Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

hero_bk

Tento film jsem viděl v autobusu po cestě z Itálie a neřekl bych ani v nejmenším, že byl až tak dlouhý, proto plný počet hvězdiček, protože mě to opravdu bavilo. Jediné, co mi vadilo, byla údajná nadváha Juliet Mills, protože ta byla naprosto akorát, takže pokud měla být nadváha hlavní postavy tak důležitou součástí děje, tak měli vybrat jinou herečku... Hoteliér Carlucci mi připomínal v lecčem Humphreyho Applebyho z Jistě, pane ministře. ()

kyLuke

Dokonalá a krásná komedie, která zaujme nejen skvěle napsaným scénářem, ale hlavně tím, že se jedná o snímek, který má srdce. Nemusím snad ani zmiňovat skvělé herecké výkony( u Jacka Lemmona už nic jiného nečekám), nádhernou výpravu, či skvělou režii. "Nebožtíci přejí lásce" jsou prostě jednou z nejlepších komedií všech dob, která ani přes svou délku ani vteřinu nenudí, a jak už tu bylo zmíněno pohladí na duši... ()

Gromit

Billy Wilder natočil za svůj dlouhý život spoustu báječných filmů. Ale kdybych si měl z nich vybrat pouze jeden, byl by to právě tento! Krásnější a zároveň jízlivější romantickou komedii jsem ještě neviděl. Spousta nezapomenutelných hlášek. Malebné italské prostředí. Roztomilý Jack Lemmon. Neodolatelně půvabná Juliet Millsová. Šarmantní Clive Revill. Mám pokračovat? Asi by to bylo zbytečné, tenhle film je prostě - navzdory jedné kultovní hlášce z jiného Wilderova slavného filmu - dokonalý. A mohu jej doporučit také jako ideální lék na splín. Permesso? Avanti! ()

sigi2

Roztopašná komédia, ktorú si, podľa mňa, najviac užil režisér. Zopár veľmi vtipných dialógov, zábavné vedľajšie postavy a dovolenková atmosféra - na druhej strane pridlhá stopáž. Film v podstate zachraňuje až posledná polhodina, tá ale stojí za to. Nie najlepší Wilder, no stále o konskú dĺžku ďalej ako väčšina moderných romantických komédií. ()

Rimland

Zahýbáte 10 let své ženě na italském ostrově? Nic se neděje, zdejší personál vás v tom ještě s radostí podpoří. Však romantika je romantika, že? Ono když nejste schopni si ji vytvořit s vlastní ženou, musí se to nějak "pořešit". A ještě vás vaše vlastní děcko nechá pohřbít s milenkou, načež půjde s chutí ve vašich šlépějích... Zdejší hodnocení zdají se mi býti poněkud přehnaná a Wilder mě poprvé ve své tvorbě zklamal. Avanti! totiž na jiné jeho komedie těžce ztrácí. Pomalejší tempo by nevadilo, pokud by ovšem nebylo lemováno neopodstatněně dlouhou stopáží. Navíc nejlepší část filmu přijde se zrychlením tempa až v poslední cca půlhodině, zejména s nástupem diplomata na scénu (fór s Řeckem je za plný počet). Ano, je tu ten überouřada v márnici, vyjednávání na vinici, vzpomínka na Mussoliniho a geniálně pragmatický ředitel, za které bych možná šel i na čtyři, ale tím, jak se tu svým způsobem obhajuje/toleruje nevěra, mě ten film neskonalým způsobem štval. To to ani ty krásné italské scenérie nezachrání. Takže když už napravení workoholika ve Středomoří, tak preferuju Ridleyho Dobrý ročník, a to tak že hodně. ()

Rattlehead

Další naprosto skvělý Wilderův film, dokonalý scénář a kvalitní herci. Juliet Millsová pro roli Pamely musela přibrat na váze, a tak jedla tři velká jídla denně a pila mnoho Guinnesse. I tak si ale myslím, že nijak zvlášť tlustá není, a nechápu, proč jí to všichni neustále předhazují. Komerčně film příliš úspěšný nebyl. ()

Amonasr

I přes zbytečně natahovanou délku (zkrácení by mu určitě prospělo) je film docela svižný a udržel jsem si tak po celou dobu pozornost. Příjemná komedie, při níž jsem se občas i hlasitě zasmál, což je pochvala, protože u většiny jiných se mi to stane jen zcela výjimečně. Sympatické mi bylo obsazení plnoštíhlé Juliet Mills do hlavní role vedle Jacka Lemona, což by už dnes nebylo možné. Rovněž již dost ochablé Lemonovo svalstvo nebylo při svlékacích scénách nijak zastíráno - film tak získal i na jisté přirozenosti, takže si i přes velkou situační nadsázku udržel určitou nefalšovanost. ()

Jara_II

Milá romantická komedie, u které je konec znám už od začátku (... u které ale zase ne, že ?). Film staví především na příjemné atmosféře a inteligentním humoru, u kterého se asi nebudete válet na podlaze smíchy, ale dobrá nálada je zaručená... ()

vlKousek

Avanti jsem měl tu možnost shlédnout v autobuse cestou na super ostrov Ischia, na kterém byl film natočen. Film krásně ilustroval život na ostrově a téměř přesně vystihoval kulturní zvyklosti a jiné zajímavosti :) (Např. ve tři hodiny odpoledne si tam opravdu nikde nic nekoupíte, protože je všechno zavřené). Film byl svižný, naplněný neotřelým humorem a velmi příjemně doladěný do detailu. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí!! :) ()

Fenris 13

"Dáme si trochu pasty, na o hromadu sýra, sklenku vína, pomilujeme se..." "A co děláte pak?" "Pak se vracíme ke svým manželkám." Imho jedna z nejlepších romantických komedií všech dob, místy překvapivě odvážná co se týče nahoty - zde lze jen podotknout, že slečna Piggottová rozhodně není tlustoprdka. A ředitele hotelu jako byl pan Carlucci si lze na dovolené jen přát. ()

subic

Pro mě rozhodně v TOP5 romantických filmů. Miluju tenhle film a jak stárnu a jsem čím dál víc sentimentální, každý rok na to v telce koukám znovu a znovu. Asi úplně nejlepší role trochu nesmělého a roztěkaného Jacka Lemmona. Krom toho je to i skvělá reklama na italský ostrov Ischia, kam bych taky nejradši jezdil každoročně na měsíc se koupat v těch termálních pramenech, popíjet ischijská vína, jezdit po těch klikatých cestičkách na skútru a tak... Jeden whisky coctail pro pána a pro dámu jedno Baccardíčko s ledem :-D  Ještě klasický dabing ČST 1978. ()

PlayEasy

Wilder a Lemmon je osvědčená dvojka, díky níž o zábavu nikdy není nouze. Trošku rozpačité vyznění filmu (podpora nevěry?) s přehledem zaplácne nádherné prostředí ostrova Ischie a kopa černého humoru. Jen to mírně prostříhat a byla by z toho dokonalost! 80% ()