Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

joker2

Zásadní dílo světové kinematografie, které svými novotami ovlivňuje dodnes způsob, jakým se natáčejí filmy. Genialita Orsona Wellese se projevila tím, že napsal scénář, film režíroval a ještě si zahrál titulní roli. Bravo! ()

Ulrich

Kdyz se koukam na nejaky Hitchcockuv film, tak si vetsinou reknu "jo, to je dobre natocena scena" nebo "takhle to vypada opravdu pusobive". A treba Casablanca a 12 Angry men jsou zase jedny z mych nejoblibenejsich filmu. Proc to rikam? Protoze i presto, ze se mi spousta starsich filmu nejakym zpusobem libi, jsem mel vzdycky pocit ze jsem nevidel stary, nebo i starsi film, ktery by byl opravdu cool natoceny. Nemyslim prave to Hitchcockovske vlozeni sceny, kdy je to opravdu treba, ale skutecne rezii na efekt, kdy se vyuziva stinu, ruznych podhledu, rychlych najezdu kamery, postaveni lidi na scene a podobne. Takovy ale Kane je. Malokdo si to treba uvedomi, ale uz jen prvni scena, kdy Kaneovi vypadne z ruky a rozbije se ozdobna snehova koule, prijde sestra a zaber na ni je natoceny zpoza strepu - to je neco, co tu tenkrat moc nebyvalo. Navic i herecke vykony mi zde pripadaji takove "nestrojene" a vic dnesni, nez u jinych filmu z tohoto obdobi. Zkratka film, ktery bych tipoval o 20-30 let mladsi. Parada! ()

AnnaClark

Znáte ty ospalá rána, kdy si člověk dopřál pár hodin spánku po tom, co konečně dokončil práci, po několika probdělých nocích, rána, kdy je člověk unavený, pomačkaný, žíznivý a vyhladovělý a kdy jediné po čem touží je v klidu si vychutnat pořádnou výživnou snídani, ale z nějakého důvodu si ji nedáte nebo nemůžete dát hned a tak se na ni sakra dlouho těšíte a když si na tu snídani konečně uděláte čas, očekáváte, že bude naprosto úžasná, ale ona taková není, nakonec si ji vůbec nevychutnáte a ta snídaně vás obvykle strašně zklame a neuspokojí (je sice dobrá, ale když se na ni tak dlouho těšíte, musela by být naprosto dokonalá, abyste byli spokojeni), takže jdete a zhltnete rovnou oběd? Tak tohle se vám stane u hodně filmů, ale rozhodně ne u občana Kanea, tahle "snídaně" nejen že vás nezklame - naopak - té se nevyrovnají všechny "obědy" světa dohromady. ()

wollo

Asi jsem moc mladá generace nebo si jinak nedokážu vysvětlit proč ve mě tenhle film vůbec nic nezanechal a vyloženě jsem se u něj nudil. Absolutně nesdílím to všeobecné nadšení. ()

RadimFišer

Kvalita zpracování. Herecké výkony. Otázka minulosti. Vůdcovství. Mužství. Vlastní zásady. Obdiv. Pocity. Nevypravitelné a nepopsatelné bohatství. Tohle vše dostanete výměnou za váš čas. Občan Kane si ji zaslouží a již teď jsem si jist, že se na něj budu dívat znova. Ještě jsem neviděl film, který by mi ukázal takové sebevědomí, sebelásku a dokonalost na jednom místě. Občan Kane je moje volba. Respekt ()

Kvítek

Občan Kane je jedním z těch filmů, u jejichž sledování máte pocit, že jde o něco velkýho. Co se ale nestalo. Příběh onoho "velikána" mě nevtáhnul, byl mi tak nějak jedno. Zásluhy za použité novátorské postupy archivnímu dílku nikdo nevezme a ani já tak nehodlám činit. Vypíchnout musím především vizuální stránku, která je na dobové poměry úchvatná. K tomu, aby si Občan Kane získal mou přízeň je to bohužel málo. ()

jarvis

chápu všechny oslavné komentáře týkající se technické přelomovosti. já ale hodnotím filmy podle toho, jak moc mě dokážou strhnout, a tenhle to bohužel nedokázal ani v nejmenším. symbolika v závěru mi navíc přišla až podezřele jednoznačná, tak nevím, co si vlastně myslet ()

Saur.us

Tak jsem se konečně dokopal k tomu slavnému milníku světové kinematografie. Škoda jen, že nemůžu ocenit Občana Kanea tak, jak ho mohli ocenit diváci a kritici v době jeho vydání. Těch přelomových nápadů, báječná kamera a novátorský styl vyprávění. Pokud bych ho měl hodnotit očima současného diváka, je to neobyčejně nadčasové dílo, které s přehledem konkuruje současné vrcholové tvorbě žánru. Jako třešničku na dortu musím napsat, že jsem velice rád, že Občan Kane je můj tisící hodnocený snímek. ()

Filty

Zpočátku nudný, pomalý a niceneříkající příběh se rozjel v překvapivě krásné, fiktivní, životopisné drama o muži, který měl všechno a přece nic. Místy mi technicky špatný zvuk lezl krkem, hercům nebylo rozumět a kolikrát bylo těžké odhadnout, kdo vlastně mluví, vezmeme-li ale v potaz, že film je bez mála 70 let starý, potom není co vytknout. 90% ()

Boomstick

Dá sa k tomuto filmu niečo dodať?Občan Kane je geniálne dielo.Moderná filmová reč je nesmierne vďačná za existenciu tohto filmu.Retrospektíva,rozbitá chronológia,dokumentárne postupy,plne ostré a viacplánove zábery.Scenár geniálny,a herecké výkony!Hádžem hrach na stenu.Občan Kane je nadfilm. ()

jasanka

Nemůžu říct, že by se mi film nelíbil, to určitě ne. Asi asi jsem od takového slavného a často citovaného díla čekala něco trochu víc. Na svou dobu musel být způsob vyprávění pecka. Zajímavé propletení děje a střihů, působivý závěr. Pěkné a smutné zároveň. 3,5*. ()

warrenur

Vynikajuca filmarcina o tom nieto sporu. Tiez pribeh a nezodpovedane otazky a metafory. Avsak nebol som az tak stotozneny s rolou "investigativca"/divaka a vtiahnuty do deja. ()

Punkey

První půle mě bavila, pořád se něco dělo, vyprávění bylo zajímavé. Trochu mi to připomínalo Velkého Gatsbyho, jen ne tak okázalé. Ve druhé půli filmu bohužel došel dech a proto u mě zůstane v šedém průměru. Ovšem masky musím pochválit. ()

tragos

Nikdy nezapomenu na pocit, když jsem dokoukal Občana Kanea ... "WTF??" bylo to jediné, co ze mě vypadlo. Tohle prostě není film pro běžného diváka, ať si kdo chce co chce říká. Ale má v sobě něco, co vás donutí na něj myslet ještě dlouho po shlédnutí. ()

hazaba

Je to kamera, styl vyprávění, herecké výkony, režie, střih, hudba nebo sám příběh, co z tohohle filmu dělá něco vyjímečného? Nevím, možná všechno dohromady, možná nic z toho, ale opravdu v člověku zanechá otisk. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)