Demonik

(festivalový název)
  • Kanada Demonic (více)
všechny plakáty

Carly a Angela jsou dcera a matka, které spolu moc často nemluví. Když Carly kontaktují z nemocnice, kde Angela leží v kómatu a s jizvami na rukou, jen velmi neochotně přistoupí na experiment: pomocí počítačové simulace může s matkou promluvit. Tím ovšem žena probudí ďábelské síly, které jen tak zastavit nepůjde. Film Neilla Blomkampa slibuje intenzivní kombinaci duchařského hororu a napínavého sci-fi thrilleru. (Future Gate)

Chrustyn

Zázračný režisér Neill Blomkamp, který přinesl jeden zázrak, jeden slušný a další průměrný film se přesunul k režii krátkometrážních scifi hororů, aby se po letech vrátil s celovečerákem, který dost možná pohřbí jeho kariéru, nebo alespoň poslední naději jeho obdivovatelů. Demonic je laciný, lacině vypadající, nudný a hloupý guláš, který kombinuje několik hororových variací do jednoho celku. Je to neskutečně špatně vypadající horor, u kterého marně hledám co bych vyzdvihl. Docela mě to mrzí, protože Neill měl velice dobře našlápnuto a věřil jsem mu. ()

HellFire

Kdybych v kolonce režie nebylo napsáno jméno Neill Blomkamp, tak bych věřil, že tohle natočil nějaký šikovný student (i když i ten student by aspoň použil lepší filtr). Nepůsobí to vůbec profesionálně po žádné stránce (což dokazuje třeba scéna, kdy policisté odvádí matku do auta a v jednom záběru je jasně viditelný slunečný den; načež následuje střih, záběr z jiného úhlu a už prší). Takhle si představuji že dopadne snímek od filmaře, který je přinucený pracovat z domu. Blomkamp poprvé natočil něco bez svého dvorního kameramana a Sharla Copleye a vypadla z toho zbytečnost. Vůbec mě nezajímalo, co se děje. Mnohem zábavnější je recenze od kluků z RLM. ()

SOLOM.

Pár informací o tomto filmu jsem tentokrát věděl dopředu a moc se mi do toho jít nechtělo. Kombinace scifi dramatu s hororovými prvky a posedlostí by mi ještě tolik nevadila, ale o virtuální realitě si myslím svoje a odrazovalo mě i vcelku nízké hodnocení napříč internetem. Protipólem – lákadlem pro mne bylo jméno režiséra. Jméno Neilla Blomkampa jsem totiž neslyšel poprvé a už jsem měl tu čest od něj vidět jeho District 9 a někde se mi na disku válí i další dva jeho filmy. Byl jsem tedy zvědavý, jak si dokázal poradit s touto látkou, ale bohužel nakonec odcházím mírně zklamán.    Film nebo potažmo zápletka samotná nám nabídne několik zajímavých prvků (scén, nápadů), ale jako celek to v mých očích působilo poněkud ospale. Je zde řada nudnějších pasáží a ani speciální efekty nebyli žádná sláva. Dočkáme se sice i několika vcelku vydařených scén se zajímavou atmosférou a v závěru se i dost přitvrdilo, ale na téma posednutí jsem už viděl mnoho zajímavějších kousků. Snad kdyby se zkrátila celková délka a více si pohráli se samotným koncem (přišel mi dost uspěchaný), mohlo to dopadnout o něco lépe.    Co se týká hereckého obsazení, tak i zde mohlo být lepší. Hlavní hrdinka nebyla vyloženě špatná (matka moc prostoru nedostala) a zbytek byl spíše podprůměrný. Navíc celé to vatikánské komando působilo směšně a nevyužitě. Několikrát jsem se navíc přistihl, jak nervózně pokukuji po časomíře a když naběhly závěrečné titulky, musel jsem souhlasit s podprůměrným ohodnocením, které je tentokrát dost trefné. ()

