Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Chasida

Nikdy bych nevěřil, že mě "podobně udělaný" film dokáže na dvě a půl hodiny zaujmout. Byl jsem překvapen sám sebe i Larsem von Trierem. V obou případech příjemně. Nicole Kidman zaslouží velkou pochvalu, moc se mi líbila. (80%) ()

Smerfetka88

Film o tom, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Neuvěřitelná stopáž, u které jsem se musela doslova prokousat první hodinou a třičtvrtě, aby mě to začalo bavit. Musím říct, že jsem Grace nevěřila tu její naivitu, dobrotu, smířenost se vším a pořád jsem čekala, kdy udeří. Sice jsem se načekala přes dvě a půl hodiny, ale dočkala jsem se. Pro mě byl tenhle film zcela nový svým minimalismem co se týče scény i počtu herců. Takže za tohle a za konec dávám nakonec 4*....a smekám před vypravěčem. ()

DogtownCZ

Určitě je to zajímavé zpracování, hrát všechno jako na jevišti jen s nakreslenými obrysy budov. Vždyť ono to tak vlastně stačí. Pro tento příběh není potřeba výprava nebo kulisy, ale herci. A ty ukazují na "jevišti" výborné výkony. Zvláště pak Nicole Kidman. Celý film je možná až moc natažený. Už po několika minutách vám musí být jasné, že všichni ti lidi do jednoho jsou svině, což si, naštěstí, uvědomí i Nicol. Podle toho pak vypadá i závěr filmu, který dá postavám přesně to, co si zaslouží. Výborné herecké výkony, pěkná pointa, ale možná trochu zkrátit. ()

1mArc0

Dogville je skutočne ukážkovým dielom toho, v čom spočíva rešpekt mnohých voči Larsu von Trieremu.. tu sa skončila jedna skvelá éra umelca. k filmu- samotné divadelné usporiadanie a usmiestenosť celého filmu dotvárať celkovú fatálnosť a teatrálnosť celého príbehu. V tomto filme sa stretli dva smery, ktoré charakterizujú Triera, tým 1. je z čias jeho rannej tvorbe až po Európe štylisticky-esteticko rázna forma, uhladený vizuál, striktne statické zábery kamery, presný strih, žiadna avantgarda... a od čias Breaking the weaves- ručná kamera, roztrasené zábery, podivné nájazdy, divné strihy, čiastočná avantgarda... Paul Bettany by si taktiež zaslúžil viac miestach v jeho filmoch, škoda že sa nestretla ďalšie spolupráca. Dvorný herci Stellan Skarsgård a Udo Kier nesmú chýbať. Nicole Kidman okrem Emily Watson a Charlotte Gainsbourg, je ďalšou nestarnúcou a nevyhasujúcou hviezdou v liste jeho filmov (okrem prvotriedneho výkonu, nespustíte z nej oči, myslím podstrihnuté vlasy jej skutočne pristanú, žiadna perverzia, len chvála a medzi tým rozdiel, ako medzi dňom a nocou). Výborne prepracovaný scenár, skvelé obsadenie, pekné zábery, dobrá hudba a šialený Lars von Trier. Milník v tvorbe Larsa von Trier, pekné navonok, a šialené zvnútra, ktoré čaká, kedy môže kričať! Ako krásne opísal, že my ľudia sme prasatá, česť výnimkám. /95 %/ ()

FaithZombie

Nádhera. Nejdřív mě překvapilo, jakou formou je film zpracovaný, ale ve výsledku se mi díky tomu líbí o to víc. Film je tak neotřelý a jiný a geniální. Vřele doporučuji. ()

fandadofilmu

Naprostá šílenost, ale také naprosto originální a nezapomenutelná. Klidně by to mohlo mít podtitul "Z deníčku zkrachovalého pacifisty" nebo "O neklidném setkání Dobra se Zlem - a kterak se to zvrtlo." Pro krajní příznivce Larse von Triera. Běžný divák by se asi brzy osypal... Kidmanová tentokrát kupodivu odvedla i herecký výkon. ()

xav

Von Trier predved ze je jeden z nejoriginalsich reziseru. Film odehravajici se jen na nekolika metrech me uchvatil hereckymi vykony Nicol Kidman i vsech ostatich. Behem tri hodin, ktere utekly prekvapive rychle jsem citil skoro az bezmoc a zoufalsvi, ze nikdo nepomuze hlavni hrdince. A kdyz vse skoncilo, zacali my probihat hlavou vseljake myslenky o lidske zkazenosti. ()

