Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

Chundys

Hele a proč ne! Ty pocity, ta atmosféra je přímo hmatatelná. Na konci i husina a Češi prostě tyhle filmy umí!!! ()

Endavour

Sličný, opravdu sličný film, který si mě především získal díky dechberoucím záběrům krásných Krkonoš. Velmi chytré prolínání 2 diametrálně odlišných dob, které však velmi dobře do sebe zapadají. Dávám plný počet hvězdiček, co je, jak jistě víte v mém případě není obvykle. Delikátní záležitost! ()

Majkak

Jako sportovní film funguje solidně, ale přesto zůstává osten něčeho nedovyprávěného. Hodan se úplně dokázal rozhodnout, zda natočí film o Hanči nebo Rathovi. Vrbatovi už nezbyl vůbec žádný prostor, což je sice škoda, ale není to největší vada filmu. Hodan na začátku navnadí na Rathův příběh, pak ho ale opustí, věnuje se intenzívně Hančovi, a to jak v roli závodníka, tak i budoucího těžce zkoušeného otce rodiny. Rath pak dovypráví svůj příběh pár větami, což vede diváka k oprávněnému dojmu, že byl o něco ochuzen. Všestranně obrovsky talentovaný Rath má neskonale větší potenciál, ale film není o jeho příběhu. Negativní hodnocení vyplývají právě z těchto nesplněných očekávání. ()

stepankoby1

Poslední závod byl fajn. Nebyl úplně nejlíp napsaný a měl strašně nedodělané vztahy mezi postavami, plus se po celou dobu až příliš měnilo, kdo je vlastně jeho hlavní postavou a k čemu se chce dopracovat. Ale zvládá výborně atmosféru, emoce, tempo a hlavně vcítění se do okamžiku. Herci taktéž výborní. Obecně doporučuju, ale je to na jedno použití, dojmutí se a možná načerpání znalostí o dalším zajímavém kousku historie. ()

CaptainCzech

Skvělé téma se silným příběhem, bohužel s promarněným potenciálem. Osobně bych vyškrtl dějovou linku z roku 1959 a soustředil se pouze na rok 1913 jelikož v tom tkví hlavní potenciál. Čas který by díky tomu získali navíc, mohli věnovat přátelství Hančovi s Vrbatou (ten tu má téměř nulový prostor), které tu krom jedné scény ani není ukázáno. Také by to chtělo více prostoru pro Hančův charakter, aby byl větší dopad na jeho skon. Povedla se znázornit rivalita mezi Čechy a Němci, díky tomu pochopíme, proč je pro Hanče a jeho okolí tak důležité vyhrát závod. Závěrečné rozuzlení je bohužel nepřehledné a nějak jsem nepobral jak to tedy bylo ohledně Vrbaty. Když to shrnu, tak je to solidní filmek na jedno shlédnutí, s dobrými hereckými výkony. Bohužel se z toho dalo vytřískat mnohem více. Avšak snahu tuzemských tvůrců cením a tak dávám 3* ()

anatheman

Zcela jistě kvalitní počin zasluhující 4 hvězdy, přesto si myslím, že v něm mohlo být leccos lepší. Ale nejprve ke kladům. Především oceňuji to, že zobrazované události a reálie se snaží být velmi autentické. Po příchodu z kina jsem porovnal zobrazovanou fikci s historickými fakty a ano - zde si dali tvůrci velice záležet. Zároveň tento aspekt je zesílen i tím, že jsou ve filmu dobře zahrnuta dobová témata - počátky sportovního lyžařství a napětí mezi Němci a Čechy. A ano, nechybí zde i vsuvka ze socialistického Československa. Tím se dostávám k další velmi pozitivní hodnotě, kterou jsou 2 dějové linie. První z dob uvadajícího Rakouska-Uherska a ta druhá odehrávající se v období "rozkvětu" komunistické totality. V první linii exceluje Hádek, v druhé Kaiser. K hereckým kvalitám tedy není třeba moc dodávat. Posledním výrazným kladem je zkrátka ona snaha působit tak trochu jinak, což je přítomné v mnohých detailech. Kamera, prostřihy, záběry scenérií i hudba. Jo, ve všech oblastech najdete maličkosti, které jsou na naše poměry vskutku osvěžující. A co tedy nakonec říct k těm záporům? No, ono ve výsledku se nejedná o žádná extrémní negativa, ale domnívám se, že k některým hodnotám mohlo být cosi přidáno. Možná by snímku prospěla dynamičtější dramatičnost a hlubší vykreslení vedlejších postav. Zároveň si myslím, že nebyla naplno využita problematika vztahů mezi Němci a Čechy. Možná by tyto nedostatky opravilo pár přidaných replik, a pak by bylo možné atakovat na plné hodnocení. Ale i tak si Poslední závod ode mě odnáší velmi silné 4 hvězdy. ()

Rockerman

Samozřejmě, že jsem věděl jak to všechno musí dopadnout, ale přesto jsem Rathovi fandil, aby Hanče zachránil. Dobře, dramaticky je zpracován tento dávný příběh. K tomu nádherné obrazy Krkonoš. Za tenhle film se nikdo stydět nemusí. P.S. Přehnané vlastenectví může vést k tragédii. ()

