Rocco a jeho bratři

• Itálie Rocco e i suoi fratelli (více)

Italský film vynikajícího režiséra Luchina Viscontiho Rocco a jeho bratři patří k stěžejním dílům současné světové kinematografie. Je to film hluboce lidský. Vypráví o osudech pěti bratří, kteří přicházejí z venkova do velkého města hledat obživu. Visconti mistrovsky vykreslil jednotlivé charaktery. Dobrý až neskutečně dobrý Rocco nelituje ani největší obětí pro svého bezcharakterního bratra Simona: vzdá se lásky, přijme na sebe téměř neúnosné finanční závazky a nakonec se pokouší krýt Simona před policií, třebaže ví, že je vrahem dívky, kterou miloval. Je někdy až těžké pochopit takovou bratrskou lásku. Proto je divákům nejbližší z bratří mladý Ciro, jdoucí cílevědomě za správnou představou poctivého života. V jeho závěrečných slovech vidíme poslání filmu: lidé musí znát a plnit své povinnosti. Kdo se jim zpronevěří, sám se vyloučí z lidské společnosti, jako právě Simon. A poctiví lidé nemohou ztratit víru, že nový svět bude lepší. Porota benátského bienále 1960 jej vyznamenala Zvláštní cenou a současně získal cenu FIPRESCI. Na XII. FFP 1961 byl film poctěn cenou v kategorii filmů bojujících za sociální pokrok. (oficiální text distributora)

FrediaK

51st KVIFF: restaurovaná verze Buď nerozumím motivaci postav, hereckému provedení, nebo italům. A nebo jsou to všechno komedianti. ()

Gortyna

Italský film se vším všudy. Vzpomínal jsem si při něm na nádhernou písničku Luboše Pospíšila Bio láska: "Koukej jak ten Ital ji má rád, za chvíli ji snad začne mlátit, a potom jí srdce vystřelí..." Hlavně ta matka, ohromný výkon. Jak se za těch padesát let změnil způsob hraní! Jak byli herci toporní! Skvělé dílo, možná mohl Visconti víc stříhat. ()

pollstro

Rozsáhlý a velkolepý příběh rodinné ságy z pohledu pěti bratrů, kteří se společně se svojí matkou, rozhodli přestěhovat z jihu Itálie do velkolepého Milána, za vidinou začátku nového života, který bude v kontrastu s tím dosavadním vesnickým. Visconti opravdu skvěle vykresluje a rozebírá jednotlivé postavy rodiny, které jsou zároveň vzájemně velmi odlišné, ale jejich rodinné pouto je navzájem spojuje a drží pohromadě. Život ale s sebou přináší těžké a obtížné životní situace, které jsou navíc doprovázeny důrazem na sociální problémy, jako je například problém s nalezením práce, ale taktéž rozdíl mezi životem na vesnici a ve velkoměstě. Zároveň se Visconti snaží poukázat na to, co je schopen život ve velkoměstě udělat s osobností člověka, jak ho dokáže pozměnit a doslova až zničit. Bohužel Visconti celý tenhle kontrast dvou zcela odlišných světů, každý mající jiné priority a hodnoty, utápí ve scénách a momentech, které se za každou cenu snaží působit melodramaticky a velkolepě. Mnoho scén je tak zbytečně natahováno z důvodu, aby samotní herci dokázali svými hereckými výjevy co nejvíc zapůsobit na diváka, což se jednoduše nedaří a spoustu skvělých a silných momentů to zbytečně kazí. Ne nadarmo se říká, že málo, je někdy více. Podobný problém mám i se samotným chováním některých postav, především Rocca, který ve většině případech dělá naprosto nelogické a nesmyslné rozhodování ve snaze co nejvíc zveličit daný moment a celkově i příběh. Rocco e i suoi fratelli mohl být skutečně výrazným a kultovním sociálním dramatem nebýt tolika temperamentního chování postav. Nic to ale nemění na tom, že i přes skoro tří hodinovou délku, se pořád jedná o kvalitně natočený film se skvělým, poutavým a zajímavým příběhem, který využívá status bratrství skutečně na maximum a navíc dokáže po celou svoji dobu udržet divákovo pozornost, což je pořád obdivuhodné. Nino Rota si na základě hudby tohoto filmu vysloužil právoplatné místo v kultovním Kmotrovi. ()

Misterioso

Visconti je pro mě jedním z největších mistrů ve vykreslení lásky a dalších velkých emocí, které s ní přímo souvisí - posedlost, spalující touha, nenávist... Ale to už mi dokázal dostatečně např. ve Vášni z čtyřiapadesátého. Rocco a jeho bratři nabízejí i spoustu dalších motivů. Ať už je to motiv složitého přechodu z venkovského prostředí do velkoměsta, který přináší nejen nástrahy se zajištěním slušného živobytí, tak motiv rodiny a všech povinností i výhod, které krevní pouto (i zažité společenské normy) obnáší. SPOILER V neposlední řadě bych vyzdvihl také možná trochu očekávaný, nicméně velmi přesně vykreslený finální kriminální čin, který byl stejně jako to, co mu předcházelo, i co následovalo po něm, vykreslen zcela uvěřitelně, bez příkras či zbytečného zveličování. Prostě jako přirozený následek jednání všech postav. Takové činy se (bohužel) děly, dějí a dít budou, tak proč to nenatočit zcela syrově tak, jak to např. mistři neorealismu uměli. ()

Blažena

Velké vášně, silné rodinné vazby ,sociální problémy, morální dilema a to všechno pěkně nahlas - po italsku. Co se nám může zdát trochu přitažené za vlasy, je holt na jihu asi normální. Každopádně je na co se dívat, nad čím se zamyslet a co si z filmu odnést. ()

gizi

Přes svou délku vůbec nenudí a je nejen zajímavé, ale dostává se tzv. pod kůži, tedy s odstupem času působí lépe a lépe. Viděno 14.6.12 a dávám 80%. Dobrá hudba Nino Roty. ()

sarianna

Velmi zdařilá podívaná,která dnes už patří k legendárním. Zejména mě zaujal výkon Annie Girardot,která nezvyklou hereckou polohou zazářila. Tomuhle filmu těžko něco vytknout,ale přeci jen jsem úplně nevěřila Alainu Delonovi jeho až bezmezně dobrosrdečného Rocca. Snažil se soce seč mohl,ale mě nepřesvědčil, tohle mu vlastní není. ()

jerrik7

Kdyby to točil Hitchcock byl by to vymyšlený horor o úchylech a nemusel bych dělat další závěry. Jenže tenhle film točil Ital o Italech a jistě dobře věděl proč. Stejně tak film Řek Zorba točil Řek o Řecích. Také nepochybně věděl proč. O Středoevropanech by se takový film natočit nedal. Oni prostě takoví nejsou. Zatímco ti, o kterých byly jmenované filmy natočeny, tací skutečně jsou a jsou mi tím velmi odporní. Těch pár desetiletí, která od doby, ve které se děj obou filmů odehrává, na tom faktu moc nemohla změnit. ()

katakomb

No, nevydržel jsem se na to dívat v kuse a musel si dělat pauzy. Vlastně jako bych šel na operu o několika dějstvích, mezi kterými jsem se občerstvil ve foyer. Jinak bych asi nestrávil hyperbolické projevy a charaktery, pořádnou nálož patosu a melodramatu a to ještě v extrémně překombinovaném ději, který až okatě čpěl svou nereálností. Vlastně z hlediska divadelnosti je to extrémně zdařilý kus. S jednáním postav, hlavně Rocca, se nemůže snad nikdo ztotožnit. Do extrému vytažené a místy až obscénní emoční projevy mi vyloženě kazily podívanou, což je docela škoda, protože je to filmařsky fakt vynikající. Jako by byla snaha do toho filmu nacpat úplně všechno a zároveň z něj vyždímat maximum. Film, na který jsem se dlouho těšil, jsem dokoukal s poněkud udiveným výrazem a jsem rád, že ho můžu smazat. ()

Fahrenheit

Geniální dílo mistrovské osobnosti Luchina Viscontiho. Je až neuvěřitelné, že tvůrce Smrti v Benátkách, Geparda či Soumraku bohů dokázal natočit i tuto současnou, civilní, sociálně nesmlouvavou rodinnou fresku o střetu chudého italského jihu s průmyslově vyspělým, leč morálně zdevastovaným severem. Pro mladičkého Delona muselo být nesmírným štěstím, že se hned v úvodu své kariéry setkal s takovým režisérským velikánem a pod jeho vedením vytvořil tak oduševnělou, citově zjitřenou postavu. Je ostudné, že na DVD a BR u nás vycházejí tisíce pitomostí, ale tento film filmů ne. ()

Simbo

Chápu, že ve své době to muselo být veleúžasné a odvážné dílo, které odhaluje bambilión stránek italské společnosti, ale pro mě to bylo hlavně dlouhé... "tak dlouhé, že i kdyby to bylo o polovinu kratší, stále by to ještě bylo dlouho" - upřímně, Luca byl naprosto zbytečný bratr a mohl mi ušetřit půlhodinu času, kdy už jsem prosil o konec. A s délkou jde ruku v ruce i přeplácanost. Zajímavých momentů a myšlenek tam bylo tolik, až jsem si téměř žádné neodnesl. ()

Filmslover14

Skvělé emocemi nabité drama, které ani po letech neztratilo na kráse. Výborné herecké výkony a překrásná mladinká Claudia Cardinalová. Jen ta stopáž mohla být kratší. ()

Madla123

Tohle já můžu. ... Jo a mimochodem, někdo by tady měl pozměnit životopis Annie Girardot. "Spíše sympatická než krásná.." cože? Její krása byla minimálně na stejné úrovni jako její sympatický projev. ()