Dům běsů (2023)

Překvapení z Thajska dle skutečných událostí. Nejsilnější stránkou na celém filmu je příběh. Snímek nám během 2 hodin odvypráví děj ze 3 pohledů a všechno krásně ve finále do sebe zapadne. Snímek dokáže překvapit se zajímavými zvraty a diváka narůstající atmosférou nenechá vydechnout. Na filmu musím ocenit, že při své stopáži 2 hodin nenudí a na nic film nečeká. Divák zde nenajde lekačky a taky žádné gore (krev tady je, to ano), místo toho se pracuje s atmosférou a režisér Sophon Sakdaphisit pěkně dokáže diváka napínat, minimálně u mě se mu to podařilo. Za mě osobně pěkné překvapení z Thajska. 7,5/10

Seminář (2023)

Příjemné překvapení ze Švédska. Tento slasher není sice originální a jede na zajeté šabloně a diváka nemůže ničím překvapit, co se týče identity a motivace záporáka i vývoje vztahů mezi postavami. Ale vůbec to nevadí. Švédi servírují zábavný a kreativně natočený komediální slasher u kterého se bude divák dobře bavit. Je to příjemná jednohubka s dobrou chemii mezi postavami, s drsnými a nekompromisními vraždami u kterých překvapí velká porce krve. Švédi se zde pěkně vyřádili a rád bych tento film doporučil každému, kdo má rád slashery a hledá na večer nějaký odlehčenější horor. 7/10

Infinity Pool (2023)

Film natočil Brandon Cronenberg, který je synem slavného Davida Cronenberga (Moucha, Dějiny násilí, Východní přísliby). Brandon pokračuje ve šlépějích svého otce a servíruje nám zde zajímavý body-horor. Je to divný horor ve správném slova smyslu a divák, pokud se tomuto stylu filmu přizpůsobí, dostane snímek od kterého nebude chtít odtrhnout oči. Roli Jamese zde bravurně ztvárnil Alexander Skarsgård. Celý film si, ale ukradla pro sebe úžasná Mia Goth (Gabi), která po filmech X a Pearl dokazuje, že tuhle herečku je radost sledovat. Vizuálně a zvukově hrozně vtahující snímek, který je sice více psychedelický thriller než ten horor, ale svojí znepokojivostí a tísnivou atmosférou a zvráceností je snadné film plně pokládat za horor. 6/10

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Rád bych na začátek podotknul, že je Zack Snyder jedním z mých oblíbených režisérů. Jeho filmy mám hodně v lásce a jeho vizuální styl mám moc rád. 300: Bitva u Thermopyl, Watchmen, Muž z oceli a Úsvit mrtvých jsou úžasné filmy na které nedám dopustit. Bohužel od té doby, co Snyder přešel k Netflixu se tento režisér dosti změnil. Kromě režie, scénáře (na kterých nedělá sám) se věnuje i kameře. Snyder od Armády mrtvých přešel na jiný styl filmu než na jaký jsme od něho zvyknutí. Začal sázet na rozmazané záběry a postavy, které mluví a jsou zrovna ty hlavní v dané scéně jsou zaostřeny. Kvůli tomuto stylu již nedokáže vyniknout vizuální stylizace a výtvarnost jakou byl Snyder proslulí. Bohužel i Rebel Moon je natočen v tomto stylu. Vizuálně Rebel Moon nevypadá vůbec hezky a měl jsem chvílemi problém se na některé scény dívat. Vypadá to odpudivě, hnusně. Je smutné sledovat někoho jako je Snyder u něčeho na co dostal volné ruce, velký rozpočet a natočí něco, tak škaredého jako je Rebel Moon. Další věc, co v tomto filmu nefunguje je akce. Snyder zvládal u svých předchozích filmů velmi dobře akční pasáže. Rebel Moon je špatně sestříhaný a choreografie nepříliš zajímavá a strhující. Jedna akční scéna je natočená ve zpomaleném záběru a nepůsobilo to dobře, naopak to vypadalo směšně (a to jsem někdo, kdo má zpomalovačky od Snydera rád). Další smutná věc na celém filmu je děj, který nedává smysl a je to zpracovaný zkratkovitě a jde hrozně vidět, že se stříhalo. Snyder slibuje režisérskou verzi, která dostane Erkový rating a má se podle jeho slov jednat o úplně jiný film. A já moc dobře vím, že se na tuhle verzi jen tak nepodívám. Tahle verze, co šla ven neukázala nic, čím by si film zasloužil delší verzi. Postavy jsou nezajímavý a některým se film ani moc nechce věnovat. Hlavní postava Kora v podání Sofia Boutella se snaží naverbovat několik bojovníků a tyhle pasáže byly tak moc úsměvné, až si člověk bude během sledování říkat, jestli tohle myslí Snyder vážně. Přesvědčování postav vypadá takhle: „Potřebujeme vaši pomoct. Ne, nemám zájem. A co takhle se pomstít?“. Djimon Hounsou a Du-na Bae jsou zde jenom do počtu. Například u postavy Nemesis (Du-na Bae) se na začátku nedozvíme jak se jmenuje (až později padne její jméno) a ani nám film neukáže a nevysvětlí, proč se přidá k rebelům. Právě u této pasáže jde nejvíce vidět, že zde chybí materiál, který byl vystřihnutý. Pokud bych měl v tomto filmu někoho vyzdvihnout, tak je to určitě přehrávající záporák Ed Skrein, který se očividně bavil na natáčení. Kdo nejvíce z hlavních postav vyčníval byl určitě Charlie Hunnam. Jinak je to směsice nezajímavých charakterů. Celý film se tváří od začátku hrozně vážně (jako každý film od Snydera) a když dojde na některé proslovy, člověk se bude držet, aby se nezačal smát, jak vážný to je, ale ve výsledku strašně prázdný. To, že se film snaží vzdát poctu Star Wars, Sedmi Samurajů je hezké, ale bohužel to dělá nejhorším způsobem. Na závěr mé recenze bych chtěl říct, že je Rebel Moon jednoznačně nejhorší film Zacka Snydera a já jsem smířený s tím, že už se možná dobrého filmu nebo lépe nějaké velké pecky od Snydera asi už jen tak nedočkám. P.S. Soundtrack od Junkie XL je nevýrazný a od tohoto skladatele se čekalo více. 2/10

