Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

suicide

Zajímavé, že jsem ještě nedávno o tomto skvostu věděl jen to, že existuje a to bylo tak vše. Nikdy bych ale neřekl, že mě dokáže tento film tak zaujmout. Spíše jsem si myslel, že nastane pravý opak. Film je udělaný úplně jiným stylem než cokoli, co vzniká dnes. Leckdy je to bohužel škoda, že se dnešní filmaři nezkusí inspirovat stylem legendy. Ovšem během celého filmu jsem si říkal, jestli se film radši neměl jmenovat Rosebud - Poupě. Napadá mě srovnání Charlese Kanea s Formanovým Larrym Flintem. Oba měli vše a zároveň neměli nic. Lesk a sláva, polní tráva. Co je důležité? Co po sobě člověk zanechá? Čím uvízne v myšlenkách lidí, čím se stane nesmrtelným? Čeho se na nás dopustili druzí, čeho se na sobě dopouštíme sami a čeho se dopouštíme na ostatních my? To je to, oč tu běží na příkladu fiktivní osoby prostřednictvím její smyšlené biografie. ()

Dr.Zhivago

Poupě. Slovo jenž nedává význam a přesto v tom většina vidí souvislost. Ovšem ve své hlavě a ne hlavě občana Kanea. ()

K.I.N.G.

Tady pro mě vítězí v obrovské míře obsah. A to zase ne, že by ten obsah byl tak zajímavý, ale jinak mi naprosto nic nesedlo. Mysteriozní je jen to, že je to jedno z největších děl světové kinematografie. ()

RAiken

Kašlete na předsudky, recenze, žebříčky nejlepších filmů či nadšené ohlasy filmových kritiků. A prostě dělejte to, co vždycky – koukněte na to svým vlastním okem, oceňte film svým srdcem a rozumem a interpretujte si pouze to, co budete chtít a ne to, k čemu budete nuceni významnými kritiky. Jak to celé dopadne? Úžasně. Občan Kane JE (nikoli byl) fantastický film, i když nevíte nic o historii filmu, nevíte nic o technice a je vám ukradená kamera sama o sobě, ale přesto dokážete ocenit film jako celek – jako výsledný produkt, který hodnotíte dnešníma očima. Originální způsob vyprávění, bravurní herecké výkony a především mysteriózní atmosféru je nutné ocenit v každé době, ať už k jejímu vytvoření dojdete různými prostředky. Orson Welles si však vybral prostředky více než výmluvné a svou obrazovou vizualizací dokonale splynutou s ostatními filmovými kumštýři, zejména s maskéry a s výpravnými výtvarníky vytvořil fascinující obraz společnosti, a to jak z celkového pohledu, tak z pohledu jednoho člověka, jehož příběh zaujme každého z nás. Občan Kane je starý, ale věčný film. A ačkoli nevíte nic o historii filmu a jeho meznících, sami po zhlédnutí Občana Kanea dojdete k názoru, že tenhle film by tam tak nějak mohl eventuelně patřit, ať už ve vašich očích obsadí přední či zadní pozice… ()

Remedy

Jeden z mých velkých klasických restů, který jsem dlouho odkládal, až jsem to nakonec nevydržel a prostě jsem si to musel sehnat a zkouknout. V mnoha ohledech bezpochyby nadčasové dílo, jehož myšlenky se příznačně odrážejí i v dnešním mediálním světě. Na svou dobu revoluční styl vyprávění sestávající se z novinových článků, rozhovorů a vzpomínek blízkých lidí je určitě jedním z mnoha důvodů, proč se i z dnešního pohledu jedná o naprostou a tolik citovanou klasiku. Ty čtyři hvězdy jsou čistě subjektivní, protože mě to nestrhlo asi tak, jak jsem si představoval. ()

