• Krátkometrážní

They/Them (2022)

V konverzním letním táboře, kterému šéfuje sadistický Kevin Bacon, loví LGBTQ+ táborníci a tábornice zásadně bobříky heterosexuality. A mimoděk tady řádí i maskovaný zabiják se sekerou. Předně je dobré vědět, že hororový subžánr slasher zde nesehrává primární roli, jak se před zhlédnutím filmu může na první pohled jevit. Dokonce v tom utvrzuje hned úvodní scéna, kdy je v noci na silnici (bez detailního záběru) rozsekána postarší řidička. A později se dozvíme, o koho se jednalo. Jenže pak na dlouhou dobu opustíme vraždění. Berme tedy slasher jako doplněk k dějství. V nastalé hodině táborníky i diváky uvítá s milým úsměvem na tváři Kevin Bacon (film si i produkoval), který je sice zpočátku k účastníkům tábora relativně milý a přívětivý, ale to trvá jen do doby, než bude chtít po jednom transsexuálním táborníkovi zabití starého loveckého psa. Milovníci chundelatých němých tváří zažijí krušnou chvilku a na výraz soucitu se zvířátkem sáhnou po šroubováku, kterým si vydloubnou bulvy. Pochopitelně všem obezřetným divákům okamžitě docvakne, že oddílový vedoucí Bacon zcela nenávidí sexuální menšiny a dělá vše pro to, aby je předělal. A od tohoto zjištění se odvíjí i zbytek filmu. K ruce má spolupracovníky, o kterých je přesvědčen, že je z jejich chorobné orientace již dávno vyléčil, ale jak se sami přesvědčíme, není tomu tak. Sarah (Hayley Griffith) vyjede sexuálně po lesbičce Kim (Anna Lore), sadisticky disponovaný Zane (Boone Platt) když se chce se Sarah v posteli vzrušit, tak musí mít na displeji mobilu fotku muže. A to nás ještě čeká lechtivá ženská scéna orálního sexu na mole a také trochu ostřejší mužské sexuální dovádění. Takže horor se vrátí do hry až mnohem později. Několik účastníků se nedožije konce, sekera v akci a odhalení, kdo je pod maskou. A závěrečné vysvětlení, proč maskovaný zabiják zabíjel, mělo své logické důvody. John Logan má na svém kontě celou řadu scénářů a tentokrát si naplnil i ambici režírovat nějaký ten film. Než aby stereotypně vrhl na scénu dalšího maskovaného zabijáka, vydal se poměrně jinou cestou. Originální náhled, Kevin Bacon, zapomenutá hvězdička dětských dramat Anna Chlumsky, vražedná nálada a pěkné letní rozjímání na obávaném táboře. 10/10

Kód 355 (2022)

Holky (po čtyřicítce) v akci! Jessica Chastain coby producentka filmu kontaktovala Diane Kruger, Penélope Cruz, Lupitu Nyong´o a Bingbing Fan, jestli by si nechtěly zahrát v něčem akčním. A holky nejprve zkontrolovaly svoji váhovou hmotnost a před zrcadlem vypnutí pokožky a tvorbu vrásek, načež uznaly, že je to výtečné. A tedy směle můžou prezentovat svůj zralý sexappeal. A honbu za diskem s potenciálně škodlivým obsahem pro lidstvo mohou absolvovat po rozličných kontinentech bez drastických diet. Každý divák si vybere na herečkách svoji přednost. Diana má úchvatné poprsí, Jessica má lepou postavu, Penélope oslnivou hřívu, s Lupitou a Bingbing zažije v posteli exotiku. Když se v jednom filmu sešlo takové oslnivé ženské obsazení, není divu, že mužské herecké protějšky proti nim nemají velkou šanci zaujmout. Nějaké známky diváckého zaujetí sice vykazoval Sebastian Stan, který nejdříve zmizel ze scény, aby pak předvídatelně vstal z mrtvých, ale ani on nedokázal naplno překonat přítomné dámy. A Jason Flemyng se také příliš nezmohl na větší odpor proti ženské přesile. Dirigování dam si vzal režijně na starost Simon Kinberg, který nevsadil na spektakulární akci. Dal větší přednost kontaktním bitkám, přestřelkám a honičkám. Chtěl si zřejmě hlavně odpočinout od svého produkčního kolotoče, kdy produkuje jeden film za druhým, přičemž mu na režírování nezbývá už čas. Dvě hodiny utekly svižně. Ovšem s návratem agentek a jedné psycholožky zpět do akce už moc nelze počítat. Je ale hlavní, že se taková pěkná ženská elita sešla v jednom filmu, akčně si zařádila a pak se zase rozešla do jiných filmů. 10/10

