Malá mořská víla

• USA The Little Mermaid (více)

Malá mořská víla je oblíbený příběh Ariel, překrásné a zvídavé mladé mořské víly toužící po dobrodružství. Nejmladší a zároveň nejsvéhlavější z dcer krále oceánů Tritona touží poznat svět na souši, a tak vyplouvá na hladinu. Při jedné z takových výprav se zamiluje do šarmantního prince Erika. Přestože mají mořské víly zapovězeno stýkat se s lidmi, Ariel se rozhodne poslechnout své srdce. Uzavře dohodu se záludnou mořskou čarodějnicí Uršulou, která jí umožní poznat život na souši, ale přitom tajně usiluje o Arielin život, jakož i královskou korunu jejího otce. (Falcon)

Mr.Ward

Je nová Malá mořská víla průšvih? NE NENÍ! Dopředu říkám, že ani úplný top se Disneymu nepodařil, a live action Aladin u mě zatím zůstává neporažen. Film má ale spoustu kladů… Za prvé herci - Jo, Ariel tmavé pleti je už dlouho kontroverzním tématem číslo jedna na internetech, ale žádný zvrat nečekejte. Svět nekončí, herečka je ve své roli skvělá, Ariel ji snadno uvěříte a i pestrobarevnost obsazení je krásně a logicky vysvětlena. Uršula se taky velmi povedla a nedovedu si v té roli představit nikoho jiného než právě Melissu McCarthy. Eric je sympaťák, a Triton rozhodně nezaostává, ba naopak, naštvanýho a trochu protivnýho tátu mu uvěříte snadno. Když se podíváme na další kontroverzní část, a tou jsou zvířecí přátelé, tak tady jsem se bál asi nejvíc. Roztomilosti dle plakátů moc nepobrali. Ono je to ve výsledku ale naopak. Ok, Šupinka je nemastnej neslanej, ale jeho screen time je docela zanedbatelnej. Oproti tomu Sebastián, to je frajer. Ten svoje kouzlo z animáku neztratil a vtipnej je pořád stejně. A fakt sem nemyslel, že mi nakonec přijde i cute. Do počtu není ani Rudla, která sype hlášky a věřím, že v originále si to Awkwafina skvěle dává. Za druhé tu máme hudbu, která je stejně jako v originále skvělá. Některé písně jsou nové, ale ani jedna není špatná (až na Ericovo sólo, to mi úplně nesedlo). Za vrchol filmu považuji ale scénu s hitem Under The Sea. Tolik barev, tolik hravosti, nádhera. Kiss The Girl nestojí opodál a přináší vtipnou a roztomilou romantickou chvíli hlavních hrdinů, za pomoci zvířecích parťáků. A do třetice příběh, ten byl samozřejmě natáhnutý, jelikož animák má hodinu a něco, a tahle live action verze je o hodinu delší. Podle mě tam ale nic není zbytečně, protože naopak větší čas který stráví Ariel s Ericem více prohlubuje jejich vztah. Pokud bych měl zmínit nějaké zápory, tak je to Ericův song, podle mě špatná propagace filmu (ono to s tím hate tornádem ale asi moc nešlo) a místy horší kvalita CGI. Když si to shrneme, máme tu povedenou hranou adaptaci jedné obří animované klasiky, která sice nepřináší úplně něco převratného, ale nemusí se za sebe ani stydět. Stydět by se měli jen lidé, co mají s filmem problém, aniž by ho viděli (koukám na vás, uživatelé ČSFD, co dáváte odpad kvůli barvě pleti). ()

Hawkey15

To se jednomu dělá zle, když čte místní komentáře. Svést se na vlně nenávisti je jednodušší než to vypadá. Je Ariel úžasná pohádka? Není! Je to lehký nadprůměr s pár osvěžujícími prvky, ale přidávám hvězdu, abych aspoň trochu posunul hodnocení směrem tak kam patří. ()

george82

Zas taková sračka to nebyla, ale zároveň to nepřineslo kromě černé Ariel s očima daleko od sebe nic nového. McCarthy tu byla ale skvělá. To secjí musí nechat. ()

AgnesDee

Původní animovaný disneyho film jsem viděla pouze jednou v životě, a tak nemám moc nostalgické vzpomínky (stejně jako u většiny disneyovek - vždy jsem měla radši Pixar). Rozhodně nemůžu říct nic proti Halle Bailey nebo představiteli prince - pracovali s tím, co měli, a svou práci odvedli dobře. Ve výsledku se také pořád jedná o pohádku z fantasy světa, na který asi úplně nebudou dopadat naše fyzikální či biologické zákony (vždyť je to film o potomkovi člověka a ryby!), takže zde se dá tak nějak barva kůže ignorovat. Co už ale ignorovat nejde (a myslím si že se jedná o mnohem výraznější problém, než barva pleti) je absolutní židovství a lenost disneyho jako studia. Ten film je strašná, zbytečně dlouhá nuda, ve které není vlastně vůbec nic nového. Než se dostaneme nad hladinu, tak uběhne minimálně tři-čtvrtě hodiny. Za tu dobu by se mohla dostat k Uršule a nad hladinu třikrát a ještě měsíc k tomu u prince pobývat. Scény, které se odehrávají v noci, jsou neuvěřitelně tmavé, takže je vidět absolutní hovno, a i když jsme na světle, tak je film pořád dost tmavý. Ztratila se hravost a barevnost původního filmu, která dětského diváka zaujme. Tohle je šedivé a neurčité. Počítačové triky už jsou taky pěkná nuda a nijak dnešního diváka neohromí. Jediná chytlavá a dobrá písnička je Under the sea, která byla myslím i v animáku, což je plus. Co ale film už teda strhává, je rappová píseň Sebastiana a toho racka, která je naprosto otřesná. Proč musí, doprdele, do takovýho filmu přidávat rap? Vůbec se tam nehodí jak žánrově, tak nezapadá ani do tónu celého filmu. No a nejhorší je závěř, který je zbytečně natahovaná, pomalá CGI přebombastěná bábovka, kterou si děcko uplácá na pískovišti a pak ji hned rozšlápne. Nejlepší konec by byl, kdyby to skončilo v momentě, kdy Ariel a Uršula padají z toho hradu do vody. Tak by to utrpení alespoň bylo kompletní. Pokud máte rádi původní animovaný film, tak je toto zbytečné. Nic nového to příběhu nepřidává, jen to umocňuje klesající náladu a trpělivost všech fanoušků klasických disneyho pohádek, na kterých vyrůstalo několik generací. ()

BadassX odpad!

Myslim, ze jsme soucasti socialniho experimentu, kdy se, rekneme hornich 5000 lidi domluvilo, ze se nudi a svet bude zabavnejsi, kdzy zkusi nastolit smer woke... Myslim, ze se jim naramne dari a i se narame bavi. Muzeme psat co chceme, nesouhlasit, nadavat, ale to je tak jedine co stim muzeme delat, rozhodne nic nezmenime. Snad je napadne za par let skoncovat se speciesmem a dockame se mnohem zajimavejsich obsazeni hlavnich roli a v dnesni digitani dobe to bude hracka..... :))) ()

tkey odpad!

Kdyby tohle viděl Walt Disney a měl v ty svý rakvi pár magnetů, tak by vyrobil svým otáčením tolik energie jako Temelín. ()

janahorova

- Kritizovaná hlavní hrdinka se mi líbila moc. Co mě trochu rušilo, je ta piha na čele, mohli vyretušovat, když to jinak bylo z půlky digitální. Moc se mi líbily její vlasy a působily velmi přirozeně. - Souboj s Uršulou byl hodně WTF moment (cože přesně mělo udělat to kormidlo?). Chudák princ byl chvíli mimo zájem a musel doplavat na břeh sám :D. - Čtení knih pod vodou? Mohly vypadat trochu poničeně... Ještě tam byl zvuk otáčení stránky... - Konec, kdy se objeví Triton, sestry a půlka vesnice působil hodně divně. Nevypadalo to vizuálně vůbec dobře a nedávalo moc smysl. - Za mě chybělo trochu víc chemie mezi Ariel a princem, třeba v Alladinovi to fungovalo lépe. ()

LichMety

Původní animák jsem viděl všeho všudy jednou. Nemůžu tedy posoudit, v čem je to výrazně jinačí, ale každopádně to byl pěkný kinematografický zážitek. Pohádka byla překvapivě povedená a hezky zfilmovaná. Střih a efekty byly velmi dobré. Pokazila to jedna malá skutečnost a tou nemůže být nic jiného než etnika hlavní postavy. Šel jsem na tom jen kvůli tomu, že nedávali film na který jsem původně chtěl zajít a to byl film "Nic ve zlým" a nakonec nejsem vůbec zklamaný ba naopak. Konečné shrnutí: Hezká pohádka, která se bude líbit každému, kdo dokáže přehlédnout hlavní nedostatek a povznést se nad barvou vlasů a kůže hlavní postavy. ()

Joe16210

Tohle bylo naprosto perfektní, ale je potřeba na to jít do kina s otevřenou myslí nezatíženou xenofobními a předpojatými názory. Od začátku jsem tušil, že to bude skvělá podmořská podívaná a překvapil nakonec i svět na souši. Jelikož miluju původní film a především jeho hudbu, tak jsem byl moc zvědavý, jak se tohle zpracování povede. Narozdíl od Lvího krále, který byl téměř celý natočený 1:1 originál vs hraný remake, tak tady to nebylo tak moc, i když by se tu vyloženě replikované scény našly, ale ty právě dokázaly zabrnkat na strunu nostaglie. Hudba je pro mě v tomhle případě základ všeho a bylo to na 1*, jak všechny staré známé hitovky, tak i nová sólovka pro Ariel nebo pro Erika, který v animovaném filmu žádný prostor pro zpěv nedostal (narozdíl od divadelní muzikálové verze). Podmořský svět byl krásně barevný a dal mi přesně to, co jsem od něj očekával. Kdybych měl přeci jen něco málo vytknout, tak je to nová píseň Scuttlebutt pro Rudlu, protože to mi přišlo vyloženě zbytečné a nehodící se ke zbytku písní ve filmu. Jako celek ale prostě nová Ariel zasáhla přesně ta citlivá místa, která měla, a já nemůžu být spokojenější. I český dabing se, jak je tomu u Disneyho klasikou, povedl na výbornou a chválím obsazení Natálky Grossové do role Ariel, protože ta pozvedá především kvalitu Arielina pěveckého projevu. Na celé věci mě pak tedy jen zamrzí, že se tu krátce před uvedením filmu do kin, i velice krátce po jeho startu, objevují nemalé desítky hodnocení "odpad" od lidí, kteří z podstaty věci ani nemohli ještě film vidět, ale hodnotí jen na základě trailerů, ukázek či obsazení nebo něčí barvy pleti a ne na základě hereckého a pěveckého výkonu, který ve své roli herci předvedli či jak tvůrci film natočili. Za tohle já dávám jeden velký "ODPAD!" celé komunitě (nejen) zde na ČSFD za zcela bigotní chování. ()

Gig

Koncem osmdesátých let přišel nový boom Disneyovek a s ním hudební skladatel Alan Menken, který se proslavil už dříve třeba muzikálem Malý krámek hrůzy, který byl i zfilmován. Stejný prvek vnesl i do tehdy nových svěžích filmů z produkce Disneyho. Malá mořská víla byla první vlaštovkou. Poté přišla Kráska a zvíře, Aladin, Pocahontas a další. Nejen, že se Disney vrátil ke kořenům, ale filmy byli i muzikály, kde nebyly jen jedna dvě písně, ale jako ve správném muzikálu se začly motivy opakovat, propojovat atd. Tyto pohádky-muzikály se později rozpracovávaly do Broadway produkce a vznikly nové písně. Poté, co Disney začal dělat tyto "živé"  předělávky, využil i tyto rozšířené příběhy a i písně vnášet do svých děl. Tak jsme se dočkali Krásky a zvířete s Broadway písněmi, Aladina s Broadway písněmi, tak i teď třeba Malé mořské víly s Broadway písněmi. Proto se divím, že někdo haní film, že je to muzikál a to nečekal apd. To je jako jít na horor a divit se, co se tam děje. A už vůbec nechápu, že někdo napíše, že hudba je nezajímavá.  Nejen, že autor hudby byl už na konci osmdesátých let oceněn, ale pan Menken byl v době vzniku na svém vrcholu a vytvořil krásné nosné melodie. To nebyly "písničkály", jaké jsou v módě dnes. Ale opravdu melodie, které byly navzájem propojené. Samozřejmě lidem bez sluchu ty změny a nápady nejsou "dopřány". Čemu se ale divím, že český distributor nezachoval původní český melodický text od Eduarda Krečmara. Dnes je v módě vše "dělat doslova" na úkor poetičnosti, romantičnosti, pohádkovosti. A navíc ani ten nový text není "kopií", tak nerozumím proč. Na druhou stranu možná kvůli kontinuitě s slovním vyjadřováním těch "nových" písní. To by mělo logiku. Nu a teď se dostaňme k samotnému vizuálnímu převedení animované verze ve verzi "live-action". Že bylo casting kritérium hlavní role černoška, to bych skousnul. I když z těžkým srdcem. Vím, doba je taková. A vím, je to pohádka a  logika "nemusí" být na prvním místě. Apropos původní Ariel měla být blondýnka, ale tenkrát šel v kině film Žbluňk, tak ji ozvláštnili tou červenou kšticí. Ale pokud už takhle byla vytvořena, očekával bych něco podobného i tady. Stejně jako v Krásce a zvířeti Bell byla hnědovláska. A dojalo mě ve filmu, že mluví o zrzce a má hnědé vlasy. Ale to, že vládce moří má každou dceru jiné rasy mě už dojímá. Nemluvě, že některé až třeba arabské "podmořské" úbory v kombinsací se šupinami byli "překombinované".  Když už chtěli zakomponovat černošku, tak je měli hrát všechny dcery. Vím, už video "pokračování" či animovaný seriál byl s dcerami či vílami různobarevnými. Ale....  Ale co musím pochválit, to je vládce Triton, čarodějnice či její změněná podoba nové princezny, no a princ.  Jen si říkám, jak si je mohl princ splést s tou černoškou. Vím, hlas. Ale i v animované verzi se mi líbila ta silueta Ariel vs té druhé dívky a mělo to své kouzlo a punc zaměnitelnosti. Opravdu si říkám, když chtěli za každou cenu dosadit černochy či Japonce apd, měli je dát do roli racka, Sebastiana apd.... Tak jako Lion Kingu apd. Ale chápu, že by se to nelíbilo, že nejdou vidět. Apropos, ten racek mi připadal moc loutkový (zvář vs zobák) - nevím proč. Jinak se jedná o krásný remake, i když možná zbytečně dlouhý. A-le s příchodem nových písní se tomu nedivím. Apropos ta jedna píseň byla snad úplně nová (myslím tu `repující`), a nevím, zda od Alana nebo od Mirandy. Ale vůbec se melodicky nehodila a byla úplně zbytečná. Jinak zbylé využity z Broadway verze. Ale chyběl mi Sebastian cobz dvorní hudebník a scéna se zpívajícími dcerami. Taky ta změna hudebních čísel a návaznoost o proti originálu trochu snížila dynamiku. Např. začátek s kombinací se zpívajícími námořníky, kterou posunuli. Tím ta hudební kompaktnost ochabla. Ta změna království někde do Karabiku nebo kde se to "fiktivní království" nacházelo, bylo docela milé a v kombinaci s tou hudbou "jamajských" rytmů, to bylo docela nápadité. Navíc jsem se vrátil v myšlenkách někde k Zorovi a Alanem Delonem. A to i tou vizuálností. Milé bylo malé cameo původní Ariel, která namluvila a, nazpívala a byla modelem animované verze. Zahrála si paní na tržišti. Nicméně samotný film není  odpad nýbrž naopak. A je sranda vidět hodnocení tady vs "Červené rajče". Ale dle mého ne všechny odpady jsou rasistického původu. Mnoho vzniklo jako přirozená obrana vůči "znásilňování" původních produkcí. Upřímně, kdyby Disney počkal na remake Žabího prince (tedy Princezna a žabák), tak by to "nikomu" nevadilo. Tam už v animované verze to udělali chytře s přesazení do jiné doby a jiného prostředí. () (méně) (více)

AndyDarcia

Nejvíc bych vytknul délku, jinak to bylo moc fajn. Tady je to v hodnocení opět sbírka rasistů, to je úplný mor s těmi odpady. ()

Isag1 odpad!

Ďalší absolútne odporný výplod WOKE DISNEY propagandy pre deti. Nielenže menia rasu Ariel, dokonca aj pridávajú absolútne nezmyselné zábery, ktoré doslovne nedávajú žiaden význam aby boli vo filme. Ako fanúšik originálu, musím povedať, že toto je absolútny spodok Disney filmov. STOP DOING LIVE ACTION REMAKES OF ORIGINALS! ()

exree

Sice si "originál" pamatuju jen matně, ale nepřišlo mi to tak špatné jak jsem podle recenzí čekal. Ano, hrané adaptace animáků jsou obecně špatný nápad a volba herců pro tenhle případ asi taky nebyla nejvhodnější. Na druhou stranu jsem čekal fakt něco špatného, ale viděl jsem jen obyčejnou pohádku pro děti, kde se furt jen zpívá. Příběh taky tak nějak odpovídá tomu, co si pamatuju z minulosti. Vím, že nejsem cílová skupina, a tipl bych že stejně tak většina lidí, co hodnotí zde na ČSFD. Těch 38% co tu aktuálně svítí je podlě mě dost krutých :) ()

Skrivan

Musím uznat, že je Malá mořská wokela lepší, než jsem čekal. To z ní ale pořád nedělá dobrý film. Hned v úvodu je nám prezentován citát z Andersenovy předlohy, o to smutnější je, že ji tvůrci zřejmě vůbec nepochopili. A přitom se ten film bere strašně vážně, nicméně v klíčových momentech působí prostě jen směšně. Mezi princem (kterého sluha oslovuje jménem!) a Ariel není vůbec žádná chemie a ani na chvíli jsem jim žádné zamilování nevěřil. Ariel je nemastná neslaná (což je s podivem vzhledem k tomu, že většinu života strávila naložená v mořské vodě) a pro pohádku je značně problematické, když je padouch divákovi bližší než hlavní postava (Uršula byla famózní ve své chobotničí i lidské podobě). Silnou stránkou filmu je ta vizuální, byť pohyby pod vodou vypadají podivně a ta CGI ryba je vyloženě hnusná. ()

shinbone

s předlohou od andersena by museli bejt tvůrci echt břídilové, aby to zpackali. černoška v roli mořský víly je vlastně zajímavá změna a nic proti tomu nemam. jenom toho zpívaní bylo na muj vkus moc. ()

blondboss

Tento snímok zráža dolu najmä herecké obsadenie. Princ Erik nevýrazný, Halle Bailey do tejto role jednoducho nesedela a môže ma každý nazvať rasistom. Sú jednoducho role, kde by mala farba pleti rozhodovať najmä podľa predlohy (nepamätám si černošský film s hlavnou postavou bielej pleti). Na druhej strane sa ale jedná o veľkovýpravné vizuálne orgazmatické dielo, ktoré vás dostane nádhernou podmorskou atmosférou, skvelými vizuálnymi efektami a s neskutočne nádhernou originálnou skladbou "Under the sea". V konečnom dôsledku vydarený film s pár dosť zásadnými neduhami. 60 % ()

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Krásné Vánoce a PF 2023