Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

boombang

Klasika všech filmových klasik, která je přesně tak dobrá, jak jsem si představoval, a to tak, že velmi, velmi, velmi. ()

PAVLIS

Těžko docenit historický význam filmu, když nejsem moc velký znalec filmové historie nebo pamětník té doby a toho co bylo před a potom. Pak už zbývá jen můj dnešní laický pohled a ten se dá vyjádřit jednoduše. Smutný osud. A? ()

johny95

Tento film sa inak ako 5* ani hodnotiť nedá. Dokonale pohlcujúci, v štýle rozprávania v tej dobe revolučný, režisérsky perfektne zvládnutý a herecky solídne zahraný. A skutočne si myslím, že slovo "Rosebud" dokázalo zhrnúť celý Kaneov život. ()

kubilov

Docela dobře si dovedu představit, že kdybych žil ve čtyřicátých letech v Americe, tak bych se k tomuto filmu zcela vážně modlil. Podle mnohých nejlepší film vůbec, podle mě rozhodně obrovský milník v dějinách kinematografie a zřejmě nejlepší film první poloviny dvacátého století. Pan Kane je takový požitkář a buržoust, že mi nedělalo nejmenší problém to Wellesovi uvěřit. ()

mrclTV

Klasický príbeh cieľavedomého boháča, ktorý si myslel, že môže vlastniť všetkých a všetko ale nakoniec nemal nič. Ten príbeh určite poznáte a videli ste ho viackrát, lenže tento je jeden z tých prvých. Zaujímavé pre mňa bolo, že vek filmu som nijako nebadal, pozeralo sa naňho ako dnešné. (To všetky filmy zo 40-tych rokov už takto vyzerali? Asi si pozriem viac starožitností aby som porovnal a doplnil svoje filmové vzdelanie.) Človek pri tomto filme jednoducho s plnou vervou očakáva ako sa skončí. Čiastočne za to môže ten kult výnimočnosti, čo sa točí okolo Občana Kanea. Ale určite stojí za pozretie. ()

AgnesDee

Jeden z kousků zlata velkého filmového pokladu světové kinematografie, který už průměrný divák neocení. Jen škoda, že se začátek velmi rychle zapomene díky rychlému návalu nových informací. ()

SAINTS

Famozny filmovy debut Orsona Wellesa ktory dodnes vytazi v rôznych anketach o najlepši film.Na svoju dobu sa jedna o naprosto prelomovy film s inovatyvnym sposobom rozpravania ktory bol dovtedy vo filme nepredstavitelny.Welles s tymto filmom povrdil že bol vynimočnym filmovym tvorcom a Občan Kane je dodnes skvelym filmom.Peniaze a moc ešte nezaručuju štastie. ()

johnny01

Dobře natočené, hezky orámované a povedený konec, ale celé je to takové rozvláčné, možná příliš dlouhé, mnohdy to neutíká a těžko si k tomu najít cestu, neboť se to zdá docela odtažité. ()

DoNotCross

V roce 2017 můžeme asi jenom stěží pochopit jaký byl Občan Kane ve své době zjevením. To nejkrásnější na něm ale je to, že ani nemusíme - i po více než 70 letech je stejně svěží a lehkonohý, jako byl tenkrát. Stojí za to si najít nějaký fundovaný rozbor - všimnete si pak detailů, které by vás normálně do očí nepraštily, jako je práce s prostorem, způsob vyprávění nebo dokonale anonymizovaná postava detektiva, ale především pak enigmatický konec, který předává poslední slovo divákovi. Filmová hádanka, kterou si můžete pouštět pořád dokola a lámat si s ní hlavu, jak jen dlouho budete chtít. Snímek, vedle kterého jeho současníci působí staticky a banálně. A díky své promyšlenosti a bravurní režii nemá ani dnes o mnoho větší konkurenci, než měl tehdy. A pro našince je postava miliardáře vlastnícího média dokonce zuřivě aktuální... ()