JASON_X

Než zavrhnete a zatratíte svou matku proto, že je to masová vražedkyně, tak se nejdřív laskavě přesvědčte, že v tom nemá prsty nějakej rarach, kterej ji posednul, páč potom je v tom vaše máti úplně nevinně, kapiš? A na to přesně kápne naše hlavní hrdinka v jakýsi virtuální realitě. Mimochodem pěkná kočka, taková vylepšená verze Noomi Rapace. No a tahle fešanda se rozhodne si to s rarachem vyřídit pěkně fejs tu fejs. Nic jinýho jí totiž nezbejvá, páč jinak by ji posednul taky. A je na to úplně sama, jen záda jí kryje její bejvalej, protože vatikánský specnaz komando pro boj s Ďáblem, plný vysvěcenejch svaloušů, vyzbrojenejch svatejma relikviema a pokérovanejch okultníma symbolama, dopadne v konfrontaci s přerostlým pekelným havranoidem dost neslavně. No, asi jsem prozradil už dost, takže jestli nakonec uspějou naši dva civilové, se nechejte překvapit. Jen doplním, že triky jsou sice levný ale sympatický, béčková zápletka je dobrá a herci vcelku taky, takže po večeři před spaním ideální mozkovýplach. ()

Morholt

Budu spoilerovat. Ono se to tváří strašně chytře a neotřele, ale v principu jde o to, vrazit posvátné kopí, které uchovávají 1000 let ve Vatikánu (ty vole!) do bubáka a poslat ho zpátky do Démonstánu. Všechno ostatní je jen trdlování v protivně vizualizovaném figitálním světě, kde spolu matka s dcerou řeší své problémy tupými koverzacemi. Vůbec se tady toho hodně nakecá a hlavní hrdinka dost často vypráví to, co se odehrálo a tudíž i to, co divák viděl. Ani atmosféricky se nejedná o žádnou hitparádu a strašidlo se vesmě schovává ve stínech. Tradičního posednutí se člověk dočká snad jen na jediný moment a jedná se o klasickou gymnastickou vložku,  ve které démon chodí s rukama za hlavou. Alespoň že herecky to bylo jakž takž snesitelné. Ale jinak je to z mého pohledu jednoznačně nejhorší Blomkampův film. 30% ()

JohnCZ

Má to v sobě špetku originality a vcelku zajímavého záporáka, ale jako horor to nefunguje a scénář působí hodně polovičatě. ()

Astaroth12

Najviac na filme ma nebavila tá simulácia, to mi k takémuto filmu vobec nepasovalo. Celkom som myslel, že to bude niečo podobne ako cela, ale tá mala dokonalo prepracovaný snový svet, ktorý tu chýbal. Oba sa vydali do mysle vrahov, ale len jeden bol v tom naozaj fascinujúci, no, ale tento to určite nebol. Sú tu asi dve zaujímavé sceny a všetko ostatne je nezáživne a bez čo i len jednej vypätejšej sceny. Zamrzí hlavne fakt, že najakčnejšia scéna filmu, kde démon zmasakroval cele komando tu bola vystrihnutá. Naozaj, skoro všetko zaujímavé je mimo zaber, alebo to tu nie je vobec. Ako keby sa režisér bál trocha zariskovať a ukázať konečne i nejakú krv. Vôbec sa neodviazal a je veľmi vidieť, že za malo peňazí je i malo muziky. Slabé 2*. ()

maddy

Demo...nič. Keď som si pred cca 10 rokmi priam želal, aby Blomkamp natočil čistokrvný horor a pokojne by som mu na to dal aj vlastné úspory len, aby ho zrealizoval. Po tom čo som videl Demonic si skôr želám, aby už nikdy viac do rúk nezobral kameru, resp. neusadol na režisérsku stoličku. Je to totiž evidentne režisér jedného dobrého filmu a keď som si myslel, že po trápnom Chappie už nemôže natočiť nič horšie, veľmi som sa mýlil. Demonic totiž vôbec nepôsobí ako produkt skúseného režiséra, ale ako debut neskúseného nováčika, ktorý nevie ako film správne tématicky uchopiť, ako mu dať aspoň nejaký filmový look (tie scény z virtuálnej reality sú neopísateľné strašné a amatérske), ako pracovať s postavami, a vlastne ani ako aspoň trochu postrašiť diváka. Toto celé je jeden amatérsky počin s maximálne obohraným dejom o demonic possession. Navyše prehnane dlhé (zo 104 minút by sa dala hravo vystrihnúť polovica a dej by tým nijako neutrpel), otravne ukecané, bez akejkoľvek atmosféry a aj napriek tomu, že Blomkamp sa rozhodol točiť horor, tak mám pocit, že v tých "strašidelných" scénach sa ani nepokúša ktovie ako strašiť ... alebo mu to iba sakramentsky nejde a nevie to, k čomu sa asi skôr prikláňam. Bože chráň, že tento človek sa svojhočasu pokúšal o natočenie nového Aliena. Po tomto by som mu nezveril ani natočenie videa z mojej svadby ... a to je teda horor sám o sebe. CELKOVO: 3/10 ()

agentmiky

Chvílemi jsem měl pocit, že koukám na nějakou festivalovku neznámého režiséra s cílem dobýt Hollywood, ne na dílo od světově uznávaného Blomkampa, co v minulosti stvořil pecky jako District 9 či Elysium! Na filmu hned divák pozná, že v rámci rozpočtu se snímek nemůže pyšnit velkým počtem nul, celé to působí spíše jako něco určené do TV (škoda). Herecky jsem ani problém neměl, na to, že se zde objevila samá neznámá jména, tak to dopadlo ještě dobře, hlavní hrdinka podala stravitelný výkon :) Ta samotná myšlenka se vstupem do virtuálního světa mě docela chytla, ne že ne, tady se Blomkamp vyřádil. Ale špatný vzhled hlavního démona a finále bez nějaké špetky hororové atmosféry z toho fakt dělá něco, čím se pyšnit tento režisér nemůže! Chápu, nemělo to asi bůhvíjaké ambice, ale zrovna od něj jsem čekal víc. Průměrných 5/10 P.S. Ale ta kněžská speciální jednotka z Vatikánu zaměřená na exorcismus pobavila :D ()

Trevor

Úvod ma na chvíľu zaujal ale následne sa mladá sebavedomá klitorisáčka bielej farby pleti vyjadrila ako strašne neznáša svoju matku (novodobý libtdárdizmus vykresľuje iba afroamerické rodiny ako vzor harmónie, ja sa vôbec nehanbím zato že mám výborný vzťah nielen so svojimi rodičmi ale aj súrodencami a to ani nepochádzame z Burkina Faso) a s démonom sa odišlo bojovať niekam do virtuálnej reality (beriem že režisér je skôr scifi fanatikom ale pri popise filmu svietil hororo tak som čakal niečo iné) aby sa nakoniec Vatikánsky NAVY Seals (???) vystireľali medzi sebou aj keď jedinou zbraňou proti démonovi bol artefakt z Vatikánskych katakomb. Možno mi niečo ušlo, záverečných 43 minút som už dal na vyššej rýchlosti aby som mal túto trápenku úspešne za sebou. Nezaujalo ani za mak, ani herci, ani prostredie, ani vypálené sanatórium a už vonkoncom nie hudba. ()

M.i.k.e

vyložený průšvih to není,nápad s jakousi virtuální realitou není úplně špatný a pár scén má solidní atmosféru,ale po šestiletém čekání bych od nového Blomkampa čekal přeci jen trochu víc.Pokud to budu brát jako něco co si Neill střihnul za pár dní aby mu nehráblo v rámci omezených covidových možností,pak ok,ale jako plnohodnotná novinka je to zklamání...55% ()

bourec

bezbolestně se přiznám , že u filmu sem si i klimbnul. Ovšem to zásadní jsem viděl. Neilla za žádnýho režisérskýho mága nemám, to jsou pro mě jiný týpci, ale zase mu určitou zkušenost a osobitost musim nechat. Takže nebavilo, ale nezklamalo. Čekal sem slabotu. 20%. ()

moviefreak

Ale ak to nakrútil počas COVIDU za 5 korún a predal za 5 miliónov na nejaký stream, tak je šikovný chalan. Ale ako film... Iba si pokazil reputáciu, a o pokračovaní Districtu, Alienoch, či akomkoľvek sci-fi s väčším rozpočtom už môže iba snívať. ()

okkac

Blomkamp zkouší  horor, ale nebyl by to on, aby tam nebyl sc-fi prvek v podobě simulace a sdílení vzpomínek, kde prostředí je předěláno jako základní CGI rendering. Nicméně moc hororových lekaček nečekejte ani žádnou akci, ale dívat se na to v noci tak určté mrazení v zádech tam je. Ano, vypadá to spíše jako TV film s herci, kde člověk možná pozná toho asiata, ale beru na vědomí, že to Blomkamp natočil minulý rok na tajňačku v době lockdownu za mizivý budget, takže za normálních okolností bych šel o stupeň níže, ale takhle beru jak to je 5,5/10 ()

Radiq odpad!