Olík

Chápu, že není úplně lehké natočit regulérní film o lyžařském závodě, který trval sotva pár hodin, ale nějak jsem cítil, jako by bylo špatně namazáno. Neseděla mi kombinování Hančova příběhu s tím Emerich Rath. Nejenom, že by tenhle všestranný sportovec zasloužil vlastní snímek, ale obě linky ač spřízněné, jedou každá úplně jinou stopou. Navíc mi přišlo, že Oldřich Kaiser ve své nové poloze „už mám odchlastáno, teď jsem tím nejdramatičtějším hercem“ tlačí až moc na pilu. Vadilo mi, že jako divák nevím, jestli tu jde o Ratha, Hanče nebo samotné osudové klání. Nepochopil jsem, proč byla Vrbatova tragédie smrsknuta do několika špatně zrežírovaných sekund. Nemluvě o tom, že neznalí událostí by z nich ani nepochopil, co se vlastně stalo. Problém jsem měl i s výpravou….nevím proč, ale nějak jsem se s její pomocí nedokázal přenést do roku 1913. Navíc se mi to celkově zdálo spíš otrocky odvyprávěné, než že by se systematicky pracovalo s dějem nebo divákem. Vypadá to, že jsme si s, na poli celovečerních filmů, debitujícím Tomášem Hodanem tak úplně nesedl, ale nenechal bych se zmást mým dost možná až krutých hodnocením. Rozhodně raději padesát kilometrů ve vánici s Kryštofem Hádkem, než pět minut s Davidem Gránským ve Špindlu. ()

Lyžař

Občas pomaleji chápu. A tenhle film je typickým příkladem. Aniž bych si dohledal detaily o tom, jak se vše tehdá stalo, nepochopil bych to, co mi tvůrci chtěli říct. Teprve s tímto dokresem můžu říct, že je to silný příběh. Opravdu silný. A politika zase hraje svou hroznou roli v tak....tak...takovém příběhu. Tfuj, chce se mi říct. A obdiv všem, co Hanče šli/jeli zachraňovat. A závěrem ještě jedno zamyšlení. Kdyby nebylo hašteření mezi národy, nenávist a zloba, byl by závod naprosto klidný a všichni by odstoupili, resp. by do něj asi ani Hanč nenastoupil. Takže? Politika je hnus! ()

Nikkilee

A já se na to tak těšila! Ale vlastně mě to nechalo dost chladnou ve finále...něco špatně, nedotklo se mě to...snad poslední minuta, ale jinak ne. A to je co říct - hory a příběhy z hor mě dojímají snad v každé podobě a v každé chvíli. Škoda! ()

Nerd4Dreaming

Jsem rád, že se tvůrci snaží napravit křivdy minulosti, ale práce je to bohužel polovičatá. První problém je, že se nemohli rozhodnout, kdo je hlavní postavou. A tak zatímco v šedesátých letech sledujeme postavu Ratha, v době rakouské sledujeme postavu Hanče. O tom, že mezi Vrbatou a Hančem je ve filmu nulová chemie, a jeho údajně nejlepší kamarád se tam spíš jenom mihne radši pomlčím. Úplně nejhorší je bohužel šablonovité vykreslení česko-německých nálad v tehdejším království. Němci jsou tak v první scéně vykreslení jako zlí namachrovanci, a film dělá jenom málo proto, aby vedl k nějakému usmíření nebo snad nedejbože osvětlení situace. Přitom by stačilo pár vět (třeba z úst Ratha) k vyřčení faktu, že v Krkonoších žili češi i němci odjakživa pospolu, a minimálně do poloviny 18. století v relativní harmonii, kterou přerušili až fanatiční vlastenci na obou stranách. Rath v podání Adamczyka nepůsobí jako němec, a jeho postava dělá jen málo proto, aby přivedla české (a případně německé) diváky k nějakému objektivnímu usmíření s minulostí. ()

Pichloza

Předem říkám že jsem o příběhu Hanče a Vrbaty nikdy neslyšel, ale po tomto filmu jsem díky nim cítil po dlouhé době že bych měl být hrdý na to že jsem Čech. Po dlouhé době tu vidím i český film, který není klasickou českou komedií nebo pohádkou o čertech, ale slušným sport-survival filmem, který se svou kamerou, atmosférou ve vichřici a výkony o herců(Hádek, Kaiser) dokáže rovnat spousta skvělým filmům ze zahraničí. Neříkám že to nemá chyby(občas rušivé skákání v čase třeba), ale v rámci novodobé české kinematografie je to opravdu obrovský úspěch na, který bychom měly být hrdí. ()

FeroFabus

Poněkud pomalý rozjezd, ale postupem času nabíral film na tempu a gradoval ve strhujícím závěru.  Vynikající Oldřich Kaiser, možná Hanče mohl hrát nběkdo jiný, toho Hádka moc nemusím. Natáčeno na autentických místech v mých milovaných Krkonoších. I když film byl možná více příběhem Emmericha Ratha režisérovi Tomáši Hodanovi patří velký dík, že tuto krkonošskou legendu přiblížil široké veřejnosti. ()

geek.ondra

Pěkně natočený, dobře zahraný a v mnoha momentech i překvapivě intenzivní film. Celému filmu ale podráží nohy vypravěčský styl kdy se v něm nakousne spoustu zajímavých témat které se stejně dal nerozvinou a když už se rozvinou tak s neuspokojivým závěrem. Na české poměry velice dobré ale mohlo to být o dost lepší. 7/10 ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací