený, momentálne značne preferovaná statická kamera u mňa napriek ,,dokumentárnemu vkladu" nevzbudila príliš nadšenia (napr. mohla byť kombinovaná s ručnou) a všeobecne kriticky prijímaná posledná tretina u mňa vzbudila isté rozpaky iba pri scéne banketu. Viacerým aspektom filmu by preto nebolo zlé vložiť väčší autorský vklad pre inovovanejší a sviežejší lift , rozumiem však Škopovým koreňom a viac menej je téma natoľko zaujímavo podaná, že priveľa ani robiť netreba. Ostatne, hudobná absencia ako jeden zo ,,zámerov dokumentarizmu" výborne narušená len Gottovým ,,C'est la vie" sa nedá považovať za rozhodnutie z núdze cnosť. Ak sa nemýlim je Emília, rovnako ako napr. Hrušínský vo ,,Spalovačovi mrtvol" prítomná v každej scéne. Hoci je jej herecký výkon výborný, vedel by som si zahrať postavu dlhoročnej alkoholičky ešte viacej na hranu (keď to však v scenári nebolo...) a preto ma ešte viac viac zaujal Milan Ondrík, čímsi mi veľmi pripomínajúceho Joaquina Phoenixa. Záverečná scéna v bazéne je výborná. (900. hodnotenie, 66. komentár k filmu)(26.10.2016)

Uff, tak toto budem ešte dlho rozdýchavať. Pochybujem že mi na to bude stačiť 24hodín. Snímke nie je absolútne čo vytknúť, a krajšiu botku za starým rokom si ani neviem predstaviť. Skvelá emily, ktorej veríte celú stopáž, lepšie obsadenie ani neexistuje. Filmový zážitok a pocity, na ktoré sa len tak ĺahko nezabúda. Fullka bez zaváhania, nazdar.(25.11.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $27,745▐ taký klasický rodinný dramat, ktorému chýba trochu šťava, lebo prevažne sa strašne vlečie ale strašne a v konečnom výsledku tá umelecká avangarda ostane lietať niekde v lufte, nezasiahne to tak silne ako by malo /videl v kine: 40%/(18.12.2015)

Zhruba ze dvou třetin silný a přesný portrét stárnutí, slabosti a odcizení. Marko Škop má jako dokumentarista cit pro vystižení sociálního zázemí postav bez nadbytečného vysvětlování. Prostě ví, kam se má kamera dívat a jak. Dusivá komořina i zvláštním způsobem sebereflexivní film bohužel v poslední třetině svojí intenzitu rozředí v nadbytečných a opakujících se scénách mizérie a koukání se do zrcadel. Je za tím cítit jasný režijní koncept (Eva se do zrcadla dívá už na začátku), ale zároveň z toho také trčí určitá konstrukce, která na rozdíl od rodinné linie až příliš přímo zobrazuje to, co je divákovi zřejmé mimoděk. Scény z domova důchodců a recepce trochu zaměňují empatii za exploataci. I závěr v bazénu pak vyzní trochu rozpačitěji než vrcholné scény z první části, kdy kamera přesně ví, jak velký odstup od děje a postav má udržet. Eva Nová se nicméně v kontextu současné festivalové kinematografie nemá zač stydět. Přes svoje nedostatky je totiž při věci. Silné *** / slabé ****.(16.3.2016)

Slovenskí herci by mali byť vypočutí a obsadení v kvalitných filmoch, pokiaľ sa nakrútia, aby nehnili v debilných odpadových seriáloch, ktoré sa rozšírili, ako nejaká nákaza. Keď sa naozaj chce, tak sa to dá. Dôkazom toho je Marko Škop, slovenský dokumentarista, ktorý Evou Novou debutuje na poli hraného filmu. A je to vskutku, znamenitý a oslnivý DEBUT, ostrý ako britva, depresívnejší, ako film od Ingmara Bergmana, alebo svojim scenárom mi pripomínal snímok Billyho Wildera, Sunset Boulevard, kde sa taktiež nachádza herečka na dôchodku. Hlavným dôvodom, prečo je film totálne strhujúci, je výkon p. Emílie Vášáryovej. Neuveriteľný, až by som povedal, nadľudský - oscarový v úlohe herečky Evy Novej. Eva je životom ťažko skúšaná staršia žena, ktorá v úvode akurát odchádza z protialkoholickej liečebne, kde bola už niekoľkokrát. Najprv sa vracia domov, neskôr pôjde navštíviť svojho jediného syna, vzdialeného veľa kilometrov od nej, aby vyskúšala, aká bude jeho reakcia, keďže počas svojich dávnejších alkoholových excesov mu spôsobovala hanbu. Syn nie je absolútne nadšený, keď ju uvidí. On ju z celej duše nenávidí, a dáva jej to patrične pocítiť. Eva sa ihneď nevzdáva. Skúšať to bude chcieť dovtedy, pokiaľ sa niečo nezmení. Chce začať od začiatku. Nájde si niekoľko povolaní. Najprv bude vykladať tovar, aby neskôr vhupla do svojej dávnej vášne, do profesie herečky, ktorou sa živila, aby ešte pocítila, aké to voľakedy krásne bolo. Vedľa p. Vášáryovej jej zručne sekunduje Milan Ondrík v úlohe syna, ktorý si nedáva servítku pred ústa. Obidvaja sú excelentní. Taktiež i réžia, scenár, strih a kamera, sú nadštandardné. Opovažujem sa povedať, že od roku 1993 som lepší slovenský film, ani snáď nevidel !!! Majstrovský snímok, ktorý mi ukázal, že ešte jestvuje nádej na zlepšenie sa. Len, to sa musia zísť talentovaní ľudia, ako pred kamerou, tak aj za ňou...(27.8.2016)

• - Eva Nová sa z liečebne vracia do svojho bytu v Petržalke. Byt je situovaný na Budatínskej ulici v blízkosti Tesca, ale keď sa Eva Nová vracia od syna prvýkrát domov, vystupuje na zastávke Jungmannova, čo je od jej bydliska okolo 30 minút peši. Aj keby chcela prestúpiť (čo jej odchod zo zastávky nenasvedčuje), cestovala dosť nelogicky, nakoľko autobus z hlavnej stanice jej stojí priamo pred Tescom. (zetpi)

• - Závěrečná scéna v bazénu se točila při teplotě 15°C. (klukluka)

• - Emílie Vašáryová roli Evy Nové dlouho odmítala. Obávala se prý, že ji už nezvládne fyzicky. (klukluka)