Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech… Z Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc byli vyhnáni z království, potloukají se po světě a hledají místo, kde by mohli znovu začít kout pikle. A mladá, nezkušená královna Julie ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty. Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá a povolat na pomoc loupežníka Karabu? Kdo však ví, kde mu je konec? A není to jenom pohádka pro malou princezničku? Lorenc a Ferenc nastraží na Karabu důmyslnou past. Teď je potřeba spojit síly, aby spravedlnost a láska konečně zvítězily. (Bioscop)

Trailer 3

L_O_U_S

Asi ne tak výrazně zapamatovatelné jako jednička, ale i tak beru jako plus, že mě tahle pohádka neurazila. Kubařové s Vetchým jsem docela fandil. Je ale vidět, že Klus s Janovičovou i přes vlastní podzápletku hrajou už jen druhé housle – co taky v pohádce s párem, který už jen dožívá „šťastně až na věky“. (1 417.) ()

Gilmour93

Míče z pinče, už tam ten moment překvapení při větrání zatuchlého žánru není. Snaží se to být „plnotučnější“ prostřednictvím výpravy, ale mezi plytkým příběhem a písničkami na hranici snesitelnosti už to vtipy jen recykluje, včetně zabroušení do okruhů oligarchie, šmejdů s hrnci a notorických lhářů, kterým všichni věří. Možná by tomu slušela jedna castingová rošáda a sice, že by si Plánková vyměnila role s Kubařovou a v závislosti na tom by generála představoval někdo o dvacet kilo a let mladší. Po bitvě je ale každý generál.. ()

filmfanouch

Televizní pohádka Tajemství staré bambitky se dočkala premiéry 25. 12. 2011 a během ní jí v televizi zhlédlo téměř 2 miliony domácností. S odstupem času je poté pohádka vnímána jako jedna z nejpovedenějších či alespoň nejsnesitelnějších českých pohádek uplynulé dekády, což dokazuje i fakt, že i během posledních vánočních svátků pohádku v televizi viděl téměř 1 milion domácností. I proto dává smysl, že po dekádě došlo na realizaci pokračování, kde ovšem přichází zásadní změna v tom, že Tajemství staré bambitky 2 nevzniklo pro televizi, ale pro kina. Sám navrátivší režisér prvního filmu Ivo Macharáček poté prohlásil, že příběh dvojky je vrstevnatější, má více linek a je výpravnější. Navýšení rozpočtu je přitom u Tajemství staré bambitky 2 rozhodně vidět a skutečně tentokrát nevypadá televizně, ale více filmověji. Stačí to ovšem k tomu, aby si Tajemství staré bambitky 2 obhájilo svou existenci? I tentokrát musí divák při sledování Tajemství staré bambitky 2 počítat s velmi jednoduchým příběhem a víceméně infantilním přístupem. Všechny známé postavy si víceméně drží svůj charakter z předchozího filmu, k žádnému zásadnímu vývoji postav nedochází a souboj dobra se zlem se víceméně vyvíjí očekáváným směrem. Na druhou stranu ovšem Tajemství staré bambitky 2 dokáže rozhodně prodat nějaké to poselství o přebírání zodpovědnosti, nebání se projevit své city či o tom, že by poctivost a dobrota vždy měla ideálně vítězit nad chamtivostí a zlem. Dvojice Jiří Lábus a Miroslav Vladyka se vrací jako proradní Lorenc a Ferenc a dokáží být nadále velmi zábavní, přesto by možná bylo zajímavější, kdyby příběh tentokrát vsadil na podobu zcela nového zla. To je mimo jiné načrtnuté v sekundární dějové lince, která pojednává o tom, že si musí král Jakub v podání Tomáše Kluse vydobýt nějaký ten respekt. Jenže tahle linka ve finále vlastně vyšumí zcela do prázdna, přičemž zamrzí, že právě tato samotná podzápletka by možná šla rozpracovat a použít jako ústřední linku. O celé Tajemství staré bambitky 2 ovšem platí, že vše vždy vyřeší až podezřele hladce. A když je například na začátku zrušeno královské vojsko, člověk očekává, že se to celé přeci jen tak trochu vymstí. A ve finále vlastně ani to dvakrát ne. Tajemství staré bambitky 2 ovšem skutečně dokáže působit výpravněji, kamerové oblety jsou půvabnější a nápaditější, kostýmy a výprava jsou fajn a platí, že navýšení rozpočtu a změna formátu je na pokračování poznat. I když ovšem Tajemství staré bambitky 2 má vlastně daleko k zbytečnostem typu Dědictví aneb Kurva se neříká či Sněženky a machři po 25 letech, jistá pachuť toho, že se s kdovíjak nosným konceptem pro tohle pokračování podařit nepřišlo ovšem zůstává. V jistých momentech je humor opravdu tak dětinský, až je vyloženě pitomý. V jistých momentech je ovšem tak moc pitomý, že je vlastně zábavný tím, jak je pitomý. Písně jsou tentokrát o poznání méně snesitelnější a poslouchatelné než v případě prvního filmu. A především je skutečně nutné dodat, že je scénář tentokrát ještě více jednodušší než minule a oněch zmíněných více linek vlastně dvakrát není k prospěchu věci. Všechny dějové linky se totiž neprojeví jako dvakrát nosné a především u nich skutečně nemá cenu hloubat nějakou logikou, protože s ní by samotná zápletka skončila někdy po půl hodině. Při snaze o nasazení dětské optiky se ovšem musí nechat, že tato pohádka skutečně je schopná předat nějaké to poselství a může být pro svou cílovku skutečně zábavná. A doprovod přitom nebude muset mít pocit, že možná škvrněti dělá medvědí službu. Bez tohohle návratu se možná svět mohl obejít, návrat loupežníka Karaby, Aničky a Jakuba či Lorence a Ference ovšem neurazí a na původní pohádku rozhodně nevrhá nemilý stín. A pořád jde o zdařilejší výsledek, než vánoční pohádky, které se po vzoru prvního Tajemství staré bambitky snaží každé Vánoce zasít do srdcí diváků. Těžko říct, jak moc si u diváků původního filmu pokračování povede, dá se ovšem počítat s tím, že i tentokrát budou spokojeni.... () (méně) (více)

