Dobrý Will Hunting

Good Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

10 / 10 Film Dobrý Will Hunting je sakramentsky dobrý!!! Či už ide o herecké výkony, remeselne zručnú réžiu, alebo perfektný scenár, tento snímok boduje na všetkých postoch a dáva vzniknúť ojedinelej kombinácií, z ktorej sa vám žalúdok zaručene neobráti. Teda ak sa nebudete hnidopidiť po takých detailoch, ako je napríklad matematická stránka veci, ktorá je síce trochu pritiahnutá za vlasy, ale výsledný dojem z filmu to nekazí ani v najmenšom. Jeho cieľom totiž nie je poúčať nás o princípoch algebry, ale ukázať nám ako náročný môže byť boj so sebou samým, so svojou priemernosťou a so strachom z neúspechu. Dobrý Will Hunting však ide ešte ďalej - každá nová postava prihodí svoju traumu či neurózu do spoločnej kôpky s názvom Realita a celý film sa tak stáva jedinečným organickým pletencom ľudských osudov a príbehov. Nikdy sa však neuchyľuje k lacnému pátosu, za čo mu patrí naša úprimná vďaka. Amen.(2.3.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Jeden z těch snímků, které můžu vidět mnohokrát a pokaždé mne baví i mrazí zároveň. Genialita vždy přitahuje a zároveň děsí její temné stránky. Van Santovo drama to vystihlo mimořádně dobře. Z herců mne zaujaly hlavně vedlejší role - jako vždy svůj Robin Williams plný člověčenství a Minnie Driver, která dokázala ukázat všechny ženské city a pocity. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=z02M3NRtkAA(27.1.2009)

Film se přiklání k "nerozvíjet dar od Boha je špatně". Já osobně bych se asi vykašlal jak na dělníka, tak na oceněného akademika. "Je mi líto, že ty nic neumíš a ty že jsi zase mnohem horší než já v oboru, kterému se věnuješ celý svůj život, ale já nechci strávit zbytek svého života ve společnosti matic, integrálů a cosinů. Šmytec. Jo, je fajn, že mne šéf ve výplatní den neodrbe, ale tím pro mne matematika končí." 70%(24.4.2012)

Dva mladí nováčci si napsali scénář a zahráli hlavní postavy. Lépe to snad dopadnout nemohlo. Matt „Jason Bourne“ Damon a Ben „odsuzován“ Affleck skutečně napsali inteligentní, srdečný a hlavně svěží a vtipný scénář s několika dechberoucími monology a vtipnými dialogy. Perlička v podání psychiatra Robina Williamse snad ani nemohla být lesklejší. Nádherný laskavý film, který vyzdvihává do výšin ještě nadpozemská hudba Dannyho Elfmana a přesná režie Gus Van Santa. Poetika, rozhodnutí a zábava v jednom pěkně zabaleném celku. [Přesná stopáž: 127 min](18.11.2007)

Vůbec se nedivím, že Robin Williams za tu roli psychiatra dostal Oskara. Z jeho pusy to bylo co slovo, to moudro a nešlo ho neposlouchat a zároveň si jeho výkon neužívat. Také ale překvapili Matt Damon a Ben Affleck. A to v době, kdy by to do nich nikdo neřekl. Na hlavě hára jak holandští přistěhovalci, v hlavách mládí a přesto dokázali napsat tak parádní a těžkej scénář plnej pravd. Ta, kdy se Will Hunting začne na pohovoru rozčilovat na ropné společnosti, to mě opravdu dostalo.(15.8.2014)

• - Scéna, ve které Sean (Robin Williams) vypráví Willovi (Matt Damon) o své ženě a jejím prdění, musela být přemluvena znovu, protože se Matt Damon smál moc nahlas. Když se pozorně podíváte, lze postřehnout třesoucí se kameru. Pravděpodobně od toho, jak se smál i kameraman. (don corleone)

• - Ve scénáři na straně 60 je scéna, kdy spolu mají oba hlavní heterosexuální protagonisté sex. Když se producent zeptal Matta Damona a Bena Afflecka, co to má ksakru znamenat, odpověděli mu, že scénu tam zařadili proto, aby se ujistili, zda si to nějaký producent vůbec přečetl, a jelikož on ano, tak to mu to dávají k natočení. (Hawaj)

• - Natáčelo se v Bostonu a Torontu. (M.B)