Nekompromisní kongresmanka Phoebe Frost (Jean Arthur) přijíždí do poválečného Berlína, kde mimo jiné předá čokoládový dort kapitánovy Johnu Pringglemu. Ten neváhá, a tak cennou věc okamžitě na černém trhu vymění za madraci pro svoji milenku Eriku von Schluetow (Marlene Dietrich). Phoebe dort objeví v jedné restauraci společně se skutečností, že vztahy amerických vojáků k německým děvčatům jsou více jak přátelské. Kapitán Pringgly je jí sympatický, ale ona s Erikou může jen stěží soupeřit. Na štěstí pro ni je tu černý trh, kde se dá leccos pěkného pořídit, a Eričina minulost, která není tak úplně bez poskvrnky. (Jezinka)

lucascus

Německá bohyně Marlene Dietrich a její američtí chlapci - další z dokonalých filmů Billyho Wildera. Jinak role M.D. mi maličko připomíná naši Lídu Baarovou (i ona byla milenkou předního nacistického pohlavára, i ona si po válce přivydělávala za barem, i ona svedla amerického důstojníka). Jinak zaujme i dokumentární hodnota poválečného zbombardovaného Berlína. Je až neuvěřitelné, že kdysi tak slavné město mohlo takto dopadnou. ()

Hollohlaway

Komedie to moc není, spíš taková romance a místy dost melodramatická. Ale pár vtipů tu samozřejmě je. Záběry poválečného rozsekaného Berlína a cynická realita hladových lidí měnících rodinné šperky za jídlo a věci k přežití jsou dost přesvědčivé. Proto je kongresmanka Jean Arthur se svými naivně učebnicovými radami někdy na facku. Jinak je ale pořád krásná a fakt bych se divil, kdyby před ní dal někdo přednost Marlene Dietrich, která se mi nikdy nelíbila a tady víc než kdy jindy připomíná transvestitu. Scénář je jinak dost jednoduchý a narativní twist před koncem mi přišel dost křečovitý a skoro nudný. Předposlední film Jean Arthur je ale jinak solidní věc, která navíc trošičku ukazuje, jak nám dobře známé reálie a hrůzy druhé světové války Američani vidí možná moc popcornově vzdáleně, no jako z Iowy. ()

vitekpe

Dle meho velmi zdarily kousek. Ne ze bych se primo smal, ale usmival jsem se temer stale. Marlene Dietrich netreba hodnotit, ale prekvapenim pro mne byla Jean Arthur v nevdecne, ale presto s vtipem podane roli. Kdyz popisuje sve cerne vecerni saty jako "cirkusovy stan truchlici za mrtveho slona" tak na ni neco byt musi, ne? :-) Fajn zazitek.... ()

Arkanoid

„Mmm, gently, baby, it’s Mother’s Day.“ Film Billyho Wildera začína konvenčne, humorom jemu blízkym, dotýkajúcim sa geopolitiky. Opäť inteligentné a vtipné dialógy Billyho Wildera tentokrát o americkom imperializme s nádychom humanizmu tesne po druhej svetovej. Maketa pod tieňom letiaceho lietadla je uveriteľná, no dnešné letecké (alebo CGI) zábery už ťažko prekoná. Film ľahko pobaví, no k téme nejde priveľmi osobne, ani dosť komediálne, aby presvedčil o diváka o hodnotení vysokej kvality. ()

Han22

Může být poválečný rozpadající se Berlín dějištěm romantické komedie? Asi teda může, ale celou dobu mi to přišlo mírně nevkusné. Takže tu vidíme němky jak čile směňují počestnost s americkými vojáky za základní věci, uprostřed ruin probíhají až školácké namlouvací rituály a lidi se stále chodí bavit do zaplivaných pajzlů na vystoupení předválečné zpěvačky Eriky. Stejně to má kapitán Pringle, který se schází s onou zpěvačkou, svým vlivem ji zařizuje život na úrovni a vše klape do té doby, než přijede šťouravá kongresmanka. Aby ji zastavil před pátráním, předstírá k ní city a milostný trojúhelník je na světě. Bohužel aby to fungovalo, chtělo to jiné herce než dvě přestárlé MILFky a jednoho noname hezouna. A navíc Wilder skáče jak zajíc - chvíli je to vztahovka, chvíli skvělá komedie, pak smutná romance, ukázka hrůz války nebo obhajoba obyčejných němců i američanů. Zkrátka tak nějak vše dohromady a jak zpívá Nohavica "nebylo to špatné, mohlo to být lepší". ()

Hanys_

Z těch několika Wilderových snímků, které jsem viděl, je Zahraniční aféra zatím jednoznačně nejslabší. Pořád dobrá komedie, ale tak nějak bez pořádné ženské postavy (2 padesátnice si hrají na třicítky - navíc jedna přehrává a druhá pořád zpívá), což se mi u Billyho stalo poprvé. 6/10 ()

Mikino00

Drama schované za komediální stránku se skvělou Dietrich a hodně přehrávající Arthur. Taková normální komedie ve výsledku, jakých je na světě mnoho. ()

ddf76

Na to, ze bylo Jean Arthur v dobe nataceni 47 let, tak porad vypadala skvele. Jeste kdyz si dala bryle, tak zahrala naivku vyborne. Dalsi hvezdou je Marlene Dietrich, ktera si tu i zazpivala. Lehka komedie, ktera nikoho neurazi od mistra Wildera. ()

Curunír

Úžasný Wilderův film, který má spád, šarm, vtip a skvělou Jean Arthur, jež je překvapivě hlavní hvězdou filmu. Marlene Dietrich je ale také samozžejmě dobrá a navíc výborně zpívá. Mohu jen doporučit. ()

Bozvav

Film je skutečnou lahůdkou, nejen k vůli skvělému scénáři, kameře čí režii. Je i hlubokou a úžasně zpracovanou výpovědí o poválečném stavu Německa. Marlen v něm září jako kometa na bezmračné noční obloze. ()

Gastovski

Další komediální majstrštyk od Billyho Wildera s tunou velmi vtipných hlášek a bryskních dialogů. Je fajn, že Wilder měl pár let po válce nějakou pietu či ohledy na párku. Humor je totiž mnohdy velmi černý až cynický. Přesně podle mého gusta. Jean Arthur a M. Dietrich jako vždy skvělé. Jasných 5*. ()

Rattlehead

Uznávám, že ve srovnání s pozdějšími majstrštyky Billyho Wildera může Zahraniční aféra působit tak trochu jako chudý příbuzný. Ale pro mě je to pořád dost dobrý film, který si pět hvězdiček zaslouží. ()

Hank

Pokud by "Zahraniční aféra" byla prvním filmem, který jsem od Billyho Wildera viděl, tak bych asi hodnotil mnohem líp, naopak pokud je "Zahraniční aféra" již mým čtvrtým filmem od Billyho, tak nelze hodnotit než jako podprůměr. Film zdaleka nedosahuje vtipnosti a propracovanosti jako třeba u "Raz, dva tři" nebo situační komiky u "Byt", spíše zaujme poněkud naivním, až primitivním scénářem a propagandistickým vyzněním. ()

Kibernet

Tak tady dostala božská Marlene silnou konkurentku v Jean Arthurové, která ji podle mého názoru docela jasně přehrála na body. Až na pár (hodně málo) propagandistických výlevů naprostá Wilderova klasika - 90%. ()

huzgi

Wilderova agitka je jeho výsostným uměním povýšena až k branám velkého mistrovství. Tak jako jeho celý filmový svět. ()

pollstro

Milostný trojúhelník v poválečném Berlíně mezi německou zpěvačkou nočního klubu, americkým okupačním důstojníkem a křehkou americkou kongresmankou, působí v poválečných letech sarkastickým a ironickým dojmem, který je v rámci klasického romantického příběhového modelu narušen převládajícím politicky odtažitým podtónem, který zbytečně vytlačuje celkovou romanci z veškerého dění. Lehkomyslná a ironická souhra mezi morálkou a nemorálností působí v konverzacích zábavně, cynicky a převážně melodramaticky, ale z veškerého filmového dění je znatelně cítit politické, skoro až propagandistické zastoupení, které jednoduše narušuje celkový filmový zážitek. "Let's go up to my apartment. It's only a few ruins away from here." ()

Destry

Krásná a výborná Marlene Dietrich, ačkoli hrála vedlejší roli, zcela převálcovala Jean Arthurovou a stala se hlavní hvězdou filmu.....Skvělé písničky Friedricha Holländera - In den Ruinen von Berlin, Illusions, Black Market. ()

antober

(3.5 hviezdičky) Povojnové Nemecko a víťazných Američanov odsunieme nabok (aj keď občas prebleskne aj karikatúra) -- politické pozadie filmu je nenávratne zabudnuté a "Zahraničnú aféru" treba vidieť skôr pre zaujímavý trojuholník. Dôstojník americkej armády by sa mal správať vzorne. Čo by povedal americký národ, keby sa prevalilo, že udržuje intímny pomer s nacistickou kolaborantkou (Marlene Dietrich)? Navyše je tu aj mierne hysterická kongresmanka z Iowy (Jean Arthur). Tá prišla do Berlína ako vyslankyňa ľudu, čo tam na ňu však čaká, zďaleka netuší... Film nepatrí medzi to najlepšie, čo Billy Wilder natočil, mnohí režiséri by však aj takýto kúsok iste brali. ()