Terrifier 2 (2022)

(Ne)šťastný Halloween se sadistickým klaunem Artem. Má tu školu nejlepších mimů a také nejlepších filmových zabijáků. Vyšel si o Halloweenu podruhé do ulic, aby se po různých masakrujících incidentech zastavil u tříčlenné rodiny slečny Sienny, kde završí svoji krvavou pout. Od prvních událostí uplynul z hlediska filmového vyprávění rok, z tvůrčího hlediska je to ale celých pět let. A režisér a scenárista v jedné osobě Damien Leone měl za tu dobu dostatek času si svoje pokračování s maniakálním  klaunem dostatečně precizně připravit. A tak se i stalo. Jeho režijní přístup vykazuje signifikantní známky tvůrčí vyzrálosti hororového tvůrce. A nějaký ten dolar dostal přiložen na opravdu hodně výživné gore, co si libuje v lahůdkových detailech. Sice je znát i nějaká ta gumovost v rámci použitých materiálů, ovšem hororový divák se může tetelit, jak brutálně nemilosrdně jsou decimovány tělesné schránky. Pokračování trvá přes dvě hodiny a vůbec jsem neměl pocit, že by to někde vázlo. A mezi titulky je naroubována scéna z psychiatrické léčebny, co zvěstuje leccos ohledně případných pokračování. Klaun Art už si pomalu získává charisma mezi hororovými zabijáky. Pokud to bude ještě nějakou chvíli nebo nějaký ten film trvat, než se zařadí po bok proslavených hororových ikon z řad zabijáků, tak pokud bychom hodnotili čistě jeho umění likvidace, už můžeme směle prohlásit, že si v ničem nezadá s těmi největšími sadistickými šílenci. Uprostřed filmu to tedy opravdu nepěkně schytá bruneta Casey Hartnett, kdy její brutálně detailní likvidaci znalci mohou považovat za pomyslný vrchol filmu. Dále potěšila finální část, kdy se nikam nespěchalo. A zúčtování se pěkně vyvedlo. V popředí je Lauren LaVera, u které měl režisér dobrý odhad s jejími nevybroušenými hereckými schopnostmi, takže ji nasoukal do sexy halloweenského kostýmu, kdy už na jejích hereckých schopnostech pramálo záleželo, ovšem divák si pošmákl na její lepé postavě a napěchovaném poprsí. Na nahotu ale ve filmu nedošlo. Možná bych klidně oželel přízrak zabité holčičky, která se přidružila ke klaunovi, a ne každým mohla být spatřena. Mně tohle přišlo už nadbytečné. Celkově se klaun vrátil v oslnivé formě a takto rozdováděný se může vrátit i do třetice. 10/10

Vydrž! (2022)

