Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

Opravdu ohromně zajímavý námět a zkušený scénář, který postavu Willa vykresluje dostatečně přesvědčivě. Hodně se mi líbila postava profesora Gerryho, Stellana Skarsgarda a jeho konflikt s psychiatrem Seanem, na kterém byla demonstrovaná ústřední otázka snímku - je člověk povinnen využít svůj genetický potenciál (ať už v zájmu lidstva nebo svém vlastním) nebo jsou této povinnosti nadřazeno jeho osobní rozhodnutí, štěstí? Všechna čest mladým scénaristům. 80%(1.10.2006)

Nechtěl jsem, ale tento snímek mne donutil k potupnému přiznání. Ano, jsem matematický génius a vždy jsem ignoroval vzdělávací instituty. Akademické tituly ke svému životu nepotřebuji, protože mne baví jen tak si užívat života, řešit si pro radost matematické záhady nebo zesměšňovat intelektuály na jejich hřišti. Je pro mne nepředstavitelná myšlenka opuštění svého stylu života, přechodu do nudných laboratorních podmínek a ztráty možnosti vysmát se, z pozice uklízečky, budoucí elitě národa. Na druhou stranu musím uznat, že tenhle snímek mne dostal.(26.1.2012)

|| Scenár: Ben Affleck, Matt Damon | Hudba: Danny Elfman (score), Elliot Smith (main theme) | Produkcia: Lawrence Bender | Distribúcia: Miramax Films | Štúdio: A Band Apart, Lawrence Bender Productions | Rozpočet: 10 miliónov $ | Tržby: 225,933,435 $ || Je až okúzlujúce, ako Affleck-Damon vedia, čo rozmäkčí srdcia všetkých diváckych skupín. Najprv som dal priemer, no potom 4. A nie preto, že bol hlavný hrdina tak egoistický a pudový.(19.8.2012)

V rozporu s množstvím bolestivých témat (neschopnost začlenění do společnosti, vyrovnávání se se ztrátou bližního, traumatizující dětství) podivuhodně bezbolestný film, který na konci vyšumí do prázdna a nezanechá větší dojem. Nabízí se srovnání s mnohem přesvědčivěji vystavěnou Společností mrtvých básníků, ve které hrál Williams podobnou figuru moudrého rádce, který mladému hrdinovi pomáhá najít správný životní směr. A je to právě Williams, díky němuž film po půlhodině konečně ožije. Jeho dialogy s Damonem mají jiskru, kterou ostatním konverzacím schází a je z nich zřejmé, proč chce zkušený psychiatr arogantnímu hajzlíkovi, který je zároveň tak trochu génius, pomoct. Ostatní postavy jdou Willovi přes jeho nesnesitelnou povahu vstříc prostě proto, že si to žádá scénář. Nevýraznost konce je dána také neuspokojivým řešením příliš velkého množství rozehraných konfliktů (třídní a intelektuální rozdíly, odlišný způsob výchovy). Nakonec stačí „být svůj“ a ono už to nějak půjde. Zároveň si říkám, že Affleck s Damonem a Van Santem ve většině ohledů zvolili rozumný kompromis mezi formálně svěžím, v jádru velmi autentickým devadesátkovým indie filmem (např. snímání herců ve velmi dlouhých detailních záběrech) a neškodným mainstreamovým crowd-pleaser dramatem, vysoustruženým tak, aby vyhrávalo ceny a nikomu moc neublížilo. 75% Zajímavé komentáře: Hal_Moore, Lukoye(22.12.2005)

10 / 10 Film Dobrý Will Hunting je sakramentsky dobrý!!! Či už ide o herecké výkony, remeselne zručnú réžiu, alebo perfektný scenár, tento snímok boduje na všetkých postoch a dáva vzniknúť ojedinelej kombinácií, z ktorej sa vám žalúdok zaručene neobráti. Teda ak sa nebudete hnidopidiť po takých detailoch, ako je napríklad matematická stránka veci, ktorá je síce trochu pritiahnutá za vlasy, ale výsledný dojem z filmu to nekazí ani v najmenšom. Jeho cieľom totiž nie je poúčať nás o princípoch algebry, ale ukázať nám ako náročný môže byť boj so sebou samým, so svojou priemernosťou a so strachom z neúspechu. Dobrý Will Hunting však ide ešte ďalej - každá nová postava prihodí svoju traumu či neurózu do spoločnej kôpky s názvom Realita a celý film sa tak stáva jedinečným organickým pletencom ľudských osudov a príbehov. Nikdy sa však neuchyľuje k lacnému pátosu, za čo mu patrí naša úprimná vďaka. Amen.(2.3.2005)

• - Na třetím sezení Willa Huntinga (Matt Damon) u Seana Maguirea (Robin Williams) je při pohledu shora vidět, že Will Hunting má nohu opřenou o stůl. O záběr později má nohu položenou přes křeslo, které při pohledu shora bylo viditelně nedosažitelně daleko pro opření se o něj. (baribal)

• - Skylar, která inspirovala nejen jménem hlavní ženskou roli ve filmu, a se kterou Matt Damon chodil se provdala za bubeníka Metallicy Larse Ulricha. (don corleone)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. prosince 1997 ve Westwoodu (Kalifornie, USA). (Varan)