Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Belerofon

Chápu že ve své době byl film dozajista průlom a něco nevídaného, způsob vyprávění a odkrývání života fiktivního mága Kane je úchvatný. Ale po 60 letech už takové bombastické ovace nesdílím. Nevím čím ani proč, ale Občan Kane je sice evidentně zručný film, ale mě nudil až ke spánku a to bych od filmu jenž je milníkem světové kinematografie hoodně málo...Nuda a třeba mě zlinčujte... ()

erast

Tak tenhle film jsem vůbec nepochopil, nemyslím děj a tak, ale spíš celý ten humbuk kolem něho. Všechna ty ocenění, tu slávu a hlavně ČSFD - 85% "nerozumím otázce, nechápu souvislosti". Pro mě to byla nuda, nuda, nuda asi 85 x nuda. Nebýt to tak "slavný film" tak ho vypnu asi po 20 minutách, bohužel jsem ho shlédl celý. Nebylo nic čím by mě ten film zaujal. Pro mě největší filmové zklamání všech dob. Možná jsou všichni česefeďáci ovlivněni jeho "slávou"(možná i já, proto dávám jednu hvězdu a ne odpad). Jen pro zajímavost, asi deset mých známých mělo možnost (já říkám smůlu) ten film vidět a nikomu, opakuji nikomu, se nelíbil! PS: Podotýkám, že starý filmy mám rád, ne, starý filmy miluju! ()

laurence

Neumím se povznést nad to, že na svou dobu to byl asi převratný počin a klenot kinematografie. Já jsem se na začátku jednadvacátého století hodně nudil... ()

MapleLoops

kdybych mohl, dám 10 hvězd, už jenom za velmi sympatické herecké podání Orsona Welles a navíc toto je skvost světové filmografie který by měl vidět každý milovník filmu. Za mě 95% bez diskuze. ()

Laci

Tak neviem, pripadalo mi to ako klasické vyprávanie o vzostupe veľmi bohatého človeka, dôkaz, že peniaze nie sú všetko. Možno bravúrne natočené, dobre zahrané, ale očakával som viac. A nepochopil som ani tomu, čo vlastne to "rosebud" znamená. Možno niekedy v budúcnu zmením názor, ale teraz to vidím na čisté 3*. ()

gezper

Ve světě vyzdvihován, glorifikován ve všech možných žebříčcích a kritikách. V Česku ne tolik znám, resp. mnoho lidí 'o jeho existenci tuší', ale o dost méně jej opravdu vidělo. Konečně jsem se vymanil z této kategorie a přestoupil do jiné - 'zhléhnuvší ho'. Řemeslně, a ještě vzhledem k tomu kdy to vzniklo, je to naprostá špička. Způsob vyprávění musel být tehdy vskutku převratný, když zaujme i dnes. A šokující byl nejen formou, ale následně i kritikou od jednoho US magnáta, který se v tom sebevztažně zhlédl. Bohužel úvodní skoro pekelné vyprávěcí tempo ztratí v poslední půli až třetině na své původní dynamičnosti a tak se 100% zážitek nekoná. Ale určitě stojí za zhlédnutí. [80%] ()

Enzo555

Videl som na veľkom plátne, vrámci premietania SNG v BA. Páčila sa mi kamera /svietiace oči v tme a 3 hĺbky ostrosti súčasne/, herecký výkon 2.manželky i s jej neúmerne dlhým operným dobrodružstvom a pekelne dobré masky (súčasní babráci, čo zagumovali J. Edgara sa môžu učiť). Stále bolo čo pozerať, takže to nebola nuda. Všetko ostatné /týkajúce sa príbehu/ ma obišlo. Chápem plán, že Kane mal všetko a chýbalo mu ukradnuté detstvo, ale príbeh ako taký ma nezasiahol. Ani jeho podanie formou primitívneho leporela. Je veľa jeho súčasníkov, ktoré nepôsobia tak archaicky. Asi ma nabrúsila závisť na mladý vek režiséra :o) a to označenie Naj z naj z naj z naj. Možno naj film svojho žánru a 40.-50.rokov ()