Stanislaus

Druhé Tajemství staré bambitky mělo zůstat spíše v TV a nevydávat se za kinofilm, protože stále působí dost televizně a nenabízí moc záběrů, které by mohly vyniknout na velkém plátně. Až na Klusovu opičku jsem se v průběhu děje prakticky ani ne(po)usmál, akčně-dobrodružná linie též moc nefungovala a romantika mezi Vetchým a Kubařovou na mě působila spíše unylým dojmem. Lábus a Vladyka v podstatě jen parodovali své postavy z jedničky a Plánková se svým "herdek" nebyla vtipná už ani při prvním vyřčení. Ve výsledku se tak jedná o sto minut trestuhodně promarněného potenciálu, topícím se v uzívaném zpracování. Pokračování, které si poněkud bodlu KUDLU do zad! ()

honajz2

A pak mi tvrďte, že Janákovy štědrovečerní pohádky byly opravdu tak špatné. Až na Princeznu a půl království sice nebyly nic moc, ale aspoň gradovaly, měly něco jako příběh a snahu zaujmout. A druhé Tajemství staré bambitky? To působí, jako by v něm všechny postavy právě prodělaly lobotomii, zápletka je jenom jednoduchoučký nápad roztahaný na 100 minut bez jakéhokoli zvratu nebo konfliktu, celé je to taky muzikál, kde co 10 minut zní nějaká mdlá a po čase i otravná písnička a všechny pokusy o humor působí tak křečovitě a pitvořivě, že to až působí, že to točil Troška v devadesáti letech po třech mrtvicích. A přitom tohle nevzniklo pro televizi, to by se pak něco (třeba chudičká výprava) dalo odpustit, jenže tohle šlo regulérně do kin, tak by člověk očekával něco kvalitnějšího, ale vůbec se tak nestalo a výsledek je mnohem horší, než lecjaká televizní pohádka. Jednička taky byla televizní a i když nebyla dokonalá, aspoň se na ni příjemně dívalo. Tohle uráží diváckou inteligenci úplně neskutečným způsobem, navíc i z projevů herců je vidět, jak všechny situace působí křečovitě a nuceně, jako by ani nikoho nebavilo v tom hrát. A fakt by mě zajímalo, jestli nad tím scénářem tvůrci vůbec přemýšleli. Vemte si situaci - jste královna a na hrad vám přijedou dva špinaví, špatně vypadající bezdomovci, kteří tvrdí, že jsou ve skutečnosti velevážení rádci. Co byste v takové situaci udělali? Vykoupali je, dali jim trochu jídla, aby tak nestrádali? Ano, proč ne. Jenže královnu tady napadne je okamžitě pasovat do role jejich vrchních rádců (!!) a to spustí takový kolotoč pitomostí, že člověk opravdu pochybuje nad inteligencí úplně, ale fakt úplně všech. Mohlo to dopadnout ještě hůř, proto odpad nedám, ale i tak to byla katastrofa. A přitom ta jednička docela ušla, takže moc nechápu, co se tady proboha stalo. 1* ()

• Po celou stopáž filmu chybí ve staré loupežnické bambitce křesadlo, resp. křesací kámen. Bambitka by tak v žádném případě nemohla vystřelit, přesto ve filmu vystřelí. (Aporol)
  • Natáčelo se mj. ve skanzenech v Přerově nad Labem a Kouřimi. V prvním díle bylo sídla krále Jakuba (Tomáš Klus) na hradě Lemberk. V tomto pokračování bylo nahrazeno za zámek Mníšek pod Brdy. Jedním z důvodů změny byla dojezdová vzdálenost od Prahy, která činila cca 20 minut. (zikacek)
  • Pohádka se točila celkem 27 dní na 8 různých lokacích. Poslední klapka padla na zámku v Jindřichově Hradci, kde štáb strávil v průběhu května 2021 12 natáčecích dnů. Pro herce a komparzisty bylo ušito 60 kostýmů, dalších 300 pochází z fundusů. Vzniklo celkem 18 paruk a použity byly desítky příčesků, copů, knírů a falešných vousů. Ve filmu si zahrálo 8 koní, 25 slepic, 16 hus, dále kozy, ovce, 1 velbloud a 1 papoušek. Pro scény venkovského trhu nechala produkce navézt 250 hlávek zelí, pro různé scény bylo použito 75 balíků slámy. (TotalFilm.cz)

Související novinky

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!

30.06.2022

Ostrý bude již samotný start. Kapela Mig 21 vystoupí posílena o šedesátičlenný orchestr Národního divadla a dvacetičlenný sbor Národního divadla pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Tím ale… (více)