V roce 1920 byli italští emigranti v USA, anarchisté Niccola Sacco a Bartolomeo Vanzetti, neprávem obviněni z loupeže a vraždy a odsouzeni k smrti. Skutečným důvodem k jejich odsouzení však byly jejich politické názory. Italské dokumentární drama pojednává o jednom z nejhanebnějších a nejpokrytečtějších rozsudků v historii lidstva. (oficiální text distributora)

/Pablo

Velmi poutavá reprodukce jednoho velkého ostudného rozsudku. Tvůrci samozřejmě nemohli k tomuto tématu zaujmout nějaké nestranné mínění. Zbytečné patetické scény, ke kterým může tento žánr inklinovat, se naštěstí ve filmu neobjevovaly. Dokumentární záběry doby to slušně obohatily. Takže pro mě milé překvapení. Očekával bych zde lepší hodnocení. ()

Martin741

Hodne tomu chyba odstup od temy, nezaujala ma ani realita USA 20. rokov .... nejaky spackany rozsudok americkeho sudneho systemu mi je srdecne u prdele, nezijem v USA, samozrejme : 20 % ()

PanZahadnyCZ

Silné kriminální drama, jež rozebírá nechvalně známou kauzu Sacca a Venzettiho, o které slyšel jistě každý, kdo se detailněji zajímá o politickou situaci 20. let v USA. Film díky zdařilému střihu zabránil vzniku nudného soudního tlachání a s veškerou grácií přednesl umělecké dílo. Takové, jakých Italové natočily desítky. Škoda, že tento zahraniční film nedokázal strhnout pozornost jiného publika, než toho domovského. ()

JohnSmith

Moc pěkné soudní drama, ze kterého běhá mráz po zádech. Není to způsobené ani tak výkony hlavních protagonistů ani režisérovou pevnou rukou, jako spíš naprosto perfektním scénářem. ()

dr.jacoby

Zaujímavý súdny proces s dvojicou anarchistov Nicola Saccom a Bartolomeo Vanzettim. Vynikajúca hudba od Ennia Morriconeho. ()

Zagros

Sacco a Vanzetti jsou zfilmovaný politický proces z americké historie z dvacátých let. Filmů na téma politických procesů bylo natočeno již poměrně dost a většina z nich poutavěji. Přes silnou a reálnou předlohu mě film nechal až překvapivě chladným. Většinu času jsem měl pocit, že sleduji nudný dokument a to je u filmu špatně. Hlavní postavy mi přišly nevýrazné a zvláštně bez emocí. Mohly být zajímavěji prokresleny. Jediné, co jsem se o hlavních hrdinech dozvěděl, že byli anarchisté a to až zbytečně často. Politika do filmu o politickém procesu rozhodně patří, ale chyběl mi osobnější přístup. Je s podivem, že si tuhle látku nevzali ještě do rukou Američané. Vlastně ani ne, jsou to pokrytci s plnou hubou keců o rasismu a to, že byli rasisti a jejich vyhlášená demokracie to pěkně zvorala, se jim do krámu nehodí. Jenže to byl rasismus jen proti bílým Italům. Předpokládám, že dle nich se to vlastně vůbec nestalo a bude to vymazáno z jejich dějin. Proto se téhle látky museli chopit Evropané. V tomto případě bych se vůbec nebránil remaku, který by ovšem mohl být natočen poutavějším způsobem. ()

kebom

Priemerný film, akoby sfilmovaná podoba niektorej z inscenácií niekdajších televíznych pondelkov, miestami mi pripomínal Americkú tragédiu od T. Dreissera. Časové preskoky v prebiehajúcom súdnom procese sa naozaj nepodarili, či sa len jednoducho vymazali nepodarené scény? ()

Matli

Velmi dobře natočené na ten rok. Prostě vše jak má být, to o čem je film, je věc jiná. A hudba luxusní, škoda jen, že až na konci filmu. 67% ()

Homer.p

Silný příběh a skvělý film. Požitek navíc umocněn skvělým původním českým dabingem nejen mistrů Munzara, Cupáka, Vosky, ale prakticky všech, kteří v tomto směru na filmu spolupracovali. ()

Lestat

Je škoda, že se námětu neujal schopnější režisér. Z tak zajímavého příběhu ( inspirovaného skutečnými událostmi ), doprovázeného nádhernou hudbou ( Joan Baez a E. Morricone ), mohl vzniknout mnohem, mnohem lepší film. ()

Yahey

Zase jeden z příběhů o odvážných lidech, kteří pomáhali změnit náš svět k lepšímu i za cenu obětování vlastního života. Morriconeho hudba dodává jinak realisticky obyčejnému, ale poctivému filmu nadčasový půvab. Film je zde mírně podhodnocen, protože pokud se neztotožníte s jeho ideou (boj za spravedlnost versus brutální moc pod rouškou demokratických institucí), zůstane jen "slušně zahraná" skořápka, která ničím až tak nezaujme. Proto se hodnocení pohybuje mezi 3-5 hvězdami podle míry zaujatosti obsahem. Úspornost vyjádření a prostá skutečnost však mluví za sebe víc než patetická vzletná gesta. ()

ivonius

Bez viny viní.. Sedm dlouhých let Nad každým jejich dnem stál trpělivý kat.. A když lidskost hněvivě poražena křičela nakonec vztahujíc ramena: „Protestujeme proti ničení práva!“ Gubernátorova síla laskavá pomáhajíc zdravé zrno v nemocném kvasu vražd vyklíčit.. až do dvanáctého dne Ó, hanbo strašná!... ()

bart-leby

Here's to you, Nicola and Bart / Rest forever here in our hearts/ The last and final moment is yours/ That agony is your triumph. P. S. Ačkoliv mi je skutečnost, že autoři snímku evidentně sympatizují s „oběťmi“, sympatická a konvenuje i mému jistě nepříliš kompetentnímu přesvědčení, je nutno nezamlčovat, že otazníky a nejasnosti nad případem stále zůstávají; a názor, že Sacco i Vanzetti přeci jenom byli do dvojnásobné loupežné vraždy zapleteni, je vzhledem k faktům a znalostem, které jsou v současnosti k dispozici, bohužel relevantní. ()

shaacul

Dopředu jsem znal Morriconeho hudbu a z knížek i samotný případ pravděpodobné justiční vraždy. Po shlédnutí filmu musím říct že hudba je na tomto filmu to nejlepší, film nemá moc atmosféru a nedokáže udržet napětí. Silný je snad jen úsek před popravou a to právě především kvůli mistrovské skladbě "Here´s to you". ()

zigy

Munzar je bůh, kdyby nějaký politik mluvil jako on, tak jej jdu okamžitě volit, protože mu věřím každé slovo, které pronese - tady vystupuje jako chudák oběť Vanzetti. Film je trochu politická záležitost, a pokud jste levicově naladěni, užijete si jej mnohem víc. Ať už však kopete v jakýchkoli stranických barvách, historickým faktem zůstává, že fanatičtí komunisté zabili Miladu Horákovou, zatímco fanatičtí konzervativci Sacca a Vanzettiho. Hořký film, nicméně poněkud zdlouhavý. ()