VlastaFlaksa

Mě to zas tak úžasný nepřipadalo. Příběh o člověku, který si myslel, že moc a bohatství mu přinese štěstí a že za prachy si může koupit vše - i to štěstí a nebo dokonce i přátelství a lásku.......jako bychom takových lidí nevídali kolem sebe dost. A nějak jich je čím dál víc -hlavně ve vysoké politice. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,3/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 100%, Audience Score - 90% | FDb.cz - 80.5% | Mistrovská Wellesova režie, neuvěřitelný "Mankův" scénář a perfektní výkon Orsona Wellese v hlavní roli... To je jen zlomek toho, co z Občana Kanea dělá nesmrtelnou klasiku. Protože tak skvělá výprava (mistrovská hra se stíny) a příběh zároveň tak nereálný i reálný (viz. Hearst) se jen tak nevidí. Neobejde se to bez slabších pasáží, ale to je tak jediné, co můžeme vyčíst. Nesmrtelná klasika! 80% ()

adamix

Až by ste mali vyjadriť jediným slovom dojem z tohto filmu, bolo by to slovo ,,skvost". Nie je to len nudným príbehom o boháčovi, ale zmysluplné dielo s hlbokou myšlienkou a skutočne komplexnou postavou CH. F. Kanea, na jednu stranu manipulatívneho magnáta a na tej druhej človeka topiacom sa v smútku z nešťastnej lásky a spôsobu života, kde ani peniaze nič nevyriešia. Nečakane psychologické a omnoho dospelejšie, ako by ste na danú dobu čakali. Orson Welles po hereckej (a i tvorcovskej) stránke famózny, tam niet čo vytknúť a pochvala za maskérov. Aj mi je ľúto, že nechávam suché 4* :). ()

Carlie

Po kinematografické stránce brilantní, příběh lehká nuda. Natočeno osmdesát let zpátky a pořád dobré. Není tomu ani měsíc, co jsem s rodinou koukala na Manka a dozvěděla jsem se, že nikdo Kanea neviděl, což vzhledem k tématu Fincherova (nejhoršího) filmu nedává moc logiky a tak jsem dneska tento nejpokrokovější film v dějinách zkoukla podruhé. Ono je složité si na film tohoto druhu udělat názor, protože pokud se o něčem mluví tak, jako o tomto filmu, člověk má opravdu veliká očekávání a po dokoukání vůbec neví, co by si měl myslet- respektive zda se film líbil, či to bylo zklamáním. Nikdo se na Kanea nepodívá jen proto, že zahlédl ukázku v televizi, ale protože o filmu tak moc slyšel a to může být problém, protože některé pasáže jsou žalostně nudné, ale většinou jsem prožívala čirou radost z veškeré té inovativnosti, protože Občan Kane je jeden z nejdůležitějších filmů všech dob a hořkou pravdou je, že ty nejlepší filmy sklidí úspěch až po letech a po uvedení do kina bývají často nedoceněny (s Vykoupení z věznice Shawshank (1994)to bylo úplně stejně. ) ()