maeb

Takze poporade: technicke zpracovani. Lars popira sva vlastni pravidla, bohuzel je v tom nedusledny a jeste ke vsemu to dela blbe. Ta celkem inteligenti pravidla hnuti Dogma popira (rekvizity, hudba), zato zustala ta blba. Nejvic zase bije do oci roztresena digitalni kamera a prostrihy uprostred zaberu. Taky se reziser imho skoro vubec neobtezoval promyslet si zabery (respektive promyslel jich jen par). Primo z toho cisi improvizace. Nastesti byli pro film ziskani opravdu vynikajici herci (Bettany, Skarsgard, Caan, Kidmenova...), kteri se snazi, sec mohou, aby to "zakryli". Maji muj obdiv, skutecne herecke vykony jsou v tomto filmu na velice vysoke urovni. Nelze nezminit celkem originalni (a ucelovy) pocin - zdi, vchodove dvere a nektere dalsi rekvizity (vcetne psa) jsou pouze naznaceny na zemi, cely film pripomina divadelni predstaveni. Velmi zajimave, ale spis jako kuriozitka, imho vhodne pro 1,5 hodovy film, a ne pro puvodne trihodinovy Dogville (nastesti uvadeny ve zkracene 138minutove verzi). A to "nejlepsi" jsem si nechal nakonec. Dogville ma naprosto hloupy, trapny a neverohodny pribeh, pri jehoz sledovani jiste skorem kazdeho napadne veta: To je ale zase blbost. Neuveritelna posloupnost ptakovin vede ke konci, ktery uz neni ani prekvapivy, ale je jen dalsi neverohodnosti(nebo hovadinou) ve scenari. Od Dogvillu jsem toho moc necekal, takze jsem ani nebyl nijak moc zklaman. Jen me to utvrdilo v nazoru, ze Lars von Trier si asi Dogma95 nevymyslel kvuli nejake velke revoluci ve filmu, ale asi kvuli tomu, aby mohl vsechny filmy jednoduse odflaknout:-) ()

nula87

Vynikající podobenství o lidské povaze, kde každý využije slabosti a "dobroty" druhého, které vynikne o to víc, že je to natočeno jako divadlo. Nabídněte prst a sežerou vás zaživa. Druhá polovina filmu je natolik drsná, krutá a nelidská, že konečné "vykoupení" je jediným možným řešením. "Přejímám okamžitě odpovědnost. Bez tohohle městečka bude světu líp" ()

pepino

No tak první co mě naprosto usadilo bylo prostředí filmu. Nevím jestli je to ten správný výraz. Možná by bylo lepší zvolit vyraz kulisy. Ano opravdu kulisy, jako v divadle. Film se taky odehrává na ploše ne moc větší než je divadelní jeviště. Na co zbytečně natáčet ve skutečných exteriérech když stačí jen dřevěné desky, na co dveře když stačí jen imaginární, na co psa když stačí jen nakreslené kolečko na zemi které štěká, na co skutečné keře s ovocem když to jde vyřešit jako v případě psa. Opravdu- prostředí filmu je skromné.A herci? těch je dohromady jen 16.Taky docela skromné.To se ale nedá říci o příběhu, který sice je vinou prostředí trochu komorní ale obsahem a sílou je obrovský. No co z toho vyplývá? Nedejte se vyvést z míry prvním pohledem a nechte se unést do kouzelného "městečka" Dogville ()

Tales

Vetsinu filmu me provazela absolutni nenavist a konec byl jako vysvobozeni. Libi se mi zpusob jakym je to natoceny, aby to zduraznilo, ze tu jde hlavne o chovani lidi. Kdyby to bylo kratsi, tak bych dal 5 hvezd. ()

.DukE.

Tak toto mě vcelku dostalo. Sedl jsem k tomu, aniž bych si o tom přečetl jediné slůvko a aniž bych podobnou věc někdy viděl. Povedený psycho film, kde se můžete plně soustředit na jednotlivé postavy a není zde nic, co by vás od toho rušilo. Povedený experiment. Být to v divadle, asi by mě to tak nebavilo. ()

Jerris008

O originalitě není pochyb. Důkaz toho, že nepotřebujete milionový film k tomu, aby zaujal široké publikum. Trier je výborný v tom, jak dokáže vykreslit lidskou povahu, především špatné vlastnosti. Trochu mi to připomnělo Krysaře - s tím rozdílem, že Dyk nechal nemluvně a slabomyslného žít, kdežto Trier pro zdůraznění arogantnosti nechal soucit stranou. Ale jinak jsem si závěr filmu královsky užila a ta těžká deka (deprese), která na mě dopadala v průběhu filmu, byla pryč... ()

Mr.Roman

Ukážka ľudskosti možno v pravom slova zmysle, ktorá nieje nijako pekná a už vôbec nie potešujúca. Nevedel som o filme takmer nič - o jeho dá sa povedať divadelnej forme, ktorá ma spočiatku dosť prekvapila (stále som čakal, kedy ten "netradičný úvod" skončí a film sa prenesie do tradičných kulís :D), alebo o čom vlastne má film byť. Čo zo začiatku trocha rušilo, no v konečnom dôsledku pomohlo viac sa sústrediť na výpoveď tohto diela. Lars von Trier odviedol veľmi dobrú prácu, dokázal dať divákovi pádny dôvod na rozmýšľanie ešte dlho po záverečných titulkách a ak bude príležitosť s jeho dielami sa určite zoznámim viac. Mimochodom videl som režisérsky zostrih a aj skrz dlhú stopáž som nemal pocit, že by bola nejaká scéna naviac a dĺžka prepálená. ()

Aborym

Velmi dlouhý film, který mi ale utekl jako voda a naplnil mojí představu o tom: Co je to filmové mistrovství? Parádní zpracování bez jakékoliv okázalosti. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall