Lady Macbeth Mcenského újezdu

Lady Macbeth von Mzensk

Lady Macbeth of Mtsensk

Drama / Hudební / Muzikál / Romantický

Německo, 1992, 100 min

Markéta Hrubešová je vskutku impozantní děvče(6.1.2009)

Spoluúčinkuje Jiří Krytinář.(30.7.2010)

Sex v opeře... Musím říct, že jsem chvíli maličko s hodnocením váhal, protože především první z erotických scén (hromadné sexuální obtěžování služebné) mi přišlo kapánek moc naturalistická. V těch následných scénách (milování Kateřiny s Sergejem) jsem si však uvědomil, že ta erotika je zde zcela v souladu se Šostakovičem a jeho hudbou. A i si pak přečetl o dobové kritice, která skladateli vyčítala, že jde o pornografii. Z tohoto pohledu by asi bylo spíše na škodu, kdyby ty scény zde byly nějak moc uhlazené. Pro samotnou atraktivní Markétu Hrubešovou to přitom v tomto směru tehdy asi nebylo nic tak úplně mimořádného či neobvyklého. Její celkový výkon však určitě stojí za zaznamenání. Líbil se mi moc i Petr Haničinec coby Kateřinin tchán, naopak Jiří Menzel v roli manžela moc nezaujal. Každopádně celkově toto filmové zpracování Šostakovičovi opery určitě stojí za zhlednutí. A už se moc těším do Ostravy, kde má být tato opera uvedena příští rok v březnu. Zvláště jsem zvědavý, jak si zde poradí s oněmi zmiňovanými sexuálními scénami.(5.10.2017)

Jedna ze slabších Weiglových filmových oper. Místy až příliš naturalistické, místy poněkud ploché. Ale stále je to v rámci zfilmovaných oper nadprůměr.(19.8.2012)

• Repulsion

Když jsem to viděl poprvé, tak se mi to moc líbilo. Bylo to však dáno tím, že je to vynikající opera, a tak vydrží i tak sterilní zpracování. Navíc s činoherními herci. Že tato inscenace nestojí za nic, jsem velice rychle pochopil, když jsem shlédl jiná zpracování, při kterých člověku až vyskakuje husí kůže. quixote: ano, je to, bohužel, nadprůměr, pokud jde o české pokusy o zfilmování opery (téměř vždy z činoherními herci). V celosvětovém měřítku to samozřejmě neplatí. Stačí zmínit třeba cokoliv z Ponnelleho dílny. Nicméně - lze u těch českých pokusů z dob totality přimhouřit oko, neboť zpravidla nebylo dostatek vhodných pevkyň a pěvců. Tohle je ovšem z roku 1992, to už se dalo obsadit jinak.(21.11.2014)