movieband

Vzestup a pád jednoho člověka, který z ničeho měl všechno, aby v závěru neměl opět nic. Nahý jsi na svět přišel, a nahý ze světa člověk odejde. Ze začátku jsem měl hodně velký problém se filmu dostat pod kůži, ale zhruba v polovině přišel obrat, a s nástupem operní pěvkyně jsem do filmu pronikl. Wellsova, chci říct, Kaneova posedlost mocí a řízením všeho, co se kolem něj dělo, byla zničující a dokonale zahraná, právě Wellsem, který v roli Charlieho Kanea exceloval. Sympatie si u mě v žádném případě žádná z postav nezískala, ale celkové pojetí filmu mě ohromilo. Že za 2. světové války, kde bych čekal, že bude tak mladý režisér a tvůrce běhat někde v první linii, vznikne právě taková opulence a právě od tak mladého člověka je zajímavé. To, jak je snímek rozsáhlý a zachycuje prakticky celý život jednoho muže, s jakou různorodostí postav a míst snímek přichází, je dle mého na svou dobu dost pozoruhodné. Místy jsem se sice trochu nutil do sledování, ale rozmáchlost vypravěčství mě přiměla ve filmu pokračovat. Masky herců byly taky hodně přesvědčivé. Dost dobrá, řemeslná a detailní práce. ()

El Indio

Nejlepší film všech dob? Tak to sotva. Krásně zrežírované, ale jinak nudné, odtažité, postavy nesympatické a nezajímavé. Jenom ze 40. let jsem viděl aspoň stovku filmů, které byly mnohem poutavější než tohle udajně geniální dílo. ()

swed

Občan Kane je velký film, velký možná až příliš, a v tom je jeho přednost, ale i slabina. Těžko tomuhle monumentu po filmařské stránce něco vytýkat, je totiž dokonalý, plný revolučních postupů a kvalitního řemesla. Výsledný dojem však trochu kazí jeho odtažitost, film vás prostě nedokáže pohltit. Občan Kane je příliš perfektní, proto ho můžeme obdivovat, ale milovat ho je nemožné. Je tedy paradox, že jeho klíčové slovo je zrovna poupátko. 8/10 ()

Herr_Flick

Časem prověřenou klasiku mám moc rád. Při jejím sledování mi čas od času přijde na mysl, že bych si přál vidět všechny ty snímky chronologicky a neznat to, co přišlo později. Protože je pak těžké posuzovat výjimečnost filmů, jako právě Citizen Kane a jejich přínos, když vše co je v nich obsažené, je dnes tak běžné. Pak může nastat případ, že co může být skvostem, fenoménem, legendou pro filmového experta, nemusí být nutně zaznamenat úspěch u obyčejného, i méně náročného filmového fanouška. A právě toto se tentokrát týká mne. Ačkoliv rozhodně nejsem žádný filmový odborník, snažil jsem se vnímat a vstřebávat veškeré detaily i příběh, jak jen bylo v mých silách. A nemohu říct, že by se mi všechno zrovna líbilo. K samotnému příběhu nic nemám, není sice špatný, zub času se na něm podepíše jen těžko, ale není pro mě ani nikterak úchvatný. Větší problém jsem měl paradoxně s těmi tolik opěvovanými detaily. Zbytečná četnost ještě nezvládnutých prolínaček a přechodů, nejnešikovnější pak byl asi úvodní výrazný doprovodný komentář. Mnohdy tkví krása v jednoduchosti. Snad po další případné projekci Wellesovu práci docením a hodnocení změním, dnes ale nemůžu jít výš. Stejně jako při svém uvedení u americké veřejnosti neuspěl, neuspěl dnes u mě. ()

Thewho18

Určitě kvalitní film, kterej musel být ve své době trhákem, ale z dnešního pohledu jen tuctovej příběh o tom , že peníze nejsou všechno. ()

Gann

Nemuzu proste jinak nez pet. Ackoli spouste lidi to zakonite musi pripadat nudne, ja si to opravdu skvele uzival. Na Kanea jsem se hrozne moc tesil, ale nikdy jsem si nepredstavoval ze to bude takovehle... Pribeh me neuveritlne vtahl a vubec jsem nemohl od obrazovky odtrhnout oci. Skutecny klenot svetove kinematografie. ()

