Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

STORM70

Úžasné. Larse jsem viděl v pořadí: Antikrist, Melancholia, Království, Jack staví dům, Prolomit vlny a tento naprosto skvělý Dogville. Krása střídá nádheru. Nicole naprosto úchvatná.... 10/10 ()

Sefik odpad!

Chudák Nicol, je tak krásná, že bych jí samotné dal plný počet. Ale hrát v nudné sračce plné ochotnických kulis a plkat nezáživné kecy si bohužel u mne lepší hodnocení nezaslouží. ()

Alex_01

Musím se přiznat, že mě opravdu překvapila forma celého filmu a nejsem si úplně jistý, jakou zde hrála roli. Byl to jakýsi náčrt, či imaginace čtenáře knihy důsledně popisující zhnilost lidské společnosti. Film je bezútěšně skeptický a cynický. Slova příjmání a arogance jsou zde použita tak často, že pro mě ztratila význam. ()

blondboss

Larsa von Triera mám v zozname najtalentovanejších a zároveň najbizarnejších umelcov súčasnosti. V tomto filme mi len ukázal svoju jedinečnosť a to, že film poníma úplne inak ako je mainstream a že do toho vkladá niečo svoje. Dogville ale šiel úplne mimo mňa. Keď si chcem pozrieť divadlo a divadelné kulisy, tak zavítam do divadla, na filmovom plátne chcem vidieť plnohodnotný film so všetkým, čo k tomu patrí. Dejovo to bolo síce fajn a aj charaktery boli slušne vykreslené, avšak tie minimalistické kulisy a celkovo atmosféra mi jednoducho vadila. Takýmto prístupom to u mňa veľmi neuhral, ale asi som v tomto menšina. 40 % ()

ronczek

Myslim ze Trierovo rozhodnutie natocit film na javiskovej ploche len s nevyraznymi kulisami, nebolo zrovna najstastnejsie,.. Napriek skvelemu a dojimavemu vykonu Kidmanovej a presvedcivej roly "vinara" v podobe S. Skarsgarda, (co ma vlastne ani neprekvapilo a dalo sa to ocakavat:), tento snimok rozhodne nestal zato, aby na nom reziser uplatnil nove experimentalne postupy,.. tagze o mnoho lepsie by bolo, ak by pouzil podobnu metodu ako napr. u megasnimku PRELOMIT VLNY..urcite by to prispelo aj k zvysenej divackej oblube, hoci je obecne zname, ze Trier s publikom "nikdy nesmlouva".. inak scenar bol vcelku originalny, az na to, ako bol presunuty na platno.. skoda.. ()

Elemmírë

Úžasný! přiznám se že jsem se prvních deset minut nudil, ale od chvíle kdy se začaly objevovat ty nejhorší vlastnosti Dogvillských jsem ani nedýchal a jen šokovaně sledoval příběh. Myslím že je to skvostné odhalení těch nejhoršícha nejodpornějších lidských vlastností. Tomuto odhalení dopomohl velice dobrý nápad se zpracováním filmu, prostředím a "kulisami". ()

Goodlooker odpad!

Otřesné zpracování jakési takési divadelní hry s ponurou amosférou a herci, kteří vypadají že je Trier právě vyrušil z osobního života. Celý film mi připadal jako čtení nějaké otřesné povídky, která se líbila několika lidem různého věku a tak se vrhly na parkoviště před Penny Marketem a nakreslili si čáry jako půdorysy domů a dělali ze sebe herce. Kdo napodoboval Nicole Kidman by si zasloužil upálit... ()

klokan

Ve velmi nezvyklém prostředí se odehrává úžasně gradující příběh, ve kterém se pomalu a ze začatku nevinně mění vztah mezi hlavní hrdinkou a obyvateli vesnice. Nevím, jestli by se něco takoého opravdu mohlo stát (pevně doufám, že ne), ale ja jsem od plátna nedokázal odtrhnout oči a ještě dlouho po závěrečných titulkách, které jsou jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl, zmateně hleděl před sebe. Pro mě jeden z nejlepších výkonů Nicole Kidman. ()

saladín.

