Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

poz3n

50's 'Oh Honey' Marilyn Monroe a paranoidní manžílek, toužící po úletu. Je přeci léto na Manhattanu. Manželky sklízí seno na senosečích a rajcovní husičky bydlí přes léto ve vašem domě. Billy tentokráte porušil klasický princip vyprávění. Promlouvá k divákům skrze monology hlavní postavy a k tomu si ještě dovolí porušit universum příběhu hláškou na Marilyn Monroe. Navíc konečně zjistíte, odkud že je ta slavná scéna s větrem z podzemky a Marilyninými (probůh je to správně?) šaty. 8/10 ()

Scrytcher

Vynikající situační komedie kladoucí velký důraz na vypointované veselé dialogy a nešikovnosti hlavního protagonisty. ()

Hwaelos

Dokoukat tohle bylo vážně peklo. Nic na tom nezměnila ani "panenka" Monroe, ani Billy "Double Indemnity" Wilder. Asi tyhle naivní padesátkové komedie nebudou můj šálek kafe... ()

Blofeld

Docela zklamání. Scénář nebyl tak dokonalý, jak jsem čekal, ale hláška "maybe it's Marilyn Monroe!" je dokonalá. ()

PauloZ

Herecká "monologová" excelence Toma Ewella, který si roli uvědomělého, ale kouzlem Marilyn ošáleného, manžela dává s gustem, je bezmezná. Vyváděl bych v jeho situaci přinejmenším úplně stejně. No a Marylin je opět naivní a jako vždy božská. Už asi nikdo nedokáže zahrát tyhle naivní chraktery, tak velkolepě a nezapomenutelně, jako právě MM. Aź se mi nechce věřit, že taková nebyla ve skutečnosti :) ()

Terminus

Anglický název filmu (Seven Year Itch) vychází ze smyšleného nutkavého pocitu svědění po sedmém roku manželství. Manželství je centrálním tématem díla, jež v době svého vzniku údajně mnohé pohoršovalo (týká se předlohy i filmu). O humor se ve "vdovci" stará hlavně manžel, jehož žena je s dětmi na letních prázdninách, a on má obavu, že by mohla přijít na jeho (bezvýznamné) prohřešky. Právě z faktu, že se bojí možných kompromitujících interpretací jeho veskrze počestného počínání, pramení většina humoru filmu. Vyzývavá MM ho přivádí do rozpaků, ty ho děsí, ale v jádru by nebyl nevěry ani schopný... Se zvyšujícím se počtem obav z toho či onoho narůstá i jejich absurdnost. Nebojí se jen toho, jak by si jeho manželka mohla vyložit přítomnost blondýny v bytě, ale i toho, kolika cestami by se k ní tato informace mohla dostat, a též toho, zda ho MM třeba nechce okrást. Jakési poselství filmu pak spočívá v tom, že ačkoliv by hrdina filmu nebyl nevěry schopen, zájem mezi ženami o takové plaché muže je. Z postavy Toma McKenzieho, která je představena jako typický frajírek, svůdník a vazoun, se nakonec vyklube chlápek s něčím tak "neéterickým" jako je senná rýma. Zub času "vdovce" poněkud ohlodal, avšak stále disponuje rysy inteligentních amerických komedií z té doby a stojí za zhlédnutí. Některé momenty ("trademarková" zvednutá sukně MM nad větráním z metra, intertextuální odkaz "Blondýna v kuchyni? Co ty víš - třeba je to Marilyn Monroe!") činí toto jinak průměrné dílo takzvaně nesmrtelným. ()

Cimr

Slaměný vdovec by byla asi úplně průměrná konverzační komedie nebýt jednoho aspektu - Marilyn Monroe! Dlouho jsem si myslel, že na mě blondýnky nezabírají, ale ona je tak něžně hloupoučká, tak roztomilá a k zulíbání, že náhle chápu fenomén kolem ní. Scéna s metrem je sice nesmrtelná, ale mně se ještě o kapku víc líbí scéna s klavírem. ()

