Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

Čekal jsem kvalitní drama, ale přece jenom se přede mnou vznášela vlna pochyb směrem k režii a scénáristům (nemluvě o angažování obou bratrů Afflecků). Avšak zbytečně. Celý příběh je výborně propracovaný a slabší je jen konec (jenže právě proto, že jsem tušil, jak to dopadne, nebylo to ani tak zklamání jako očekávaná nutnost v podobě tečky za filmem). Herecké výkony byly opravdu výborné, zvláště Matt Damon s Robinem Williamsem. Potěšili mě však i Stellan Skarsgard s Minni Driver a již zmíněná bratrká dvojice, která zahrála své burany dobře, takže u mě bez problému. Ono je to vlastně takové vcelku pohodové drama o klukovi, který hledá svůj životní cíl, ale třeba takové scény jako jsou rozhovory mezi Willem, Seanem nebo Willem a Skylar, jsou jinší kafe a jen tak na ně nezapomenu. Není to čistých 5*, ale za celkový pocit z tohohle filmu, jehož projekci si někdy znovu rád zopakuju, je prostě dám."Teď se musím věnovat dámě."(27.2.2010)

Dobře napsané psychlogické drama, jehož síla je hlavně v působivých dialozích. Kdo mi trochu vadil byl Ben Affleck, jeho postava ve mě občas vyvolávala poněkud nelibé pocity, ale těžko říct, jestli to bylo škobrtnutím ve scénáři nebo Affleckovým výkonem. Ostatní herci ale jedou na sto procent. Filmu se také poměrně slušně daří vyhnout podbízivé melodramatičnosti, ačkoli mnohé použité motivy k tomu doslova vyzývají. Zkrátka na pět * ještě drobné nedostatky, ale zopakuji si to a pak se uvidí..(19.10.2006)

Jeden za nejlahodnějších drama-koktejlů vůbec. Sopláci Affleck s Damonem si sice půjčili základ odtud, ale vyměnili smrad zpocené smažky za laskavou psychologii pana Williamse, která mě dostala do jako jen málo podobných. V budoucnu se ukázalo, že Matt Damon si tímto počinem otevřel dveře do drsňáckých rolí, zato Ben Affleck potvrdil svou silnou stránku v tvůrčí oblasti. 100%(16.3.2014)

Trošku kašírovaný obsah, pokrytý falešnou šlehačkou a bílým cukrem. Něco jo, něco ne. Rozhovory nedospělých borců měly být hloupé a nasáklé spermatem, to byly, ale přehnaně. Možná jsem naivní, ale takové přisprostlé dialogy nevedou tak často ani fakt vyhypovaní kaňouři. Druhá rovina - psychologický rozbor - byla o moc lepší. Vlastně jediné, co mě na filmu bavilo, nebyl Damon, ale Williams a jeho postava. A protože byl ve filmu spíš v odmocnině a Damon v mocnině, nebavil jsem tak, jak mi rovnice slibovala. Damon bohužel svého génia zahrál špatně, nevěřil jsem mu ho ani na chvíli. Hrát prudce inteligentního člověka neznamená něco načmárat na tabuli, člověk do toho musí dát víc... Opravdu v tom nevidím nijak velký potenciál, až na Williamse, který uměl počítat určitě líp, než všichni kolem dohromady....(18.3.2017)

Jak skvěle to dvojice Ben Affleck a Matt Damon napsala, tak to i tak skvěle zahrála, obzvláště pak druhý jmenovaný. Velice kvalitní psychologické drama, které se nedrží šedých a nudných standardů, ale nechává diváka cítit vše, co se na plátně či obrazovce děje. Výtečně napsané dialogy, které se dost často hluboce vryjí do hlavy, doplňuje více než kvalitní hudba a režie. Na druhou stranu mi chyběl lehce větší nátlak a poutavější konec. /80%/(29.5.2015)

• - Scéna, ve které Sean vypráví Willovi o své ženě a jejím prdění, musela být přemluvena znovu, protože se Matt Damon smál moc nahlas. Když se podíváte pozorně, tak kamera se třese. Pravděpodobně od toho, jak se smál i kameraman. (don corleone)

• - Film byl nejvíce výdělečným pro studio Miramax do doby, než ho překonalo Chicago (2002). (don corleone)

• - Génius, kterého si Matt Damon zahrál ve filmu, byl zvolen nejchytřejší filmovou postavou. Vyhlásila to společnost Mensa, sdružující nadprůměrně inteligentní lidi. Až druhý skončil John Nash (Russell Crowe) z Čisté duše (2001). (duklak2)