mokrasek

Kdo chce patřit ke zdejší smetánce, tedy mezi ty vyvolené s úžasně nadčasovým vnímáním, kteří prozřeli a dokázali beze zbytku odhalit všechny jemnosti, kvality a vytříbenosti O.K., nechť na úkor úlitby své ješitnosti dají co nejvyšší hodnocení. Já to štěstí nemám. Pro mě byl film nudný, zdlouhavý, nicneříkající, vymykající se absolutně mému chápání toho, jak má vypadat filmový skvost všemi opěvovaný. Zkrátka mám pocit, že s občanem Kanem je to podobné, jako s tím nahým panem králem, co všichni kolem něho křičí, jak mu ty šaty hezky sluší. ()

unclejack

Hoci v dnešnej dobe vyzerá film zo štyridsiatych rokov - či to chce alebo nie - akosi neprirodzene a strojene. A hoci Občan Kane nie je výnimkou z pravidla v tom pravom slova zmysle, ide určite o nadpriemerný film, ktorý si svoje prívlastky plne zaslúži. Po technickej stránke ide o perfektne zvládnutý film, nádherné prechody založené na vizuálnej podobnosti útvarov - uvádzacia sekvencia - hravá kamera a ohromujúca výprava - určite vám príde na um Xanadu a jeho vežičky týčiace sa do noci. Scenár dosahuje kvalitu prvej hollywoodskej ligy a prehovory Kanea sú neobyčajne vynaliezavé a vtipné. Nádherné stupňovanie odtažitosti medzi Kaneom a jeho prvou manželkou v scéne s raňajkami je jedna z najlepších scén filmu a starostlivo zvolené repliky oboch postáv iba prispeli k desivému efektnu gradácie. Desivé - slovo, ktoré Občana Kanea vystihuje - či už je to desivý úvod s oknom a púčikom, desivá postava Kanea, ktorý dokáže byť všetkým od láskavého manžela po uzatvoreného a myslím si, že dosť životom zatrpknutého starca... Najväčším plusom filmu je ale podľa mňa výnimočný a dokonale prirodzený výkon Orsona Wellesa, ktorý kontrastuje s mojim úvodným tvrdením - Welles akoby bol Kaneom už odmalička a jeho charizma len zvyšuje už tak vysoké akvizície tohto filmu. ()

george14

Vzhľadom na ten napínavý a tajomný priebeh som čakal, že záver ma zrazí na kolená, ale keď som nad tým trochu pouvažoval, musím zvýšiť na 5*. Všemocný Kane sa na samom konci vrátil na začiatok. Strhujúca atmosféra ()

Scaevola

O formální a stylové stránce nelze vůbec pochybovat a troufnu si myslet, že víceméně vím, proč je tento snímek považován za předěl ve filmové historii. S obsahovou stránkou je to už o poznání složitější... Podivná zápletka o typicky americké figurce a jejích posledních slovech je až nesnesitelně otevřená interpretacím, přičemž si patrně každý najde to své, a když se zamyslíte, fabule vlastně není nijak poutavá nebo novátorská. O to překvapivější byl pro mne můj subjektivní pocit, že jsem se ani chvilku nenudil jsa oslněn civiliním pojetím obyčejného - na věky a vždy - nepostižitelného života. ()

buchannon

Toto dílo bylo několikrát filmovými odborníky zvoleno jako nejlepší americký film všech dob. To je důvod, proč jsem ho zhlédnul. Já tedy jejich názor nesdílím a taky nechápu proč je označováno jako veledílo. Možná mají v americe jinou mentalitu, možná jsou ti kritici dříve narození, ale každopádně z mé strany se o žádné veledílo nejedná. Film mě docela nudil. Až moc se v něm mluví a děj je přitom průměrný. ()

VLADEK

Mohu se jen připojit k názoru, že některé filmy člověk doceňuje s věkem a že pro něco je třeba dozrát. Kane tam patří. Před 25 lety jsem to neměl šanci docenit, dnes je to očividné. Samozřejmě, že už sám osobě rok vzniku filmu je zdrcující pro všechny budoucí epigony. ()

Foogas

Mě je blbě. Dokážu ocenit kvalitní filmy z pralesní doby, tenhle krystalicky nudnej a ukecanej blockbuster se však mezi kvalitní rozhodně neřadí, tudíž zde ani není co oceňovat. Za řemeslnou kvalitu tehdejší doby však jedna hvězda útěchy. ()

zigy

Občan Babiš....starý dabing ze 60. let s Řandou je klenot, ne však film samotný, který již zastaral. Varování před mocí magnátů by dnes na točili působivěji. To poupátko nakonec úplně vyšumí do ztracena, pointa se jaksi nekoná. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)