Parta čtyř mladíků v italských Dolomitech usmrtí mladou dívku, kterou se jeden z nich krátce předtím pokusil znásilnit. Svědkem jejich počínání se stane kamarádka zemřelé, která nekalost zdokumentuje kamerou. A jelikož partu vede psychopat, který chce za každou cenu zahladit stopy zločinu, je nutné nepohodlnou svědkyni vraždy dopadnout a celý pořízený záznam zlikvidovat. Původně turistický výlet do hor se změní v napínavou naháněnou. Příznivci kolmých stěn a závratných výšek se pomějí. Režisér Howard J. Ford a scenárista Tom Boyle se rozhodli pro svižný průběh dějství a na první napínavé scény se čeká jen pár minutek. Přeživší Brittany Ashworth provádí krkolomné lezení a úprk po skalní stěně směrem k závěsnému stanu bez potřebného jištění, ještě u toho musí být sexy a na pěkně vypracovaný zadek jí dýchá psychopatický Ben Lamb. Napětí nepolevuje. A co víc - film si libuje nemalou měrou v drastických záběrech, kdy nějaká ta nepěkně vyhřezlá kost a detailní oděrky kůže na prstech prchající dívčiny dodávají výživný drsný až realistický odér. Tvůrci se rozhodli pro střídmou stopáž, takže film pádí nazadržitelně kupředu. Pochopitelně milovníci propracovaných dialogů a procítěného herectví jednoznačně ostrouhají. Hlavní hrdinka v úzkých je skvělá "šplhounka". Jen to trauma ze smrti svého milého, kdy už celý rok vysychá po něm biologická stopa v její pochvě, si tvůrci neodpustili, ale dalo se to přežít, nebylo to přebujele otravné. Britští tvůrci, kteří do horských výšin přibrali také asistenci srbských kolegů, přinesli adrenalinovou jízdu, ve které má největší zastoupení vydatné napětí. A také závrať. Věřím, že někteří diváci mohou mít stažený žaludek a hýždě v rámci exkurze do vyšších nadmořských sfér. Film rozhodně nevyhlíží lacině a se svými finančními prostředky si v pohodě vystačí. Milovníci napětí, nevyzpytatelných výšek a pěkného ženského pozadí si jízdu na čerstvém horském vzduchu náležitě divácky vychutnají. 10/10

Jan Žižka (2022)

Jan Žižka z Hollywoodu. Mohlo by se zdát, že Petr Jákl zajde ve svém nákladném projektu tak daleko, až surrealisticky pitomý obraz z filmu Černí baroni, na němž středověký vojevůdce třímá v ruce kulomet, dostane reálné obrysy. A ačkoliv je film zmítán četnými fabulacemi, objeví se i smyšlená postava ztvárněná Michaelem Cainem, kostýmy český středověk nikterak neevokují a do toho si historici rvou varlata nad historickými nepřesnostmi, je film převážně pojat coby dobrodružný, v němž sám autor s existujícími postavami české historie nakládá velmi volně. Ostatně, jedná se o Žižkovo životní údobí, které historiky není stoprocentně zmapováno. Film je tak na míru ukován pro nároky současného publika, zvesela ignoruje tendenční manýry trilogie Jan Žižka od Otakara Vávry, navíc má vojevůdce sporně pásku přes pravé oko, a je dostatečně akční, napínavý i emočně vypjatý. Dvě hodiny jsou nabité brutálními sekvencemi, střídá se les, jeskyně a hrad a rozhovory na téma hradních intrik se vedou v urychlené formě, aby film nestačil nudit. Kupodivu jsem nezaznamenal nějaké větší dějové nepřehlednosti a chaos. Ben Foster je jako mladší verze Žižky dobře obsazen, odvádí kvalitní a spolehlivý herecký výkon. Nutno uznat, že kvalitních hereckých výkonů skýtá film nemálo. O pozornost si říká i německá posila Til Schweiger. britský parchant Matthew Goode nebo dánský záporák Roland Møller. Na české herce se tolik nedostalo. K vidění je Jan Budař, Marek Vašut, Ondřej Vetchý, Ben Cristovao a Karel Roden v roli panovníka. Ovšem jejich prostor je poměrně mizivý, takže na velké herecké koncerty opravdu nedošlo. Za všemi problémy hledej ženu. A skutečně, sličná lady Kateřina je hlavním předmětem všech nesvárů, takže ji patří bratrem Žižkou unést a následně se do ní zamilovat. A je hlavně velkou kandidátkou, aby ji kdejaký divoch ve hvozdech ohnul, což se kupodivu nestane. Britská hvězdička Sophie Lowe byla výrazným hybatelem celého dění. Dvojí jazyková verze filmu, ta první v anglickém znění s titulky, druhá s dabingem, je zřejmě největší vadou na kráse. Je totiž maximálně divné, když postavy českého dějepisu promlouvají k divákům anglicky. S kamerou, nasvícením i střihem u mě nevyvstal nejmenší problém. A nedostatek davových scén mě také nerozhodil. Na Jáklovi je sympatické, že ukázal Jana Žižku, na kterého se ve školních dějepisných hodinách pěla jen samá nekritická chvála, také trochu v temnějším světle. Nejdříve lapka i žoldák, posléze mistrný stratég a nikým neporažený vojevůdce, jak pravý závěrečný titulek filmu. Kvalitní dobrodružná podívaná. 9/10