Tak toto je ten spratkov masterpiece? Pri troche snahy sa tu da nejaky message i najst (metafora totality, intelektualske prizdisracstvi, ten najbanalnejsi a zaroven najodpornejsi druh zrady akych sa denne deju stovky), ovsem pretrpiet kvoli tomu dve hodiny pornografie zla a emocneho znasilnenia (pri poslednom sa na jazyk derie i trefnejsia kombinacia vyrazov ktoru vsak jemny eter neznesie) je trochu nerovny obchod. Rozhodnym kladom je chladne efektna forma, vo svojej oprostenosti zvlastne pritazliva. Za vsetkymi tymi obludne, vzdy akoby par presnymi dotykmi umyselne prekrutenymi charaktermi ktorych jedinym zmyslom existencie sa javi robit zlo hlavnej hrdinke navyse citit temne spodne prudy dabelskeho profesorskeho chechotu ktore sa dostanu k povrchu najviac pri a pred zaverecnym cistenim sceny. Trier ako akademik s ukazovatkom zabodnutym do jednoduchosti zla? Ee. Tomuto stylu humoru neholdujem (rad prezivam vlastne emocie, nie tie presne nadavkovane pokusnej mysi), menej je niekedy (skoro vzdy) viac a pouzitu metodu povazujem v jej manipulativnosti za vysoko neferovu (a nemozem si pomoct vidim v tom i nieco z pubertalnych radikalne literarnych vyronov). Ale je fakt ze som uz videl aj horsie zverstva. ()

schwejk

Bez debat naprosto úžasný experiment! Film bez kulis a s úžasnou Nicole nemohl dopadnout lépe. Von Trier si po "evropské triologii" dává k snídani americké venkovany a nenechává na USA nit suchou. Maloměšťáctví, mafie, pokrytectví, strach, jablka, děti a do toho všeho božská Nicole v roli utlačované Grace. Nemůžu si pomoct, ale tenhle film prostě "žeru" - ani na chvilku jsem se nenudil - obraz venkova, kde se uprchlé děvče stává z pomocníka veřejným majetkem mi přišel fascinující (metafor je ve filmu přesně akorát). Dialogy jsou prostě skvělé a charaktery jsou tak živé, že se jednomu chce až zvracet. Naštěstí přijíždí na poslední dvacetiminutovku na scénu James Caan a začnou se teprve dít věci. Geniální závěr a dechberoucí pointa snesou srovnání jen s Mulholland Drive. Nic jako Dogville tu ještě nebylo - vydržíte-li až do konce, budete zírat s dolní čelistí až někde dole na podlaze! ()

huasca

Úžasné - sledovat vývoj kolektivního myšlení vůči jedinci. Jsou to věci, které se mě vždy dotýkaly nebo kterých se i bojím - a taky, když učím středoškoláky - je zajímavé sledovat, jak si třída vytvoří kolektivní vědomí - mnohdy k dobru - někdy ne - třeba zšikanuje jedince a sama sebe přesvěčí, že má na to právo. Bravurně vystižené masky lidí, jejich ješitné motivace.. A o 180° otočený závěr. ()

aannemer odpad!

Bože můj, bože můj...... 3 hodiny naprosto o ničem. Film jsem viděl napětkrát, protože najednou to prostě nešlo a v životě už nikdy více! ()

jopal

Dvakrat som odchadzal od filmu a vzdy sa sem isiel pozriet, co sa Vam tak na nom pacilo... Donutil som sa prenudit tri hodiny, nevyspal do prace a to vsetko za pribeh, ktory sa da vtesnat do jednej vety. (Imaginarne dvere, imaginarny pes, okopavanie betonu ako zahradky, no fakt nechapem!) ()

RoB23

Klasický von Trier. Po shlédnutí filmu zanechal mou hlavu plnou otázek. Do jaké míry je možné využít a až zneužít lidské dobroty? Co dokážou lidi udělat pro své vlastní pohodlí, kam až jsou schopní klesnout? Myslíte, že Vám odpovím? Ne! To přece ne! Já jsem Lars von Trier. Mistr lidské psychologie. Těžce zasloužených pět hvězdiček. ()

necrosrandist

V začátku jsem myslel, že zvolenou formu budu muset protrpět, ale nakonec mi netačily hvězdičky. Tudíž speciálně kvůli Larsovi volám po větší hodnotící stupnici, protože ten chlap je ďábel. ^_^ A nuda? Ani omylem! ()

Johnysman

Řekl bych, že decentní prostředí, ve kterém se film odehrává...bylo naprosto dokonalé, neokázale přepychové, originální, děj vypichující, komorně laděné, a zároveň dramatické a perfektně suplující jiné exteriéry. Nad výkony herců mohu pouze žasnout a nad stylem a sílou vyprávění mi může rovnou kapat z úst slina. ()

rey17

Chěl jsem vidět film, ne divadlo. Vydržel jsem to do 2. kapitoly (protože jsem čekal, co bude). Vzhledem k tomu, že jsem většinu neviděl, dávám průměrné 3* Osobně mám problém s tím, že dle mě forma vítězí nad obsahem (na druhou stranu, kdybychom to brali jako divadlo, podoporuje to představivost), myslím si, že FILM je něco jiného. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall