Lady Macbeth Mcenského újezdu

Lady Macbeth von Mzensk

Lady Macbeth of Mtsensk

Drama / Hudební / Romantický

Německo, 1992, 95 min

Cožpak o to, opera je to skvělá (zdravím do pekla Josifa Vissarionoviče!), proti zpěvu žádné výhrady. Herci se také snažili. Ale celou dobu jsem nebyl schopen vizuální a hudební složku vnímat jako jeden celek. Přestože herci trefovali slova libreta dobře, bylo zřetelné (zvlášť u vysokých tónů Katěriny), že je to jen kapří divadlo, pouhá ilustrace, kterou od fiaska zachraňuje především odvážné pojetí milostných a #MeToo scén. 3 a 1/2 *(2.4.2018)

Markéta Hrubešová je vskutku impozantní děvče(6.1.2009)

Další z filmových adaptacích oper v režii Petra Weigla /z jehož tvorby jsme již před nedávnem měli možnost na ČT art vidět unikátní koprodukční inscenace Evžen Oněgin a Marie Stuartovna/. Tentokrát přináší zpracování poněkud náročněji ztrávitelné moderní opery z 20. století, obsahově obohacenou o naturalisticky ztvárněné sexuální a pornografické scény... což bylo samo o sebe pro mě šokujícím spojením. Nicméně od scén, kde se začíná rozehrávát strhující příběh mezi Kateřinou a třema jejími partnery, mě to přesvědčilo, že se na tenhle snímek stálo za to podívat. Lady Macbeth je příběh ženy, která šla za svým cílem a vysněným partnerem i přes (skutečné) mrtvoly, ale trestu neujde, i když dokonalá spravedlnost to možná nebude. Stvárnění všech těch napínavých a vražedných scén ve spojení s operními áriemi bylo opravdu úchvatné, obzvlášť mě zaujal Petr Haničinec a s odstupem pár hodin navyšuju své hodnocení na 75% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou)(31.3.2018)

Spoluúčinkuje Jiří Krytinář.(30.7.2010)

Sex v opeře... Musím říct, že jsem chvíli maličko s hodnocením váhal, protože především první z erotických scén (hromadné sexuální obtěžování služebné) mi přišlo kapánek moc naturalistická. V těch následných scénách (milování Kateřiny s Sergejem) jsem si však uvědomil, že ta erotika je zde zcela v souladu se Šostakovičem a jeho hudbou. A i si pak přečetl o dobové kritice, která skladateli vyčítala, že jde o pornografii. Z tohoto pohledu by asi bylo spíše na škodu, kdyby ty scény zde byly nějak moc uhlazené. Pro samotnou atraktivní Markétu Hrubešovou to přitom v tomto směru tehdy asi nebylo nic tak úplně mimořádného či neobvyklého. Její celkový výkon však určitě stojí za zaznamenání. Líbil se mi moc i Petr Haničinec coby Kateřinin tchán, naopak Jiří Menzel v roli manžela moc nezaujal. Každopádně celkově toto filmové zpracování Šostakovičovi opery určitě stojí za zhlednutí. A už se moc těším do Ostravy, kde má být tato opera uvedena příští rok v březnu. Zvláště jsem zvědavý, jak si zde poradí s oněmi zmiňovanými sexuálními scénami.(5.10.2017)

Árie zakázané, zhrzené milostné melodie, tragédií rezonuje. Chtíč nemlčí, plamen zasyčí. Hříchy se vsakují do niter loží. Přitažlivý pramen se rozvlní, rozvodní...v potoky vášnivé erotiky.(13.3.2018)

Jedna ze slabších Weiglových filmových oper. Místy až příliš naturalistické, místy poněkud ploché. Ale stále je to v rámci zfilmovaných oper nadprůměr.(19.8.2012)

V titulcích filmu uvedeno: koprodukce Československo / Německo.(15.3.2018)

• Repulsion

Když jsem to viděl poprvé, tak se mi to moc líbilo. Bylo to však dáno tím, že je to vynikající opera, a tak vydrží i tak sterilní zpracování. Navíc s činoherními herci. Že tato inscenace nestojí za nic, jsem velice rychle pochopil, když jsem shlédl jiná zpracování, při kterých člověku až vyskakuje husí kůže. quixote: ano, je to, bohužel, nadprůměr, pokud jde o české pokusy o zfilmování opery (téměř vždy z činoherními herci). V celosvětovém měřítku to samozřejmě neplatí. Stačí zmínit třeba cokoliv z Ponnelleho dílny. Nicméně - lze u těch českých pokusů z dob totality přimhouřit oko, neboť zpravidla nebylo dostatek vhodných pevkyň a pěvců. Tohle je ovšem z roku 1992, to už se dalo obsadit jinak.(21.11.2014)