Hádkovi (2022)

Rozhádaná rodina je přece nejvíc. Na scénu vstupují Hádkovi. Rodinu, která má hádání už ve svém příjmení, tvoří dvě hádavé až hysterické ženštiny a jejich manželé "podpantofláci", kteří jsou bratři. A aby dusno někdo trochu mírnil, dostaví se i otec obou bratrů a tchán v jedné osobě. A co bylo vlastně spouštěčem sporu? Potenciálně zděděný byt po dědovi, který leží na smrtelné posteli. Sandra Nováková a její životní partner Vojtěch Moravec dali vzniknout břitké komedii v divadelním aranžmá, která navazuje na tradici těch nejhádavějších českých komedií. Takže ucítíme inspiraci prvním dějstvím Homolků - Ecce homo Homolka, nemine nás ani obdobně laděná Chata na prodej a něco málo si film půjčuje i z Vlastníků. Zůstává však originálním. V prvé řadě veškerou pozornost od prvních minut na sebe  strhává Sandra Nováková, současně je i spoluautorkou scénáře, a je zcela evidentní, že si tuhle roli sexy ženy mdlého rozumu napsala na své pěkně vysportované tělo. Ve své kreaci je dokonalá. Protihráčkou je jí Jitka Čvančarová, která také zaválí několik hlášek a se svojí sokyní utvoří pořádné a málo vídané konverzační dusno. Vše je dokonale vystavěno na tom, že se tyto dvě ženy nemohou vystát. Trochu stranou stojí mužské osazenstvo. Obrýlený Jakub Prachař a bojácný Hynek Čermák dostanou prostor se projevit až postupem času. A jejich postavy také fungují jako zajímavý kontrast k jejich ženským protějškům. Ondřej Pavelka coby otec obou pánů si dopřeje alkoholové potěšení a víceméně zůstane nenápadným, a nebude v tom alkoholovém rozpoložení tak docela sám, i když i jeho postava dostane možnost nevytratit se ze záběru. Dialogy jsou velmi dobře formované a vtipně dávkované a podávané se scenáristickým citem pro komediálnost. Prostředí třípokojového bytu na devadesát minut neopustíme, výjimky tvoří jen kratičké pasáže z parkoviště před domem a také chodba a výtah před bytem. A kdo má rád honění ženských prsních bradavek, Sandra Nováková mu jistě poradí, jak na to. Vojtěch Moravec a spol. vytvořil snímek, který by v pohodě obstál i jako divadelní kus. Z filmového hlediska ukázal, že na malém prostoru lze vzniknout kvalitní zábava, ve které rodinná sešlost může být noční můrou. 10/10

Vyšehrad: Fylm (2022)

