Američanka Bronte Parrishová je půvabná, ale poněkud upjatá mladá vegetariánka, nekuřačka, abstinentka a bojovnice za ekologii. George Faure je francouzský emigrant, spontánní a bezprostřední, labužník holdující biftekům, cigaretám a vínu. Jak se vůbec tihle dva mohli stát manžely? Jednoduše. Bronte si chce pronajmout byt s obrovským skleníkem, podmínkou majitelů je však manželský pár. George potřebuje povolení k práci a pobytu v USA, tzv. zelenou kartu. Formální sňatek, jehož prostřednictvím dosáhnou splnění svých snů, je otázkou půlhodinky. To ovšem ještě netuší, že imigrační úřad podrobuje podobné "podezřelé" manželské páry přísnému dohledu. Bronte a George čeká perný víkend, kdy musí pod přísným pohledem úředníků sehrát roli dokonale fungujícího a milujícího se manželského páru. (TV Nova)

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! Osviežujúci zážitok, pretože najslabšia je Zelená karta presne tam, kde iní podávajú vrcholný výkon. Aspoň pre mňa bola kontrola v "ich byte" doslova utrpením; až takí hlupáci neboli, aby sa nezvládli aj lepšie pripraviť. Ale to je len epizóda. Inak bez výčitiek, to pre žáner najdôležitejšie (chémia medzi ústrednou dvojicou) zafungovalo až tak, že som pri finálnom lúčení veril obom každé slovo a mal tak z toho úplný happy end. A vôbec mi to nevadí. ()

daEmoNickY

"A kdy máte menstruaci?" Decided. Dám tomu 5. Pozn. Píšu to při sledování filmu, proto ten všudepřítomný přítomný čas. ___ Velmi dobrá hudba, připomělo mi to Jack(ass)ův výběr v http://www.csfd.cz/film/944-lepsi-uz-to-nebude-as-good-as-it-gets/ . ___ |||| MOTIVY |||| ___ __A__Rostliny__ (1) Hrdinka do nich dělá. Zvláštní, neviděl jsem tu kluzké okurky ani kleenex banány. (2) Hrdinka chrlí metafory (růst, udržování ~ péče, přízemnost ...) (3) Co očekávám? Tradiční komunikace muž a ženy pomocí kytek ("mám tě rád", "děvko, zlomím o tebe kaktus!" ...). Usazení - usazování - usídlování - (metafora) sázení kytek. Sázení semen šukec (další metafora). (4) Zelená karta má barvu listů. (5) "You can build a house, You can plant a tree ..." http://www.youtube.com/watch?v=TNYgNpAX__M (6) její kluk byl vegetarián? Kurva, to jako kanibal, ne? __B__Zelená karta__ (1) nejbližší metafory - tvarem : list rostliny, sazenice, karta účelem : bankovka (2) Co očekávám? že mi někdo zaplatí za to co píšu __C__Výtah__ (1) nejbližší metafory - způsobem : stonek (část rostliny) (2) "Jednou někoho zabije" ... ále my jsme v dramatu, že áno? Otázka tedy není jestli, ale kdo a jak. Hehe. __D__Muzika__ (1) Grendel je muzikant. (2) Osloví starou paní aby překládala "bolavou" písničku. Neumí totiž dokonale anglicky a tak to dává dokonce i smysl. Musí totiž jako hrdina někde nabrat karmu, ne? __E__Tetování__ (1) fajn scéna. Jak si jako staří bojovníci ukazují jizvy, v dnešní době pouze kérky. úpadek. ___ |||| ROZHOVORY |||| ___ Klasika. Film není posraná kniha abych tam hledal nějaké jiné. ___ "...kde pracujete? ... můj muž je skladatal, momentárně pracuje na skladbě (2) s africkými motivy ... co píšete? ... Balet. Hudbu k baletu (1) ..." ___ "Musíme něco říct kdyby přijeli známí ... Něco všedního. Jsme staří známí. Líbí se mi vaše hudba. (2) Jste z paříže. Jste teplý (3) ... Teplej nechci bejt teplej ...Tak vymyslete něco lepšího ... Třeba něco politickýho? (4) Hehe. Budu terorista." ___ "Tvůj host je asi francouzský šéfkuchař? Co děláte v New Yorku? ... politický ... politický co? ... politický balet (1) (4) ... píše hudbu, je to starý přítel, ale není ... teplouš (3 - jeden načne, druhý dopoví) ... Známe se ale nespím s ní." ___ U scény kde jedna postava i druhá sdílí jakousi příhodu či osud(?). "Ty vole jsem byl ve čtvrtek v Tesku!" "To je ale náhoda! Já taky!" Jinak taky dementní dramatická haluz. Hodně, vlastně skoro furt, je to v Buffy http://www.csfd.cz/film/70701-buffy-premozitelka-upiru-buffy-the-vampire-slayer/ . Grendel kecá s taťkou ... taťka řekne že se brali jako mladí bez povolení ... pak taťka najde na zemi fotku ... někdo přijde a tak taťka řekne "Měli jsme instruktáž o záchraných člunech a náhodou jsme sedli do stejného". Dobře vybrusleno, velmi dobře http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TropesAreTools . ___ |||| TRIKY |||| ___ Vážná hudba místo hitů Hany Zagorové, super. Vždycky jsem se jí bál, její xicht jakoby někdo zahradníma nůžkama Jokera http://images.google.com/images?q=jack+nicholson+joker. ___ Pěkně ho dostali u výslechu (testu). 1) nevyznal se v baráku, což by měl natrénovat 2) příliš fantazíroval, když už se zarazili. ___ Jizvy ... zmíněno a rozebráno v motivech. ___ (1) Mluvení přes zeď. Zrovna v tomto filmu se to hodilo. (2) Hej hej hej! Psaní dopisů ve vedlejších místnostech? Hezký! To je jako ten už dlouho trapný vtípek s mobilováním. (3) Meta http://en.wikipedia.org/wiki/Meta . Neboli zdánlivě falešné mluvení o vztahu, který je zdánlivě falešný. Při cvičení na Zkoušku v parku. Nepřímé mluvení přes zeď (aka metafora, nevím, příjde mi to tak). (4) ??? Co já vím ??? (5) Zkouška. Mluvení přes zeď o tom druhém. ..... Jak na to koukám tak by to klidně mohl být motiv. Ale nechám to takhle, Ať je vidět, že nikdo učený z nebe nespadl. ___ |||| ZAPLETKY |||| ___ (1) Něco za něco. Chladně! Takový rozjezd, aby se nám květinky mohli pořádně zahřát (zamilovat se) a šli se opalovat na sluníčko (Jo, čekal jsem že uvidím aspoň Andíínu bradavku, a nic. Andie je holt cudná slečna http://www.celebritymovieblog.com/photos/A/andie-macdowell/ ) . Konkrétně - Andie a Gérar, skleník za pobyt. (2) Výslech aby odhalili ty kteří manželství zneužívají. Test záchodem. (3) Poradce. Falešná princezna (můj tip na její kamarádku, viz falešný princ v pohádkách http://en.wikipedia.org/wiki/False_hero ). (4) Zatajení kamarádce toho, jak se to s nimi má. Tzn .. kamarádka bude dělat scénu o důvěře .. kamarádka, či někdo se prokecne ... atd ... Update : kamarádka po něm jede. (5) Falešný Protivník. Když vyžene Gargantua Andíína bývalýho s tím že je její muž, tak bývalej jim slíbí, že na to kápne. Nekápne. Což je dobře (6) Hádka. Její přítel byl příčinou, kdyby to nebyl on, tak něco jiného. Naštěstí nedošlo k trapnému rozchodu a chytání letadla na poslední chvílí ( http://www.csfd.cz/film/2-airplane/ ... viděl jsem to ve 3 filmech, to už je klišé ne?) ... ještě ale film neskončil. (7) Zkouška. Přeřekne se, ale dává to smysl, byl celej rozesňenej ... ok. Lepší než kung-fu s Falešným Protivníkem. (8) Konec. Napadlo mě to, že to tak skončí. Tragickej konec, dobrej konec. Odloučeni. Nakonec tedy skončili oba u zdi ... () (méně) (více)

