Za první světové války zaplňuje Václav Karas program ve varieté jen s obtížemi. Uzavírá tedy smlouvu i se souborem Živé obrazy. Když však zjistí, že jeho šéf Paolo Romeo nabízí své tanečnice mužským divákům, razantně zasahuje. Z Lídy Karasové vyrostla talentovaná tanečnice. Aby se mohla školit u mistrů tance v Německu, musí předstírat, že propadla z několika předmětů na gymnáziu. Václav přesvědčí svého syna, univerzitního profesora, aby dceři nebránil v umělecké kariéře. Když Vašek přinese tuto zprávu otci, najde ho umírajícího. Po roce nastává Lidčin první sólový taneční večer a s ním i pokračování jména Humberto. (Česká televize)

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"A těď mě nech spát, Vašku." Posledný diel veľkolepého, epického seriálu sa nesie v pomerne komornom duchu, čo mu skôr svedčí, než ubližuje. Táto časť sa sústredí sa uzavretie posledných nedorozprávaných príbehov a hlavne vzťahu Vaška a jeho milovanej vnučky. ()

topi80

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poslední dva díly jsem srovnával s knihou. A jakkoli je tento seriál důkazem, že filmové zpracování může mnohonásobně překonat knižní předlohu, konec v knize, kde se po letech setkáváme se šlechtickou rodinou Palačičů, je mnohem lepší než ten seriálový. ()

Grogan

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na téhle epizodě mě nejvíc mrzí, že někdy ve čtvrtce epizody nám z děje bez vysvětlení zmizí postava Franse, která byla nejdéle působící postava v seriálu a zasloužila si alespoň nějaké uzavření (v knize šel na důchod zpátky do Holandska v reakci na Heleninu smrt), když teď o tom přemýšlím, tak stejný osud potkal i osobu Kerholce. Nicméně linie Vašku s jeho synem/vnučkou/otcem (tak alespoň Haničinec rozlučku dostal, byť smutnou) byla zpracovaná hezky a jde o příjemné ukončení seriálu. Asi bych dal přednost závěru z knihy, ale i tohle zakončení se povedlo. ()

• Když Emilka (Kateřina Macháčková) čte z novin chválu na svou dceru, vyřkne i slovní spojení „Aeolská harfa“ - což je mj. název jedné ze skladeb Fryderyka Chopina. V díle však zazní jiná skladba od F. Chopina - Revoluční. A to tehdy, když se jde Václav Karas (Jaromír Hanzlík) podívat na svou vnučku do taneční školy poté, co vyhodí Paola Romea (Josef Laufer) ze své kanceláře a ze schodů ve Varieté Humberto. (VMa)
  • Přestože je v závěru na plakátech v divadle uvedeno, že Ludmila Humberto bude tančit Čajkovského balet Šípková Růženka, v divadle zní první věta z Čajkovského šesté symfonie. (Bart)