Hláškující inteligent a hovado Julius Lavický s myšlením primáta dokazuje, že i fotbalisté mají své (plodné) dny. Zelený pažit je jeho druhý domov a coby geniální fotbalista na něm po kontaktu s míčem předvádí své nejlepší technické finesy. Pravda, září jen v druhé lize, v FK Slavoj Vyšehrad, kam po špatné morálce klesl, ale to se všechno přece může změnit. Nepůjde to ale hned. Jeho soukromý život je navíc zatížen požíváním alkoholu a drog a na kontě má i četné milostné aféry. Ta jedna už má stáří 8 let a má podobu blonďatého chlapečka, který tvrdí, že populární skandalista "Lavi" je jeho otec. Jakub Štáfek vtrhl z internetových platforem na plátna kin, aby vztyčeným prostředníčkem všem komediálním tvůrcům ukázal, jak se má dělat dobrá komedie. Nekorektně a opravdu humorně sledujeme příval originálních hlášek, které se zastaví až s naběhnutím závěrečných titulek. Svatba i otcovské pudy zasáhnou do života fotbalisty. A jelikož je řeč o českém fotbalu, tak se to neobejde ani bez korupčních afér. Je to Štáfkův film, podílel se dokonce i na režii, takže v něm vyniká především on, ale rozhodně by ten pohyb po komediálním hřišti nešel tak zdařile, kdyby neměl kvalitní spoluhráče. Šárka Vaculíková jako jeho novomanželka zastává povětšinou roli objektu sexuálního zájmu. Výrazným komediálním partnerem je zde i Jakub Prachař jako fotbalový agent. Neztratili se ani další a početní účastníci komediálního mače. V podstatě každá figurka na poli je nějakým způsobem zábavná. Tahle hrubozrnná záležitost značně vyniká svojí unikátní originalitou a velkou humornou kadencí, což se projevilo i na vysoké divácké návštěvnosti, tudíž by guma Lavický nemusel kopnout do fotbalového míče naposledy. A někdy v budoucnu by se se svojí diagnózou fotbalového génia i blba mohl vrátit. 9/10

610 metrů nad zemí (2022)

Výška 600 metrů v hlavní roli. A dvě lepé slečny s ní přišly flirtovat. Obě rády lezou, ovšem od jisté doby, co se jedné z nich rozplácl o zem její milý, tak si daly načas, než se vydaly pokořit pořádný stožár tyčící se v poušti. Ve vedlejší roli dvěma horolezkyním bude přihrávat sup a dostaví se i zloději aut. A nadupané dekolty si jdou pro zvláštní cenu. A aby měl film punc podívané na úrovni, děvčatům bude jejich záda jistit ze země Jeffrey Dean Morgan. Scott Mann režíruje počtvrté a tentokrát se pustil do krkolomné výšky. S kameramanem MacGregorem natočil precizní survival thriller, ve kterém bruneta Grace Caroline Currey a blondýna Virginia Gardner předvádějí vytříbenou ekvilibristiku na majestátní věži, co budí respekt. Intenzivní zážitek je zaručen. Pokud se vám točí hlava jen při věšení záclon ze stoličky, tentokrát si rovnou uvažte kolem pasu jistící lano, abyste se v nastalém výškovém dusnu vůbec stačili nadechnout. Technické hledisko má film propracované. Vše ve velké výšce působí naprosto realisticky, ovšem nutno podotknout, že se jedná o filmovou realitu, která dokonale funguje jen za předpokladu, že nejste divák Rýpal, který vznese milion námitek proti nastalému a právě probíhanému dění. Pokud ovšem necháte na sebe (za)působit strašidelné metry, dostane se vám vrcholného intenzivního mrazení. Dost možná, že následně pocítíte i strach a úzkost o dvě vaginální stvoření bojující o přežití. Většina scén má také svoji originalitu, což je samozřejmě vítáno. A pokud vás dobrodružství s dvěma lezkyněmi plně nestrhne, můžete ještě fandit výrobcům push-up podprsenek, kteří toho pro tento film také hodně udělali. 10/10

