Dobrý Will Hunting

Dobrý Will Hunting

Drama / Psychologický

USA, 1997, 126 min

• dobytek

Hollywůůdská báchorka, která se snaží vypadat jako nějakej nezávislej film. Samotnej příběh by možná byl zajímavej, kdyby se tak strašně netlačilo na pilu. Ještě bych bral, kdyby Will Hunting byl génius přes matematiku. Ale trochu mi vrtá hlavou, jak někdo, komu je 20 let a většinu volnýho času jen tak zevluje, dokáže za svůj krátkej život nastudovat všechno možný i nemožný ohledně umění, ekonomie, historie, práva a já nevim, čeho všeho. Tohle jaksi nemá s genialitou nic společnýho. To se člověk musí prostě nabiflovat. Tohle by byl možná dobrej námět na komedii o nepochopenym géniovi Járovi Cimrmanovi, ale jako vážně míněnej film se to brát nedá ani po lobotomii. Nechápu, že se tohle dostalo do TOP 200.(18.10.2010)

• Subjektiv

Dobrý Wille, ty jsi tak dobrý! Při vší své genialitě ses rozhodl mít nepříliš dobré sociální schopnosti a být nepoužitelný pro život. Krásně jsi tak překlenul to sociálně-intelektuální napětí mezi těmi, kterým to myslí hodně a těmi, kterým to myslí málo. Dobře tomu tak, frustrace z toho, že někdo zvládá zapadnout i vyčnívat zároveň se nedá unést. Musíš nás nejdřív respektovat a vážit si nás, abychom tě oslavovali! Kdo jiný pak by ti mohl vdechnout lidství a cit, než psycholog, který se snaží každého dojmout romantickými řečmi? Vím, vím! Láska k pěkné dívce - až tu najdeš, tak se najdeš!(19.12.2010)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Jeden z těch snímků, které můžu vidět mnohokrát a pokaždé mne baví i mrazí zároveň. Genialita vždy přitahuje a zároveň děsí její temné stránky. Van Santovo drama to vystihlo mimořádně dobře. Z herců mne zaujaly hlavně vedlejší role - jako vždy svůj Robin Williams plný člověčenství a Minnie Driver, která dokázala ukázat všechny ženské city a pocity. Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=z02M3NRtkAA(27.1.2009)

Není moc filmů, z nichž sálá draze zaplacená životní zkušenost, správné emoce a síla pohnout s divákovou myslí. Good Will Hunting je však bezesporu jedním z nich. Patří podle mě mezi ty filmy, na nichž si každý divák něco najde, co si zamiluje. Uhlazená romantika, geniální dialogy, nekonvenční humor a štědrá nabídka silných cool scén, to vše podbarveno impozatní hudbou složenou od srdce. Nejvíce však filmu vděčím za myšlenku, neboť jsem jen prašivý, líný a bezvýznamný konzument života, bez potřebného úsilí na sobě pracovat. Will Hunting mě však donutil tu prašivou konzumaci omezit a to je myslím dostatečný důvod na plné hodnocení. Hlubší film neznám.(14.1.2012)

V rozporu s množstvím bolestivých témat (neschopnost začlenění do společnosti, vyrovnávání se se ztrátou bližního, traumatizující dětství) podivuhodně bezbolestný film, který na konci vyšumí do prázdna a nezanechá větší dojem. Nabízí se srovnání s mnohem přesvědčivěji vystavěnou Společností mrtvých básníků, ve které hrál Williams podobnou figuru moudrého rádce, který mladému hrdinovi pomáhá najít správný životní směr. A je to právě Williams, díky němuž film po půlhodině konečně ožije. Jeho dialogy s Damonem mají jiskru, kterou ostatním konverzacím schází a je z nich zřejmé, proč chce zkušený psychiatr arogantnímu hajzlíkovi, který je zároveň tak trochu génius, pomoct. Ostatní postavy jdou Willovi přes jeho nesnesitelnou povahu vstříc prostě proto, že si to žádá scénář. Nevýraznost konce je dána také neuspokojivým řešením příliš velkého množství rozehraných konfliktů (třídní a intelektuální rozdíly, odlišný způsob výchovy). Nakonec stačí „být svůj“ a ono už to nějak půjde. Zároveň si říkám, že Affleck s Damonem a Van Santem ve většině ohledů zvolili rozumný kompromis mezi formálně svěžím, v jádru velmi autentickým devadesátkovým indie filmem (např. snímání herců ve velmi dlouhých detailních záběrech) a neškodným mainstreamovým crowd-pleaser dramatem, vysoustruženým tak, aby vyhrávalo ceny a nikomu moc neublížilo. 75% Zajímavé komentáře: Hal_Moore, Lukoye(22.12.2005)

• - Scénář začal psát Matt Damon a kdysi ho přinesl na hodinu angličtiny. Po pár letech se k němu vrátil a s přítelem Benem Affleckem ho dokončil. (HappySmile)

• - Natáčelo se v Bostonu a v Torontu. (M.B)

• - Scéna, ve které Sean vypráví Willovi o své ženě a jejím prdění, musela být přemluvena znovu, protože se Matt Damon smál moc nahlas. Když se podíváte pozorně, tak kamera se třese. Pravděpodobně od toho, jak se smál i kameraman. (don corleone)