selfesteem

Už s tím Karlem začínám nudit, já ho dokonce pletu i do amerického filmu z padesátých let :). Ale Tom Ewell (neuvěřitelně parádní výkon!) mi v postavě Richarda Shermana strašně připomněl Rodenovu roli ve Velkolepém paroháči. Hlavně v jedné z nejpodstatnějších myšlenek filmu, že totiž fantazie některých lidí nezná hranic a dokáže je natolik zmást a přesvědčit o vlastní pravdě, že už jim tyhle představy nikdo nevyvrátí, a pokud ano, tak to dá těm dotyčným skutečně velkou práci. Paradoxem zůstává, že čím více představ a chybných dedukcí v hlavě máte a přemýšlíte o nich nebo je řešíte, v podstatě vám kolem nic nehrozí a nic se neděje. Jakmile se však dostanete do klidu a o ničem přemýšlet nebudete, jistojistě se nějaká z vašich původních obav vesele splní. Slaměný vdovec je zajímavou sondou do života muže středního věku, který je přesvědčen o svých pravdách ohledně vlastního vzhledu a vystupování, který zastává velmi úsměvný (mužský) názor na ženy, a který hlavně každodenně bojuje s vlastní bezmeznou fantazií. Ozdobou této podařené komedie je jako vždy nááádherná, kouzelná, úchvatná a dokonalá Marilyn Monroe, která mě znovu ujistila, že oplývá mj. vynikajícím komediálním talentem. Scény s balením Rickyho pádla a nutná návštěva domnělého milence Richardovy manželky Toma McKenzieho a následná konverzace mezi Richardem a Tomem jsou podle mě ty nejvtipnější scény z celého filmu, který jsem už viděla snad stokrát. ()

Krissty

Marilyn byla nádherná, co se o tom dá jiného napsat? Nevadila mi dokonce ani teď, když hrála přihlouplou naivní modelku, ačkoliv být to moje známá, tak mi leze svým chováním hrozně na nervy... Překvapilo mě, že před ní Tom Ewell neustoupil do pozadí, právě naopak, čímž se zasloužil o vtipnost většiny scén (víc mě dokázal pobavit jen pan šéf, když Richard žádal o dovolenou). Byl vynikající a měl v sobě zvláštní kouzlo. Potěšila mě legendární scéna v bílých šatech a také zmínění jména Marilyn Monroe v závěru filmu. Jen jediné mi vadilo - proč jen ona musí mít tak špičatá prsa? S kulatými by byla dokonalá, ty pahorky mi překáží :D ()

GodComplex

Excelentni letni komedie, ktera se snazila o utok na maximalni hodnoceni. To se sice ve finale nepovedlo, ale i tak je to v ramci Wildergrafie o uroven lepsi, nez Some Like it Hot. Blondyny moc nemusim, ale Marilyn Monroe je zde absolutne uchvatna, ta tu priblblou blond hraje tak dokonale, ze podle me vubec nehrala a stacilo ji chovat se prirozene. Jinak clovek, ktery prelozil nazev The Seven Year Itch jako Slamneny vdovec musel byt nejak seriozne mentalne naruseny. "Hey, did you ever try dunking a potato chip in champagne? It's real crazy!" 8/10 ()

numi

Prostě neskutečně übersexy MM v odsýpající zábavné konverzačce s neokoukatelným Tomem Ewellem. Nic míň. ()

swed

Další Wilder, další příjemně strávený čas. MM hraje sama sebe a doslova táhne celý film, který by bez její účasti skončil pravděpodobně jako zaprášená adaptace divadelní komedie. Tom Ewell je jako sváděný manžel také dobrý, ale přece jen bych na jeho místě uvítal někoho známějšího (napadá mě Jack Lemmon). Kromě již zmíněného sex-symbolu v roli sousedky pokušitelky stojí za zmínku i několik parodických prostřihů do alternativní reality (asi nejlepší je scéna bez lidí a bez kočího ;). 7/10 ()

Skip

Scéna, kdy se Marilyn chladí nad metrem, je klasika, ale to nic nemění na tom, že jsem se při tomto dosti upovídaném filmu poněkud nudil. Jasně, bylo to založené především na dialozích a monolozích, jenže právě ty monology hlavního hrdiny mě dost otravovaly. ()

easaque

Jeden z nejznámějších filmů na světě a já z něj znal jen krátký záběr, kdy Marillyn Monroe povlává necudně sukně nad klimatizací před kinem. Teď už jsem svůj nedostatek odstranil a s tímto lehkým dílkem jsem byl vcelku spokojen. Moje slabší 4-hvězdičková známka není malá, ale docela zasloužená – zejména v rámci komediálního žánru. Wilder i výtvarně stylově vystihl pocity zrovna osamoceného manžela s bujnou fantazií a navíc, když se mu do rány dostává krásná sousedka. Nijak zvláštní herecký výkon Monroe nepředvádí, ale jde tu přece jen o její vnady. Tentokrát mě ta sexistická forma nevadila a bavil jsem se. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Nemam rad Normu Jean a.k.a. Marilyn Monroe - to hned na uvod. A nikdy som ju nemal rad /to u mna vzdy viedla taka Rita Hayworth ....../. Vdaka tomuto filmu aj viem preco. Prilis afektovana, hrat ani poriadne nevedela, akurat ten jej osud ma dost mrzi .... taky som jej fakt neprial. Teraz k filmu : Podla mna je The Seven Year Itch dost precenovana komedia, a samotny Billy Wilder ma na konte podstatne lepsie filmy - napriklad taky Sunset Boulevard. Tom Ewell mi prisiel zbytocny. 70 % ledva ()