Denní směna (2022)

Z Jamieho Foxxe je lovec upírů. Od lovecké unie vyfasoval denní směny a žádný upír před ním není v bezpečí. Pro svoje nekompromisní "čištění" přibral Dave Franca, který zpočátku po jeho boku funguje nad ním coby dohled, přičemž ještě donedávna zastával v unii upjatý úřednický post. A tihle hoši se dostanou upírům vbrzku na kobylku. Film scénář má, pochopitelně. A jedním z jeho autorů je Shay Hatten, ano, naškrábal třetího Johna Wicka. A vyznívá i celkem originálně, v zásadě jednoduše a poměrně přehledně, ale stejně tak nějak plní vedlejší funkci. Filmu totiž vládne úplně jiná devíza: choreograficky vycizelované akční scény, které v rámci upířích magořin nemají obdoby. Produkční tým v zastoupení mistrovského kralevice akčních rejdů současnosti Chada Stahelskiho servíruje brutální a krvavou výkrmnu, kdy útočící upíří sebranka, která tentokrát dokonce čítá pět různých druhů/typů, dostává pořádně a svižně naloženo. J.J Perry, který režíruje, doposavad sbíral zkušenosti u filmu koordinací kaskadérů a bojových scén. A není nikterak znát, že by s režií zápasil, i tak jsem se ale nejvíc těšil na to, až se na Jamieho Foxxe a spol. vyřítí banda upírů a vypuknou jatka. Svojí stylovostí má film blízko k obdobně laděné sérii Blade. Technicky ji ovšem znatelně převyšuje. Velitelem upírů je žena, jmenovitě Karla Souza, což je jeden z těch slabších atributů filmu, ovšem dá se to akceptovat. Bylo by dobré vypustit Jamieho Foxxe do slunných kalifornských ulic plných upírů i napodruhé. Pokud se tak nestane, bytosti se sajícími špičáky už v budoucích filmech nepřinesou mnoho tepelně zábavného. 10/10

The Gray Man (2022)

Nepřiznaná parodie na bondovky. Ryan Gosling a Chris Evans si jdou vytrvale po krku a následně provedou akční nájezd na matičku Prahu. A ve volných chvílích, když dojde munice, shánějí po Praze pro Anu de Armas tenké vložky. Ryan Gosling už se potřeboval zbavit nálepky tanečníka z Buzelandu. Akční povolávací rozkaz s režijní dvojkou Anthony Russo a Joe Russo se ukázal být nejlepší volbou. Dvouhodinová akční jízda je plná výbuchů, přestřelek a bitek až po jeho agentské trenýrky. Opravdu jsem vděčný, že se nekecalo a pořád se jelo v hodně vyrovnaném a dynamickém tempu. Žehrat na neoriginalitu opravdu nebudu. Scenáristické manévry mně přišly naprosto dostačující. Navíc je znát, že režijní bratři svůj obor zvládají nadmíru kvalitně. Chris Evans se vyzbrojil asexuálním knírkem a byl senzačně psychopatický. Billy Bob Thornton povstal z tenat zapomnění, sice jeho kreace nikoho moc zajímat nebude, ovšem pendluje mezi mladšími kolegy přijatelně. Cestuje se po evropských městech, všude přijde na řadu něco akčního. Občas se film opře trefně do špionážního žánru, nikterak urážlivě nebo hanlivě, inspirace bondovkami je znát. Ty ostatně poslední dobou umíraly na akci, tady se akčně nepolevuje. Gosling a spol. si dokráčel k pěkné akční metě. S Russovými v zádech ukázal, že jeho kamenná tvář má progresivní formu. A než nám definitivně v roli Kena přijde o koule, ukázal, že akční koule rozhodně má. 10/10