Godzilla Minus One (2023)

Ohromující, dechberoucí, emocionální snímek. Nejsem žádný fanoušek Godzilly, ale tohle mě odrovnalo. Podle nadšených ohlasů jsem čekal hodně, ale dostal jsem nakonec víc. Tohle je ten ultimátní film s Godzillou, který potřebujete za svůj život vidět. Skvěle zpracovaný snímek, kde funguje humor (kterého je zde minimum, ale je zde), drama a vykreslení postav je super. Každá postava mě zajímala a bavilo mě je sledovat. Film vznikl za pouhých 15 milionů a já to nechápu. Jak ten film může působit, tak skvěle, aniž by potřeboval 100 milionů?! Jasně nejsou zde bitvy monster ve stylu Godzilla vs Kong, ale od takhle nízkorozpočtového film bych nečekal, že mi vyrazí dech svým zpracováním. Je skvělé zde vidět, že Japonci pořád sází na tu umělou Godzillu. Zde se jim ta miniatura nesmírně povedla a tleskám. Nevypadá trapně, má svoje kouzlo, obličej je skvělý a jde z ní strach. Ano Godzilla je v tomto filmu správně děsivá, pokaždé když byla na scéně, tak jsem měl z ní špatný pocit. Už jen tak úvodní hororová scéna stojí za to. Herecké výkony jsou hodně dobrý a kinematografie filmu ještě lepší. Režisér Takaši Jamazaki odvedl velký kus práce. Tenhle chlapík by chtěl natočit Star Wars? Dejte mu jakýkoliv rozpočet, volnost a myslím, že to bude úžasný. Finále filmu rve koule a v jeden moment jsem u toho nedýchal. Film funguje i po stránce emocí a ano, ukápla mi slza. Co ještě musím zmínit a přesto nejede vlak, tak to je ten parádní soundtrack, kdy se opět využívá klasický theme pro Godzillu, finále bylo epický díky hudbě. Zvukově je to paráda. Godzilla Minus One je pro mě nejenom nejlepší Godzilla film, ale také jeden z nejlepších filmů roku. Jsem moc rád, že jsem si to mohl užít v kině. Byl to parádní zážitek. P.S. Nikdy bych nevěřil, že budu takhle nadšený z filmu o Godzille. I love it. 9/10

Na maděru (2023) (seriál)

Tvůrci zde natočili poctu béčkovým seriálům z 80. a 90. let. Seriál se nebere vážně a vznikl od toho, aby člověk během sledování vypl mozek a bavil se. Od tvůrců Cobra Kai se samozřejmě čekalo víc, ale pokud zde potřebovali opustit páru od karate, tak dobře. Já jsem se totiž u seriálu bavil. Má to sice, až moc tlačen na sílu humor, ale u tohohle seriálu jsem se bavil hodně. Na postavách mi záleželo a bavili mě všichni hlavní hrdinové. No a nyní mi dejte závěrečnou 6 sérii Cobra Kai prosím. 7/10

Na maděru - Někdo tu střílí! (2023) (epizoda)

Nevadí mi, že je to blbost, ale poslední dva díly ztrácejí jaksi dech a je to čím dál trapnější. Humor je tlačen na sílu, někdy je to už moc. No ještě tři epizody... jsem zvědav, jestli to bude horší. :-/

Na maděru - Kostky (2023) (epizoda)

Pitomost to sice je, ale je to udělaný správně komediálně, až se musím přiznat, že se královsky bavím, takhle nahlas jsem se dlouho nebavil u seriálu. Tvůrci Cobra Kai chtěli nejspíš, jak to tak vypadá od karate opustit páru a nadělují nám tady seriál, který svým stylem připomene jejich filmové projekty Prcičky, Zahulíme uvidíme. Na maděru je zatím pro mě po třech epizodách skvělá zábava. Má to energii a dobře to odsýpá. :-)

Na maděru - Skuteční američtí hrdinové (2023) (epizoda)

Nový seriál od tvůrců Cobra Kai je po první epizodě zábavnou, vulgární podívanou, která se nebere vážně. Ano byl bych radši kdyby tady už byla závěrečná šestá řada Cobra Kai, ale nevadí. Na maděru zatím vypadá, že jako zábava tenhle seriál poslouží skvěle. Jsem zvědavej, jak se povedl zbytek epizod. V druhé polovině epizody jsem se bavil královsky. Scéna s odjištěním bomby je dokonalá :-D.

Big Brother (2023) (pořad) odpad!

Viděl jsem to chvíli v televizi a po 10 minutách jsem si říkal "proč to kurva sleduju? A proč tohle vzniká?". Dejte to pryč! mně se z toho dělá mdlo. Hnus velebnosti.