Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

Pěkně to ti fešáci napsali, sice hezky povrchně a kde nestačila psychologie, tam to vylátali nějakou tou osvědčenou frází typu "následuj své srdce", ale nakonec tohle drama o hledání smyslu života nabízí i docela dojemné rozuzlení. Navíc Van Sant to zrežíroval jemně, s citem a velkým prostorem pro výborné herce... I když Dobrý Will Hunting bublá jako prostoduchá limonáda, dovede pobavit a decentně zasáhnout.(9.6.2009)

Dva mladí nováčci si napsali scénář a zahráli hlavní postavy. Lépe to snad dopadnout nemohlo. Matt „Jason Bourne“ Damon a Ben „odsuzován“ Affleck skutečně napsali inteligentní, srdečný a hlavně svěží a vtipný scénář s několika dechberoucími monology a vtipnými dialogy. Perlička v podání psychiatra Robina Williamse snad ani nemohla být lesklejší. Nádherný laskavý film, který vyzdvihává do výšin ještě nadpozemská hudba Dannyho Elfmana a přesná režie Gus Van Santa. Poetika, rozhodnutí a zábava v jednom pěkně zabaleném celku. [Přesná stopáž: 127 min](18.11.2007)

Moc pěkný psychologický film zabývající se tématem života tak trochu jiných lidí ( tím nemyslím postižených, ale geniálních ). A taky o tom, že volba, jaký život budete žít, je jenom na vás. Jedna z mála rolí ( když se nad tím tak zamýšlím, tak vlastně jediná ), kde je dobrý i Ben Affleck - výborně napsaná postava. Scénář je po právu oscarový - to flákání se skupinky přátel po městě, popíjení piva, vyprávění vtipů, kecání o holkách, frajírkovství Bena Afflecka - to je život ( Affleck a Damon asi čerpali inspiraci ze svého ) a navíc mi to trochu připomnělo i můj. Navíc tu jedna pěkna studentka Harvardu ( Minnie Driverová ) říká dobrej sprostej vtip - to jsem snad ještě v žádném filmu neviděl.(10.3.2004)

10 / 10 Film Dobrý Will Hunting je sakramentsky dobrý!!! Či už ide o herecké výkony, remeselne zručnú réžiu, alebo perfektný scenár, tento snímok boduje na všetkých postoch a dáva vzniknúť ojedinelej kombinácií, z ktorej sa vám žalúdok zaručene neobráti. Teda ak sa nebudete hnidopidiť po takých detailoch, ako je napríklad matematická stránka veci, ktorá je síce trochu pritiahnutá za vlasy, ale výsledný dojem z filmu to nekazí ani v najmenšom. Jeho cieľom totiž nie je poúčať nás o princípoch algebry, ale ukázať nám ako náročný môže byť boj so sebou samým, so svojou priemernosťou a so strachom z neúspechu. Dobrý Will Hunting však ide ešte ďalej - každá nová postava prihodí svoju traumu či neurózu do spoločnej kôpky s názvom Realita a celý film sa tak stáva jedinečným organickým pletencom ľudských osudov a príbehov. Nikdy sa však neuchyľuje k lacnému pátosu, za čo mu patrí naša úprimná vďaka. Amen.(2.3.2005)

Kedže Robin Williams bohužiaľ zomrel (nech mu je zem ľahká) rozhodol som sa, že oživím jeho pamiatku nejakým filmom čo som nevidel a zakotvil som svoju loď pri tomto. V prvom rade ma prekvapilo meno scenáristov. Skutočne brilantná práca Damona a Afflecka. Skvelé postavy, ešte lepšie zahrané, dobrý príbeh a predovšetkým dialogy. Chvála samozrejme patrí aj Williamsovy, ktorý podopiera tento film rovnako ako skvelá Elfmanová hudba. 85% - 4*(17.8.2014)

• - Na třetím sezení Willa Huntinga (Matt Damon) u Seana Maguirea (Robin Williams) je při pohledu shora vidět, že Will Hunting má nohu opřenou o stůl. O záběr později má nohu položenou přes křeslo, které při pohledu shora bylo viditelně nedosažitelně daleko pro opření se o něj. (baribal)

• - Scénář začal psát Matt Damon a kdysi ho přinesl na hodinu angličtiny. Po pár letech se k němu vrátil a s přítelem Benem Affleckem ho dokončil. (HappySmile)

• - Film byl nejvíce výdělečným pro studio Miramax do doby, než ho překonalo Chicago (2002). (don corleone)