Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Rssa

Opět velice vydařená bondovka, pro mne osobně o trochu horší než předchozí, ale přesto velice důstojný díl série. Connery opět předvádí ležérní výkon sympaťáka, záporák tentokrát slabší, jeho sluha lepší. Bondgirl průměr. 75 % ()

Scytale

Tuto Bondovku bezesporu táhne dopředu padouch Goldfinger se svým nerozlučným brutálně namakaným korejským "Pátkem". Bond má opravdu plné ruce práce a několikrát na kahánku. ()

Paity

Patrně nejlepší bondovka všech dob s excelentním Bondem, Jamesem Bondem v podobě Seana Conneryho. Nechybí tomu akce, nechybí tomu sex, nechybí tomu napětí a nechybí tomu vtip. Takhle si představuju bondovku jako řemen! ()

tom.nosek

Třetí bondovka už je prakticky to, co známe. Přichází vtip a ironie, naprostý nadhled, vychytávky od Q, jednoduše vše, co má správný Bond mít. Jediná chyba, která provázela celý film, byla Bondgirl. Měla vyloženě malou roli a jediná věc, kterou v příběhu udělala, byla mimo záběr. To Goldfingera trochu sráží, ale ne zas tak moc, Sean Connery a Gert Fröbe film velice dobře utáhli sami. Musím říct, že na třetí pokus se to zatím podařilo nejlépe. ()

F.W.Colqhoun

BEZPOCHYBY vrchol Conneryho éry. Obvyklý syžet [egomaniak hodlá uvrhnout svět do chaosu, Bond mu v tom všem okolnostem navzdory zabrání] pozdvihuje nad tradiční bondovský (nad)průměr především figura Aurica Goldfingera, nejspíš nejoriginálnějšího bondovského padoucha vůbec. Tam kde jiní očarovávají uhrančivým charisma [Scaramanga, Stromberg, Drax, Zorin] či defekty a zrůdností [naposledy Silva], Auric fascinuje zdánlivě jaksi domácky vepřovou trautmberkovatostí. Za tváří Bavora se ale skrývá jeden z mála ve všech směrech důstojného Bondova protivníka, jemuž záměry zhatí jediná slabina - vcelku pochopitelná nepřízeň žen... Fuck that Pussy. Ve filmu se poprvé může naplno vyřádit Q, jehož scéna, končící zpovědí o tom, jak vážně bere práci obnášející instalaci katapůltů do sportovních vozů, je jedním z nejvtipnějších momentů již tak velmi zábavného snímku. Notabene poprvé se objevují zjevně parodické momenty - potápěcí výstroj s kachnou na hlavě a bodrá německá vrátná se samopalem. Na druhou stranu se číslem dvě dostává Bond nad obvyklý (mistress)-body-count. Nadčasovost snímku podtrhuje archetypální hudební motiv, který v různých variacích a sonickou zbraní hlasu Dame Shirley Bassey vypaluje dvě hodiny do mozku John Barry. Stone-cold-classic. ()

Hanys_

Třetí Bond už nese všechny klasické znaky slavného agenta. Silný záporák se svým zabijáckým poskokem jsou taky plus, ale to tehdejší rozvleklé tempo mi až tak moc nesedí. ()

farfalla

3. Zlato ve Fort Knox. James Bond (Sean Connery) má proti sobě blonďáka jménem Auric Goldfinger (Gert Frobe) a jeho pravou ruku Oddjob se smrtícím, létajícím kloboukem (Harold Sakata). Jill Masterson (Shirley Eaton) umře pod zlatým nátěrem. Pohled na její nahé, zlaté tělo na posteli se stal jednou z nejznámějších scén kinematografie. Její sestra Tilly je pak zastřelena ve Švýcarsku. Nakonec se James sblíží s pilotkou Pussy Galore (Honor Blackman). Také Oddjob i Goldfinger umřou originální smrtí. Shirley Bassey nazpívala známou píseň 'Goldfinger'. ()