FilmFan24

Vynikající černobílá kamera, hrátky světel a stínů a především mozaikovitě a nelinelárně odvyprávěný příběh o tom, jakýže to vlastně byl americký občan Kane. Bravurní filmařský počin tehdy pětadvacetletého Wellese plný i dnes aktuálních myšlenek a nadčasového poselství. ()

salalala

Musím říct, že tohle mě fakt dostalo. Neholduju těmto starým filmům, to rozhodně ne, ale Občan Kane je bomba. Je neskutečné, co tady Welles předvedl. Famózní kamera, záběry, úžasný herecký výkon a hlavně příběhová stavba. Odvyprávět na začátku kompletní děj v pár minutách a pak se k němu nechronologicky vracet a skládat ho jako skládačku, je na svou dobu neuvěřitelně odvážné. Welles to ale zvládl hodně sebevědomě a je vidět, že si celý film pohlídal a měl ho pod kontrolou. Opravdu fascinující zážitek. Tohle by měl vidět každý, kdo to s filmem myslí vážně, protože je to šíleně nadčasové a pořád aktuální. Na pět hvězd ale jít nemůžu, protože přece jen mě to úplně neuzemnilo a nedostavilo se mrazení v zádech. Větších výhrad snad kromě trošku matnějších vedlejších hereckých výkonů (zkrátka jediný, kdo tady kraluje, je Welles) a minima trošku zastaralejších věcí fakt nemám. Že tohle nedostalo Oscara minimálně za režii, fakt nechápu. Parádní kousek, o kterém se může psát cokoli, je ale třeba ho rozhodně vidět. 90%. ()

L_O_U_S

Je mi líto, ale nějak mě to bohužel dvakrát nevzalo. Řada scén je sice technicky inovativní, ale myšlenka mi kdovíjak objevná nepřijde (s tématem krachu amerického snu se v těch časech už pracovalo nějakou dobu). Mám výhradu i k nové DVD edici - proboha, to nemůže titulky vytvořit někdo, kdo umí aspoň slušně česky? (726., 3. VI. 2012) ()

JohnMiller

Po technickej stránke je to čistý skvost, absolútna dokonalosť v každom detaile. Nábehy kamery, strih, zaujímavé netradičné retrospektívne rozprávanie s príbehu do príbehu. úžasné efekty práca zo svetlom okolo všetkého možného by sa dalo vyspevovať avšak samotný príbeh ktorý je obalený týmito superlatívmi ma nezaujal a na istých miestach strašne nudil. Občan Kane ako hlavný charakter mi bol úplne nesympatický, naivný, namyslený bolo mi jedno čo sa s ním stane Ešte sa mi nestalo že som sledoval remeselnú prácu filmu viac než príbeh. 3.5*. A nejde o to že je to starý film. Staré filmy sledujem a mám ich dosť rád. ()

Skip

Nedokážu popsat všechny ty inovace, které se ve filmu objevily, a i kdybych to udělal, stejně bych jen opkoval x krát napsané. Za sebe mohu říct, že jde o strhující filmový zážitek. Jedinečné dílo neobyčejně nadaného člověka, který za sebou zanechal pořádně hlubokou a nesmazatelnou stopu. ()

Vědma

Já už jsem tak nějak předem věděla, že tenhle film není úplně pro mě.Takže mě vlastně příjemně překvapil. Ale dovolím si tentokrát být v hodnocení trochu neobjektivní a plný počet nedám, protože jsem se vlastně chvílemi nudila a některé filmy ze srovnatelné doby se mi líbily víc. Ale uznávám, že takhle mladý člověk, vlastně kluk, jako byl Orson, když film točil a hrál v něm starého muže, by dnes asi takový převratný film nenatočil a ani by k tomu nedostal možnost. Rozhodně si nehraju na žádného filmového odborníka a možná ani nemám právo tenhle film hodnotit. A taky se na něj asi podívám ještě jednou. Možná. Někdy. ()

Aleee89

Abych tuto kultovní klasiku označila jako geniální, asi bych se musela podívat znovu, každopádně říkám, že je to skvělý a nestárnoucí film. Příběh je nadčasový, člověk tu bude pořád, ten se nemění, a vždy tu budou lidé jako byl filmový Kane, proto i příběhy o nich nebudou nudné, ba naopak budou přinejmenším zajímavé. Pro mě je ten film skvělý především díky technice - krásné záběry, práce s hloubkou, zrcadly, podhledy a nadhledy... Novátorské postupy všude, kam se divák podívá. Je vidět, že to měl režisér pevně pod kontrolou a podařilo se mu natočit skvost, ze kterého lze čerpat dodnes. Dál se myslím nemá cenu vyjadřovat, to prostě musí vidět každý a ten si pak názor musí utvořit sám. Tohle je film, ke kterému toho bylo řečeno už tolik, že nic dalšího nemá smysl dodávat. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)