Mikey

Mikey - dieťa zločinu

Horor / Thriller

USA, 1992, 90 min

• tron

Obsahuje spoilery! Nostalgia ako hovädo, ale dobrý triler nie. Síce nesie prvky znepokojivej, nepríjemnej atmosféry. Keďže ide o americký film z roku 1992, je šokujúce, aký nekompromisný je. Všetky kladné postavy, ktoré sa k Mikeymu správajú pekne a úprimne ho milujú a zbožňujú, ten malý parchant drasticky povraždí kladivami, lukmi a šípmi a molotovovými kokteilmi a suverénne odkráča smer (neexistujúce) voľné pokračovanie. Ale inak bieda. Ústredné decko ešte celkom fajn, no tým sa plusy končia a začína logické peklo (dieťa kladivom zlomí žene ruku a tá následne pokojne odkráča do kuchyne, kde si ruku OBVIAŽE KUCHYNSKOU UTIERKOU a následne ležérne použije telefón.).(23.11.2016)

• -bad-mad-wolf-

Si představte, že jdete navštívit/vyšetřit/zjistit cosi o dítěti, u něhož akutně hrozí těžká psychopatóza. Otevřete barák a na schodech najdete ležící těla ženy a dítěte. Co uděláte? Smutně se na ně podíváte a buď nejapně utečete ven, nebo je bez bližšího ohledání prohlásíte za mrtvé - alespoň dle logiky tohoto filmu. Děkuju tvůrcům za představu, že až spadnu ze schodů a natluču si papuli, kolemjdoucí mě hned strčí do černýho pytle. Ve zkratce: je to tradiční hororově-thrillerové béčko, které navíc ve všech ohledech vypadá jako laciný televizní film. A tradičně v něm všichni potratili mozek.(9.3.2014)

Rád bych dal víc, ale nemůžu..., je to zajímavý a chytrý námět, ovšem mohla by ho vést jiná režisérka ruka. O scénáři ani nemluvím. V žádným případě jsem tenhle rádobyhoror nebral vážně (aby taky ne..., vraždící dítě? Nesmysl!), pokud by byl hlavní hrdina starší nebo přímo dospělý, tak prosím... Na jednu stranu mi připadá, že je vychytralý, ale na druhou mám zase smíšené pocity. Ale i tak, začíná to tímhle tím a končí to paneláky v New Yorku... Sečteno a podtrženo: tři hvězdičky za ty způsoby vražd, které se však hodí pro někoho jiného, než desetiletého hajzlíka...(1.6.2007)

Na poli hororu to není žádná bomba, ale přesto jsem se obstojně bavil když se malý zločinec Mikey chopil sekerky nebo kladívka a jal se porcovat nějakého dospěláka. Film se snažil pracovat i s psychologií postav, ale na to neměl a tak zvolil přímočarou naturalisticky pojatou řež, kterou moralisté odsoudí a hororový divák si ji napoprvé docela užije i když už se k ní pravděpodobně vracet nebude.(5.12.2010)

V případě filmových příběhů o horrorových spratcích je minimálně větší půlkou úspěchu sednoucí obsazení hlavního dětského padoucha. V případě Mikeyho jedna z nejpovedenějších věcí. Ten hajzlík sedí perfektně. Což filmu hodně pomáhá, protože ač vcelku dobře herecky obsazen (od adoptivních rodíčů, přes učitele až po kost od sousedů), značně se utápí ve stereotypu (a to jak klasicky zápletkovém a vypravěčském, tak i co se týče mordů, Mikey není moc nápaditý a jede prakticky na první dobrou). Fakt, že už v půlce víte, jak to zhruba skončí, už vlastně ani nevadí. Ale na počátek devadesátých let ještě poměrně dost slušná jízda. Docela zábavná je scéna, kdy Mikey říká, že má rád Noční můru v Elm Street, v jejímž pátém díle hrál kluk, který zde hraje jeho kamaráda od sousedů.(2.3.2016)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem osm mrtvých. (fiLLthe3DD)