Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

PALINO

V poradí tretia bondovka môže mať prívlastok zlatá, lebo patrí k jedným z najviac vydarených. Počas úvodných titulkov už máme možnosť tentokrát vôbec po prvýkrát počuť titulnú pieseň a to je len dobre, pretože patrí k jednej z najlepších, aká bola pre bondovskú sériu napísaná. Sean Connery ako James Bond je naspäť v plnej paráde, svoju úlohu si neskutočne vychutnáva, no čím GOLDFINGER zaujme v prvom rade, to je niekoľko prvkov, ktoré nadlho zostávajú v pamäti. Takými sú určite postavy Goldfingera, či jeho klobučikára Oddjoba alebo scény, ako napríklad Goldfingerovo podvádzanie v kartách, kedy do toho vstúpi James Bond, ich partička golfu, scéna s laserom, či vo Fotr Knoxe. Skrátka stará dobrá bondovka. ()

velkyvezir

Třetí bondovka a u mne je na druhém místě za Srdečnými pozdravy. Padouch je naprosto geniální, tlusté hamižné prase, které má dokonalý plán, jak se obohatit. Z tohoto dílu přímo číší atmosféra, kterou bondovky mají mít - tak trošku parodie, honičky, proradný gauner... ()

miklaras

Sean a Roger jsou dva agenti, kterým celá ta komická postava vždycky skvěle fungovala. A Sean je klasik. ať už má na hlavě kachnu nebo hraje karty s Goldfingerem... ()

Chegi

Bez dlouhého přemýšlení má nejoblíbenější Bondovka. Můžu jmenovat spoustu důvodů proč tomu tak je: Connery je jako Bond dozajista nejlepší představitel. Právě zde, v Goldfingeru, se poprvé objeví Desmond Llewelyn alias "Q" bez kterého bych si dalších třicet let Bondovku neuměl představit. Aston Martin, auto které bych aspoň jednou v životě chtěl řídit. Scéna s laserem. A jako pomyslná třešnička Gert Fröbe, což je padouch od kterého by se ostatní mohli učit. ()

BlackTom

Naprosto strhujúca jazda plná premyslených scén a zaujímavých destinácii. Scenáristi tiež dozreli, zápletka je komplikovanejšia a vrstvovitejšia než som čakal a konečne potešia aj skvelé vychytávky z dielne Q. Obsadenie je výborné, o Connerym ani nemá zmysel sa zmieňovať, titulný zlosyn Goldfinger, ktorý pôsobí ako zlato milujúci tupec sa ukáže ako schopný protivník a stratég a tak si túto pecku užívam dvojnásobne. Fakt podarené. ()

Han22

Bond č. 3: Goldfinger je první opravdu dokonalá bondovka. Konečně je tu pořádný záporák, který od začátku filmu je vidět, nechybí tu monumentální plán - dobytí Fort Knox, titulní písnička od Shirley Bassey je jedna z nejlepších v historii Bondovek. Pak je tu nezapomenutelný "kloboučník" Oddjob. A hlavně je tu skvělá akce a vynálezy. Bond má krásné auto plné nebezpečných doplňků, kterým svým nepřátelům při velké honičce uprostřed filmů připraví pár překvapení. Goldfinger zase disponuje působivým laserem. A finální akce ve Fort Knox je přesně taková, jak si představuju pravou Bondovskou akci. Akční film roku 1964. ()

Zagros

Goldfingrem jsem zakončil své putování po starých bondovkách. Nebylo to špatné, ale stačilo mi to. Ani jedna z bondovek se Seanem Connerym nebyla vyloženě špatná, ale ani mě žádná z nich nedokázala strhnout. Samotný Goldfinger má plus v podobě dobře napsaného záporáka, který ovšem nepůsobí zrovna charismaticky. Bond naopak charismatický je, ale to neustálé opakování... utíkání, lapení, hláška, kráska... dokáže omrzet. Rozhodně to není špatný film a na jeden večer dokáže zabavit dobře, ale nenapadá mě žádný důvod, proč si jej pustit znovu a to by se opravdu skvělému filmu nestalo. Děkuji agente 007 za společnost při pár večerech a mějte se fajn. ()

HiddenDragon

BOND 03 - CONNERY 3 // Po dvou lehce provazanych dilech je tento prvni, kde nezazni nazev SPECTRE. Presto ma velmi "chutneho" padoucha, ktery je jednak skaredy zjevem, jednak ulisny chovanim a svou nadrazenosti. Presne tak to ma byt :) Je ale bohuzel poznat, ze Nemec Frobe je v teto roli anglicky predabovany. Kazdopadne jmeno Auric Goldfinger je naprosto dokonale a vystihujici podstatu pribehu, protoze cely snimek je o zlate, o jeho krase, cene i zneuzitelnosti. Doporucuji si ale necist zdejsi popisky na CSFD, ktere prozrazuji zcela zbytecne prilis. Co se tyce lokaci, podiva se divak do USA i fotogenickeho Svycarska, kde vynikne nadherny a vytuneny Bonduv Aston Martin DB5. Bond-girl jsou tu dokonce rovnou tri, jedna hezci nez druha - S. Eaton, T. Mallet a H. Blackman. Connery tu ma dle meho jeste o neco vice akce nez doposud a i kdyz je akcni stranka (strelba, souboje) asi to nejvice zastarale na oldschool bondovkach, koukat se na to da. 70% [1x Oscar 1965: Zvuk. efekty] ()

iXtr3m3

Zlatá klasika a jedna z dvoch najlepších ér Bondoviek. Sean Connery je jednoducho naj Bond, ktorého kedy do tejto úlohy vybrali a toto platí do zlatého fondu kinematografie. Budem tento komentár opakovať pri každom Bondovi s ním v hlavnej úlohe, nakoľko to tak ja cítim, nie je to o tom, že naháňam komentáre. Jednoducho je to séria filmov, ktorá je nezabudnuteľná klasika, vháňajúca do oka slzy nostalgie. ()

borec999

Najlepší Bond s Connerym, a to nie len kvôli tradične kvalitnému Seanovi ale i dvojici záporákov: Gertovi Frobovi a jeho nezabudnuteľnej pravej ruke- nemému Japoncovi, ktorý nekompromisne vrhá svoj vražedný klobúk :D Samotný Goldfinger a zápletka okolo neho je výborná, finále vo Fort Knox dvojnásobne zaujímavé a pomaly sa začínala rozpletať i rámcová zápletka s organizáciou Prízrak. No a z hľadiska trademarkeov ide možno o najzásadnejší film celej série (prvý krát sa objavil legendárny Aston Martin DB5 a veľa ďalších popísaných i v obsahu filmu tu na ČSFD). Terrence Young netočil zlé bondovky, ale Guy Hamilton laťku ešte zvýšil. 90% ()

Perry-

Další vynikající bondovka a také jedna z nejlepších. Goldfinger je super, jeho plány ještě lepší a jak ho Bond porazí je úplně nejlepší :) ()

Revolver

Ze všech bondovek má tahle jak nejlepšího Bonda (Connery) , tak nejlepšího záporáka (Fröbe alias Goldfinger). No a krom toho jde asi o nejlepší bondovku ze všech ()

B4TM4N

První pořádná bondovka. Hračky pana Q, usměvavý Ind s vražedným kloboukem a slečna jménem Pussy. Plus britský sarkasmus. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)