Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

„To je možné. Ale aspoň nebudem žiť ako papagáj.“ Výborný film podľa scenára kamarátov Matta Damona a Bena Afflecka, pre ktorých bol úspech tohto teoreticky nezávislého filmu vstupenkou do veľkého sveta Hollywoodu, kde sa každý z nich umeleckej výzve postavil čelom, hoci s takými aj onakými výsledkami. DOBRÝ WILL HUNTING má veľmi peknú atmosféru inak smutnej robotníckej štvrte, kvalitné herecké obsadenie (Driverová, Skarsgård) a zrejme jeden z najkrásnejších výkonov smutného klauna Robina Williamsa. Výborný humor, štipľavé dialógy (vtip Minnie Driverovej o babičke a dedkovi) a skvelé scénky, ktoré v nás budú ešte dlho rezonovať (poníženie namysleného študenta, psychiatrov preslov na lavičke, dojemné finálne "kráčanie od prázdneho domu" vynikajúceho Bena Afflecka). Príbeh pôsobivo, inteligentne a s pietou, rozpráva o ľuďoch takých talentovaných, až tým deštruktívne ubližujú samým sebe a okoliu, ktorému na nich ešte stále z posledných síl záleží.(1.11.2004)

Moc pěkný psychologický film zabývající se tématem života tak trochu jiných lidí ( tím nemyslím postižených, ale geniálních ). A taky o tom, že volba, jaký život budete žít, je jenom na vás. Jedna z mála rolí ( když se nad tím tak zamýšlím, tak vlastně jediná ), kde je dobrý i Ben Affleck - výborně napsaná postava. Scénář je po právu oscarový - to flákání se skupinky přátel po městě, popíjení piva, vyprávění vtipů, kecání o holkách, frajírkovství Bena Afflecka - to je život ( Affleck a Damon asi čerpali inspiraci ze svého ) a navíc mi to trochu připomnělo i můj. Navíc tu jedna pěkna studentka Harvardu ( Minnie Driverová ) říká dobrej sprostej vtip - to jsem snad ještě v žádném filmu neviděl.(10.3.2004)

Já prostě nemám rád Matta Damona, prostě nemám! Good Will Hunting jsem vždycky uznával, ale dlouho, předlouho se mu vyhýbal...A samozřejmě jsem dělal strašlivou chybu. Jedná se totiž o stále výborné psychologické drama s výborným scénářem, výbornými hereckými výkony (nejlepší scéna) a v neposlední řadě zajímavým příběhem. Mladého Matta Damona jsem skoro až přijal na milost, jelikož zde podal prostě genilní výkon a to musím uznat i já. Ovšem přecijen je tu někdo, kdo Willa Huntinga zastiňuje. Je tu totiž Robin Williams v asi nejgeniálnější filmové roli. Je mi skutečně velice líto a stydím se, že jsem jeho dílo plně docenil až po jeho smrti, ovšem nevidím větší příležitosti, jak uctít jeho památku. Skvělý soundtrack je jen pomyslná třešnička na velice chutném a výživném dortu...jestli vás nedojme toto, tak už asi nic...95%(13.8.2014)

Čekal jsem kvalitní drama, ale přece jenom se přede mnou vznášela vlna pochyb směrem k režii a scénáristům (nemluvě o angažování obou bratrů Afflecků). Avšak zbytečně. Celý příběh je výborně propracovaný a slabší je jen konec (jenže právě proto, že jsem tušil, jak to dopadne, nebylo to ani tak zklamání jako očekávaná nutnost v podobě tečky za filmem). Herecké výkony byly opravdu výborné, zvláště Matt Damon s Robinem Williamsem. Potěšili mě však i Stellan Skarsgard s Minni Driver a již zmíněná bratrká dvojice, která zahrála své burany dobře, takže u mě bez problému. Ono je to vlastně takové vcelku pohodové drama o klukovi, který hledá svůj životní cíl, ale třeba takové scény jako jsou rozhovory mezi Willem, Seanem nebo Willem a Skylar, jsou jinší kafe a jen tak na ně nezapomenu. Není to čistých 5*, ale za celkový pocit z tohohle filmu, jehož projekci si někdy znovu rád zopakuju, je prostě dám."Teď se musím věnovat dámě."(27.2.2010)

Jedna z nejznámějších tváří na planetě si něco čmárá na tabuli, ale není to Čistá duše. Ani úvodní titulky Simpsonů. Ne, tohle je totiž oceňovaná pecka Guse Van Santa (točil i epizody ze seriálu Boss) z roku 1997 o jednom matematickém géniovi, za kterou si domů nejen Affleck s Damonem odnesli zlatého plešouna. Matt je tu v jedné ze svých životních rolí nezapomenutelný, Robin Williams oscarově září... objevte kouzlo 150.ho nejlepšího snímku na IMDb!(12.8.2008)

• - Když se poprvé setkají Will a Sean v pracovně, doporučí Will Seanovi, aby si přečetl knihu Howarda Zinna "People´s History of the US". Jako malý kluk bydlel Matt Damon (Will) vedle Zina a namluvil knihu pro CD verzi. (don corleone)

• - Postava Minnie Driver se jmenuje Skylar, což bylo jméno skutečné přítelkyně Matta Damona, se kterou se před filmováním rozešel. (don corleone)

• - Chuck (Ben Affleck) měl původně zemřít na stavbě, ovšem Van Sant poprosil Damona s Affleckem, aby tuto scénu přepsali. (TheMaker)