Galaxie teroru

Galaxy of Terror

Akční / Horor / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1981, 81 min

Když vznikl v roce 1979 první Vetřelec, dočkal se během následujících let řady následovníků, kteří se povětšinou snažili jen přiživit na jeho slávě a úspěchu. Tento scifi horor bych v klidu mohl zařadit mezi ně, ale nelze si nevšimnout několika originálních nápadů, které následně okopírovali nebo se jimi nechali inspirovat jiné filmy. I proto k němu přistupuji poněkud odlišnějším způsobem, než k mnoha jemu podobným. I přes malý rozpočet jsem tu však našel jistou kvalitu – pod kterou se samozřejmě podepsali i lidé, kteří na filmu spolupracovali (Corman, Cameron), byť třeba začínající Cameron jen velmi úzce. Dnes už zápletka asi nikoho příliš u srdce nechytne, ale ve své době věřím, že si své oblíbence určitě našla. Novodobé anketě o 50 nejhorších filmech všech dob nevěřím ani co se za nehet vleze, protože podobně jako na její přesný opak (nejlepších 50 filmů) mám zcela odlišný názor a favority. Galaxy of Terror je pro mne průměrným scifi hororem, který své nedostatky a kartonové kulisy slušně skrýval ve všudypřítomné ponurosti a přítmí. Lacinost byla samozřejmě na první pohled zřetelná a to především v nepříliš přesvědčivých dialozích a hlavně co se speciálních (světelných) efektů týče. Oproti tomu monstra a bizarní situace se mi docela líbily. Takové mimozemské znásilnění, nebo krvavé cáry obětí nevypadaly vůbec špatně. Je však potřeba říci, že závěr filmu se moc nepovedl a byl hodně překombinovaný. 50%(3.9.2017)

Jo tohle musela být svého času jízda, dneska to asi moc jízda nebude ale jako odpočinkový béčko je to parádní. Film z produkce Cormana plný příšerek, krve a parádní atmosféry. V tomhle filmu se hýbe všechno parádně. Nenudí to, příšery jsou pěkné a rozhodně se nestydí pořádně ukázat. Vemírná lod je parádní, sice to je takovej příživník Vetřelce ale kouká se na něj dobře. Nicméně má i dost chyb, celej film nedrží nějak moc pohormadě a špatnej konec tomu rozhodně nepomůže, herci jsou příšerní a vždycky jsem se těšil na Englunda.(10.12.2011)

• Hadža

No takovouhle sracku jsem si rozhodne nemohl nechat ujit,abych se necitil ochuzeny o nejaky ten postarsi klenot.Nizky rozpocet je tu opravdu viditelny pri kazdem kroku posadky v jakemkoliv prostredi,triky i na svou dobu dosti odflaknute.Atmosferu to moc nema,ani napeti jsem jaksi nepocitil,no proste to musite videt!:)Kdyz jsem spatril na konci Cameronovo jmeno v titulcich ,tak jsem aspon mohl uznat ,jak velky krok kupredu od te doby udelal!(3.6.2010)

,,Stopy smrti. Možná někdo přežil..." Roztomilý klon Vetřelce, který je připomínán téměř na každém kroku. Planeta, se kterou je ztracen kontakt, výtvarné řešení filmu, přistávací manévr, pyramida připomínající osídlení z Vetřelců, kteří teprve vzniknou, industriální hudba (Barry Schrader) a kapitánka mající za sebou peklo. Poslední třetina filmu jakoby vypadla z původního seriálového StarTreku, kde si posádka prošla podobnými situacemi. Zdařilé gore efekty (utrhané končetiny, vyhřezlé kosti s vnitřnostmi, servané maso z obličeje, exploze hlavy a podobné chuťovky) a milé příšerky (červi, pavoukovci, chapadlovci...)jsou příjemným zpestřením. Ohledně atmosféry jsou nejlepší úvodní titulky se záběry planety. Vzpomínaný J.Cameron si jistě řadu nápadů odnesl do svého pokračování vetřelčí ságy. Film není úplně špatný, ale v hlavě vám nakonec utkví jen pár scén. To jsem si uvědomil, když jsem si ho po pár letech znovu pustil...(16.4.2013)

Konečně film,který se může srovnávat s majstrštyky páně Woodova.-- Ono to bylo celý asi takhle: někdy vokolo r.44 byl E.Wood brutálně znásilněn ošklivou mimozemšťankou,zrovna když si na záchodě četl něco o Rin Tin Tinovi. Pár let nato se tahle zrůda (mimozemšťanka,nikoli Wood) vrátila na zem ,aby tu předčasně porodila pána,nějakého Englunda a po pár letech přenášení i B.D.Clarka. No a když se tihle dva po letech setkali,ukázali scénář všem ,ale zaplatil to nakonec Corman,kdo jiný.-Takhle nějak to bylo.(3.10.2010)

• - Taaffe O'Connell byl málem při scéně "přepadení červem" rozdrcen skoro tunu vážící rekvizitou. (Terva)

• - Obrovský červ dostal od filmového štábu prezývku "Maggie the maggot" - červ Maggie. (beso74)

• - Pomocným režisérem se stal James Cameron, který se podílel na trikových sekvencích filmu. (Chrustyn)