Binne

Nuže, vzhledem k tomu, jakou nesmazatelnou stopu tento snímek v historii filmového průmyslu zanechal, jsem jej vidět potřebovala. Po prvním shlédnutí jsem jeho hodnotu v kontextu s historií samozřejmě chápala, nicméně jsem jej nepovažovala za nic, co by nebylo do záře reflektorů přeneseno později. Až s ohledem na uplynulou dobu jsem dokázala patřičně docenit hodnotu tak propracovaného, svěžího a plynulého díla, jako je "Citizen Kane". Nejenže je hlavní protagonista nesmírně lidský a uvěřitelný, jeho chování je také zcela realistické a je popsáno natolik dobře, že jsem o něm později přemýšlela jako o skutečné historické postavě, o níž byl pouze natočen dokument. Ostatní postavy ve snímku jsou tak důležité, jako byly důležité pro Charlese. Proto je nezbytně důležité zmínit jeho vztah s poručníkem Walterem, jenž není jasně definovaný. Pro Charlese se jednalo bezpochyby o velmi významnou postavu jeho života, která jej nezměrně ovlivnila. Jedná se ale také o vztah, do kterého Charles projektuje vše, co zprvu nenávidí a následně se tím sám stává. Walter k tomu přistupuje poměrně pragmaticky a s klidnou tváří, čemuž se Charles nikdy nenaučí. Co se týče ženských hrdinek, i ty jsou velmi charakteristické a od sebe se poměrně dost odlišují. Ve snímku je neobyčejně (na danou dobu) popsán rozdíl v prostředí, kde hrdinky vyrůstaly a jaký to mělo vliv na jejich pozdější chování a rozhodování. Vezmu-li v potaz kariéru Charlese, jeho bažení po moci a politickém vlivu v kombinaci s tím, jak se nepřetržitě rozrůstalo Xanadu, uzavíral se Charles čím dál tím více před světem, jelikož přestával rozumět všednosti, obyčejnosti. Radost mu působily pouze materiální věci, které si ale postupně bral čas, stejně jako Charlese. Jak se jeho království postupně zmenšovalo a spolu s ním se zkracoval jeho život, vracel se Charles zpět na začátek, kde toho času za sebou příliš neměl, stejně jako všech věcí, kterým je nyní obklopen. Hlavní protagonista nakonec umírá ve své luxusní ale chladné jeskyni zcela sám a opuštěn. Jeho věci jsou spáleny a v médiích, která pro něho byla smyslem života zůstává stejně kontroverzní ve smrti, jako byl za života. Je pouze na divácích, jak přistoupí ke konečnému soudu hlavního protagonisty i všech, kteří pro něho byli za života důležití. Snímek nám poskytuje vhled do života Charlese Kanea prostřednictvím novináře, který skládá střípky ze vzpomínek, pamětí i událostí, které plnily titulní stránky novin. Víme tedy tolik, kolik samotný novinář. Tajemství záhadného slova, které je vysloveno s Charlesovým posledním vydechnutím nám je ovšem odhaleno dříve. ()

titmok

Objektívne fascinujúci film s nadčasovými nápadmi, pri ktorých som si niekedy povedal wau, dokonca aj po zvukovej stránke, ale subjektívne mi Občan Kane nepriniesol až tak výrazne emócie, ktoré by vo mne zarezonovali, som však otvorený idei, že časom sa moje pocity k tomuto filmu zmenia. ()

Dass

Je opravdu velmi nesnadne napsat komentar. Vzdyt uvazime-li jen neoddiskutovatelnou skutecnost, ze kazdy kdo zde pise komentar ke Kanovi si na nem dava opravdu zalezet ( musim vas pochvalit, vsechny jsou dobre ) a take se mnoho lidi neodvazilo slovne hodnotit. Nedivim se, jde totiz o nejcasteji analyzovane, nejpecliveji studovane a mimochodem take nejocenovanejsi dilo historie. V zaplave techto zdrcujicich faktu se tak nabizi otazka je-li vubec jeste obcan filmem vhodnym ke kritice. Osobne se domnivam ze jiz neni, a kdyz preci jen protrhneme jakousi nedotknutelnou mystickou aureolu Kana obklopujici, stale nam nastesti zbyde fantasticky a nesmirne komplexni dilo, jenz stoji i dnes za videni, ba co vic prinasi mimoradny divacky zazitek. Na zaver musim chte nechte podotknout, ze ackoli ho hluboce ocenuji a obdivuji, tak silne a prevrtane dojmy jako treba 2001:SO nebo Amadeus na mne neucinil. ()

Jimb021

Tenhle film mám fakt rád. Naprostá klasika. Výborná atmosféra, stvárnění postav. Naprosto vtáhne do děje. A konec, který donutí člověka se zamyslet. Co ještě dodat... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)