Nelíbilo a teď si to taky obhájím... Ani nevím, kde začít. Třeba: herečka Carly Pope je něco mezi Noomi Rapace a Hanou Vagnerovou, ale přitom je z těchto tří nejhorší... protože mi taky trochu připomíná nějaké transgender něco, takže ne zrovna ideál. Její postava je strašná a hloupá blbka a docela často i piča - takovej blbkopičosaurus, kterej každýmu všechno věří a leze do jasnejch pastí a dělá nelogická rozhodnutí. Furt se tam opakuje, že leze za svou matkou v kómatu (neboli kómatkou) kamsi do budovy. Buď ve snu nebo ve virtuální realitě nebo ve skutečnosti, ale po tmě. A to je tam furt - furt nějaké sny a halucinace nebo co. A budovy, strááášidelné budovy. Až na to, že strašidelné tady není vůbec nic. Teda je: strašidelné je na tom hlavně to, že to natočil Neill Blomkamp, u kterého na takové podprůměrovky nejsem zvyklej a hlavně to je úplně jiný styl, než co vždy dělal. Tohle je tuctovka sračkoidní, latinsky tuctuc sračkoidis. Nechápu to - dříve měl ve filmech tak skvělé nápady nebo alespoň nějaké nápady, ale tohle je úplně bez nápadu. Ani ve zpracování a efektech není nic, co by stálo za povšimnutí nebo poblechnutí. Vůbec v tom nevidím ten jeho vizuální rukopis a nic. Ani ten jeho oblíbenej Sharlto Copley tam nehraje. Dost mi dělalo potíže to vůbec sledovat, jak mě to nudilo. Ale protože to všechno bylo strašně předvídatelné, tak by stačilo koukat se jedním okem zalepeným od kysanů. Blomkampovi prostě horor asi moc nesedí a doufám, že se trochu zvetí a na takovýhle sračky se vykašle. Vlastně se mi na tom nelíbilo vůbec nic. Jasně, že existují mnohem horší filmy, ale dnes mám chuť ohánět se odpadem, takže smolík pacholík. ()

oveckaoa

Blomkamp tohle natočil v době koronaviru za nízký rozpočet což je možná jediný důvod proč to nedat do odpadu je to taky jeho první pokus o horor do té doby točil spíše sci-fi. Největší problém je v tom, že recykluje druhý nejvíce provařený žánr co může být (první jsou duchařiny) a v kterém už toho nelze moc vymyslet.  Démon je v pohodě akorát je tam tak 10 minut což je málo vatikánské komando je ke smíchu což by v seriózně podaném hororu nemělo a myšlenka, že dejme tomu 5 chlápků jde  na démona s jedním kouskem kopí   je debilní (to si ho podávaly nebo jak to fungovalo?) .  Buď ať se probudí a začne točit něco lepšího nebo ať se na to rovnou vysere otázka času kdy jeho aura vyšumí jsem rád , že tenhle jeho Vetřelec šel k ledu pokud by z toho vzniklo něco takového tak to radši oželím. 40 procent ()

Kienast

Bez strašidelných scén a atmosféry se horor natočí jen těžko, pane Blomkamp. Jistým originálním prvkem jsou VR scény, jenže ty vaší pozornost udrží jen k začátku, pak to sklouzne do klasické tisíckrát ohrané písničky "jde po tobě démon". Druhou hvězdu přidávám za skvělé trailery (díky kterým jsem se na ten film i těšil), za levnější dvojče Noomi Rapace v hlavní roli a za to, že Neill natáčel v době pandemie a neseděl doma na zadku. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)