Anderton

Keď inteligentná romantická komédia, tak od inteligentného režiséra. Ústredná dvojica je dokonalá, Andie McDowell je krajšia a sladšia ako Julia Roberts. Netypický záver, v prípade P. Weira sa žiadnych klišé netreba obávať. Ono to funguje aj po rokoch, čo je veľmi príjemné prekvapenie. Zbytočne som sa tomuto filmu v televízii roky vyhýbal, funguje po tridsiatke na človeka rovnako ako keď má 15, vlastne funguje oveľa lepšie. ()

Ivoshek

Nejsem vůbec, ale fakt vůbec fanda romantických komedií. Protože jsou to většinou prvoplánový nesmysly, kde hrajou mizerný herci a celý je to od začátku úplně jasný. Ono je to vlastně docela schématický i tady, jenom to prostě celý funguje. Andie McDowell vypadá tak, že by se do ní musel zamilovat úplně každej (včetně mne, po asi 30 sekundách filmu). A stejně tak by každýho soudnýho člověka musela štvát ta její káva bez kofeinu a zrní k snídani a nesmysly s lesem v ghettu. No a oproti ní je živelnej, obtloustlej a zábavnej Depardieau. Je to strašně dobře napsané a zrežírované (Peter Weir), když se ti dva baví, nešustí to papírem. A když z jejího bytu vyhazoval pana mrkvičku, fandil jsem mu totálně. Prostě jestli má smysl koukat na nějakou vztahovou komedii, tak na tuhle. /// UPDATE 2021: Všiml jsem si pár věcí, které mi dlouho unikaly. Třeba že Andie McD je prakticky celý film (s výjimkou scény na střeše v županu) oblečená jako hastroš. Nevím, jestli je to nevkus 90. let nebo záměr tvůrců, ale čistě pocitově působí tlustý Depardieu v nepadnoucím saku o dost elegantněji než ona. Druhá věc je trochu alogismus s panem Mrkvičkou. Podle fotek s ním Bronte chodí už dlouho... a přitom s ním nechce spát? Ani ho nepozve doma po večeři dál? To je divné. ()

gudaulin

Zelená karta je případ filmu, který funguje díky chytrému castingu. Upřímně řečeno, bez ústřední herecké dvojice Gérard Depardieu a Andie MacDowell by šlo jen o tuctovou romanci, kterých filmová studia chrlí bez oddechu kvanta. Spojit robustní emotivní herectví Gérarda Depardie s jeho hranatou, na první pohled neohrabanou postavou, s jemnou křehce působící a spíš k intelektuálnímu projevu inklinující Andie MacDowell bylo mazané a vyšlo na jedničku. Jako komedie u mě Zelená karta nikdy příliš nefungovala, na to jí schází vtipné a nadčasové dialogy stylu Francise Vebera nebo funkční gagy. Většina úspěšných scén, které se snaží hrát na humornou notu (s výjimkou několika půvabných momentů typu "Můžu jít na záchod?" - "A proč?"), využívá právě kontrastních rozdílů obou herců. Romantická linka s několika emočními vrcholy a otevřeným koncem ale působí velmi dobře. Režisér Weir vede svoje ovečky a celý filmový štáb spolehlivě, ale námět skýtal větší možnosti a scénář šel ještě dopilovat, aby vznikl opravdu velký film. Případ sám pro sebe je Andie MacDowell, vcelku průměrná herečka, která se k filmu dostala jako mnoho jiných přes modeling, a neskutečně sympatická příjemná osůbka, která při dobrém vedení dokázala v 90. letech, kdy byla na vrcholu svého fyzického půvabu, film výrazně zvednout. Celkový dojem: 65 %. ()

• Film získal dva Zlaté glóbusy, a to v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec v hlavní roli, o kterého se zasloužil Gérard Depardieu. (Terva)
  • Peter Travers, filmový kritik z časopisu Rolling Stone, popsal film jako "okouzlující romantický bombónek". (Terva)