Gilberto

Nejklasičtější z klasických a vůbec ze všech! Pro mě jednoznačně nepřekonatelná, jelikož nejlépe kombinuje reálnost a věrohodnost knižní předlohy s diváckou atraktivností a dynamikou. Tento přístup v mnohých Bondovkách (zejména s Rogerem Moorem) chybí. Bond zde není ten nezničitelný, neohrožený, co v každé situaci srší vtipem a má k dispozici nejrůznější obsurdní vychytávky. Reálnost a jednoduchost zápletky umocňují věrohodnost přístupu agenta ke svému úkolu, který je proveden s rutinou a bez zbytečného pozlátka. Connery je zde opravdu v nejlepší formě a jeho dokonalý šarm a "zdravý selský rozum" jsou výborným protikladem Golfingera (v podání výborného Gerta Fröbe), který je dokonale nesympatický a jeho život je nehledě na důsledky hnán touhou po zlatě. Ve filmu nechybí honička s vozem Aston Martin DB5, zákeřný vrah Odjob, náhled do dílny Q ani krásné dívky, tentokrát v kokpitech letky vedené "bondgirl" Pussy Galore (opravdu ftipné jméno). Celý film je protkán skvělými orchestrálkami, jež s pohrávají s "bondovským motivem" a ústřední skladbou zpívanou Shirley Bassey, která se mi vybaví vždy při zaslechnutí slova Goldfinger. ()

kobe6

Musím uznat, že jsem se při tomto 50 let starém špionážním filmu bavil. Connery je skvělý, i když byly místa, kde byl poněkud hluchý. To zachraňuje pan Goldfinger. Bohužel jsem nová škola, atak mi vychytávky a akční scény pouze dělaly úsměv na tváři. Nicméně pokud někdo toto bere jako nejlepší Bondovku, za blázna jej pokládat nebudu. Ten někdo bude muset být o řádku let starší než já. ()

Hanes88

Vzestupná tendence. Tohle je zase o něco lepší než ty předchozí díly. Plno holek, hodně akce a skvělí záporáci :-). ()

Prochy38

Po pravdě se mi Srdečné pozdravy z Ruska líbilo trochu víc. Ale Goldfinger už je zase o krok dále. Akce každým dílem stoupá a nabírá hlavně na kvalitě. Tentokrát byl hodně dobře propracovaný příběh a S. Connery opět exceloval. G. Fröbe jako Goldfinger výborný! Do toho nádherná H. Blackham. Ale když už jsme u té Bond-Girl, zdálo se mi, že tady v tom filmu těch ženských filmu zbytečně až moc! Protože z Bonda se místo charizmatického sukničkáře stává solidní kurevník.... Jinak spokojenost. ()

TERRORDROME

V treťom filme sa Bond konečne rozhýbal tým správnym smerom a prináša nám štýlovo prepálenú špiónovinu kde megalomanský pupkatý nemčúr hodlá pomocou atómovky zamoriť zásoby zlata aby bol on konečne ten najbohatší káčer na svete. Nechýba nejaký ten raketami vylepšený tragač, ohrozovanie Bondových genitálií laserom ( "očakávate že prehovorím Goldfinger? Nie pán Bond, očakávam že zomriete!" ) a slávny duel s plešatou gorilou Odjebom, respektíve Oddjobom, čo dokáže klobúkom rezať mramor. Nuž čo, pohoďácka klasika. ()

TheDude

Díky tomuto jsem se jako daleko menší kluk zamiloval do Bondovek a stále jsem věrný. Film určující stylové směsice, která drží po padesát let. ()

Hadriel

Větší snaha o humorné hlášky, ne vždycky jsou ale až vhodné. Intra k bondovkám si nelze jinak než nezamilovat. A to jak vizuál, tak písně. Stejně tak je to i u Goldfingera. Samotná postava Goldfingera je velmi zajímavý bad guy. Konečně představení upraveného, nádherného Astona. Shirley Eaton a Tania Mallet, nádhera. + Korejcovo Ááá, Ááá mě vždycky dostane, stejně jako jeho klobouk. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)